22.04.07 Plemena

Belgický ovčák

Historie:

Belgický ovčák je plemeno pastevecké a ovčácké. Již v minulosti bylo mnoho psů, kteří byli pravou rukou pastýřů, tyto druhy se navzájem křížily a nejen v Belgii. V polovině 17. století, kdy se Evropa po třicetileté válce stávala bezpečnější, ubývalo loupežníků, drancující hordy vojáků, medvědi a vlci mizeli naproti tomu chov ovcí se začal rozvíjet. Nebylo již zapotřebí velkých obranářských psů. Nyní bylo za potřebí psů hbitých, kteří jsou schopni neúnavně hlídat stádo pasoucí se na velkých plochách, psů neúnavných při běhu. Většina těchto psů byli menší, skromní, otužilí a velice temperamentní. Neustále udržovali stádo v pohybu a pohromadě, byli kdykoli připraveni jej bránit. Vyznikl tak obraz ovčáckého psa při práci hlasitě štěkajícího, který stádo nejen udržuje pohromadě ale i brání. Vůči cizím byli ostražití, avšak svému pánu byli oddaní.

Roku 1891 byl založen Klub Belgického pasteveckého psa, tím se položily první základy čistokrevného chovu. Avšak jedinci byli až příliš odlišní, než aby bylo možné je pokladádat za jedno plemeno. Roku 1900 se založil Klub Belgických ovčáků a tito pastevci se stali belgickou národní rasou. Až roku 1920 se ustálily 4 variety belgického ovčáka jak ho známe dnes. Až do roku 1973 bylo možné všechny variety mezi sebou navzájem křížit, tomu však udělala kynologická organizace FCI přítrž.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Vzhled:

Dnešní čtyři druhy belgického ovčáka rozeznáváme podle typu srsti:

   groenendael – černý s dlouhou srstí, kratší srst je na hlavě a přední straně končetin. Je to dohromady s malinos a tervuerenem nejoblíbenější a nejrozšířenější varieta belgického ovčáka.

      malinos – krátkosrstý pes rezavě páleného zbarvení s černými špičkami chlupů a s černou maskou. Byl vyšlechtěn jako první čistokrevné plemeno belgického ovčáka.

   laekenois – hrubosrstý pes rezavě plavé barvy se stopami černého nádechu v obličeji a na ocase. Délka srsti je stejná po celém těle – přibližne 6 cm. Srst budí dojem rozcuchanosti. Je nejvzácnejší varietou belgického ovčáka.

    Tervueren – červenohnědý s dlouhou srstí

Dnešní belgičtí ovčáci jsou kvadratického formátu a elegantní.

 

Povaha a využití:

Je to aktivní zvíře, které potřebuje svůj temperament uplatňovat nejlépe v majetku sportovně založeného člověka. Díky své hlídací povaze, kterou si honáčtí psi pěstují několik staletí je i dobrý hlídač, připravený kdykoli zasáhnout. To vše z něj dělá také plemeno, které je oblíbené například u policie. Díky své všestarnosti našel uplatnění v záchraných teamech, využívá se i jako pes slepecký, lavinový. Díky své rychlosti a mrštnosti se hodí i pro agility.

Péče:

Může být chován jak v bytě tak ve venkovním kotci, avšak vyžaduje stály kontakt s člověkem a možnost vydovádět se. Dlouhosrsté variety vyžadují pravidelnou péči o srst. Je to bystrý vnímavý pes, který potřebuje kontakt s člověkem, práci a hru.

 

 

 

Text: Eva Černohubová

Foto: Chovatelská stanice Sa-kra beskydy

           Chovatelská stanice Ze Ztracené Zahrady, www.sweb.cz/belgicky-ovcak

           Chovatelská stanice Dog Arabat, www.dogarabat.com