Foxteriér - hladkosrstý/hrubosrstý


Historie:

Známe dvě variety foxterriérů – hrubosrstého a hladkosrtého. Hladkosrstý se považuje za původnější formu foxteriéra. Dnes jsou tyto typy považovány za dvě různá plemena, avšak předky a využití mají společné. Má se za to, že hladkosrstý foxteriér vznikl kříženým teriérů s bígli k tomu údajně došlo v hrabstvích  Cheshire a Shropshire. Původní foxterrieři byli čistě bílí, přikřížením psů s barevnou hlavou a černou skvrnou na hřbetě tu před námi stojí onen dnešní známý strakatý foxteriér.

Foxterrieři patří k velké skupině psů, která byla šlechtěna pro lov škodné, jezevců, tchořů a dalších v norách žijících zvířat. Plemeno se využívalo také ke štvaní lišek společně s foxhoundy, což je velký pes na vyskoých nohách. Snaha byla tedy o rychlého pohyblivého psa, který by se rychlostí a mrštností hodil ke štvaní lišek, další zásadou bylo tělo, které se ani v nejmenším detailu nemělo vymykat dokonalému proporčnímu vyvážení. Pes musel mít silné čelisti a dobře vypracovaný chrup, aby při zápolení se zvěří nepovolil. Jeho bílá srst prozrazovala lovci, kde se jeho pes v křovinách pohybuje. V Anglii se můžeme setkat například s označením „The Gentleman of the Fancy“ – což zdůrazňuje smysl pro proporce a dokonalou vyváženost a harmonii těla, kterou toto plemeno představuje.

Se jménem foxterrier se poprvé setkáváme roku 1859, avšak jako samostatné plemeno bylo uznáno roku 1876 a hrubosrstá forma byla popsána roku 1879.

Povaha a využití:

Jako u většiny plemen bylo jeho poslání dříve ryze lovecké, jak jsme řekli již v úvodu, byl šlechtěn pro lov škodné. Tato po generace jemu určená práce z něj dělá psa ostražitého, rychlého a bystrého. Díky svému líbivému vzhledu našel své místo pod sluncem i jako pes společník. Jeho přátelská a nebojácná povaha svědčí o jeho sebevědomí. Jeho majitel by měl být zkušenější kynolog, aby dokázal usměrnit jeho typicky terierské vlastnosti a manýry. Foxterrier skvěle vychází s dětmi. Hrubosrstý foxteriér si získal přízeň snáze a rychleji než jeho hladkosrstý předchůdce. A tak ho můžeme vidět kupříkladu na výstavách daleko časěji než jeho mladšího hladkosrstého bratra. Jako pes lovec se již dnes foxterrier moc nevyužívá, setkáme se s sním častěji jako se psem společníkem, či jako s výše zmiňovaným psem výstavním.

 

Vzhled:

Srst drsnosrstého foxteriéra má tu výhodu, že skvěle chrání před chladem a deštěm, což bylo v minulosti dalším skvělým předpokladem pro loveckého psa. Výška v kohoutku by neměla přesahovat 39 cm. Váha by se pak měla pohybovat v rozmezí 7,2 – 8,1 kg u fen, psi váží kolem 6,8 – 7,7 kg.

U hladkosrsté i hrubosrsté variety se setkáme s bílou barvou, která bývá doplněna tříslovými nebo černými znaky, avšak bílá musí převládat.

 

 Péče:

Srst se musí pravidelně kartáčovat. Je nutné se mu věnovat a nenechat ho zahálet. U výstavních hrubosrstých psů se srst trimuje.

 

Text: Eva Černohubová

Foto: Chovatelská stanice Od Rytíře Malovce, www.rytirmalovec.wz.cz


Admin -
Aktualizováno: 9.3.2010 21:28:37
Napsáno: 25.4.2007 20:22:56

Forum.

Vložit príspěvěk

16.8.2009

Barča

Ráda bych poukázala na to, že foxteriér se rozhodně neřadí mezi tzv. "výstavní plemena" k lovu se využívá neustále a daleko častěji vidíme foxteriéra pracovat, než se vystavovat a dělat společníka. Nedovedu si představit svého foxteriéra, jak by dělal výstavního a společenského psa:-)). Autor článku mě tímto velmi pobavil.

6.11.2009

maximus

Měl jsem kdysi hrubosrtého foxteriéra se jménem Míša. Do dnes každý pejsek kterého mám se tak jmenuje. Nemůžu na něj zapomenout. To srdce a ta odvaha, chtěl bych mít takovou povahu. V jiných plemenech jsem lepšího kamaráda nepoznal. Příště to bude asi foxtlík.

31.5.2010

Eli11

Dobry den, souhlasim s primo predchoyim prispevkem. 15 let jsme meli foxterierku Dasu, kdyz ted odesla, bylo to, jako by nam odesel nejlepsi pritel. Nikdy jsme ji nevyuzivali na myslivost, ale jako normalne rodinneho psa. Doprovazela nas na vsech vyletech a sportovnich akcich. Ted si budeme porizovat opet foxteriera ale teda hladkosrsteho, protoze nas schazi Dasina vesela a neunavna povaha.

23.7.2010

Andrea

mám námitku na 1. příspěvek....mám hladkosrtého foxteriéra, mám ji jako psa do rodiny....též nikdy nebyla použita pro myslivost..tudíž souhlasím s článkem..nyní jsou tyto psy spíše používány v rodinách jako veselí a hravý společníci....

8.8.2010

Dominika

Mám doma 7 letou hladkosrstou foxteriérku Amy,je to nejhravější per,jakého znám.i přes svůj věk je tak neuvěřitelně hravá a rychlá,že si všichni myslí,že to je mladý pes.Baví ji stopovat.Neuvěřitelně dobře skáče,tudíž se s ní věnuji agiliti.skákání ji baví a skáče překážky větší než je ona sama.Je to rodinný pes,který je 24 hodin venku.musím podotknout,že tito psi jsou neuvěřitelně oddaní a vytrvalí

8.9.2010

Karina

Taky bych řekla že se tento pes teď převážně užívá jako nej nej nej společník , protože mám doma 3.5 letou hl. foxterierku a ta mi teda rozumí jako nikdo !!!

2.10.2010

Klára

Chtěla bych autora upozornit na logickou chybu v článku. Na začátku se píše "Hladkosrstý se považuje za původnější formu foxteriéra" a na konci pak " tak ho můžeme vidět kupříkladu na výstavách daleko časěji než jeho mladšího hladkosrstého bratra". Když byl hlaďák původní, tak snad by mělo být "staršího bratra". Jinak taky nesouhlasím s výstavním plemenem. My máme doma 4 foxe a všechny je vedeme k lovu, přítel je myslivec a mě ho baví se psy doprovázet. Se svojí dvouletou fenou jsem složila 4 lovecké zkoušky. Nedělejte z foxů v podobných profilech výstaváky, kazíte jim jméno.

2.10.2010

Simona

Jeďte se podívat na pár výstav, zejména klubovou a uvidíte, že je to přesně naopak. Hlaďáků je vystavováno vždy daleko víc! "Hrubosrstý foxteriér si získal přízeň snáze a rychleji než jeho hladkosrstý předchůdce. A tak ho můžeme vidět kupříkladu na výstavách daleko časěji než jeho mladšího hladkosrstého bratra."

4.10.2010

petr

Foxterier je klasický lovecký pes.Byl k tomu vyšlechtěn.Ten kdo ho má jako domácího mazlíčka je magor.Ten pes tím nezkutečně trpí.

24.10.2010

natalka

čau mam doma foxíka a chtěla bych říct petrovy že je blbej asi newí že foxici už se pekne dloho nepouživaj k vyhánění lišek v pár případech se vyskitne že loví ale ted je prechovan na domacího mazlíčka takže at si laskave nejdriv přečte kčemu se ted foxici vyuzivaj zbohem

16.12.2010

Verča

vzkaz pro Natalku: Petr má pravdu, jelikož pes, který to má v krvi a narodil se pro lov zvěře nikdy nebude domácím mazlíčkem a pokud jste si s pejska udělali gaučáka, už to neni Foxík!

23.6.2011

Terka 12

Foxteriér s obrovským požitkem provokuje ostatní psy ke rvačkám.Velkým problémem zejména u čistě bílích jedinců , bývá hluchota.

22.9.2011

Jan

Jsem zvěrolékař a to ,že u čistě bílích jedinců býva hluchota je nesmysl.Napište prosím, kde jste vyčetla tuto informaci.Děkuji

16.10.2011

Věrka

Tak já se taky musím přidat. Foxík je rozhodně lovecký pes. Sice tady někdo poznamenává, že v dnešní době se k honitbě nepoužívá, ale gaučáka z něho rozhodně nejde udělat, to vás spíš on přinutí k tomu, aby jste měl rád běhání. Já foxíka mám, k honitbě ho nepoužívám, bohužel nemá papíry. Ale nedovedu si představit, že by chodil po výstavách, zkuste si takového šílence udržet v klidu, jedině, že bych s ním před tím 24 hodin někde běhala. Důležité je takového psa maximálně zabavit hrou, ale lovecké pudy z něj opravdu nevytřepete.

7.12.2011

Dan

Mam foxlici hladkou, nejsem myslivec, domaci mazel to je i neni, zalezi na pristupu... Neskutecne vycurane plemeno, ale diky tomu i neskutecne zabavne. Lovecke choutky ma a zahani je zabijenim mysi a potkanu, semtam nejakou slepici a husu nebo kocku... Na turistiku paradni, 12 hodin v horach odbeha jak nic... Ale pro neaktivni lidi to pes rozhodne neni... Lovit nemusi, ale bez pohybu to nejde, to si poridte radsi basseta.

22.10.2012

Lucka

Ahoj.Jsem malá holka.Je mi 12 a chci hafana s kterým bych dováděla jako ze zesnulím babiččiným křížencem....Bobíkem :( Bylo v něm taky trochu toho Hladkosrstého foxteriéra.Z pár těchto článku jsem se dozvěděla mnoho abych si hafana pořídila. :D Držte mi palce.Moc se už těším na svého nového kamaráda (omlouvám se za chyby)

29.5.2013

vanesa

mohla bych se zeptat hodí se hladkosrstý foxsteriér do menšího domečku.

23.6.2014

roOsalinda

mám takového psa... a jsem vážně štastná to co ona dokáže tak to už ani newím jestli,i jiný psy.

25.10.2014

Luis

Ahoj,chtěl jsem jenom s pár příspěvky že Foxteriér je především lovecký pes a proto jsi nejsem jistý s posuzováním některých rozhodčích na výstavách kde jsou kladněji hodnoceny dobarvování a dostříhávání psi.Tak nevím ka to spěje snad je někteří snad nebudou ondulovat.Přece se hodnotí přírodní vzhled,nebo ne?

23.2.2015

stan

Foxteriér je lovecké plemeno.Nevěřte všemu co se kde napíše.

27.3.2015

Jaruška

Asi by to chtělo navštívit více chovatelských stanic, nejen tu, z které bylo čerpáno. Co třeba tady: Odkaz

1.5.2016

Janča

Ahoj, nevíte někdo jestli hrubosrstý foxteriér nelíná? když se trimuje anebo jestli ztrácí méně chlupů než jiná plemena?

22.8.2016

Iveta

Jaruško jak jste přišla na to z jaké stanice je čerpáno!! Podle jmen psů na obrázku? Autor textu rozhodně nemá se stanicí jejíž psy jsou na obrázku nic společného. V autorství je to také jasně napsané.

27.7.2017

Antipes

To je snad ten nejtupější pes, co jsem kdy viděl! Jediné co umí, je štěkat do prázdna celý den a nebo trhat! Dá se říct pes k hovnu! Maximálně napíchnout na tyč a použít jako hadr na vytírání! Ostatně jako většina malých plemen!

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz