Basenji


Historie:

Ačkoliv je přesný původ basenjiho zahalen tajemstvím, jsou jemu podobní psi vyobrazeni v egyptských hrobkách IV. dynastie. Basenji původně vznikl z polodivokých vlasatých psů, kteří žili s africkými kmeny Pygmejů v Kongu. Jde o jedno z nejpůvodnějších a nejprimitivnějších dodnes existujících plemen. V Kongu se basenji využíval jako lovecký pes, který sloužil k nahánění zvěře do sítí. Basenji znamená v jazyku obyvatel Konga „lesní bytost“. Toto plemeno se proslavilo tím, že neumí štěkat, přesto však pro vyjádření svých potřeb vydává různé zvuky. Někteří chovatelé se domnívají, že byl po celá tisíciletí využíván na tiché hony.

Vzhled:

Basenji je velmi elegantní pes aristokratického vzhledu s ladností gazely a pohybem koníka. Je středně velký a vysokonohý. Psi dorůstají výšky 43 cm v kohoutku a váží okolo 11 kg. Feny mohou vyrůst 40 cm v kohoutku a jejich hmotnost by měla být okolo 9,5 kg. Basenji je lehce stavěné zvíře jemných kostí. Na výrazně klenutém krku hrdě nosí vrásčitou hlavu se vztyčenýma ušima. Basenji má krátkou, lesklou a jemnou srst, která je velmi hustá. Zbarvení může mít červenobílé, černobílé, trikolórní nebo žíhané s bílou. Vždy by však měli být bílé tlapy, hruď a konec ocasu.

Povaha a využití:

Tento tichý pes se v domácím prostředí stává mimořádně milým a citlivým společníkem. Je vhodný do městské zástavby i k dětem. Basenji je k cizím lidem nedůvěřivý a rezervovaný. Je ostražitý avšak svému majiteli a jeho rodině je oddaný. Je však i tvrdohlavý a nerad se podřizuje příkazům. Vycvičit ho lze, ale nikdy ne na 100%. Má silný lovecký pud, a proto je jen málokdy možno pouštět ho z vodítka. Rád se učí nové věci jako například běhat u kola nebo chodit na agility. Miluje pohyb, ale rád si i zalenoší. Toto plemeno je vhodné jen pro lidi, kteří jsou tolerantní k jeho jiné povaze a hlavně pro ty, co budou basenjiho milovat se všemi jeho vrtochy.

Péče:

Pro svou krátkou srst nepotřebuje téměř žádnou péči. Nemá psí pach, tudíž se nemusí ani koupat. Všichni členové tohoto plemena jsou čistotní a dokáží se olizovat téměř jako kočky. Průměrná délka jejich života je 12 let.

 

Text: Martina Exnerová


Admin -
Aktualizováno: 15.2.2008 08:44:48
Napsáno: 1.5.2007 16:13:56

Forum.

Vložit príspěvěk

18.2.2008

Lucka a Dixi

Ahoj. Založili jsme stránky basenžiků chov. stanice Wenet kde se dočztete o sportovních akcích, srazech, výletech apodobných akcích. Samozřejmě rádi přivítáme i ostatní basenžiky z jiných chov. stanic, když nás bude víc tak to bude lepší ne? Adresa stránek je- Odkaz Ahoj Lucka a Dixi Wenet.

14.4.2009

jitka

kdysi jsem měla výstavní fenku Eru dodnes na to vzpomínám s láskou.vyniknou ve skupině pak je nikdo nemá za vořechy!jen mě zarazilo že v posleních letech je tam dost závažná vada a musí se dělat v chovu genetické testy -povinné

15.6.2009

??

pro Jitku: genetická vada, o které mluvíte je Fanconiho syndrom. Nevyskytuje se pouze v posledních letech, jak myslíte, u basenjiho tato vada byla i dříve, ale teprve v roce 2005 se objevil lék. I dříve basenjíci trpěli tímto syndromem, ale jelikož nebyly testy, nevědělo se, co to je.

27.10.2009

Ilona a Džesika

Ahoj Basenžiky nepomlouvejte za ocásek nemužou, a navíc jsou na něj hrdi!!! Vim o čem mluvim. Máme do,ma tříletou basenži slečnu. Chci se zeptat neni tady někdio z Děčína a okolí? Jestli je tak se mi ozvěte. A nebo se mi ozvěte jen tak si pokecat, kdo má basenžika nechcete jít někdy na výlet, pořádájme.. Ted v sobotu jsme byli na Okoři. Nechcete jít tuhle sobotu 31.10. na dostihový trénink do Kolína, je tam i tombola. Jestli budete mít zájem o trénink nebo se jen kamarádit tak napište SMS tel: 604159438 Odkaz Ahoj Ilona a Džesika

5.11.2009

Gina

Dá se sehnat basenji i bez PP? Děkuji za odpověď :o)

26.2.2010

Ilona a Džesika

Ahoj Scháním basenji kamaráda či kamarádku s PP i bez nich z Děčína a okolí pro společné hrátky a honičky, prosím ozvěte se. Moc se těším. Ahoj basenji slečna Džesika. Tel: 604159438- spíš pište SMS, E-mail: Nesi50@seznam.cz, Odkaz

11.7.2011

gvardová

dobrý den, kde se dá sehnat pejsek basenji -štěňátko - bez PP - hnědé. díky za odpověď

3.1.2012

Dan

Prosím chtěl bych se zeptat jestli může mít besenžiho v bytě?Díky Dan.

5.1.2012

Mirka

Pro Dana: Basenži je vhodný do bytu, není to kotcový pes. Bez kontaktu s člověkem by velice trpěl. Je však třeba zdůraznit, že je to poněkud tvrdohlavý pejsek a potřebuje důslednou výchovu - ovšem bez fyzických trestů! Basenži je ten nejlepší pes, vlastně napůl kočka, napůl pes...

15.1.2012

Niky

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jestli by Basenji ( kterého si chci pořídit) u nás doma netrpěl.Jelikož studuji, vracím se každý den domů ve 3 hodiny. Je to společenský pejsek, nebude se trápit? děkuji za odpověď.

27.6.2012

Kristýna

Ahoj nevíte o někom kdo by chtěl 3leteho pejska basenji ? Bohužel se stěhujem a majitelka nechce psa v bytě scháníme někoho kdo by se ho ujal je kastrovaný . Kristyna.Karlikova91@seznam.cz

17.9.2015

Martin

Ahoj, má někdo zkušenosti soužití Basenji a siamská kočka? :)) díky za info pls kreuzpiz@seznam.cz

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz