13.06.10 Zdraví a nemoci

V trávě číhá nepřítel

Pro zdraví našich zvířecích mazlíčků představují tito parazité velké riziko. Jsou tak malí, že si jich mnohdy ani nevšimneme, přitom často přenášejí závažná onemocnění. Mezi nejznámější a nejrozšířenější patří lymeská borrelióza. Ano, řeč je o klíšťatech.

Nejmarkantnější výskyt klíšťat je od jara do podzimu. Stává se však, že je najdeme také v zimě. Obzvlášť pokud je mírná, s minimem sněhu a teploty se udržují nad nulou. Výjimku tvoří jen krátké období tuhé zimy.

Jak správně vytahovat klíště?

  • Zvíře denně kontrolujte, abyste přisátého parazita včas odhalili. Po návratu z vycházky psa důkladně vyčešte.
  • Čím dříve přisáté klíště odstraníte, tím je menší riziko přenosu nákazy.
  • Nikdy se nepokoušejte vyndávat jej holýma rukama!
  • Před jakoukoliv manipulací je nejlepší použít jednorázové gumové rukavice.
  • Místo je možné zakápnout alkoholovým dezinfekčním roztokem a počkat pět minut.
  • Klíště uchopte speciální pinzetou za hlavičku a viklavými pohyby jej pomalu a opatrně vytáhněte z kůže. Není nutné ho vytáčet ani proti ani po směru hodinových ručiček.
  • K odstranění můžeme použít rovněž elektrotechnický „krokodýlek“
  • Snažte se, abyste klíště nepřetrhli. Nikdy jej nemačkejte, ani na postižené místo nekapejte olej. Parazit by se totiž dusil a vypustil by obsah svých útrob do ranky, a tím spíše by došlo k přenosu infekce.
  • Po vyjmutí cizopasníka ranku potřete desinfekcí (např. Jodisol).
  • Klíště zlikvidujete tak, že ho zabalíte do papírového kapesníku a na nehořlavém podkladu jej spálíte.

 

Lymeská borrelióza

V našich podmínkách patří mezi nejčastější onemocnění přenášené klíšťaty. Původcem je bakterie Borelia burgdorferi, kterou je infikováno 10-20% klíšťat v Evropě. Bakterie ovlivňují imunitní systém, mohou vznikat chronické záněty v různých orgánech, které vedou k jejich trvalému poškození. Typickým a nejčastějším přenašečem je klíště, ale může jít také o jiný krev sající hmyz (blechy, komáři, ovádi, muchničky). Není výjimkou, že onemocnění zjevně propukne po několika měsících od nakažení (až 6 měsíců). Zda se nemoc projeví klinicky, záleží hlavně na množství přijaté infekce, odolnosti jedince a jeho imunitním systému.

Mezi hlavní příznaky nemoci patří: záněty kloubů (kulhání, otoky, odmítání pohybu), zhoršení celkového zdravotního stavu, apatie, nechutenství, únava, vysoké horečky, zvětšení mízních uzlin, zhoršení funkce ledvin. V pozdních stádiích nemoci jsou to neurologické příznaky. Stanovení správné diagnózy je díky nespecifickým příznakům často velmi obtížné. K léčbě se používají antibiotika, ovšem terapie je úspěšná jen v případě, že jsou podávána na počátku onemocnění. Jestliže přejde borrelióza do chronické fáze, je nevyléčitelná. Nemocná zvířata odmítají chodit, trpí neurologickými deficity a také jim selhávají ledviny.

Pokud u svého pejska zpozorujete kulhání a neochotu k pohybu, měli byste zbystřit a nechat jej vyšetřit u veterináře. Nic nepodceňujte, jde o jeho zdraví.

Mapu výskytu infikovaných klíšťat naleznete zde.

 

Prevence

Ta spočívá především v zabránění nakažení. Na našem trhu existuje široká nabídka antiparazitik. Lze je rozdělit na dva typy – odpuzující a ničící (případně kombinující oba účinky). Jejich používání je přímo nutností, pokud nechceme ze zvířete každý den vytahávat desítky cizopasníků. Ovšem pozor, nezaměňujte přípravky pro psy a kočky! Některé preparáty totiž obsahují permethrin, což je látka, které může u koček vyvolat nervové příznaky až smrt. V nabízené paletě výrobků je značný rozdíl, ať už se jedná o cenu, nebo kvalitu a účinnost. S výběrem vhodného prostředku vám jistě pomůže váš veterinář..

 

Antiparazitární obojek

Většinou účinkují jak na blechy, tak i na klíšťata. Dle výrobce je délka účinnosti různá, některé působí i 6 a více měsíců. Jsou praktické a účinné. Někteří veterináři je doporučují jednou za tři měsíce odmastit (např. teplou vodou s jarem), osušit, lehce natáhnout a znovu připnout. Mastnota ze srsti jinak uzavírá miniaturní otvory obojku, který pak pozbývá účinnosti. Vybírejte obojky od renomovaných výrobců, s jejichž přípravky jsou dobré zkušenosti, a které jsou v prodeji u veterinárních lékařů nebo ve zverimexech. Mezi osvědčené a účinné obojky patří například značky Scalibor (ten má navíc velkou výhodu - nesmrdí) a Kiltix. Některým psům mohou způsobovat alergie, většinou jsou však dobře snášeny.

 

Repelentní spreje a pudry

Vyplatí se kupovat spreje, které mají delší dobu účinnosti (měsíc a víc). Nevýhodu je častější aplikace a zvuky, které při stříkání vydávají. Těch se totiž mnoho zvířat bojí. Jsou vhodnější spíše u krátkosrstých plemen menšího vzrůstu. Obecně představují spíš doplňkový prostředek.

 

Spot on

Tzv. kapka za krk se aplikuje z malé umělohmotné pipetky mezi lopatky na kůži. Ve většině případů jsou pouze na veterinární předpis. Patří mezi nejúčinnější preparáty a vydrží dle značky 1-3 měsíce. Prostřednictvím kožního mazu se účinná látka dostává do struktur kůže, odkud se postupně uvolňuje zpět na povrch. Vybírejte takový spot on, kdy jsou paraziti jsou hubeni pouhým kontaktem ještě předtím, než se stačí zakousnout do psa.

 

Očkování

V dnešní době jsou již dostupné vakcíny pro psy proti borrelióze. Toto očkování není zahrnuto v běžném očkovacím plánu, je však velmi vhodné. Důležité je především v oblastech vysokého výskytu infikovaných klíšťat. Vakcinace sestává ze dvou úvodních dávek v rozmezí 3 týdnů a následné každoroční revakcinaci. Nejvhodnější doba je v zimním období (přibližně od října do února). Cena za jednu dávku se pohybuje mezi 600-1000 Kč.

 

Jak redukovat výskyt klíšťat na zahradě?

Klíšťata milují vlhkost a převislé trávy. Na vrcholcích stébel totiž „číhají“ na svou oběť. Vlhké prostředí zajišťuje rostlinný porost a také rostlinné zbytky, například hrabanka. Trávník proto pravidelně sekejte, zbytky rostlinného materiálu ihned odstraňujte. Mezi porostem keřů a trávníkem vytvořte bariéru. K tomuto účelu můžete použít dřevěnou štěpku, štěrk nebo kamínky. Další možnosti ochrany naleznete na www.kliste.cz

Foto: Archiv a Vetcentrum www.vetcentrum.cz