30.08.10 Zdraví a nemoci

Klíšťata útočí i v září

Nejen lidé, ale i naši čtyřnozí kamarádi jsou při procházkách v přírodě velkým lákadlem pro klíšťata. Je proto zapotřebí je dostatečně chránit. Preventivních opatření existuje celá řada. Svému psovi můžete pořídit speciální obojek, kapky nebo například sprej. V případě, že zvíře klíště přesto chytí, rozhodně nepoužívejte oleje. K jeho odstranění jsou vhodné jen kleštičky či pinzeta.

Klíšťata mají nejraději teplo a vlhko a nejčastěji na ně můžeme narazit ve vlhkých lesích a loukách. Vzhledem k tomu, že tito roztoči přenášejí infekční nemoci jako je například borelióza, neměli bychom dlouhé procházky v přírodě s našimi čtyřnohými kamarády podcenit. „Ochranu psů před klíšťaty považuji za naprosto nezbytnou součást každodenní péče o naše čtyřnohé kamarády. Rozhodně bychom ji neměli brát na lehkou váhu. Onemocnění boreliózou je pro psy stejně nebezpečné jako pro lidi a může skončit i smrtí,“ upozornil Pavel Klega, náměstek pražského primátora a patron útulku Jaroslavy Kladivové v Modřanech. Psy přitom můžeme chránit hned několika způsoby. Stejně jako u lidí existuje i pro zvířata očkování, řada veterinářů jej však nedoporučuje. Vhodnější je běžná prevence. Pejskaři nejčastěji pořizují svým psům speciální obojky, jež je chrání nejen proti zmíněným roztočům, ale i blechám. Působí zhruba čtyři až sedm měsíců. Je možné zakoupit také kapky, které se dávají zvířeti za krk. Ty jsou o něco dražší než obojky a navíc působí jen jeden měsíc. Oblíbené jsou pak spreje s dlouhodobou účinností, jež se vtírají zvířatům do srsti.  „Každému psovi vyhovuje něco jiného a na určité látky mohou být někteří z nich i alergičtí. Je proto potřeba jednotlivá preventivní opatření proti klíšťatům nejprve vyzkoušet,“ podotkl Pavel Klega.

Dlouholeté zkušenosti s problematikou psů a klíšťat má také psí útulek v pražských Modřanech, jehož majitelka Jaroslava Kladivová musí během léta chránit před nebezpečnými roztoči desítky čtyřnohých svěřenců. „V našem útulku používáme především spreje s dlouhodobou účinností. Obojky totiž pejskové občas ztratí a při tak velkém množství psů je i složité sledovat, jak mají obojek dlouho a kdy je nutné jej vyměnit. Kapky pak dáváme jen plachým psům,“ sdělila Jaroslava Kladivová.

V případě, že se pes klíštěti nevyhne, je nutné jej odstranit pomocí speciálních kleštiček, které pořídíte v lékárně, nebo obyčejnou pinzetou. Poté je dobré ránu dezinfikovat. Rozhodně však k likvidaci klíštěte nepoužívejte oleje. Roztoč se totiž začne dusit a vypustí všechny tekutiny do těla psa a případné infikování boreliózou je pak pravděpodobnější.