Aktivita klíšťat dosahuje vrcholu


Český hydrometeorologický ústav hlásí alarmující výsledky měření aktivity klíšťat. Dne 26. 5. byla uveřejněna předpověď pro nadcházející týden...

 

Aktivita se bude pohybovat mezi stupni 9 a 10 a bude tak dosaženo i nejvyšší možné aktivity. Stejně alarmující čísla byla zaznamenána i v týdnu minulém, lze proto předpokládat pokračování tohoto trendu i v týdnech následujících. Riziko napadení klíštětem je tedy kritické, a to nejen pro člověka, ale i pro zvířata. Chcete-li se vyhnout nacucaným klíšťatům na svých mazlíčcích, a tak i potenciálnímu přenosu nebezpečných onemocnění (např. lymská borelióza), musíte důsledně aplikovat a dlouhodobě používat antiparazitární přípravky. Klíšťata jsou nejaktivnější nyní, nečekejte s ochranou na zítra.

 

Nejlepší obrana je útok

Vašeho psa spolehlivě ochrání např. speciální antiparazitární spot-on přípravky, které lze zakoupit během návštěvy u vašeho veterináře, v lékárnách i v obchodech s chovatelskými potřebami. Spolehlivým společníkem v boji proti vnějším parazitům je např. spot-on přípravek Advantix, tzv. kapky na hřbet zvířete, který je možné aplikovat pouze psům, kočky totiž netolerují účinnou látku permethrin.

 

 

Víte, že…

• V souvislosti s globálním oteplováním se infikovaná klíšťata objevují i v oblastech nad 800 metrů nad mořem, dokonce i ve výšce 2000 metrů nad mořem. Nově se vyskytují v Norsku a Švédsku a postupují stále více na sever.

• 2 hodiny minimálně potřebuje být klíště přisáté pro přenesení klíšťové encefalitidy a 24 hodin k přenesení lymeské boreliózy

• Klíšťata začínají být aktivní již při teplotách nad 7 °C. Jejich sezóna trvá od brzkého jara do pozdního podzimu.

• Nežijí pouze v lese a nevyhnou se jim ani zahrádky. Je proto lepší vytvořit mezi trávníkem a domem, trávníkem a porostem keřů bariéru z kamínků, štěrku či dlažby. U okrajů cestiček udržujte nízkou trávu a zastřihávejte dolní větvičky keřů.

• Kousnutí klíštěte necítíte. Klíšťata totiž vylučují sliny, které působí jako anestetikum, zabraňují krvácení a uvolňují tkáň.

 

Koloběh viru klíšťové encefalitidy je závislý na vývojových stádiích klíšťat. Bezpohlavní larva se nakazí sáním krve od drobných tzv. rezervoárových zvířat (myši, zajíci, veverky) a nákaza pak přetrvává i ve stádiích nymfy a dospělých jedinců. Každé z vývojových stádií klíštěte saje krev pouze jednou. Po nasátí odpadnou na zem a pod listím dochází k jejich další přeměně.

 

Člověka dokáže nakazit i nymfa, což je nižší vývojové stádium klíštěte, cca 1 milimetr velké, bezbarvé a lidským okem téměř nepostřehnutelné. Poměr nymf a dospělých klíšťat je v přírodě cca 4:1.

 


Vanda Ročková
Aktualizováno: 27.5.2014 19:50:51
Napsáno: 27.5.2014 19:48:50

Forum.

4.6.2014

invalida

Dobrý den, v televizi byla reportáž s MVDr.Herčíkem o tom, že už existuje i tabletka proti klíštěti pro zvířata, zatím jsem nikde nic nenašla, nevíte o tom také náhodou třeba něco? Děkuji Irena

4.6.2014

Roman

Dobry den, tablety na klista se jmenuji Bravecto.

4.6.2014

invalida

Díky moc pane Romane, hned se na to podívám, jak se dají sehnat, nevíte náhodou zda nejsou i pro kočky??? Vybíráme denně nespočet klíšťat kocourovi.

4.6.2014

Yveta

Zde reklamovaným Advantixem jsme přiotrávili naši fenečku Cotonka,za nás tedy určitě ne.Navíc od té doby mám strach už cokoliv požít aby to nedopadlo špatně.....

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz