Čenichací bedna


Máme pro vás další jednoduchou hru, díky níž můžete zabavit svého pejska. Místo klasické misky mu vložíte granulky (nebo nějaké chutné pamlsky) do naplněné bedny.

 

Princip je jednoduchý: Do přiměřeně velké bedýnky či krabice dáte výplň, do níž pak schováte krmivo. Při výběru krabice zohledněte velikost svého psa, ale i malý jorkšír může pohodlně čenichat v krabici od televize. Vždyť si do ní může vlézt celý :-) Použít můžete i plastové přepravní boxy nebo třeba koš na prádlo. Dbejte jen na to, aby se pes bez problémů dostal hlavou přes okraj. Výhodou papírových krabic je možnost seříznutí na příslušnou výšku. Zpočátku jsou ideální ploché papírové krabice, které obsahují jen trochu výplně a větší množství lákavého krmiva. Pes tak najde odměnu snadno a zvykne si na šustící nebo chrastící materiál. Jako výplň se hodí například zmačkané noviny, balicí papír, roličky od toaletního papíru nebo kuchyňských utěrek, plastové míčky, kousky textilu, jako jsou staré deky, ručníky, ponožky apod. Výplň by měla být nezávadná, aby se o ni pes nemohl poranit. Pokud má váš čtyřnohý kamarád tendence všechno spolknout, i když materiál není k jídlu, nikdy ho s čenichací bednou nenechávejte samotného. Podle velikosti krabice a temperamentu psa je vhodné, abyste ji aspoň zpočátku upevnili, aby se během hledání neposouvala. Na psa během čenichání nesahejte, spíš ho jen slovně povzbuzujte. Motivační tón hlasu ho přiměje hledat granulky ještě pečlivěji a s větší chutí. Zpočátku pamlsky poházejte mezi výplň jen velmi volně, aby při hledání rychle dosáhl úspěchu. Na novou hru si totiž musí nejprve zvyknout. Posléze můžete krmivo zabalit do novinových koulí. Čenichací bedna se pro psa stane obzvlášť atraktivní, když nikdy nebude dopředu přesně vědět, co v ní najde. Navíc k obyčejným granulím můžete schovat třeba Kong naplněný nějakou dobrotou, míček na pamlsky, papírový sáček s krmením který musí nejprve „rozbalit“, okusovací kost z buvolí kůže apod. Pro vašeho mazlíčka to bude nejen velké překvapení, ale navíc ho to na dlouhou dobu zaměstná, protože hodně z toho, co si pes při hledání najde, musí také dál zpracovat (vyndat z bedny, rozbalit, rozkousat apod.). Jedna obyčejná krabice pak představuje velký zdroj legrace a radosti z toho, že je co dělat.

 

Zdroj: Christina Sondermann, Jak zabavit psa, aby se nenudil. Jednoduché hry pro psí nos, Grada, 2013, www.grada.cz


Vanda Ročková
Aktualizováno: 17.2.2014 21:52:51
Napsáno: 17.2.2014 21:47:08

Forum.

Ještě nikdo nediskutoval.
Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz