Když láska ke zvířatům přeroste v šílenství


V bytě se tísnilo osm vyhublých psů a několik koček. Na neustálý štěkot a zápach z nevenčených zvířat si začali stěžovat sousedé, a proto se úředníci z městské části Praha 10 rozhodli zakročit. Majitelce dali ultimátum, buď chov psů sníží, nebo jí budou všechna zvířata odebrána. Žena nechtěla zůstat bez jediného čtyřnohého společníka, a tak nezbylo než s rázným doporučením úřadu souhlasit. Většinu svých psů umístila do soukromého Útulku Modřany, kde se jim dostalo náležité péče.


„Přijela jsem do ulice a už jsem věděla, který je to dům, protože ti psi hrozně vyváděli a příšerně to tam zapáchalo. Chudáci obyvatelé ze sousedství, kteří museli aspoň rok trpět,“ popsala provozovatelka soukromého Útulku Modřany Jaroslava Kladivová svůj příjezd pro šest živých koster, ke kterým přirovnává tehdy zcela vychrtlé psy.
Majitelka vyhládlé smečky neměla dostatek peněz na její obživu, přesto si nedovedla představit, že by snad měla psy někomu dát. Až po zásahu úřadu začala neúnosnou situaci řešit. Při předání šesti psů do péče Jaroslavy Kladivové se zavázala, že uhradí veškeré náklady na výživu, veterináře i ubytování zvířat. Téměř dva měsíce po stěhování zubožených psů do azylu, ale neposlala na účet Útulku Modřany ani korunu. „Přestože se tu paní na psy nebyla ani jednou podívat, stále věřím, že svoje závazky splní. Zatím hradím jejich péči z příspěvků od našich dárců, kteří jsou úžasní, a byť třeba posílají malé částky, i ty pomohou. Naštěstí se mohu také spolehnout na patrony útulku, kterými jsou náměstek pražského primátora Pavel Klega s jeho ženou Martinou,“ řekla Jaroslava Kladivová.
Nejen podle názoru vedoucí útulku jsou lidé, kteří nezodpovědně množí psy, případně je bez reálné možnosti na jejich zaopatření sbírají na ulici, prostě nemocní šílenci. Psychiatr Zdeněk Bašný vysvětluje, že vždycky se ale nemusí jednat přímo o duševní poruchu: „Nejčastěji trpí ti, kteří se bez rozmyslu vybavují mnoha psy a obtěžují tím své okolí, poruchou osobnosti. Spouštěcím mechanismem se může stát i nadměrné požívání alkoholu, které vede ke ztrátě sociálních zábran.“ Sbírání psů může být podle psychiatra také příznakem syndromu nastupující demence. „Stejně jako někteří lidé mají nutkavou potřebu se obklopovat věcmi z popelnic, které jsou k nepotřebě, jiní to činí se zvířaty,“ dodal k možným příčinám neracionálního chování Zdeněk Bašný.  
Čtyři psi z případu v Praze 10 už po návštěvách u veterináře a ozdravném výkrmném pobytu v Útulku Modřany našli nový domov. Dva stále vyhlíží přes plot své budoucí pány. V rukou nezodpovědné majitelky ale zůstal jeden pes a fena. Proto je možné, že se zvířata opět rozmnoží a vše se bude opakovat…
 

Foto: Útulek Modřany


Vanda Ročková
Aktualizováno: 28.10.2010 11:35:39
Napsáno: 28.10.2010 11:35:25

Forum.

Vložit príspěvěk

10.11.2010

Alena

Proč se paní fena nevykasrovala? A zrovna tak proč se nedohlédlo, aby byli vykastrované kočky.Utulek by to přišlo určítě levněji, než do budoucna odebírat neustále další namnožená zvířata. V článku se zmiňujete, že psi byli vyhublí z důvodu, že paní neměla na jejich výživu. Tak proč jste ji nedali nějaké krmivo. Ǔtulek by tím vlastně ušetřil.

10.11.2010

Anna

Předpokládám, že tady nešlo o ušetření útulku. Kdyby dali paní krmivo, bylo by to dost krátkodobé řešení.Jestli není schopná zvířata zaopatřit,ve chvíli, kdy krmivo dojde, budou zvířata hladovět znovu. Myslím si, že odebrání bylo jediným rozumným řešením. Jen je smutné,že se u nás nedá udělat nic tím, aby člověk nemohl sbírat pejsky na ulici a trápil je hlady u sebe doma. Na to těžko někdo dohlédne:-( Snad se té paní podaří zaopatřit aspoň ty dva, co jí zůstali, nebo dostane rozum a najde jim nový domov bez trápení.

11.11.2010

Lucka

Na to se dá říci použe jediné. V Británi, Austrálii či USA to vyřešili tím nejlepším způsobem, kde nechali vzniknout zvířecí polici, která má mnohé pravomoci a když ne, zavolá si na pomoc strážníky. Proč se taková opatření nezavedou i v ČR? Alespon jedna jednotka na celý stát. Jo a lidé co sbírají zvířata tak bych jim bez slitování přála aby trpěli tak jako zvířata co u nich hladoví a žijí ve vlastních výkalech. A žádnou šanci mít alespon jedno zvíře bych jim rozhodně nedala.

11.11.2010

evka

Ano,myslím,že se jí neměli nechat ani ti 2 psi + kočky, příště se to bude řešit znova, a další zviřátka budou trpět, a čekat, jestli je někdo zachrání.Myslím,že někde ve světě existuje zákon,kde se zakazuje pod trestem chovat zvíře těm,co jim předešlé bylo odebráno pro hladovění nebo týrání.Kdyby to bylo v Česku, nebyly by problémy s šílenci ,kteří nemají na krmení ani s množiteli, kteří už neplodné nebo nemocné fenky vyhazují či zabíjejí.A taky bych se přimlouvala za registraci chovů i pejsků bez papírů. většinou kočií u asiatů na talíři, na ulici nebo v útulcích.At je dávají zájemcům zdarma, ale pak přes ně kontroly, jak s nimi zacházejí.

11.11.2010

Hellen=o)

Souhlasím s většinou výše uvedených názorů a návrhů. Všechna tahle opatření však u nás v ČR mají jeden podstatný háček. Dodnes je v našich zákonech jakékoliv zvíře pouze věc, kterou vlastní člověk! Proto nelze zařídit navrhované. První by se češi konečně měli vzbudit a po vzoru ostatních zemí překopat do nějaké rozumné formy naše zákony. Pak až se můžou realizovat nové, které zajistí větší postihy za nevhodné zacházení nejen se psy.

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz