Greyhound


Historie
Greyhound je chrt pocházející z Anglie. Jedná se o jedno z nejstarších psích plemen. Jeho původ bychom hledali na středním východě, kde má (stejně jako spoustu dalších chrtů ) své prapůvodní kořeny. Ve středověku byl znám již i v Evropě. Byl šlechtěn za účelem co nejvyšší rychlosti a vytrvalosti. Byl výhradně majetkem vyšší šlechty, která jej využívala při tzv. parforsních honech – tj. honech, kde lovci pro pohyb v honitbě využívají koně. Greyhound představuje klíčové plemeno ve vývoji dalších chrtů, u kterých se podílel na jejich vzniku. Je to nejrychlejší chrt, který kraluje dostihovému sportu. Vyšlechtěn byl ve Velké Británii, proto také bývá označován jako „Anglický chrt“. První dostihový klub byl založen r. 1776 v Norfolku.

Využití a povaha

Greyhound je pes inteligentní jemný a temperamentní. Byl a stále je v hojné míře využíván pro chrtí dostihy.  Jeho rychlost dosahuje až 70 km/h a na dráze je vytrvalý. V neposlední řadě je to efektní výstavní pes, který svou impozantností a dokonalou modelací těla upoutává pozornost. Jako většina chrtů, ani greyhound není vhodný pro majitele, kteří chtějí psa „vojáka“ na výcvik.

Vzhled
Anglický chrt je velké impozantní plemeno s dlouhými končetinami, dlouhým krkem a dlouhou hlavou. Jeho stavba těla je štíhlá a elegantní. Hrudník je hluboký a prostorný.  Ocas je dlouhý a nízko nesený. Pohybuje se dlouhým krokem, při kterém pánevní končetiny dosahují daleko pod tělo a vykazují hnací sílu vpřed. Srst je jemná a plně přiléhající. Barva je černá, bílá, červená, modrá, světle žlutohnědá, pískové barvy, žíhaná a všechny tyto barvy v kombinaci s bílou. Ideální kohoutková výška u psů je 71 – 76 cm, u fen 68 – 71 cm.

Péče

Péče o srst je minimální. O to větší jsou nároky na pohyb, který greyhound potřebuje. Nejlepším uplatněním jsou proto dostihy. Jeho majitel by měl být sportovně založený člověk s citlivým přístupem při výchově.

 

Text a foto: Eva  Černohubová
 


zuzana smejkalova
Aktualizováno: 30.3.2008 12:23:50
Napsáno: 30.3.2008 12:23:27

Forum.

Vložit príspěvěk

15.12.2011

vanesa

je hrozne pekni

30.7.2012

Veronika

Nesouhlasím s tvrzením, že se jedná o plemeno náročné na pohyb. Máme doma dva greyhoundy a oba celý den prospí. Chybí tu zmínka o vražedné mašinerii chrtích dostihů a o krutém zacházení s vysloužilými dostiháky.

2.10.2012

iiSxqrQekQAR

�����¯�� �¯�¹ �ª�§�¹���Ž �²�š �´���¹�����¹ �¹�³�š�° �¯���ª�� �Š�� :�¨�§ �³���§�� �� �ª�´�Š�¹ �§�² �¨�§�²�� ���§�� �Ž���¨�� �Š�� �����°�§�¹�� ���� �§���� �¨�§�²�� �¹�� ���¨���§ �¯�§�´�ª�� �� �§���§�� �§���� �¹�� �¯�§���������¯ �� �§��¹�§ �Š�¹�¯��. �Š�� �­��� �ž���´�� ���¾�¨ �´�¯�� �²�¡ ���¯�§�¨�§���ª�� �¯�¹ �­�§���� �Š�� �­��� �Š�� �ž���´�� ���¨���� �������� �¨�§�²�� �œ�° ���¯�§�¨�§���ª�� . �� �����ª�� �§��¹�§�´���� �����Š���� ���¹ �¯�� �¯�������§ ����� ���� ���³�ª�� . �­�§���§ �³���§���� �Š�� �ž���´ �����§�¯ �§������ �Š�� ���¡���¹ �����ª������ �§��������¹�� �¨�§�´�� �� �œ�����§ �§�² �Š��§ ���¹���� �§���� �¨�§�²�����§ �¹�� �¨�������� ������ ��§���� ���¯���¯�������´�ª�� �¨�§�´�� .�§���¨�ª�� ���� �¨�§�²�� ���¨���� �¹�� �­�¯���¯�§ �¯�� �³�§�� �ž���´ �¯�§�´�ª��.[]���­���¯ �ž�§�³�Ž �¯�¹ �ª�§�¹���Ž �´���¹�����¹ �²�š��, �¹�³�š�° �¹�¹:�²�´ ��.�¸:�¢���§ ���Š �Š�¹�¯�� �§�����§ �¨���´ �§�œ�§���� �´�¯�� �´���§ Advanture �¨�§�²�� �Š�¹�¯���¯ �� �ª���§���´ �Š�¹�¯���¯ �¨�¹���¯ �ª�� ���������§ �¨�Ž�´ ���§�� �¯���¯�� ���� ���³�ªâ�� Play five game modes: Adventure, Mini-Games, Puzzle, Survival, plus the stress-free Zen Garden - Conquer all 50 levels of Adventure mode â�� through day, night and fog, in a swimming pool and on the rooftop â�� Battle 26 types of zombies including pole-vaulters, snorkelers and â��Zomboniâ�� drivers - Earn 49 powerful perennials and collect coins to buy a pet snail, power-ups and more![] <a href="Odkaz propecia tramadol</a> <a href="Odkaz insurance quotes</a>

26.12.2012

lassie

Odkaz POMOCTE.JE TO ZCELA ZDARMA.MOC PROSÍÍM,POMOCTE.

25.7.2013

alice

Využití a povaha ,Péče - To co je napsáno je jeden velkej nesmysl který mohl napsat člověk který nezná greyhoundy .Jsou nenáročný jsou mýlí a milují děti i cizí a celí den proleží na gauči ,když nemusí tak neběhají ,ale chodí na procházky.

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz