Border teriér


Historie:

Jde o poměrně staré plemeno pocházející z pohraniční oblasti mezi Skotskem a Anglií, z údolí Cheviotského pohoří, a stále se zde v hojném množství chová. Konkrétně pochází z oblasti zvané Borderland, odtud jeho název. Malí teriéři zde byli drženi pro boj proti krysám a proti další jiné drobné škodné, která byla nevítaným návštevníkem statků a farmářských usedlostí. Border teriér byl původně plemenem čistě loveckým využívaným jak pro lov škodné tak i pro parfósní lovy s honiči.

Téměř každý z příslušníků šlechty držel na svém dvoře smečku honičů a k tomu ještě malé teriéry. Byli vytrvalí, výkonní, na škodnou ostří a původně se využívali i při lovech s honiči, byli dost rychlí na to aby jim stačili a na druhou stranu dostatečně malí na to, aby vypudili lišku z nory. Byo jedno jak teriér vypadá, důležité bylo především to, jakou má pes chuť lovit. V angličtině tuto chuť k lovu nazýváme „gameness“. Ti kteří dosahovali určitých předpokladů při lovu byli připouštěni k sobě. Vznikaly tak různé podoby malých i větších teriérů, které se lišily prakticky od lovce k lovci. Z této oblasti známe například ještě dandie dinmont teriéra a bedlington teriéra, avšak pravděpodobně právě border terriér si do dnešní doby zachoval nejvíce svůj původní vzhled. Všechna tato plemena mají podobné předky.

Plemeno s dnešním názvem border terrier bylo anglickým Kennel Clubem uznáno až roku 1920, víme však jistě, že se čistokrevný chov borderteriérů na tomto území mezi Skotskem a Anglií vyskytoval již v roce 1720, tedy o dvě stě let dříve. Tato rasa byla však známa i pod jinými názvy, podle jejich chovatele, můžeme se tak dočíst třeba o dodd terrierovi, robson terrierovi, nebo kraje, ze kterého pocházeli – elterwater terrier, coquetdale terrier, redesdale terrier a další.

Vzhled:

Je to psík malého vzrůstu s typickou drsnou srstí, která ho chrání před nepřízní počasí. Jeho kohoutková výška se pohybuje kolem cca 25 cm, avšak standard plemene výšku neupravuje. Tělesná hmotnost psů je 5,8 - 7,1 kg, u fen se hmotnost pohybuje v rozmezí 5,1 kg až 6,4 kg.

Povaha a využití:

Jeho povaha je milá a společenská to ho také předurčuje, ostatně jako mnohé jiné teriéry, ke skvělému umístění na žebřícku nejoblíbenějších psů. Je hravý a přizpůsobivý, vhodný zejména pro majitele, kteří chtějí nenáročného společníka, živého temperamentního psíka.

Péče:

Drsná srst nevyžaduje, kromě trimování, žádnou nadstandartní péči. Ani v otázce krmení není border teriér náročný.

 

 

Text: Eva Černohubová

Foto: Chovatelská stanice Vakuc, www.vakuc.unas.cz


Admin -
Aktualizováno: 27.11.2007 15:49:30
Napsáno: 22.4.2007 20:08:29

Forum.

Vložit príspěvěk

25.8.2007

martin

Dobry den, rad bych se vas zeptal jake mate zkusenosti s border terierem, moc rad bych si jednoho poridil do bytu a nevim jestli je tim vhodnym? Mam skusenost s NO a chapu ze BT je jiny, ale vim jiste ze kdyz dostane pes dostatek pohybu, ze by mohl byt i v byte.Jsem s Ostravy a take bych chtel vedet jestli nevite o nejakem BT nekde pobliz? Dekuji za odpoved Martin Matecny

19.12.2007

Pavel

Martine neboj se BT je vhodný pes do bytu,ostatně stejně tak jako většina ostatních. Je poslušný, přítulný a má všechny předpoklady být dobrým společníkem komukoliv. A s tím pohybem to není tak "horké" jak se obvykle míní. Je to mimořádně přizpůsobivý pes.

15.1.2008

Věrka

Dobrý den, máme doma už dvouletého westíka a chceme mu pořídit kamaráda. Uvažujeme o Border teriérovi. Ben je celkem klidný pejsek, dost závislí na naší společnosti a je to někdy tak trochu lenoch a někdy zase pěkný ďáblík, který je opravdu neúnavný, když chce. Myslíte si že border je pro něj vhodný? Děkujeme za odpověď

10.2.2008

DENISKA

Border teriér je úžasný pes společník a troufnu si říct že i dobrý hlídač.Je věrný svým majitelům ale má i své chvilky kdy se mu zachce rozběhnout se tam kam chce on sám.A v tu chvíly je neovladatelný.Skrátka dokáže mít i svou hlavu ale co se taky dá čekat od vynikajícího loveckého psa.Den ode dne chce poznávat něco novějšího a novějšího a s tím mi lidi nic nenaděláme.Ale na rasu jako takovou si opravdu nemůžu stěžovat.Myslím že se hodí opravdu pro každého kdo bydlí v blízkosti lesa protože i on má rád svou práci běhání po lese a nahánění zvěře.Les přímo miluje ale také své teplo domova:):):):):):):):)

15.4.2008

Neira

Mám dotaz: Do jaké skupiny se řadí BT? (myslím malý, střední a velcí psi) Odpovídejte mi prosím co nejříve na mail anik.neira@gmail.com

16.4.2008

Babor Zdeněk

Potřeboval bych poradit s výcvikem tohoto psa na stopu. Děkuji. baborovi.zdice@volny.cz

27.11.2008

David Liška

Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou o radu. Máme 7 měsíční štěně borderteriéra. Chystáme se objednat novou zásobu krmiva a rád bych Vás tedy požádal o radu - tip, které krmivo doporučujete. Děkuji

30.3.2009

Sasa

Dobrý den, chci se někoho zkušenějšího zeptat, jak je to u BT s výcvikem, dá se vůbec jako teriér vychovat k poslušnosti v přírodě? Hledám pejska do bytu a zároeň ke koním, takže potřebuju aby byl snášenlivý k ostatním zvířátkům. Lze toho u BT včasnou socializací dosáhnout?

19.4.2009

martina

Vřele mohu doporučit bordíka,našemu jsou 4 roky.Je to veliký mazel a miláček celé rodiny.Je velice poslušný a k ostatním zvířatům neagresivní.

17.5.2009

barborka

border terier je mily pozorny pes a potrebuje nadmernu starostlivost a ma sklony k bitkarstvu a pri nespravnom vycviku je nezvladnutelny.

3.10.2009

BarusS

chtěla bych se zeptat jeslti si můžu pořídit do bytu BT mám už dva jorkšíry,ještěrku a osmáka degu.Děkuji předem za odpověď.

8.10.2009

Pepík

Nemyslím si že border teriér je vhodný do bytu.Je to velmi temperamentní pejsek a potřebuje dostatek pohybu.My měly naši potvůrku měsíc doma a musela jít ven co potkala to rozkousala.Hodně z ní padají chloupky a měly byste doma všechno chlupaté.Je to norník a potřebuje zkoumat,hledat a běhat a to by v bytě neměl.

16.10.2009

Cita

Máme rok a půl starou fenku, je to zlatíčko a bordíci jsou super psi i do bytu. Jen jim musíte věnovat více vycházek. Trimujeme a se srstí nemáme žádný problém. Nedám na tohle plemeno dopustit, i když jsou živější.

24.5.2010

Vendula

Pepíku, myslíte si, že když ho nechám zběsile lítat po zahradě v režimu 24/7, tak se bude mít mnohem líp, než když bude pár hodin čekat v bytě a pak mu bude majitel věnovat celé své odpoledne??!!! Zbytečně odrazujete zájemce, to že vy jste nechal svého psa nudit a vyřešil to odchodem na zahradu, je Váš problém. Pravidelně trimovaní a kartáčovaní bordíci nepelichají, aspoň ne tak jako ostatní psi s normální srstí, a to ani v bytě! A uklízet se s prominutím musí i bez psa..!!

30.6.2010

polkomartina

Dobrý den,máme 3měs. štěně bordíka,může mi někdo poradit,kolik má měřit a vážit v tomto věku??? Děkuji

28.7.2010

Monteska

V sobotu jsme si vzali štěně Border Teriéra-fenu, které jsou 4 měsíce a vypadá to, že není zvyklá na psi a není naučená vůbec nic.... učůrává při každé pochvale a dělá potřebu kdykoli se jí zachce... Myslíte si, že je to problém - vzhledem k jejímu věku, by to měla jaksi už ovládat, asi ne? A myslíte si, že bude problém se socializací, když se bojí jiných psů, kdykoli je potká.... Zdá se, že je až do teď vůbec nepotkávala....A celkově se bojí absolutně snad všeho... Máme jí sice pár dní, ale jsme z toho torchu nervózní, zda nemáme doma opožděného psa... Předem děkuji za odpověď.

18.7.2011

petra

Dobrý den.Mám možnost dostat BT starého 6 let lovecký zkušenou fenu,která už nemá pro chovatele žádnou cenu.Byla venku v kotci a nyní by byla v bytě.Myslíte si,že by se naučila žít v bytě a čekat až přijdu z práce domů.Celou dobu byla jen v kotci .A kontakt s páníčkem minimální.Děkuji za všechny odpovědi.

19.11.2011

miriam

Dobrý den chci se zeptat zda trpí BT na nějaké degenerativní choroby (ledviny, střeva, epilepsie atd) děkuji

27.11.2011

šárka

dobrý den naši se rozvedli já teď bydlím s tátou a chceme si pořídit psa.Býval by venku na dvoře v kotci.Táta má autodílnu(na dvoře)takže by pes sám rozhodně nebyl.Myslíte si že by jsme si mohli pořídit bordíka ??? jinak je mi 14 ráda běhám a chodím na dlouhé procházky ráda bych s sebou měla nějakého společníka,který by byl ochoten se mnou šlapat.Jinak máme velkou zahradu a všude v okolí jsou pole a lesy.Táta míval dříve úžasné poslušné ovčandy Šárku a Báru a tak už se psy nějaké zkušenosti má,ale rozhodně ne s teriery.Dále zahradu sdílíme s příbuznými kteří mají 3 děti.Nejstarší je 10,pak další tý jsou 4 roky a nakonec Víťulkovi je 6 měsíců.Bordík se nám s tátou velice líbí a pohybu by měl rozhodně dost,ale bojíme se aby něco neudělal mladším dětem.Déle máme doma králíka a morče.Cosi o tom myslíte?A nebo by jste mi mohli doporučit nějaké jiné plemeno?Děkuji za odpovědi a omluvte chyby :)

19.6.2012

krystýna

ano a eště doporučuji jack rassel terier je taky moc hezké plemeno

28.6.2012

Kely

Ahoj, chtěla bych se zeptat někoho kdo má zkušenosti s BT. Máme s přítelem občerstvení s terasou kam chodí spoustu psů a chtěli by jsme si pořídit Border teriera,fenku, a zajímalo by mě zda je schopný si zviknout na takovou psí společnost, která se neustále mění a mimo jiné máme 4 kočky. Děkuji za podpověď

18.7.2012

Jája

Kely, mám 2 letou slečnu bordíka a nemá problém s žádným psem. Před většími plemeny se vyvalí na záda a vzdá se, s menšími se očichá a jde dál, nebo se jim úplně vyhne :-) Horší je, když potká dominantní, stejně velkou fenu, která do ní doráží, to se ozve :-D Za mne ale doporučuji, je to nejlepší plemeno psa, které jsem kdy poznala :-)

29.8.2012

Libor

Bordík je přizpůsobivý pes, dokáže žit v bytě i venku, miluje děti a dá se naučit naprosté poslušnosti i v přírodě, ostatní domací mazličky je ochoten respektovat,jiná už tak ne,je nezdolný, takže nechháte-li ho na zahradě, kde narazí na ježka, nenechá ho být, dokud ho nezdolá a to i za cenu velmi bolestivých vpichů na čumáku a kolem tlamy, milující pes, opravdu doporučuji!!!

7.10.2012

aDgJoRGKZnSQ

<a href=\"Odkaz viagra</a> 4734 <a href=\"Odkaz vwta

12.11.2012

Martas

Chtěl bych se zeptat,kdy je vhodné si koupit BT jestli na podzim nebo na jaře?Byl by v baráku.Odepisujte mi prosím jsem na stránku nebo na tento e-mail:ma.spata@seznam.cz

17.12.2012

Matěj

Dobrý den, na jaře bychom si rádi vzali pejska BT, barvy grizly nebo černohnědé. Po dobrých rodičích. PP není nutností. Odběr jaro 2013. Případné nabídky prosím na matej.muzika@centrum.cz

23.3.2013

EzszGxiNUZOFqgzl

<a href="Odkaz colleges for education</a> %-D <a href="Odkaz insurance rates</a> 8-[[ <a href="Odkaz to buy cialis</a> >:DDD

23.7.2013

Angie

Mám 2 letého bordíka a mám ho nadevše ráda. Byl to můj vysněný pejsek a když jsem si ho pořídila byl to můj nejskvělejší den. No nicméne od mala je desně bázlivý, neposloucha na povel když mu něco trkne v hlave můžu na nej čekat hodiny a má strach se vrátit. Běhá klem mně na 2 metry. Dále má strach jak z lidí tak zhluku leká se všeho třeba když popeláři nevrátí kontejner přesně na místo tak se bojí vylézt z baráku, pak letící sáček atd..a nevím jak ho to odnaučit. Snažím se ho brát sebou všude aby se byl s lidma a přestal se bát. Nějak nic nezabírá. Fyzicky ho etrestám, když jsem to skusila už se mi nechtěl vracet vůbec. Prosím o radu nevím co sním.

26.1.2014

Natalia

Mnohí sa tu pýtajú, ake toto plemeno vlastne je a ja by som v krátkosti odpovedala, že je to agresívny pes, ktorý vôbec ale že vôbec nie je priateľský. Tohto psa by som si nikdy nezaobstarala a to hlavne kvôli príhode, ktorá sa mi osobne stala. No bola som so svojou Border kóliou na prechádzke. Bola na vôdzke, lebo som pred sebou videla uja s dvoma psami prave tohoto plemena-border terier. Ujo jedneho mal na vodítku druhého nie. Ten druhý sa k nám rozbehol a ani za nič nepočúval svojho pána. Moja border kólia sa prikrčila a začala kývať chvostíkom zatiaľčo ten pes prichádzal. Ten pes prišiel a bezváhania (bez oňuchania) sa mojej fenke zakusol do krku a trhal zo všetkých síl. Moja fenka kňučala a nemohla sa brániť. Ja som toho psa chcela od mojej feny odtrhnúť, ale on kusol ešte aj mňa. Potom pribehol ten ujo a začal na toho psa kričať, a ten pes sa ani !neobzrel!. Ujo ho musel štipnúť za krk a aj tak sa nechcel od mojej fenky odtrhnúť až potom keď mu ten ujko doslova otvoril papulu. Na vašom mieste ľudia, by som si takéhoto psa ani za nič nezobrala! Je to krvilačné od mala!!! Ten pes čo kusol moju fenku mal len 8mesiacov!! Hnusné psy! Kebyže sa to má zopakovať, tak by som ani neváhala a hneď by som toho psa na zemi dokopala!! a to psy milujem! Radšej si zaobstarajte Jack Russel Teriéra alebo niečo také nie túto beštiu v psom tele! takto k môjmu názoru.. :)

8.4.2014

laznick

Natalia: Tebe mi mali toho tvojho psa vziat a tebe do obcanky napisat "obmedzena"... Nie pes ale pan je zodpovedny, a uz vobec nie rasa psa. Ja si planujem zaobstarat psa na buduci rok. Povodny zamer bol Stafforshire Bullterrier, ale nepaci sa polovicke (vzhlad, brainwashing medii o "bojovom" plemene) sa mi podarilo eliminovat. A kedze priatelka zas chcela border koliu.. tak sme to spojili :) ja terier a ona border :D. A kedze predtym bol v rodine kopov a dratak ( a jedna civava), tak volba padla na Border Terriera - totalny kompromis medzi velkostou, zameranim, vzhladom i farbou :D Mno len sa prestahovat do noveho bytu....

28.6.2014

Jitka

Dobrý den, výše byl uveden dotaz od Miriam, zda BT trpí na nějaké degenerativní choroby (ledviny, střeva, epilepsie atd.). Nenašla jsem odpověď, zajímá mě to také. Moc děkuji za info.

19.7.2014

border

Geneticky podmíněné choroby u plemene border teriér Odkaz

10.2.2015

klaqa

Gameness je vlastnost kterou oplyva POUZE Americky pitbull terier! Nemá to nic společného s lovem, znamená to ze pes ma chuť bojovat i pres neprizen podminek

24.2.2015

Marceliusko

Mám Bordíka a je to ten naj pes.

28.1.2016

Honza

Dobrý den.. Mohl by mě někdo poradit,jak správně udržet tvar uši?? Předem děkuji

16.6.2016

Monika

DOBRY DEŇ PROSÍM VÁS MÁM PSÍKA BORDER TERIER FENA MÁ 1 ROK VÁHU 6,8 KG JE TO NORMÁLNE ALEBO VEĽA? AKÚ DÁVKU GRANUL POTREBUJE DENNE ROČNÝ PSÍK? Ďakujem

4.1.2017

Milan

Asi máte jednoho z těch mysliveckých speciálů určených na lov divokých prasat. na původní lov krys by Vám stačilo i něco kolem 5 kg. Na druhou stranu slyšel jsem i o 9 kg půl ročním psu

7.2.2017

Honza

Dobrý den, měl bych dotaz jestli někdo má zkušenosti s pracovní činnosti BT u záchranných složek. Chtěl bych vyzkoušet zda by se pes s tímto temperamentem a vlastnostmi hodil třeba pro sutinove vyhledávání osob a podobně. Diky za odpovědi. Honza

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz