Azavak


Historie

Azavak je přírodní plemeno staré několik tisíc let. Jedná se o afrického chrta afroasijského typu, který se objevil v Evropě kolem roku 1970. Pochází z pánve střední Nigérie, mimo jiné z údolí Azawakh. Po staletí doprovází nomády jižní Sahary. Se svým pánem spal ve stanu a nomádi v něm vidí zvíře přepychu. Azavažský chrt je nepochybně spřízněn s chrtem sloughi ve smyslu skupinového příbuzenství (jedno plemeno nevzniklo z druhého), obě plemena měla společné předky – chrty orientálního původu. Plemena se odlišují především tělesným formátem – u sloughi je čtvercovitý, u azavaka je kratší než čtverec (obdélník postavený na kratší stranu). Odlišná je i stavba čenichové části hlavy, velikost ušního boltce, linie hřbetu, stavba zádě atd. Povahou i stavbou těla se jedná o loveckého psa na rychlou zvěř (např. gazely) a společníka člověka. Plemeno zastřešila Francie v roce 1981.

 

Využití a povaha

Je to hrdý, svérázný pes, čilý a ostražitý. Jedná se o přírodní plemeno – živé a pozorné, proto je nutné k němu i správně přistupovat. Může působit až roztěkaně - neustále totiž pozoruje své okolí, aby mu nic neuniklo. Je vysoce inteligentní, má výbornou paměť a schopnost samostatně řešit různé situace. Je celkově opatrný ke všemu novému. Úzký vztah k pánovi a k jeho rodině je mu vlastní (velmi špatně snáší změnu pána). Je mazlivý a hravý, miluje děti. Má potřebu být neustále se svými lidmi, zachovává si však odstup vůči cizím - je rezervovaný, někdy dokonce nepřístupný, ale k lidem, které je k sobě ochoten připustit, umí být něžný a láskyplný.

Ve své domovině se využíval k lovu na dohled, proto je mu vrozené pronásledování všeho, co se hýbe. Vrozený pud pronásledování kořisti si může vybít na dostihové dráze (klasické dostihy či coursing). Nomádi v něm kromě lovu vidí i zvíře, kterým se mohou pyšnit, i společníka.

 

Vzhled

Je to vysokonohý elegantní pes. Kostra a svalovina se výrazně rýsují pod suchou kůží. Působí celkovým dojmem vysoké ušlechtilosti, lehkosti a pružnosti. Jeho tělo lze popsat jako na výšku postavený obdélník. (Délka těla/výška v kohoutku = 9:10 u fen může být tento poměr lehce překročen). Srst je krátká a jemná. (Barva - písková, strakatost se omezuje na končetiny. Všechny barevné odstíny od světle pískové do tmavě červené jsou přípustné.)

Výška v kohoutku:         Psi: mezi 64 a 74 cm

                                   Feny: mezi 60 a 70 cm

Hmotnost: Psi: přibližně 20 až 25 kg

              Feny: přibližně 15 až 20 kg

 

Péče

Péče o srst je minimální, stačí ji v době línání otřít vlhkým hadříkem. Miluje sluníčko, ale moc nemusí vodu. Důležité je věnovat se jeho výchově a socializaci. Cvičit azavaka je možné pouze pomocí pozitivní motivace (zábavné cvičení spojené s hrou a odměnami), nátlakové metody na něj nezabírají (spíše naopak). Vyhněte se drilu a neustálému opakování cviků, tím byste psa akorát znechutili. Musí být ubytován výhradně v bytě – jeho srst nemá podsadu, v zimě proto uvítá funkční obleček. Nutně také vyžaduje přítomnost svého pána.

 

Zdroj: FCI-Standard č. 307 / 03. 06. 1998 / GB www.cmku.cz


Vanda Ročková
Napsáno: 3.4.2011 20:49:14

Forum.

2.8.2011

Barunka

Moc krásné plemeno!!!

23.12.2011

Kuky

mám na to stejný názor :)

13.6.2012

Barunka

Jak už jsem říkala krásné plemeno, tak nechápu, proč jsem teprve 3.,kdo diskutoval!?

3.7.2012

niki

je to užasný pes

9.9.2014

Nicola

Jsou to překrásná zvířata

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz