Bojí se samoty



Strach ze samoty je nejčastější a nejproblémovější ze všech psích strachů, proto je mu věnován největší prostor. Má mnoho různých podob a majitelé psů se k němu staví různě: někteří své pejsky litují a chtějí jim pomoci, jiní považují projevy jejich strachu za naschvály a tvrdě je trestají, další se snaží hlavně psa umlčet, aby nerušil sousedy.

Na zahradu? Nikdy!
Přinesli jsme si z útulku asi čtyřměsíčního křížence, máme ho doma týden. Byl odchycen na ulici a poté strávil tři týdny v útulku, než jsme si ho vzali. V útulku byl zavřený v kotci a údajně tam byl hodný. My teď máme pejska v domě, má pelíšek v obýváku, ale rádi bychom ho naučili, aby byl přes den na zahradě. Zatím tam nevydrží déle než deset minut. Dokonce i když doma odejdeme jen do vedlejší místnosti, má zřejmě velký strach, že ho opouštíme navždy, a začne hrozně vyvádět. Snažíme se ho přivykat na samotu tím, že mu řekneme „čekej“, necháme ho v pokoji nebo venku na zahradě a odcházíme. Po deseti minutách se vracíme, hodně se přivítáme, říkáme hodný, chválíme… Ale je to stále stejné – vždy pláče, vyje, štěká, škrábe, kouše do dveří. Zatím tedy máme „hlídání“ 24 hodin. Kdy myslíte, že se to naučí?

Odpověď:

A jé, tady se stala veliká chyba hned na začátku. Je naivní očekávat, že se pes po týdnu celodenní péče a pozornosti uvnitř domu sám od sebe smíří s tím, že bude několik hodin sám na zahradě. Tam měl být umístěn hned po přinesení z útulku a pohodlíčko obýváku mu mělo být dopřáno pouze jako výjimečný chvilkový požitek. Nyní, kdy každý náznak samoty v něm vyvolává panickou reakci, bude potřeba ho nejprve smířit s tím, že pozornost a péči páníčků nemůže mít stále. Teprve až bude méně závislý na jejich pozornosti, mohou zahájit pomalou desenzitizaci.
Pelíšek bych přesunula z obýváku do předsíně a obývák bych učinila pro psa tabu. Prostě kdokoli vstupuje do pokoje, hlídá si, aby tam pes nevešel s ním, a nepustí ho přes práh. Dveře však zůstanou otevřené, a když tam štěně zkusí vejít, je třeba ho hned velice rozhodně zarazit. Zpočátku to bude náročné na rychlou reakci a na trpělivost, ale bude-li rodina důsledná, štěně rychle pochopí, že obývák není místo pro něj.
Všechny aktivity se psem by se měly přesunout ven – hry, cvičení, mazlení, veškerá pozornost. Doma si psa nikdo postupně ani nevšimne. Účelem je, aby se pejsek těšil ven, aby sám toužil tam pobývat co nejdéle. Pak se přesune pelíšek ven na terasu nebo před domovní dveře a po vydatné hře tam pes dostane nějakou okusovací nebo plnicí hračku. A může začít vlastní desenzitizační cvičení: Bude třeba naučit pejska zůstat v klidu, nejen když rodina odchází pryč, ale i když jde do domu.
Pro podporu cvičení se pro mladého psa, který má pobývat převážně venku, hodí obojek napuštěný uklidňujícími feromony, popřípadě alfa-kasozepinové přípravky.

Ukázka z knihy Babo, raď! Když se pes třese strachy
Autorkou je MVDr. Hana Žertová (poradce v oblasti zvířecí psychologie).

Knížka o běžných i vzácnějších psích bubácích podrobně rozebírá příčiny psího strachu a metody jeho odstraňování. Velkou část knihy tvoří dotazy skutečných majitelů psů a komentované odpovědi. Spoustu zajímavých informací tu najdou všichni, kdo mají zájem o problematiku psího chování.

Knihu si můžete objednat na
www.krmeni.cz (přímo zde)

Více o autorce:
www.hanazertova.cz
 


Vanda Ročková
Aktualizováno: 7.5.2011 16:05:01
Napsáno: 7.5.2011 16:03:30

Forum.

5.6.2011

bára

Max má často strach když je někde sám.Když má strach třeba v noci schová se mi pod peřinu.Chudak.

7.6.2011

Scylla

Jako vždy radí paní doktorka nátlak, štěkání zákazových povelů, ktetými to štěnš ještě víc vystrestujete. Místo toho bych udělala z příchodů a odchodů normální věc, neloučila se, nevítala, přiměřeně štěňátko unavila, aby spokojeně v mojí nepřítomnosti usnulo.

25.6.2011

Iva

Máme ročního retrívra. Když odejdeme večer ven, tak nepřetržitě štěká. Je to strach ze tmy? Jak ho to odnaučit. Děkuji

19.8.2011

Míša

Dobrý den, máma malého domácího pejska, který je starý 4 roky a neustále nám štěká. Nikdo neví, jaký je problém a čeho se bojí. Např. spí a z ničeho nic se probudí a začne hystericky štěkat a pobíhat po bytě, ale nejvíce problematické je to, že nevydrží osamotě ani 5 sekund. Nestačíme ještě ani zavřít dveře, a už běhá po bytě a štěká. Zkoušeli jsme ho nějak zabavit, dát mu hračku, ale tu ignoruje. Také jsem zkoušela často odcházet a v zápětí se vracet a když neštěkal, chválit ho, ale nic nepomáhá... prosím poraďte Děkuji

5.10.2011

Ina

muj jorkšír když je sám doma,třeba jen hodinu,vyskočí na stůl a pomočí ho.Když je doma se mnou na stul neleze.Jak ho to odnaučit?Děkuji Ina

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz