30.06.10 Výživa

Pověry o krmení syrovou stravou

Kolem krmení syrovým masem stále koluje řada polopravd a předsudků. Pojďme se na některé z nich podívat blíže…

Jednou z nejčastějších pověr je ta, že pokud krmení připravujeme sami, pes bude trpět nedostatkem živin a to se může odrazit na jeho zdravotním stavu. S tímto tvrzením se setkala asi většina lidí, kteří připravují svému psovi domácí stravu (ať už syrovou nebo vařenou). Je zřejmé, že existují hodnoty a tabulky, které udávají, jakou má pes potřebu bílkovin, tuků, sacharidů, vitaminů a minerálních látek. Je samozřejmě skvělé, pokud dostává nutričně vyváženou stravu. Při krmení svého čtyřnohého přítele se však nemusíte strachovat a propočítávat každou porci. Doporučené hodnoty ostatně existují i pro lidi… A proto je vhodné položit si otázku: Kolik lidí vypočítává přesné poměry všech živin, vitamínů a minerálů, když připravují večeři pro svou rodinu? Jistě, je chvályhodné, když se stravujeme vyváženě a zdravě, ale přehled o tom, kolik má každé jídlo přesné množství živin, skoro nikdo nemá. Nejde přece o to, aby každá porce měla jasné dané množství vitamínů a minerálů. Stačí, když se výživového optima dosáhne v rámci dnů až týdnů. Stejně jako pro psy, tak i pro lidi platí, že zdravá strava je čerstvá a pestrá. Proto je důležité dbát především na rozmanitost surovin. Než se však pustíte do krmení syrovou stravou, měli byste si danou problematiku řádně prostudovat, abyste psovi nezpůsobili víc škody než užitku.

Další známou pověrou je ta, že po syrové stravě jsou psi agresivní. To je opravdu hloupost, která se nezakládá na reálném základě. Agresivita psů je poměrně složité téma a rozhodně ho neovlivňuje to, co svému psovi předkládáte v misce. Proto nemějte obavy - krmení syrovým masem s sebou v žádném případě nenese změny chování. S touto pověrou je spojená i další: psi nesmějí žrát zvěřinu, jinak budou lovit a trhat vysokou zvěř. To je další zbytečná obava, která nemá se způsobem výživy nic společného. Lovecký instinkt si v sobě nesou psi z generace na generaci… Jestliže vám pes utíká za zvěří, měli byste se zaměřit spíš na výcvik, syrové maso s tím nesouvisí.

Mnoho majitelů psů má také strach z toho, že jejich čtyřnozí miláčci dostanou po syrovém mase salmonelózu. Ovšem psi mohou onemocnět salmonelózou jen jako bacilonosiči, příznaky se projevují jen ve velmi vzácných případech. O svého psa proto nemějte strach… Problematické však může být psí vyměšování pro osoby s oslabenou imunitou, děti a seniory. Jestliže ale koupíte čerstvé maso, které hned zamrazíte, riziko téměř eliminujete. K dalším nezbytným opatřením, které byste měli dodržovat, patří i pravidelné mytí rukou při práci se syrovým masem.

Další zažitá poučka: Psi nesmějí dostávat kosti, protože se štěpí na ostré úlomky, které by mohly poškodit zažívací trakt. To je sice pravda, ale jen u kostí vařených. Kosti, které prošly tepelnou úpravou se opravdu roztříští a jsou tedy pro psa nebezpečné. Krmení vařenými kostmi také vede k těžkým zácpám. Kosti syrové jsou však jiné a pokud je na ně pes zvyklý, nezpůsobují žádné problémy.

Napadají vás ještě další pověry? Tak se podělte o své zkušenosti v diskusi pod článkem.

Více se o krmení syrovou stravou dozvíte zde. Závěrem je však nutné podotknout, že některým psům krmení dle BARFu jednoduše nesedne a trpí po něm zažívacími obtížemi. Každý pes je prostě individualita a co jednomu vyhovuje, dalšímu způsobuje potíže. Proto berte v potaz potřeby a reakce svého psa. Jistě poznáte, po čem prospívá… A pokud jsou to kvalitní granule a po syrovém má průjem, tak raději zůstaňte u původní formy krmení.


Použitá literatura: Psi, kteří štkají, nekoušou?, Imke Niewöhner, Grada