Přeznačkování


Pes, který močí na stejném místě jako jiní psi, provádí tzv. přeznačkování. Toto chování je typičtější pro psí samce, ačkoli to dělá i řada fenek. Odborníci na chování psů mají různé teorie, proč to psi dělají.

 

Jedno je jisté, je to činnost, která psy baví. Podle jedné teorie se pes přeznačkováním snaží přebít pach moči předchozího psa. Značkováním frekventovaných míst si vymezuje „své“ území a překrývá pachové signály jiných psů. Podle jiné teorie psi tímto způsobem dávají najevo své dominantní postavení. Pachová stopa moči s sebou totiž nese i informaci, kdy se její tvůrce teritoriem pohyboval. Vymezuje tedy nejen prostor, ale i čas. Několik hodin starou pachovou značku bázlivější pejsek přeznačkuje, ale čerstvou značku raději obejde. Značkování močí těsně po sobě lze často vidět i u psích kamarádů. Vzhledem k tomu, že se zvířata znají, mohou si dovolit vzájemně se přečurat, to jest přeznačkovat. Častější značkování lze pozorovat i u fen během hárání, ale pozor, někdy může být i projevem zánětu močového měchýře. 


Vanda Ročková
Napsáno: 8.11.2016 13:12:49

Forum.

Ještě nikdo nediskutoval.
Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz