Jak je to s tím vrtěním ocasu?


Říká se, že když pes vrtí ocasem, je přátelsky naladěn a člověk si ho může bez obav pohladit a pomazlit. Je to skutečně pravda?

 

Bohužel ne, existuje totiž mnoho nejrůznějších způsobů, jakými pes vrtí ocasem. Například nejistý pes vrtí často staženým ocasem, signalizuje tím spíše určitou podlézavost. Naopak psi s agresivním držením těla častokrát vrtí strmě vztyčeným nebo vodorovně drženým ocasem. Obecně znamená vrtění ocasem nejprve: jsem rozčílený/vzrušený, což může být interpretováno jak v pozitivním, tak v negativním smyslu. Když budete pozorovat svého psa, rychle zjistíte, že ovládá paletu různých „vrtěcích způsobů“, které používá při různých příležitostech a podnětech. Někteří psi například dělají ocasem kolečka, když mají dobrou náladu a očekávají, co jejich páníček vymyslí... Pokud se pes opravdu raduje, rozpoznáte to podle držení celého těla, většinou sebou vrtí úplně celý. Je to řeč celého těla, která nám prozradí, jestli vrtí ocasem proto, že má radost, nebo jestli je důvodem jeho vzrušení něco jiného. Proto nikdy nespoléhejte na to, že se pes bude chovat přátelsky jen proto, že vrtí ocasem. Vždy se všímejte i jeho postoje a toho, jak se „tváří“.

 

Zdroj: Psi, kteří štkají, nekoušou?, Imke Niewöhner, Grada, 2009, www.grada.cz


Vanda Ročková
Napsáno: 13.12.2014 15:38:15

Forum.

11.1.2016

karel

JE TO DOBRE ZAJI MA METO

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz