07.02.13 Zdraví a nemoci

Jak podpořit správný růst kostry?

Období od 3. měsíce do 1-2 let (záleží na plemeni) se považuje za nejdůležitější období rozvoje a růstu kostry. V tomto čase je velmi důležité dbát na kvalitní výživu a především u velkých a obřích plemen podpořit správné utváření kostí a kloubů i podáváním speciálních doplňků – tzv. kloubní výživy.

 

Během růstu štěněte se můžeme setkat s řadou problémů (zánět dlouhých kostí, dysplazie kyčelních kloubů, genum valgum projevující se X postojem atd.), abychom těmto obtížím alespoň částečně předešli, doporučuje se podávat kloubní výživu po celé období vývoje štěněte (to platí zejména pro velká a obří plemena psů). Některé značky granulí navíc obsahují chondroprotekiva (chondroitin sulfát, glykosaminoglykany a želatinu) pro optimální vývoj a výživu kloubních chrupavek. Glukosamin sulfát a chondroitin sulfát tvoří přirozenou součást kloubní chrupavky a synoviální tekutiny. Jejich dostatečný přísun zabezpečuje dlouhodobě správnou funkci chrupavky, její pevnost, pružnost a odolnost. Mimo jiné lze velmi dobře ovlivnit tvorbu kostí a vazivového aparátu i homeopaticky. Všechny tato opatření pomáhají předcházet poruchám a onemocněním v dospělosti.

 

Jaká homeopatika vybrat?

 

Calcarea carbonica

Regulátor vápníku, stimulátor okostice, je vhodný především pro pomalé jedince velkých a robustních plemen, kteří jsou nedůvěřiví v cizím prostředí.

Ředění 5-9 CH 1krát denně nebo 3krát týdně.

 

Calcarea phosphorica

Regulace hospodaření s vápníkem a fosforem v těle. Je vhodný pro živé, rychlé a vytáhle jedince (vypadají „nohatě“). Je vhodné podávat ho při výměně a prořezávání zubů a v době nejrychlejšího růstu.

Ředění 5-9 CH 1krát denně nebo 3krát týdně.

 

Calcarea fluorica

Lék působí na kostní tkáň, sklovinu i pružná vazivová vlákna – chrupavky a vazy. Je vhodný zejména pro jedince disharmonických tvarů (platí i v případě, že je to plemenný znak). Jedinci s volným vazivovým aparátem.

Ředění 9-15 CH 1krát denně až 2krát týdně.

 

Ruta graveolens

Ovlivňuje vývoj okostice, šlach, chrupavek. Lék je vhodný pro plemena se sklony k luxacím – například čéšky, výhřezy meziobratlových plotének, dysplaziím kloubů.

Ředění 9-15 CH 1krát denně až 3krát týdně.

 

Silicea

Lék je vhodný při poruchách výživy a růstu. Hodí se pro hubené až neduživé jedince, kteří působí křehce, jsou neklidní, bázliví a plaší. Znakem je i to, že špatně snášejí očkování.

Ředění 9-15 CH 1krát denně až 2krát týdně.

 

Neinfekční zánět okostice

Kolem 6. až 12. měsíce věku psa se u některých plemen (např. často u německých ovčáků) vyskytuje velmi bolestivé onemocnění dlouhých kostí – neinfekční zánět okostice. Pak je vhodné podávat jako podpůrný prostředek tato homeopatika (možno i ve vodě).

 

Calcarea carbonica

Stimulátor okostice. Ředění 5-9 CH.

 

Ruta graveolens

Kromě chrupavek a šlach je jeho základním místem účinkování okostice. Ředění 9-15 CH.

 

Symphytum officinale

Záněty a bolesti okostice, jejich úrazy i úrazy krátkých kostí. Ředění 5-9 CH.

 

Sulfur iodatum

Zánětlivé procesy kloubů a okostice u mladých jedinců. Ředění 9 CH.

 

Zdroj: Poznáváme homeopatii, Jak šetrně léčit psy a kočky, MVDr. Michaela Švaříčková, MVDr. Václav Holzbauer, Grada www.grada.cz