20.11.10 Život se psem

Co vás zajímá…

aneb Deset otázek a odpovědí

 

1. Co dělat, když máte pocit, že vás chce nepadnout cizí pes?

Neutíkejte. Psi většinou neútočí na nepohyblivý cíl a v každém případě jsou stejně rychlejší. Stejně tak nemávejte rukama,jinak může být zle. Nápřah rukou je totiž prvním signálem, který donutí psa vystartovat. Snažte se zachovat klid, dejte ruce do kapes a postavte se k němu bokem. Rozhodně se mu nedívejte do očí, mějte sklopený zrak. Snažte se zůstat relativně v klidu, pes totiž vycítí strach (zvýšenou hladinu adrenalinu) a může si to vyložit tak, že se chystáte k boji.

 

2. Kdy je nejvhodnější fenu poprvé nakrýt?

Fenky pohlavně dospívají mezi šestým a devátým měsícem věku a fyzicky mezi jedním a dvěma roky, samozřejmě záleží na velikosti plemene. Poprvé je možno krýt při třetím hárání u malých plemen a čtvrtém hárání u velkých.

 

3. Může již nakrytou fenu nakrýt ještě jiný pes?

Může, a dokonce několik psů. Narozená štěňata pak budou pocházet od více otců. Proto je důležité nakrytou fenu ještě několik dnů hlídat.

 

4. Co dělat, když se pes panicky bojí hlasitých zvuků, například petard?

Zkuste si opatřit nahrávku zvuků, kterých se bojí, a pravidelně mu je pouštějte. Nedovolte, aby se schovával třeba pod stolem, ale nechte ho zvukům přímo „čelit“. Snažte se ho zbavit strachu tím, že si z něj budete dělat srandu. Pobaveným hlasem se jeho strachu vysmívejte (klaďte důraz na správný tón). Rozhodně ho nechlácholte a neutěšujte, tím byste jen dali najevo, že je opravdu důvod se bát. Pes umí vaši náladu dokonale přečíst. Radost či obavy, stejně jako další emoce, se ze psa na člověka velmi snadno přenesou a to je klíčem k úspěchu.

 

5. Je dobré dodržovat u psa jednou týdně hladovku?

V kynologické praxi, obzvlášť při krmení syrovou stravou, se to doporučuje, ale z hlediska fyziologie trávení to není jednoznačně účelné. Vycházelo se z toho, že vlk v přírodě také některý den nežere. Ovšem hlavním důvodem, proč vlci hladověli, bylo ulovení kořisti a „přecpání se“, nebo jednoduše lovecký neúspěch. Naproti tomu pes dostává každý den odměřenou dávku, a tak nemá dlouhodobě co trávit. Je proto zbytečné trápit psy hladem.

 

6. Co v psí komunikaci znamená, když jeden pes olizuje druhému pysky?

Jde o submisivní gesto. Pes, který olizuje, je podřízený vůči druhému psu. Může se jednat také o žebrání o potravu či škemrání. Lehké olíznutí může znamenat i uklidňující gesto, něco jako usmíření.

 

7. Může fena zabřeznout, přestože při krytí nedošlo ke svázání?

Ano, může a není to nijak neobvyklé.

 

8. Co to znamená téčkování?

Je to postavení dvou psů ve tvaru písmene T, kdy podřízený jedinec je „dole“. „Horní“ pes má hlavu přes spodního psa křížem (bradu má buď přes kohoutek, přes krk nebo hlavu). Je to gesto přátelské i nepřátelské, může skončit hrou i bojem.

 

9. Znamená vrtění ocasem vždy přátelské úmysly?

Původním účelem mávání ocasem bylo upoutat pozornost. Důležitá je výška, ve které pes ocasem vrtí. Řídí se to podle motivace a má to svá pravidla: mávající ocas směrem vzhůru je znakem dominance, stažený značí submisivitu, ve střední výšce zase pozdrav či uvítání. Když se pes raduje, poznáme to podle držení celého těla. Většinou sebou vrtí úplně celý.

 

10. Je pravda, že první štěně z vrhu je nejlepší a nejsilnější?

Ačkoliv se tato pověra mezi laickou veřejností často traduje, nezakládá se na pravdě.

Na fotkách Růženka (Yvet od Ivetky) a Babů (Gotika od Ivetky)