Proč to dělá?


Všichni psi, ať už se jedná o sibiřského huskyho nebo malého pekinéze, mají ve svých genech zakódované určité společné zvyky a vzorce chování. Není se čemu divit, jejich prapředek - vlk - je stejný.


Kňučí
Kňučení bývá většinou spojeno s dožadováním se pozornosti, ale může to být také volání o pomoc. Štěňata kňučí, když jim je zima, mají hlad nebo jsou opuštěná. Jedná se o jeden z prvních hlasových projevů, který psům zůstává až do dospělosti. Jelikož jsou psi na nás – lidech, do značné míry závislí, dožadují se kňučením nejrůznějších potřeb (venčení, jídlo, pozornost atd.).


Žere trávu
Je to zcela normální chování, které nemá nic společného s tím, „že bude pršet“. Většina psů ji požírá ve chvíli, kdy trpí žaludeční nevolností. Tráva jim totiž pomáhá obalit žaludeční šťávy nebo nestravitelný obsah žaludku a následně ho vyzvrátit. Někteří psi si dokonce vybírají: Když se chtějí vyzvracet, žerou především dlouhou ostrou trávu, když ji chtějí nechat projít trávícím traktem, zvolí spíš kratší a mladší výhonky. Mnoho psů si na trávě pochutnává pravidelně a dělají to ze zvyku.


„Stele“ si pelech

Jistě to znáte, než váš pes ulehne, pořádně si pelech prohrabe a několikrát se otočí. Je to pozůstatek chování z minulosti, kdy divocí psi spávali ve volné přírodě. Svůj prostor pro ležení v trávě si museli nejdřív udusat a připravit. Také březím fenám před porodem velí instinkt vyhrabat si pelech pro sebe a štěňata. V dnešní době už feny většinou nemají možnost vyhrabat si venku noru, tak alespoň pečlivě vyhrabou vše z porodní bedny.


Zvedá při močení nožičku?

Dělají to psí samci, aby si označkovali „své“ území a překryli značky jiných psů. Na keřík či pouliční lampu tímto způsobem vysílají jasný pachový signál. Díky zvednuté nožičce čůrají na vyšší místo a signál se tak může roznést všemi směry. Ovšem i některé fenky zvedají nožičku. Jsou to obvykle samice, které stojí ve skupinové hierarchii velmi vysoko nebo mají o sobě velké mínění…
Problém nastává, pokud si pes začne značkovat i doma. Dělají to především psi malých plemen s nástupem pohlavní dospělosti. Příčinou může být málo časté venčení na místech, kde by mohl pes zanechat svoji pachovou značku, narušení teritoria (jiný pes, návštěva), snaha upoutat pozornost, nejistota a strach či nevyjasněná pozice psa v rodině. Problém je, že jakmile pes začne značkovat na určitých místech a cítí svůj pach, má snahu značku čas od času obnovit.


Zahrabává si trus
Někdo může mít dojem, že si pes hrabáním okolo své „nadílky“ chce po sobě uklidit, ale není tomu tak. Vždyť rozhrabaná zemina většinou dopadne na opačnou stranu od hromádky. Stejně jako značkování, tak i kálení má svou sociální funkci. Bylo zjištěno, že hrabání okolo exkrementů neslouží k zamaskování přítomnosti psa, ale psi si naopak dané místo tímto způsobem značí. Psi mají totiž na tlapkách mezi prsty potní žlázy, jejichž výměšek se hrabáním uvolní a zanechá na zemi všem ostatním psům pachovou značku. K stejnému typu hrabání někdy dochází i při značkování.


Válí se v mršině či ve výkalech
Ačkoliv je to pro člověka těžko pochopitelné, pro psa je to bohužel přirozené chování. Vždyť lidská preference vůní a pachů je naprosto odlišná - pro nás příjemný parfém je pro psa nesnesitelný zápach a opačně. Veskrze všem psovitým šelmám se pach rozkládajících se bílkovin či exkrementů velmi líbí a zálibně jej nasávají. Poté se často se v této „lahůdce“ vyválejí, aby jim „vůně“ déle vydržela. Dává jim to příležitost překrýt svůj vlastní pach a stát se zajímavějším pro ostatní psy. Vzhledem k tomu, že podobné chování bylo zaznamenáno i u vlků, jedná se jistě o pozůstatek společné evoluční minulosti. Vysvětlení tohoto chování je několik: Podle některých odborníků chce pes načichnout, aby byl pro ostatní příslušníky svého druhu zajímavější. Druhé, pravděpodobnější vysvětlení zase říká, že pes tímto způsobem maskuje vlastní pach, aby měl lepší příležitost přiblížit se ke kořisti. Poslední vysvětlení tvrdí, že pach psa je jen druhotným důsledkem celého jednání. V první řadě jde především o to, aby mršina načichla psem. Tím, že si na ní umístí svou pachovou značku si ji přivlastňuje a potažmo si i označuje své teritorium.

 
Požírá výkaly
Bohužel i tuto „chuťovku“ zná velké množství chovatelů psů. Mnohdy se toto chování vysvětlovalo jako nutriční nedostatek určitých látek, ale dnes víme, že to dělají i psi, kteří mají naprosto vyváženou stravu. Požírání exkrementů je tak pravděpodobně pozůstatkem od vlků, kteří často požírali trus a obsah střev ulovených býložravců. Tím si doplňovali minerály, vitamíny a další látky, které se nacházejí v natrávené zelené hmotě. U psů je tzv. koprofagie za určitých okolností normálním chováním. Feny po porodu čistí svá štěňata a požírají jejich výkaly, aby udržely pelíšek čistý. Opět je to pudové chování, které pozůstalo z dávných dob. Zabraňují tak propuknutí infekce a omezují zápach (ostatní predátoři je tak hůře vyslídí). Požírání vlastních výkalů je u štěňat naučené chování, které mají odpozorované od feny, ovšem pokud tak činí i dospělý pes, může být důvodů více (zvědavost, malé množství vlákniny v krmené dávce, hlad, nepravidelný režim krmení, nuda atd.). Ovšem nejčastější důvod je jednoduchý – prostě jim to chutná!


„Sáňkuje“
Když si pes začne otírat konečník o zem, zvedne přitom zadní nohy a s pomocí předních se vozí, říká se, že sáňkuje. Příčin může být několik, ale většinou se jedná o ucpané či zanícené anální žlázky. Mezi lidmi se tvrdí, že psi sáňkují, když mají červy. Je sice pravda, že při silném náporu červů se může dostavit svědění kolem řitního otvoru a pes začne sáňkovat, ale většinou je příčina právě v análních žlázkách. Někteří psi se vozí po zadku také tehdy, když sežrali hodně trávy, která pak zabraňuje správnému vyměšování stolice.
 

-vr-


Vanda Ročková
Aktualizováno: 7.1.2013 16:09:18
Napsáno: 29.12.2010 16:05:21

Forum.

Vložit príspěvěk

4.1.2011

jirka

dobrý den chci se zeptat proč psi vyplazují jazyk když jsou vyhřátí?děkuji

12.1.2011

Lucka

Protože psi nemají potní žlázy a tím si ochlazují organizmus.

12.1.2011

Adri

Naše fenečka někdy při čůrání zvedá nožičku, ale rozhodně to není o tom, že má o sobě velké mínění, ale protože toho tam má už málo, tak aby se nepocvrkala. :-)

12.1.2011

Fibi

Proč Yokšírkovi stále slzí oči,každý den je čistám,protože to vypadá škaredě na chloupcéch.Co s tím ????

13.1.2011

Pro Adri

Moje kamárádk amá fenku bernskýho salašnickýho pejska. A nožičku zvedá vždy, když čůrá a při čůráním jí zavazí např. travička nebo tak něco...! =o)

14.1.2011

Ivana

Fibi: Mali psi muzou mit podrazdena ocicka od spiny, prachu a vyfuku, protoze jsou tak nizko. (Zkus se nekdy na semaforu snizit na uroven psa...lahudka :-( ) Muze to byt i alergie, nebo zanet, nebo jiny problem v oku. Urcite zajdi k veterinari.

17.1.2011

Týna

Mám ohaře a ten teda často "sáňkuje". Odčervuji celkem pravidelně. Pomůže mu konečník omývat vodou? Vyčistit anální žlázy asi nezvládnu a veterináře máme daleko.

25.1.2011

Lilly

my máme fenku križenca atiež sankuje zadkom ale je to málokedy ale zistili sme že zjedla len vela trávi.

20.2.2011

texi

Dobrý večer,máme 10ti měsíčního pejska shiba inu ,který dost často běhá "po kružnici"ve směru hodinových ručiček-po oslovení na nějaký čas přestane.Veterinář nám nedokázal po jeho prohlídce říci důvod.Nevíte někdo proč se "točí".Díky.

13.4.2011

Diana

Dobrý den,máme angl.Buldoka.Dříve si do pelechu nemočila,ale z nějákého důvodu to dělá,i když se pokoušíme o různé výchovné metody,které nefungují.Je venku,jak dlouho chce-máme zahradu,ale stejně přijde domů a vymočí se.Toto dělá stále dokola.Prosím o radu.Děkuji moc.Hezký den.Diana

9.5.2011

d@nisek

ahoj proc psi vyplazuji jazyk?

23.6.2011

renata

Mám 11letého psa a pořád knučí a to ikdyž je vyvenčený a najezený chce chodit pořád ven hlavně večer říkam si jestli nemá náhodou něco ze žaludkem nevím si s ním rady pomalu se ani pořádně kvuli němu nevyspím děkuji předem za odpověd

9.7.2011

Zuzíček

Dobrý den mám Bišonka, který se jmenuje Angel.Mám otázku. ,,Když feny hárají psi to cítí a já se ptám jak dlouho bude vít a dělat nepořádek?"

9.7.2011

Zuzíček

Dá se udělat něco pro jeho sklidnění???

20.7.2011

Eva

Dobrý den,můžete mi někdo poradit jak psa naučit spát v jeho pelechu?

4.8.2011

Jana

Dobrý den,poradí mi někdo co mi chce můj pejsek říct? mám půlročního jorkšírka a v posl.době v noci zaleae pod peřinu,jen leží u mě a olizuje me .Dřívto nedělal,jen když jsme se probudily ale to mě olizoval jen na obličeji.Ted se často v noci budí o dělá tohle.

6.9.2011

Martina

Dobrý den, máme 3 měsíčního yorkshira a poslední dobou "nakrývá" různé věci (deku v pelechu, ponožky atd.) Proč to dělá? Jde s tím něco udělat?? Dík za odpověď.

27.9.2011

Lenka

Proč když je doma sám, i když jen na hodinu, vybírá odpadkovej koš? Dřív to nedělal, teď začal, je mu rok. Víte jak ho potrestat a odnaučit ho to?

1.11.2011

Hanka

Dobrý den.Potřebovala bych poradit.Máme 10měsíčního pejska Schi-tzu.Poslední dva měsíce nás v noci,ráno ve čtyři,budí šíleným kňouráním do té doby než někdo nevstane a dožaduje se krmení.Nejdříve jsem si myslela,že se chce vyvenčit,ale on se dožaduje žrádla,ikdyž dostává pravidelně jíst.A ještě jeden dotaz,máme na zahradě ještě většího psa,a ten malej žere jeho výkaly.poradí mi někdo.děkuji

6.11.2011

Jan

Dobrý den chtěl bych se zeptat proč ma naše štěnátko male a šikmé oči a tečou mu slzy děkuji.

6.11.2011

Porada

Evo přes noc mu tam dejte to s čím si nejvíce hraje a když vaám pujde do postele tak ho placněte po zadku :). a dejte do pelíšku.když vám to nepůjde možnost i je kastrace.:)

9.4.2012

Božule

Mame stredniho knirace a od malicka zere deky i jiné látky na kterých lezí. Nevime co mame delat aby s tím požíráním textilu prestal.Muzete mi poradit? Dekuji.

8.5.2012

babka

Je možné aby pes byl při čůrání shrbený jako při kadění?

27.5.2012

ivana

prosim mam 11letou civavu kdyz na jare zacnem jezdit na zahradku udelaji se ji na brisku v okoli zadecku lisej ktery ji asi svedi a jezdi zadkem po zemi nevite nekdo cim to je .

10.7.2012

Anet

Ahoj, zajímá mě, co znamená, když uvidím psi spojené k sobě zadky.Děkuji za brzkou odpověd!

9.8.2012

Molli

Prosím o radu, naše téměř pětiměsíční fenečka chodského psa sežere na co přijde a jednou věcí byl i igelit od řízku. Chtěla jsem se zeptat jestli vyjde ven normální cestou nebo jestli je až tak nestravitelný, že zůstane v žaludku. Děkuji za případnou odpověď, Molli

5.11.2012

Lily

Ahoj, můj pes nežere hovínka venku a ani se v nich nevyválí, ale pokaždé sežere své hovno, když je doma na dvoře. Mám pocit, že po sobě uklízí. Manžel je z toho hotový, když to vidí. Stravu má kvalitní. Poraďte,jak ho to odnaučit? Děkuji

22.11.2012

Sára

Zdravím,chtěla jsem se zeptat proč moje štěnátko shi-tzu ,žere hovínka které vykadí? Ráno vztává 4-5hodiny vykadí se a jakmile si bobku nevšimnu tak ho sní.Prosím o radu ,proč to malé štěně dělá ?? děkuji ...

2.12.2012

eliška

mam 7 leteho jokšira a začal kadit zelene hovinka je nemocny nevim s čeho to muže byt

3.1.2013

Shi-tzu

Mam 5 Měsíčního pejska Shi-tzu a jde o kakání .. Ráno vztávám v 5h, Samozdřejmě utřu tapky a jdu do postele znova usne ,to je vpořádku ale když vstávám v sedm se synem do školy tak sní musím jít ještě jednou ven ,a vyčurá se a NĚKDY se vykadíí..Jestli ne no tak pak když přijedu tak mam v obýváku hovno .. Prosím oradu : Potřebuji se toho nějak takhle zbavit : Aby se to nenaučila a pak mi todle nedělala až vyroste .. Vážně o tu radu stojímm Děkuji ..

6.3.2013

ataner

Ahoj chtěla jsem se zeptat, proč psi ojíždějí nohy lidem?

24.3.2013

martina

Dobrý den mám 2 letého bisonka a poslední týden jen neustále knučí,je najezeny i vyvenceny.Blíží se jaro?

25.3.2013

Domina

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli jde zabránit tomu, aby moje fenka bišonka křízeného s shi-tzu v noci kňučela? Děkuji.

31.5.2013

Lenka

Prosím o radu mám roční fenku a pojídá mi své i kočičí vykaly z bedýnky doma jak jí to mám odnaučit. Skusila sem jí dat romadur ( smradlavej sýr ) na chvilku to zabralo ale pak to začala dělat zas. Poraďte jak jí to mám odnaučit děkuji

13.8.2013

katka

Proč pejsek olizuje pánova bosá chodidla?

7.9.2013

martin malinakof

co znamená když pes chodí se zadnima tlapama od sebe mám podezreni na problem s vylučováním?

1.10.2013

peter

mam 6 ročnu fenku a je tomu asi pol roka čo zacala mlsat exkrementy .....by vam v panelaku a na prechadzkach je to na nervy ...ako to psa odnaucit ?

26.1.2014

mates

Přítelčin mě stále olizuje. Co to znamená? V Inteligeci a chování psů se příliš nevyznám :-( Vyjadřuje mi tím náklonost?

26.1.2014

mates

Sdad sem nekdo chodíte,budu rád za odpověď. Dík všem.

1.7.2014

sibiřský husky

Dobrý den, mám takovou prozbu můj pes sibiřský husky jednoroční pořád volá a řve venku i když jsem s ním byla venku jen co jsem od něho šla vrátila jsem se domů začal zase řvát tak jsem vyběhla ven seřvala jsem ho a byl chvilku klid ale pak začal znova nevím co s ním potřebuju poradit.

26.9.2014

jaja

Ahoj mam 5 letou fenu ktera mi dneska v noci zacala dtrasne knucet a cestovala mezi mnou a mamou a do toho i taha moje spinave obleceni do postele kde spi.nikdy dtiv se tak nechovala.

14.11.2014

Petra

Muj jorksirek pri venceni i doma desne chrochta. Dela to i doma. Vzdy kdyz prijdeme odpolene z prace zacne se radovat a pak to najednou pride.. Zacne z hluboka dychat a hrozne u toho jaksi chrocta a mrči. Ocasek ma sklopeny a vubec se nehybe jen se trepe. Trva tn tak minutu a pak uz je zase v pohode. Nevite nekdo co by to mohlo byt?

6.1.2015

terisek

Ahoj chtěla bych se zeptat proč můj pes (westik) Někdy olizuje pelíšek? :) předem děkuji za odpověď

19.1.2015

Bára

Ahoj, chtěla jsem se zeptat, proč náš pejsek se občas chová divně, začne dělat otočky a klepat se. Předem díky

2.5.2015

jarula73

náš pejsek olizuje mému tatínkovi po vykoupání nohy, ale to takovým způsobem, že mu vylizuje mezi prsty a vydrží třeba 15 minut. Jednu dobu s tím přestal úplně, ale nějak po půl roce to dělá znovu. Nevíte prosím někdo co to může znamenat?? Díky

22.5.2015

EMA

Nase 4 mesicni stene ma stale velmi ridkou stolici/hromadky-kase/,krmime granulemi NUTRAM Puppy Large),nic se nelepsi, poradite?

22.6.2015

adela

Nas pes se furt jen vali a lezi smutne proc?

25.6.2015

Veronika

Když házím aport našemu 1,5 letému vlčákovi, přinese mi jej zpátky a počůrá mi nohu. Jak si to mám prosím vysvětlit?

8.8.2015

Peter

K tomu požieraniu trávy možno majú aj iný dôvod: Odkaz

1.10.2015

zdenka

Dobry vecer.Muj rocni pitbull mi po mem odchodu do prace bere obleceni,kabelku a vse co zapomenu na kresle.Neznici to,jen ozuzla a obsah v kabelce rozhazi.chtela bych se zeptat,co to znamena?Prijde mi ze se mi msti a nema me rad,protoze memu partnerovi neudela nikdy nic a to tam mjze nechat lezet cokoliv.Dekuji za odpoved.

4.10.2015

Nela

Ahoj, moje 1,5 měsíční tenká jorkšíra přes noc kňučí a chce ke mě.. Co mám dělat aby nekňučela? Ještě nemá žádné hračky :/

4.10.2015

Nela

Ahoj, moje 1,5 měsíční fenka jorkšíra přes noc kňučí a chce ke mě.. Co mám dělat aby nekňučela? Ještě nemá žádné hračky :/

9.10.2015

paula

My máme zlatýho retviegra ale ten "nesáňkuje";)

23.1.2016

Kaja

Dobrý den Mám čtyřletou fenku Bettynu a to pořad heka nevíte co s ní je? Předem díky .

11.4.2016

Market

Dobrý den, mám 3leteho pejska a už týden v kuse kňuči a uspokojí ho jen když jdeme ven. Myslím si že je to kvůli tomu že fenky háráji, ale je to už opravdu nesnesitelné. Máte nějakou radu, prosím?

7.5.2016

lucka

Ahoj chtela bych jse zeptat proč psi olizuji naše nohy chyby jim něco? Predem dekuji.

9.8.2016

Karina Šoltová

Dobrý den, mám dotaz. Sice ne netýká zdravotního stavu, ale odpověď by mi velmi pomohla. Máme dvou roční fenku a pořídili jsme si k ní kotě. hned druhý den začala fenka kotě olizovat, ale ne normálně ale jak kdyby jí úplně hltala jakmile ji odstrčíme začne štěkat kňučet a je smutná. Ale to kotě je z ní už na nervy a my nevíme jestli za to máme fenku potrestat nebo ji nechat či co??!! Vůbec nevíme co máme dělat, jestli něco chce tím říct nebo jestli nebude mít falešně březí. Dokáže jí olizovat hodinu a kočka se tak 45 min nechá a pak jí to taky začne štvát... ale nedokáže se ozvat. Neprská, nesyčí ani se neohání. Vůbec nevíme co s tím. Nemůžeme je nechat si to vyřídit protože kotě je tu krátce ale hlavně by jí úplně ulízala. Moc prosím o radu :) děkuju

15.8.2016

Aneta

Nejlepší řešení pro všechny bude podle mě to když si naprosto nezkušení lidé přestanou pořizovat psy...nebo když už si někdo pořizuje psa tak snad o tom něco nastudovat a pak nepsat na takovéhle stránky úplné blbosti tipu " proč pes po odchodu páníčků kňučí nebo ničí věci" ale abych nebyla jen negativní tak poradím Když pes kňučí,ničí věci odchodu páníčků- má separační úzkost Olizování- je to projev náklonnosti a lásky takhle se k sobě chovají vlci ve volné přírodě prostě se o sebe starají a upevňují tím svá pouta A pro Nela- je na vaší přítomnost závislá to časem může vést i k separační úzkosti pokud jí v domě necháte samotnou. Mám sama vyzkoušené že nejlepší způsob je když stěně ignorujete uvědomí si tak že tohle chování nikam nevede sice to může trvat i 15 minut než to vzdá ale rozhodně poleví nebo tomu můžete napomoct tím že jí vyrušíte od tohohle chování a dáte jí najevo že je to špatně (nemyslím tím násilí to rozhodně ne) moje metoda která zabírá je když ji vyruším tak že ji lehce dubnu do boku a udělám velmi jasný zvuk ŠT nebolí jí to jen to odvráti pozornost od toho co právě dělá a potom si jí dále nevšímat. A největší chybou je to když zakňučí a vy si jí vemete potom to stěně pochopí že takhle s vámi může manipulovat a bude to dělat pořád. Bára- pokud se klepe jakože se chvěje může to být nervózitou nebo vzrušením třeba když má jít na procházku a on to ví a nemůže se dočkat až otevřete dveře ale záleží na tom v jaké situaci to dělá

20.2.2017

Renata

Dobrý den, máme doma skoro ročního malteze a nedávno začal nosit své hovinka na gauč a nebo si s nima hrát. Nevíte čím to může být? Chodí ven i na plenku, kterou měníme několikrát denně. Děkuji

23.2.2017

Nadja

Můj pes Kříženec rok a půl ač je vyvenceny začal dělat malinké loužička na kobereček i do postele.Prosim o radu jak ho to odnaučit a proč to dělá.dekuji.

7.3.2017

Anička

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda někdo z vás ví, jak se říká tomu když utíkáte od psa, a on utíká za vámi, má to nějaký svůj název.

8.7.2017

hana

Dobrý den,nastěhovala jsem se domek a můj yorkšir začal jist své exkrementy.děkuji za odpověd

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz