Strach z hluku


Mnoho psů má strach z nejrůznějších hlučných věcí – jako je například vysavač, bouřka nebo křik dětí… Fóbie má kořeny ve špatné zkušenosti s hlasitými zvuky. Prvotního podnětu, který ji vyvolal, se pravděpodobně nedopátráte, ale to sejně není tak podstatné. Důležitý je návod, jak strach překonat.

 

Bohužel téměř ve všech případech se strach z hluku stupňuje a zhoršuje s každým dalším nepříjemným zážitkem. Může se tak stát, že pes bude úzkostlivě reagovat i na zvuky (či předměty), které s hlukem přímo souvisejí. Například pes, který se bojí zvuku při luxování, bude bázlivě reagovat i na vysavač položený v koutě, nebo pes bojící se bouřky může projevovat strach i při dešti. Platí pravidlo – nevěnujte psímu strachu žádnou pozornost a rozhodně ho neutěšujte. Tím byste jeho strach jen podpořili. A pes by si pomyslel, že opravdu existuje důvod, proč se bát… Co tedy dělat? Fóbii z hluku lze překonat několika způsoby:

 

Hudební terapie

I když to možná bude znít trochu zvláštně, zkuste psovi pustit hudbu. Obstarejte si příjemnou houslovou nebo harfovou nahrávku. Vibrace strun totiž vydávají tóny, které lidské ucho není schopno vnímat, na psy však působí uklidňujícím dojmem. Tato forma „hudební terapie“ většinu psů zklidní, vede k redukci srdeční frekvence, sníží se jim krevní tlak, zvedne se hladinu endorfinů a naopak poklesnou stresové hormony.

Psovi dělejte společnost a poslouchejte hudbu společně, můžete ho hladit nebo mu provádět jemnou masáž, čímž se ještě víc uvolní (neděláme si legraci, ono to opravdu funguje :-)) Později přehrávejte hudbu také během bouřky, novoročního ohňostroje, nebo ji pusťte dřív, než zapnete vysavač.

 

Odstraňování přecitlivělosti (desenzibilizace)

Při této metodě je pes konfrontován přímo se zdrojem hluku, kterého se bojí. Zvuk je nahraný na cd a hlasitost je snížená tak, aby nevzbuzovala jeho pozornost. Cd můžete buď koupit přes internet, nebo si sami pořiďte zvukovou nahrávku. Zprvu ji přehrávejte pouze tlumeně – to znamená tak, že ji sami jen sotva slyšíte. Pes by měl zvuk vnímat jen okrajově jako zvukovou kulisu, podstatné je, aby to v něm nevyvolávalo strach. Současně si se psem hrajte nebo s ním trénujte naučené cviky, které ovládá a odměňte ho pamlskem. Když se bude soustředit na to, aby si lehnul nebo podal pac, nemůže věnovat tolik pozornosti obávaným zvukům. Za správné provedení povelu ho hodně chvalte a odměňte. Jestliže začne projevovat strach, cvičení přerušte a odměnu mu nedávejte. Řekněte prostě jen třeba: „Výborně, tak díky a končíme.“

Zkuste to další den ještě jednou, ale pusťte nahrávku tišeji. Teprve v okamžiku, kdy si s vámi pes hraje v klidu a bez známek nervozity, zatímco slyší v povzdálí obávané zvuky, můžete přistoupit ke zvýšení hlasitosti.

Cvičení opakujte v různých v místnostech a v přítomnosti dalších členů rodiny. Když pes provádí cviky a hry při normální hlasitosti a neprojevuje známky nervozity, zkuste na chvíli odejít z místnosti. Dobu, kdy je ponechán sám, postupně prodlužujte. Během obávané bouřky, ohňostroje nebo luxování nechte psa jako při nácviku provádět různé triky a společně si hrajte (přetahujte se o uzel, házejte mu míček…). Pes by měl být o poznání klidnější.

 

Terapie pomocí Bachových květů

Tato alternativní terapie je osvědčeným pomocníkem a může výše uvedené metody úspěšně podpořit. Nemusíte se bát, Bachovy květy nevykazují škodlivé vedlejší účinky, jen stabilizují psychický nesoulad. O použití se poraďte s odborníkem. Obecně se proti strachu používá krizová esence Rescue Remedy, Aspen (topol osika) nebo Mimulus (kejklířka skvrnitá). Pokud víte, že bude bouřka nebo ohňostroj, podejte psovi Bachovy esence včas předem. Účinky se začínají projevovat zhruba hodinu po jejich užití. Je možné, že strach během několika dní povolí a pes získá větší sebedůvěru a bude se lépe vyrovnávat se stresem. Podle velikosti psa podávejte třikrát denně 3 až 10 kapek. Jestliže zpozorujete zlepšení, dávku hned nepřerušujte. Snižte počet kapek několik dní na dvakrát denně, pak postupně několik dní na jednu kapku denně. Teprve potom terapii ukončete.

 

Zdroj: Výcvik psa podle jeho temperamentu, Antje Hebel, Grada, 2011


Vanda Ročková
Aktualizováno: 22.1.2012 09:37:36
Napsáno: 10.9.2011 16:02:02

Forum.

Vložit príspěvěk

20.9.2011

Michal Babka

škoda, že v článku není zmíněna vlastně nejúčinnější možnost - aromaterapie pro pejsky. hm. více na dokonalalaska.cz. anebo na facebooku. To je divné, proč o tom tady nepíší...

21.9.2011

Olga

No nevim,moc mi to jako účinné nepřijde.Možná to nanějakého psa zabere,ale určitě ne na všechny.Mamka má 13ti letého psa,který se tak bojí,že se celý klepe a ničí nábytek,škrábe do podlahy apod.Nesnáší bouřky,ohňostroje atd.Není schopen vůbec vnímat,natož si hrát.Hrát si totiž neumí.Mamka si ho vzala když mu bylo 9 let z útulku a už takový byl.Takže pro ní je tato metoda pasé.

21.9.2011

Zdenka

Opravdu musím souhlasit, že terapie hudbou v takový situacích pomáhá. Sama jsem odnaučila svého psa strachu z ohňostroje- již několik let mu pouštím relaxační CD, ležím sním a hladím a masíruji:-) Je zcela v klidu a spokojen. Nerozhodí jej žádný hluk složil Canisterapeutické zkoušky.A mohu říct že se strašně bál. Doporučuji opravdu cvičit a tyto situace hluku trénovat, a opravdu se to vyplatí. Nechlácholit, neutěšovat potporuje to ještě více neklidného a vystresovaného psa:-)

21.9.2011

Michal

pro Olga: Vy jste zkoušela aromaterapii a nepřišla vám účinná? To jste možná první, protože právě při strachu z ohňostrojů, hluku, stavby a podobně je aromaterapie úplně úžasné řešení a to i pro pejsky, kteří problémem trpí delší dobu. Já s tím mám osobní zkušenosti a osobně potvrzuji.

4.10.2011

Ájík

Moje pětiměsíční štěně má veliký strach z kočárků či jen dětských motorčiček.I když kočárek nevydává nějaký extra rámus jako motorčička.Chtěla bych se zeptat jestli to je od štěněte normální, že se bojí takovýchto věcí, nebo je tomu udělat přítrž?

6.10.2011

Kačka

Pro Ájík: Určitě zakázat!!! Nebo se bude bát pořád. Odnaučte ho tomu včas! Žádný strach není normální když víte, že psu od té věci nic nehrozí.

4.11.2011

Jarka

Máme téměř 3letého jorkšíra, který je hrozně uštěkaný a zřejmě se bojí kde čeho.Stačí třeba aby si všiml na dvoře spadlého listu a začne štěkat, zběsile lízat třeba zem,případ. se snaží do něčeho zakousnout.Dokonce těžko snáší i radostné podněty,když vidí že se chystáme na procházku, má takovou radost že to zase vyjadřuje urputným štěkáním,lízáním země ap.,je prostě celý nervozní.Už jsem uvažovala i o vykastrování jestli by se nezklidnil,ale mám obavy,že tudy cesta nevede.Může nám někdo poradit? Díky

2.7.2012

avana

Ahoj vsichni,jsem zoufala a tak vezmu zavdek kazde rade.Nas pes se boji bourky a to se tak stupnuje,ze naposledy se prokousal drevenym plotem a vylomil si cely spicak.Bourka prisla v noci a mame hafinu venku u boudy a nez jsme se stacili probudit a zavrit ji do garaze kam ji vzdy davame-byla za plotem.Jelikoz zacala utikat i kdyz se nic nedeje,musi byt privazana.Ja vim,reknete je to kruty a my jsme z toho nestastni,ale 10 min.po tom co zajdeme do baraku je pes pryc.Preskoci,podleze,podhrabe.Jit ven a delat,ze bourka je nic-nejde.Panicka hruza,ktera se zvysuje a my jsme pomalu uz na prasky.Nevite nekdo o nekom kdo by pomohl?Jsme z Prahy.Diky vsem.

20.9.2012

Andrea

Ahoj, máme psa - je mu rok a kousek. Před pár měsíci jsme si pořídili pračku. Začal se jístrašně bát. potom se to stupňovalo a nyní už se bojí myčky, vysavače, bouřky, větru a prakticky čehokoliv co vydává nějaký zvuk. Vždy se strašně rozklepe, začne rychle dýchat a snaží se vecpat ke mě na klín... Při tom hluku je schopný si hrát tak se to snažíme odbourat tím.. ale házet mu 3 hodiny v kuse míček když pere pračka v bytě je dost náročné.Máte někdo podobnou zkušenost nebo radu jak ho těch strachů zbavit? díky

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz