Blechy a klíšťata mohou překvapit i v předjaří


Zima už je téměř pryč a nám se s novým rokem začínají postupně zaplňovat i nové diáře, a jestli bychom si něco neměli zapomenout poznamenat, tak je to pravidelná ochrana našich psů a koček před parazity. A to jak před parazity vnitřními, tak i vnějšími. Jakkoli to může znít neuvěřitelně, blechy na naše domácí mazlíčky číhají neustále a „zimní spánek“ klíšťat také není stoprocentní.

 

Blecha psí, kočičí, jarní nebo podzimní? Psí i kočičí a především celoroční! Ačkoli se o blechách příliš nemluví, právě ony mohou představovat velké riziko v průběhu celého roku. Podcení-li majitelé prevenci, mohou se právě v jejich domácnosti zabydlet blechy. „Z veterinárního hlediska je také důležitý fakt, že bleší slina je jedním z nejčastějších alergenů psa. Jedno bleší kousnutí může u alergického jedince způsobit až třítýdenní svědění po celém těle a následné dlouhotrvající kožní obtíže. Blecha je navíc mezihostitelem tasemnice psí a zablešení tedy zvyšuje riziko „začervení“ – infekce střevními parazity“ říká MVDr. Václav Bartoš. Ulpí-li blecha na tlamě psa, který zrovna svému majiteli uštědřil přátelské olíznutí, může potenciálně dojít i k přenosu blechy na člověka a následnému nakažení tasemnicí. Blecha je totiž přenositelem jednoho z nejčastějších vnitřních parazitů, kterým je tasemnice. Majitelé proto nesmí podcenit ani pravidelnou ochranu před vnitřními parazity. To znamená odčervovat psa i kočku přibližně jednou za tři měsíce. Preventivní ochrana domácích mazlíčků se totiž rovná zdraví zvířete i člověka.

 

A jaký je vůbec bleší život? Dospělé blechy zaujímají pouze 5% z celkové bleší populace. Není se tedy čemu divit, že je jednoduše nevidíme, neboť 95% z populace blech tvoří téměř neviditelná vajíčka a kukly. Dospělé blechy produkují vajíčka, z kterých se vyvíjí larvy a z nich později kukly. Taková bleší kukla pak může být nevítaným hostem, který u nás doma zůstane na návštěvě více jak 100 dní. Srst našeho psa pak poslouží jako pohodlný pelíšek, z kterého blechy průběžně odpadávají do jeho okolí.

 

Menší v tomto případě neznamená roztomilý, ani méně nebezpečný. Sotva se blecha narodí, už má žízeň, ihned začíná sát krev zvířete a už druhý den začíná klást vajíčka. Každý den jich potom naklade 30 – 50, nejkratší vývojový cyklus např. blechy kočičí potom může zabrat pouhých 11 dní (blecha psí – 18 dní). Blecha potom může žít několik měsíců až tři roky. Pravidelná prevence je lepší než bleší trápení.

 

Ani „zimní spánek“ klíšťat není stoprocentní

Nejen blechy však mohou naše psy a kočky v zimním období trápit. Nezvykle teplá zima může k aktivitě motivovat i klíšťata. Pan Ing. Tomáš Vráblík z Českého hydrometeorologického ústavu říká: „Aktivita klíšťat v zimních měsících je sice minimální a při mrazivých teplotách nebo sněhové pokrývce nulová, letošní zima však jako celek patří k těm teplejším, s menším množstvím sněhu (s výjimkou horských poloh). Přestože tento teplý ráz zimy byl několikrát přerušen nízkými teplotami nebo několik dnů ležící sněhovou pokrývkou, nelze nyní vyloučit možnost výskytu klíšťat v přírodě, zejména v nižších polohách, ve kterých neleží sníh a s největší pravděpodobností v nejbližším období ani nebude.“ Proto by majitelé psů a koček neměli opomíjet jejich ochranu před klíšťaty ani v tomto období.

 

Klíšťata jsou v posledních letech aktivní celoročně s výjimkou krátkého období tuhé zimy. Mezi nejzávažnější onemocnění přenášená klíšťaty patří virová klíšťová encefalitida, borelióza a anaplazmóza, jejichž výskyt se každoročně zvyšuje. Psi a kočky mohou onemocnět stejně jako člověk, ale slouží také jako nositelé infekce“ dodává Prof. MVDr. Vlasta Svobodová, CSc z Fakulty veterinárního lékařství, Veterinární a farmaceutické univerzity Brno.

 

Jak domácí mazlíčky chránit?

Jakkoli jsou rizika velká, pokud majitel ví, jak zvíře chránit a dělá to, nemusí ho to nadměrně zneklidňovat. Majitel může volit např. mezi spot-ony či antiparazitárními obojky. Mezi spot-on přípravky už dnes dokonce figuruje i takový, který disponuje repelentním účinkem (tj. parazity odpudí a zahubí dříve, než se stihnout zakousnout a přenést nebezpečné nemoci) a ochrání psy proti nejširšímu spektru vnějších parazitů. Účinné látky bezpečně ochrání před zmiňovanými blechami a klíšťaty, ale také komáry, bodavými mouchami a všenkami. Majitelé však nesmí zapomenout pečlivě zkontrolovat pro jaký druh zvířete je spot-on určený. Antiparazitární pipety potom majitel aplikuje každý měsíc přímo na kůži psa. Těm malým postačí tzv. kapka za krk, u psů větších je třeba aplikovat na čtyři místa v hřbetní linii.

 

Další chytrou formou ochrany jsou potom antiparazitární obojky. Některé z nich jsou vyvinuté jak pro psy, tak pro kočky a umí jim poskytnout ochranu až 8 měsíců. Po tuto dobu jsou zvířata chráněna před blechami i klíšťaty.

 

Velikou přidanou hodnotou některých přípravků je jejich repelentní účinek s tzv. efektem rozpálené plotny. Díky repelentnímu účinku obojek či pipeta odpudí např. klíšťata ještě před tím, než se stihnou do kůže zvířete přisát. Parazit tedy nemá šanci na zvíře přenést onemocnění a následně uhyne. A jak k tomuto účinku dochází? Účinné látky jednoduše způsobí, že se parazit po kůži zvířete pohybuje jako po rozpálené plotně. Látky poté ochromí jeho nervový systém a parazit ze psa či kočky odpadá dříve, než by se stihl přisát. Následně tento parazit uhyne.

 

Má-li být ale zvíře chráněno co nejlépe, podmínkou je pravidelnost. Právě pravidelná prevence je totiž nezbytností, která pomůže udržet dobrý zdravotní stav zvířat. MVDr. Václav Bartoš varuje: „Jarní invaze blech plyne právě ze zimního podcenění ochrany“. Nedovolte žádným nepříjemným návštěvníkům, aby v tomto roce kazili vaši pohodu a soužití s domácími mazlíčky.  


Vanda Ročková
Aktualizováno: 21.2.2015 18:59:35
Napsáno: 21.2.2015 18:49:30

Forum.

Ještě nikdo nediskutoval.
Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz