Bearded kolie


Historie

 

Bearded kolie je jedno z velmi starých pasteveckých plemen. Historie sahá až do 16. století. Předky byli Schatlandská kolie a Horská kolie, dnes již neexistující mezistupně vývoje chovu.

Plemeno vzniklo ve Skotsku, kde pod vlivem tamních drsných podmínek z výše zmíněných pasteveckých psů. Postupem času a díky migracím obyvatelstva se možná přikřížili ještě polští a ruští pastýřští možná i staroanglický pastevecký pes, známější spíše pod názvem bobtail. Roku 1897 byla bearded kolie oficiálně uznána.

Vzhled

Jedná se středně vzrostlého, nepříliš mohutného psa. Pes má v kohoutku 53 až 56 cm. Fenka má v kohoutku 51 až 53 cm. Srst je rovná, hrubá a drsná, je přípustná lehce vlnitá, avšak ne kudrnatá. Podsada je hustá a měkká. Délka srsti by měla být dlouhá, aby poskytla ochranu proti špatnému počasí, avšak ne delší, než je délka psa. Zbarvení je šedé, modro-šedé, žluto-hnědé, červeno-hnědé, černé, pískově-hnědé, s bílými skvrnami nebo bez nich. Váha se pohybuje v rozmezí 20 – 25 kg v závislosti na výšce jedince.

 Využití a povaha

Pes je velice aktivní a pohyblivý. Zvláštní vlastností tohoto psa je přívětivost a bystrost. Je chytrý, neúnavný a hravý. Bearded kolii můžeme vidět dnes hlavně jako psa společníka vhodného do rodiny, která s ní tráví hodně času a sportuje s ní. Dnes je i oblíbeným výstavním psem. Díky dlouhému osrstění je na beardedku ve výstavním kruhu úžasný pohled.

 

Péče

 

Bezesporu je plemeno náročné na úpravu srsti a to hlavně u výstavních jedinců. Srst se udržujeme v kondici nejen pravidelním česáním ale i kvalitním krmením, případně i dalšími preparáty pro zlepšení kondice srsti. Často můžeme vidět bearded kolie se sepnutým osrstěním nad očima – účel je ryze praktický, pes lépe vidí a srst se tolik necuchá. Tento „culík“ se většinou upravuje 1x denně.

 

 

Text: Eva Černohubová

 


zuzana smejkalova
Aktualizováno: 24.10.2007 12:33:40
Napsáno: 24.10.2007 10:57:33

Forum.

Vložit príspěvěk

30.3.2011

Bearded collie

Chovatelská stanice z Vilete Bohemia Odkaz

8.5.2011

Toužimská K.

Co když je Bearded kolie úplný truhlík.

1.6.2011

radka

Truhlík je dodnes i náš 15 let starý pes. Nechá si vzít od druhých psů všechno, bloudí v lese, je to zmatkář. Máme ho rádi i tak. Nezmiňují se o časté bázlivosti - střelba, hluk... Setkala jsme se s tím často.

9.8.2011

Kistýna Toužimská

To je úžasné.Zbožňuji je.Týna

5.1.2012

Nina

Jsou krásní, laskaví, moudří a věrní,kdybych mohla měla bych jich pět.mimořádný pes, i s mimořádnou údržbou srsti, alw není nebe bez obláčku.jsme rádi, že ji máme.

6.9.2012

Renča

Nyní máme štěndo z chs Emiel Regis a jsem ta nejšťastnější na světě, neřekla bych že beardie jsou truhlíci , když s ní člověk umí pracovat tak je to rovnocenný parťák, který dokáže udělat každý den slunný ... :-)

31.5.2013

bára

. ahoj , za měsíc budeme mít štěně beardedky , a chtěla bych se zeptat od jakého věku se může koupat a chodit do vody ? vím že toto plemeno má vodu rádo .

23.1.2014

Bejla

My máme beardedku chlapečka třetím rokem a je neskutečný, hrozně živý, neskutečný mazlík, bez kontaktu člověka je hrozně smutný a truhlík ani náhodou není. Je nesmírně kontaktní, ovšem i tvrdohlavý :)

3.9.2017

Monika M.

Máme Beardedku 12. rok a je úžasná. Je úžasné inteligentní, snadno vše pochopí,vyrovnaná, hravá, aktivní. Hodně se boji hluku a potřebuje společnost. Nechce se mi věřit, že by ji někdo nazval truhlík :-/ .

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz