29.07.12 Péče

Pamlsky na zoubky

Pravidelná péče o zuby je důležitá nejen u lidí, ale i u psů. Kromě kartáčku a speciální enzymatické pasty jsou výborným pomocníkem také dentální tyčinky.

 

Mezi nejčastější stomatologické problémy u psů patří zánět dásní, zánět závěsného aparátu zubu, masivní výskyt zubního kamene a zánět měkkých tkání v dutině ústní. Na rozdíl od člověka psi nemají tak často zubní kaz. To ovšem neznamená, že jim není třeba čistit zuby, právě naopak.

 

Kartáček a pasta? Ano!

Čištění zubů je vhodné provádět 2x týdně. Vybírejte raději mezi speciálními kartáčky určenými pro psy. Klasické lidské kartáčky mají obvykle pro zvířata příliš tvrdé štětiny a mohly by jim uškodit. K čištění používejte pouze pasty na zuby určené pro psy, nikdy ne lidské, protože dráždí sliznici žaludku (psi na rozdíl od člověka pastu polykají). Zubní pasty pro psy obsahují enzymy, které výrazně omezují usazování zubního kamene. K dostání je dokonce i spaciální ústní voda pro psy. Zubní kartáček a pastu je možné zakoupit v kterémkoliv kamenném či internetovém obchodě s potřebami pro domácí mazlíčky nebo u veterináře. Skvělou pomůckou nebo doplňkem je také pravidelné podávání dentálních pamlsků. Pokud pes pravidelně a dlouhodobě žvýká dentální tyčinky, otírá si tím plak z povrchu zubů. Kousáním dochází v tlamě psa nejen k samovolnému otírání plaku z povrchu zubů, ale i osvěžení dechu.

 

Jaké dentální pamlsky zvolit?

Můžete si vybrat mezi různými značkami (např. Pedigree, Trixie aj.). Novinkou jsou dentální kříže TOBBY dental cross, které nejenže odstraňují zubní plak, ale zároveň i zlepšují stav kloubů, protože obsahují 14 % želatiny.

 

Zánět dásní

Psi jsou „oběťmi“ lidského šlechtění. Zejména malá plemena mají zuby blíže u sebe než jejich předchůdci, takže se mezi nimi množí bakterie podporující vznik zubního plaku. A zubní kámen se u nich tvoří již v mladém věku.

Stomatologické problémy v ústní dutině mají podobně jako u lidí několik fází. Na začátku většiny z nich je nahromaděný zubní plak, který přechází i pod dáseň a způsobuje vznik zubního kamene. Zpočátku se hromadí na povrchu zubu nad dásní, ale poté přechází i pod dáseň. Do plaku se ukládají minerální látky ze slin, tím se vytváří zubní kámen, který vyvolává podráždění a zánět dásní. Ten pozná majitel podle nepříjemného zápachu z ústní dutiny psa (halitosis) a kroužkovitého zčervenání dásně v místě, kde přiléhá ke korunce zubu. Zřetelným znakem je podobně jako u člověka zvýšená krvácivost dásní. Neléčený zánět dásně a závěsného aparátu (periodontitis) nekončí pouze případným vypadnutím zubu, ale možným rozšířením zánětu krví do důležitých orgánů a v nejhorším případě i smrtí. Pokud majitelé příznaky přehlížejí, dochází k rychlému zhoršování zdravotního stavu a případná léčba je obtížnější a dražší.

 

Speciální hračky

Na trhu jsou k dostání také speciální hračky, které pomáhají odstraňovat se zubů nahromaděný plak a osvěžují dech. Obecně se také doporučuje volit vždy takové hračky, které neobrušují sklovinu zubu, proto by měly by být poddajné a měkké. Nikdy také nenechte pejska aportovat kameny, jednak kvůli možnému porušení skloviny a jednak i kvůli případnému spolknutí.

 

Zhoršování nepodceňujte

Když psa opravdu bolí zuby nebo dásně, začne odmítat potravu, a to už jde do tuhého. Veterinární ordinace jsou plné psích mazlíčků, jejichž zuby majitel zanedbal. Jestliže příznaky přehlížíte, dochází progresivně ke zhoršování stavu a případná léčba je obtížnější a ekonomicky náročnější. Pokud tedy u pejska zpozorujete zvýšený zápach z tlamy, zarudnutí dásní, zubní kámen nebo jakékoliv změny v dutině ústní, nechte ho prohlédnout veterinářem. Vzniklý zubní kámen již nemá smysl ošetřovat čištěním zubním kartáčkem a enzymatickou pastou. Je nutné jej odstranit nejlépe zubním ultrazvukem v celkové sedaci pacienta.