Petice proti utrácení psů na Slovensku


Ve středu 24. srpna proběhla v Praze před velvyslanectvím Slovenské republiky demonstrace proti utrácení psů ve slovenských karanténních stanicích.

Toulavé a ztracené psy čeká na Slovensku často velmi smutný osud. Některé utratí hned po odchytu, jiní se dostanou do tzv.karanténních či asanačních stanic. Na mnoho z nich zde čeká smrt a nevyhovující podmínky.

I když SR stále ještě nepodepsala Evropskou dohodu o ochraně zvířat v zájmovém chovu, má vlastní zákon zaručující zvířatům jistá práva a ochranu před lidskou svévolí a krutostí.

Přesto ještě v dnešní době existují na Slovensku taková zařízení, jako jsou karanténní stanice, kde jsou psi drženi ve velice nevyhovujících podmínkách. Svévolné utrácení psů i březích fen je na denním pořádku. Zvířata zde žijí v nehumánních podmínkách, mrazu, na studeném betonu a bez odpovídající veterinární péče. Tato místa jsou semeništěm nemocí a parazitů. Fenám se v takových podmínkách rodí štěňata, která umírají. Proto mají některé karanténní stanice pověst psích koncentračních táborů. I když pes není utracen, čeká ho v této stanici většinou jen klec, beton a trocha krmení.

K velké snaze slovenských občanských sdružení a dobrovolníků se připojili i dobrovolníci z Čech a jiných zemí, kteří tyto psy zachraňují, řeší tak ale jenom důsledky. Je nutné bojovat především proti příčině – lidské necitelné lhostejnosti. Chceme, aby si Slovensko uvědomilo, že chce-li skutečně patřit do civilizovaného světa, musí přestat ignorovat tento problém a zaujmout jasné stanovisko.

Je třeba změnit to nejdůležitější – zákony, které budou zvířata skutečně chránit, systém, který bude dodržování těchto zákonů střežit a majitele tak donutí k zodpovědnosti, nezaměnitelnou evidenci zvířat a především zavedení kastračního programu. Ten považujeme za stěžejní počátek řešení nadpočetné psí populace, což je problém nejvíce zřetelný ve středním a východním Slovensku, konkrétně v romských osadách. Kastrační program, podporovaný ze státního fiskálu, je humánní řešení používané ve vyspělých státech k regulaci populace volně pobíhajících zvířat. Tento, již v tolika státech vyzkoušený postup, je také výhodný z hlediska veřejných financí. Kastrace jedné feny je nepochybně finančně šetrnější, než péče a následné uspání několika desítek psů pocházejících z linie zvířete, které mohlo být kastrováno a neschopno reprodukce.

Výzva Slovenské vládě

1. Zastavte zbytečné utrácení psů ve slovenských karanténních stanicích a začněte neprodleně řešit nehumánní podmínky, ve kterých zvířata v těchto zařízeních žijí!
2. Zaveďte kastrační a osvětové programy, které by mírnily problémy s přemnoženou psí a kočičí populací přímo v zárodku.
3. Podporujte úzkou spolupráci karanténních stanic s ochránci zvířat a převádějte tato zařízení do jejich správy. Lidé, kteří mají zvířata skutečně rádi, pro ně dokážou i v rámci současných zákonů udělat mnoho.
4. Zpřísněte zákony na ochranu zvířat a udělujte odpovídající tresty tak, aby se Slovensko v ochraně zvířat zařadilo mezi civilizované země Evropy.
5. Zpřístupněte karanténní stanice veřejnosti a uložte těmto zařízením povinnost nalezená zvířata evidovat a inzerovat.

Další informace naleznete na stránkách http://slysim-psi-plac.profi.cz/, http://veggie-parade.cz/psi/
petice ke stažení je zde http://www.uloz.to/9948823/otevreny-list-sr-petice-doc

 

Za iniciativu Veegie Parade Vratislava Zibová


Vanda Ročková
Aktualizováno: 27.8.2011 12:05:48
Napsáno: 27.8.2011 12:04:33

Forum.

Vložit príspěvěk

28.8.2011

patrik

chcete povedat ze nejsme civilizovany stat v europe ??? to už je trošku privela... sa pozrite do iných štatu...

1.9.2011

Linda

Mě to přijde naprosto nechutné a ubohé.Chudáci psi a i jiná zvířata.Je to BARBARSKÉ!! A ten,kdo to navrhl a chce to uplatnit je naprostý idiot,kretén a stvůra.Lidi jsou prostě neskutečné svině!

24.11.2011

kvet

Myslím, že lidi, kteří přihlíží ve svém státu k takovému chování ke zvířatům opravdu civilizovaní nejsou. Všude jsou toulavá zvířata a nezodpovědní majitelé, ale všude se to dá řešit jinak než na Slovensku. Necítím odpor jen k vládě a slovenským zákonům, ale i ke všem občanům, kteří k tomuhle nečinně přihlíží. Styďte se!!!

29.12.2011

alan

Dávam za pravdu Patrikovi.Za chvílku to u nás bude jak v Turecku.Všude kam se podíváte je toulavý pes.Česko k tomu spěje.

5.1.2012

jura

je to opravdu hrozne.ti co vymysli tyto zakony nemaji soucit a uctu k zivot jako takovemu.....

25.2.2013

Tereza

reakce na juru: já bydlím v sociálně slabším regionu a troufnu si tvrdit, že tu toulavého psa potkám maximálně pětkrát do roka, a to často i s obojkem pouze zaběhnutého. Myslím, že naše útulky jsou sice taky k pláči (nedostatek financí) ale zvířata hlad nemají a psi kteří se mají alespoň trochu k světu a netrpí nevyléčitelnými nemocemi jsou do čtvrt roku udáni, již kastrovaní. Nevím, v čem je Slovensko tak jiné že tohle nedokáže.

21.2.2016

Kateřina

Nechutne. Kdokoli se v techto mistech pohybuje a nebojuje za ta nadherna zvirata je ubozak. Nestvury, ktere tam ta zvirata takto drzi, pri takovych podminkach, bych zavrela naprosto stejne. A do tydne bych je bez varovani samozrejme tay utratila. Fuj !!! Stydte se !!!

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz