Psa za vysvědčení - ano nebo ne?


Konec školního roku s sebou nevyhnutelně přináší i hodnocení celoroční práce našich potomků v podobě vysvědčení. Pokud nejsou výsledky příliš slavné, otázka odměny bývá vyřešena velice snadno. Když nám však naše ratolest přinese slušné vysvědčení, často nezbývá než splnit sliby, které jsme na počátku školního roku dali, případně pozorně naslouchat vysloveným přáním. Jak se však zachovat v případě, kdy naše dítě vyhrkne : Koupíš mi za vysvědčení pejska?

Své by nám k tomu mohla říci  majitelka psího útulku v Modřanech paní Jaroslava Kladivová. Každým rokem koncem prázdnin se řady jejích svěřenců rozrostou o četné ‚dárky za vysvědčení‘. Najednou s příchodem nového školního roku jsou pejsci na obtíž. V tom lepším případě je přivedou do některého z útulků, v tom horším se jich pokouší zbavit jinak nebo je prostě někde nechají svému osudu. „Zrovna v minulých dnech se mi podařilo umístit čistokrevného kokršpaněla s průkazem původu, kterého rodiče pořídili za nemalý obnos své jedenáctileté dceři. Ta bohužel neměla o pejska zájem a tak po dvou měsících skončil u nás. A to nemluvím o dvou štěňatech, která jejich majitelé nemilosrdně opustili. Tříměsíční štěně do útulku přivedl chlapec, který ho objevil v Braníku na hřišti. A štěňátko, které vypadá jako kříženec čivavy s jezevčíkem, se našlo zanedbané a vyhladovělé na pískovišti v Modřanech,“ vypočítává Jaroslava Kladivová. Sama rozhodně pejska za vysvědčení nedoporučuje a ani své svěřence pro tento účel nechce novým majitelům dávat. Když se musí pes po dvou měsících v rodinném prostředí vrátit zpět do útulku, je to pro něho velmi traumatizující zážitek.
„Když rodiče pořizují dětem psa například za vysvědčení, často si neuvědomují, co všechno péče o zvíře obnáší. Že s ním bude muset někdo z rodiny každý den chodit ven, a to nejlépe aspoň dvakrát denně. Dobrotu nedělá ani to, když všichni odejdou do práce nebo do školy a pejska nechají celý den zavřeného doma,“upozorňuje náměstek pražského primátora Pavel Klega. Sám je vášnivým pejskařem a spolu se svou manželkou Martinou jsou patrony modřanského psího útulku paní Kladivové.
 „Vlastnictví psa s sebou přináší i určitá omezení, jsou místa, kam vás s ním nepustí. V úvahu je třeba vzít i druh bydlení, který rodina má. Je například nesmysl brát si velkého psa do malého bytu, potom trpí jak rodina, tak zvíře,“ dodal.
Až tedy uslyšíte od své ratolesti přání - táto, mámo já chci štěně - dobře zvažte všechna pro a proti. Myslete na to, že je velmi pravděpodobné, že nakonec veškerá péče o čtyřnohého miláčka zůstane na krku vám, protože se pes může vašemu dítěti omrzet. Berte v úvahu i to, že po celý zbytek roku je situace jiná než v době dovolených a prázdnin, a že vám zaneprázdnění znemožní věnovat pejskovi patřičnou péči. Pejsci mohou přinést velkou radost a potěšení každému, kdo si je opravdu zamiluje. Pořizovat si je jako chvilkový rozmar je nezodpovědné.
 


Vanda Ročková
Aktualizováno: 23.6.2010 22:03:59
Napsáno: 22.6.2010 21:34:58

Forum.

24.6.2010

dastynka

Nikdy bych svým dětem nepořídila psa jako dárek, jen pro jejich momentální rozmar. Psy vlastním i je chovám a lidé si neuvědomují že pejsek je živý tvor a ne jako odměna za vysvědčení nebo jen jako dárek vánocům, protože dítě vám samo od sebe psa venčit nebude protže je to pro něj moc velká zodpovědnost kterou pak samozřejmě musí přebrat rodiče. Pokud rodiče sami nechtějí pejska jako kamaráda a společníka pro sebe a děti. Proto nikdy by se pejsek neměl pořizovat jen z rozmarů dítěte....

24.6.2010

kathrinca

dastynka: úplne súhlasím!! nikdy by som nekúpila dietatu psa, len preto že mi doniesol dobré vysvedčko ... a ak si rodičia myslia že mu tie povinnosti o psa vydržia na dalsich 9 a viac rokov, tak nech ešte snívajú dalej a nech nezabudnu do pol roka vyhodit psa na ulicu .. lebo urcite!chodíme do práce, nemáme cas, pes je zlý všetko trhá,chlpy...atd... ani tu netreba ešte všetko vypisovať, je mi z takých ludi zle čo menia psa ako módny trend :/

21.7.2010

komiau

Já jsem psa za vysvědčení dostala ve 3. třídě, samozřejmě za samé jedničky. A víte co, jasně dát štěňátko dítěti jako dárek stojí za zvážení, zda se o něj dokážeme jakožto dospělí postarat a vychovat ho, protože pes přirozeně nemá z dítěte respekt a dítě nemá důslednost a představu co to obnáší. Jsem ráda, že rodiče byli zodpovědní a vše dobře zvážili. Nicméně můj zájem o pejska nepolevil ani po 18 letech jeho požehnaného života. V mých nejtěžších pubertálních letech mi byl psychickou oporou a mým největším kamarádem. Dnes si neumím si představit život bez psů. Díky této zkušenoti jsem zvažovala zda jsem dostečně připravená na to pořídit si pejska dalšího. Lidé kteří tuto zkušenost z dětství nemají těžko zváží v dospělosti zda jsou schopni dát psu vše co potřebuje. A právě tito lidé své psy nejčastěji týrají nedostatkem času, lásky, péče a výchovy.

28.7.2010

Miroslav Hudec

Krásný den a né jenom den ze psem ... Děkuji moc redakci za vyčerpávající článek o přetočení žaludku psa ... prožil jsem si to a kdo nejedná okamžitě když nepozná o co jde tak pes umírá ,,, proto by si jej měl každý přečíst pozorně a né jenom kdo má velké plemeno ... mám plemeno anatolských psů a když vydím jakým způsobem si hrají tak snad se u nich to snad nemůže ( nechci se rouhat ) ale opravdu jde mne mráz po zádech když doslova lítají a válejí se po zahradě ... ještě jednou díky ...

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz