Psí řeč


Řeč našeho pejska se projevuje především jeho mimikou a pantomimikou, která samozřejmě není u všech stejná, ale určité prvky se objevují u každého z nich a u většiny pejsků mají stejný význam. Každý majitel psa se musí naučit porozumět především řeči svého psa, naučit se z výrazu očí, pysků, zubů, srsti, uší, ocasu a držení celého těla, i jeho hlasových projevů porozumět reakcím psa na nejrůznější situace a podněty.

Malamut, lajka, akita  a další tzv. primitivní plemena, která mají blíže ke svým původním předkům, používají rozvinutější soustavu gest a signálů těla ke komunikaci s jinými psy. V jejich rejstříku se vyskytuje více agresivních vzorců a také větší množství gest naznačujících podřízenost a velmi málo používají štěkot. A naopak domestikovanější plemena se vyjadřují více štěněčím způsobem. 

Např. kavalír, buldoček, mops a další mají mnohem chudší slovník a obvykle větší množství signálů podřízenosti než agrese. Hůře rozeznávají signály jiných psů, což někdy mívá za následek to, že jsou častěji terčem útoku dominantnějších psů. Proto je velmi důležité štěně správně socializovat mezi druhými psy, aby se naučilo rozeznávat a používat svou psí řeč. 

 

Uvedeme zde některé znaky, je třeba ale vědět, že musíte posuzovat všechny znaky společně a v kontextu se situací, nejde vytrhnout jeden znak ze souvislého sledu chování a udělat jednoznačný soud, některá gesta používají zvířata i v jiných situacích, například vrtění ocasem je opravdu mnohoznačné a pes ho používá v mnoha obměnách při více situacích.

 

Ofenzivní gesta

 

Zvednutá hlava, široce otevřené oči, upřený pohled, strnulý postoj, lehce ohrnuté pysky, koutky stažené vpřed a obrácené dopředu, zvýrazněné a dobře viditelné obočí, vztyčené uši, ocas vysoko nesený nebo v horizontální poloze při útoku, kálení na vyvýšených místech, rozhrabávání půdy po vykálení, kopulační pohyby (pokud se nejedná o krytí hárající samice nebo přesměrované chování).

 

Gesta podřízenosti

 

Přikrčený, nahrbený hřbet, hladké čelo, přivírání očí, dozadu stažené pysky, stažený ocas mezi nohama a někdy až na břicho, stažené uši k lebce, mrkání a uhýbání očima, nabízení hrdla protivníkovi, převalení se na záda a nabízení břicha, někdy při tom takoví psi současně močí, slinění (pokud není vyprovokováno jiným podnětem, jako např. nevolností při jízdě autem, chutí k jídlu ap.)

 

Teritoriální chování

 

Přeznačkovávání svou močí po jiných psech, vytí při vymezování svého území (pokud u vás jezdí houkající sanitka nebo vůz firmy Family Frost, hlásí místní rozhlas, asi jste si všimli, že řada psů doprovází tyto zvuky vytím tak, jak postupně vůz projíždí ulicemi), štěkání na vetřelce za plotem, válení se po zádech a současné rozhrabávání trávy a zeminy okolo sebe.  

 

Ocas

Pomocí ocasu pes zdůrazňuje a signalizuje svůj emoční stav. Ocasem pes vyjadřuje nejen radost z příchodu pána či psího kamaráda nebo člena smečky, ale mírným vrtěním signalizuje pes i přípravu k útoku. Pes, který si brání své území před jiným vetřelcem, vrtí ocasem rovněž. Ocasem pes signalizuje dominanci a podřízenost. Během útoku je u dominantního psa ocas ve vodorovném postavení. Znevýhodnění psi s ocasem kupírovaným s ním vrtí daleko intenzivněji, aby jejich gesta nebyla přehlédnuta. Někdy můžeme pozorovat, jak pes s kupírovaným ocasem vrtí celou zadní částí těla.

Poklona

 

Přední část těla leží na zemi, zadní je zvednutá, často z ní hravě povyskočí, předstírajíc, že na svůj protějšek útočí. Tato poklona je užívána psy při námluvách, kdy tato gesta dělají psi i fenky, ale nejčastěji je to přímá význam ke hře jak druhému psu, tak člověku.

 

Ježení srsti na hřbetě

 

Někteří psi zježí hřbet celý, jiní pouze na kohoutku a nad ocasem. Cílem je vzbudit dojem, že jsou větší. Projevují se tak, když signalizují dominanci, ale zároveň i překvapení nebo strach.

 

Válení

 

Pes se pozvolna směrem od plece až po celý hřbet převalí do páchnoucí látky, většinou organického původu, jako jsou výkaly, mršina ap. Rituální verze tohoto chování se válení se v aportu (míček, klacek). Na psu je často zřejmé, že mu toto působí požitek. Existují různé teorie o tom, proč to pes činí. Nejstarší je teorie, která jako důvod tohoto chování uvádí snahu o překrytí vlastního pachu, což psa zvýhodňuje tehdy, když loví.  Jiná teorie soudí, že důvodem může být informace pro ostatní psy o tom, že pes našel něco poživatelného. Třetí teorie uvádí jako příčinu snahu psa o upoutání pozornosti příslušníků svého druhu. Takoví psi vskutku přitahují pozornost jiných psů, kteří je s nepokrytým zájmem očichávají a někdy je i následují se vyválet v nalezeném předmětu.

 

Vystavování

 

Při spatření pohybu, který pes přikládá něčemu živému, při spatření zvěře, psů i člověka v dálce, pes zvedne přední packu a nehybně stojí tímto směrem. U některých loveckých plemen je tento rys vyšlechtěn tak, aby pes vydržel nehybně vystavovat celé desítky minut kořist a signalizovat tak lovci, kde se nachází. Původ této schopnosti je snaha o nevyplašení kořisti a opatrné se přibližování.

 

Šťouchání čenichem

 

Vyvinulo se patrně ze štěněcího žebrání o vyvrženou potravu, značí přátelskost a touhu po pozornosti. Používají ho většinou podřízení psi na nízkém stupni hierarchie.

 

Štouchnutí pánví

 

Gesto přátelství, důvěry, vyskytující se většinou během vítacího rituálu.

 

Úsměv

 

Toto je poměrně vzácné gesto, kterého jsou schopni jen někteří psi, je to dědičný rys, používaný výhradně vůči člověku. Pes otevře tlamu, stáhne pysky a ukáže zuby, současně projevuje přátelská a vítací gesta.

 

 

Text Dana Bočková

www.utulky.estranky.cz


zuzana smejkalova
Aktualizováno: 17.12.2007 14:01:44
Napsáno: 12.10.2007 12:09:32

Forum.

Vložit príspěvěk

3.6.2008

terka a muj pes se jmenuje sára

asi to tu nepatří ale mopsi se smnejou tak že jenom stáhnou ty lalocky nebo co to je ? protoze v tom případe se sára na mne smneje casto kdyz ji jechtám na břichu

24.3.2009

kavalirek

Mám fenu kavalíra, je hrozně hodná a lidí se nebojí ale jakmile se k ní přiblíží větší pes tak se pomočí nebo vyjádří absolutní podřízenost ( schová osas, přikrčíse a zaleze mi pod nohy. Ale na čivavu si dovoluje.

21.5.2009

Drac

Máme doma fenku křížence, která se na nás směje velmi často. Nikdy mě ani nenapadlo, že by to některý pes neuměl.

25.4.2010

Daisy

Dobrý den, chtěla sem se optat co znamená když si pes lehá svým páníčkům na krk když leží.Děkuji

6.5.2010

barča

co mám dělat když můj 1rok starý výmarský ohař strká lidem i psům čumák do rozkroku.je to už opravdu trapné když potkám při venčení kolegu z práce,on mi něco přijde říci a alan mu strčí čumák do rozkroku.prosím poradte rychle.

22.1.2011

Bára Lukáčová

Můj pes je rostomilí a ráda se snim mazlim.

14.2.2012

natalia

Dobry den mame 10mesacneho pitbulla a vzdy ked odchadzame na nocnu sa pomoci a vikadi na podlahu nechavame mu zapnute svetlo aj radio ale nepomaha to. S priatelom mame rovnake smeny v praci robime 12ctky kratky a dlouhy tyzden ako ho to mame odnaucit ked sme v praci rano sem tam najdeme mlacku ale najviac toho je pri nocnej dakujeme

9.12.2012

Hájková

Dobrý den mám dvě fenky 18měsícu a 4měsíce Jack Russel mala si lehne na záda a znehybní a velká jí čistí tlamu a zuby a když nechceme aby to dělala tak i vrčí???

4.1.2013

veronika borkovcová

dobrý den, žiju se psy už 12 let tedy celý svůj život.Moji rodiče se kinoligii věnují už přes 25 let.Psí život mě moc moc nekonečně baví cvičím zvv1,ipo1,ale i odpočinkové zzo mému psovi je šest let a život bez něj si nedokážu představit!s mím psem jsem 12 hodin denně do slova a kromně cvičení,závodění ,běhání,vystavováni,stpopaření,zachrnaření......jsme taky nejlepší kamarádky. JE VIDĚT ŽE SE V KYNOLOGII A PSECH VYZNÁTE JEN BYCH DODALA ŽE PES A PSOVOD MUSÍ BÝT PROPOJENI SRDCEM I DUŠÍ!:-) (jestly tato věta je ve vašem článku omlouvám se) DĚKUJI.

4.1.2013

angel

tady angel pes veroniky borkovcové. Měly by jste se nám dostatečně dost věnovat nemusíte být zrovna kinologové stačí když nás opčas vezmete ven,dáte vodu a nažrat a podrbete za uchem.

4.8.2013

Dr.Otazník

Jak lze poznat u psa že nám chce sdělit že je něco v nepořádku...? ...Co znamená když na nás štěká ,,, a zároven jakoby se od nás odvrací kupředu PŘED NÁS --.jakoby říkal následuj mě..ale štěká ale nevrčí přitom.... znamená to toto nebo něco jiného?

24.7.2015

Eva

Mam v oblibě bassety a na nich jsem se přesvědčila,že je to jako u lidí. Pes/syn po feně/matce a čubička po psovi/tatínkovi. Je to krásne,ale po čtyřech povahách mohu vybírat jen to nejlepší, protože to zlé zapomínám hned. Krásné vzpomínky Vám mají zůstat i v životě. Ten poslední má teď epilepsii a je to nádhera, když se podívám do těch kouzelných očí a vidím nejen jeho,ale i jeho mamku protože je cela mamka jak vzhledem tak chováním.

14.8.2015

Irena

Můj staf/bull nenávidí psi a stále na ně útočí.Znepříjemnuje tím procházky.Tuknutí nohou do boku /školaCesara Milana/nepomáhá.Co mám dělat?

29.8.2015

JIŘINA

do jakého věku mají feny menstruaci

4.1.2016

Sumec

Proč mi pes furt leží na nohouch a spí???

9.3.2016

nika

lidi mam 5ti leteho jack russlla , takoveho maleho neposlusneho psa , osobne mne moc neposloucha spis pritele.. Ale co mne zajima je to, ze v poslednich 3-4mesicich po prestehovani do noveho byt si stale ke mne leha v posteli (nejdriv pod deku, pak na deku a nakonec skonci u nohou nebo na gauci) nic netypickeho , ale co mne prekvapuje je to, ze si mi leha zady k zadum a pritom se mne dotyka , jak kdyby potreboval vedet ze tam stale jsem.. a dela to i na gauci kdyz se divam na film a on spi, tak zase kdyz je moznost nalepi si jeho zada na moje a spinka.. co to muze znamenat?? dekuji

8.3.2017

DRAHA

DOBRY DEN,MAME 4 ROCNIHO PEJSKA,CHCI SE ZEPTAT CO ZNAMENA,KDYZ KDYZ SE CHCE PORAD PARIT NA ME NOZE A NECHCE PRESTAT UZ NEKOLIKATY DEN. DEKUJI

4.8.2017

kika muj pes maggie

Ja svemu psovi rozumím i bez toho takže tak :P

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz