Jezevčík


Historie:

Jezevčík je jedno z nejstarších německých loveckých plemen, které se používá při lovu. Po několik staletí byl šlechtěn k norování jezevců. Z brakýřů byli postupně vyšlechtěni psi vhodní zejména pro lov pod zemí. Z těchto nízkonohých psů vykrystalizoval jezevčík, který je uznáván jako jedno z nejvšestrannějších lovecky upotřebitelných plemen.

Jezevčík je drobné sportovní plemeno, které je oblíbeným domácím mazlíčkem a překvapivě nachází své využití i jako hlídací pes s někdy až překvapivě hlubokým štěkotem. I přesto jezevčík zůstává stále oblíbeným psem myslivců a lovců. Je to pes bystrý, milý, přítulný.

Kvůli své úctyhodné délce jsou jezevčíci náchylní na onemocnění páteře, proto by neměli překonávat velké výškové rozdíly.

Za svou miniaturizaci a své krátké běhy vděčí plemeno deformaci, která je známá pod pojmem chondrodystrofie. Jedná se o dědičnou vývojovou poruchu růstových chrupavek, díky kterým je zpomalován růst kostí. Tím dochází k předčasnému zastevení růstu.

Existuje celkem devět variant jezevčíka. V srsti rozlišujeme jezevčíka hladkosrstého, dlouhostrého a hrubosrstého. Všechny tyto variety se pak mohou vyskytovat ve třech velikostních rázech – jezevčík standard, trpasličí a králičí. Původně existovala pouze krátkosrstá varieta, avšak přikříženým Dandie Dinmont terriera a dalších plemen teriérů vznikla varieta drsnosrstá, dlouhou srst si jezevčíci ponechali od dob křížení s německým stöbrem a španělem.

 


Vzhled:

Váha jezevčíka standartní variety by se měla pohybovat v rozmezí do 9 kg. Další variety se třídí podle obvodu hrudníku. Králičí do 30 cm a trpasličí 30 – 35 cm.

Tím ovšem rozmanitost tohoto plemene zdaleka nekončí. Srst se může vyskytovat v barvě červená, červenožlutá, žlutá, všechny odstíny s černou příměsí nebo bez ní. Přednost se dává vždy barvě čisté a upřednostňuje se červená. Poté se může jezevčík vyskytovat s pálením v barvě černé nebo hnědé. Vzácněji se můžeme setkat také s barvou žíhanou a tygrovanou.

 

Povaha a využití:

Tvrdohlavost jezevčíků je přímo pověstná. Je to dáno především tím, že byl po staletí chovám jako pomocník lovce při norování. Úkol jezevčíka bylo vyhnat jezevce z nory přímo lovci na mušku. V temné noře je za potřebí rychlého rozhodování a neústupnosti.  Jezevčík nesmí povolit ani při zápase, který může trvat až několik hodin. Tato lovecká vášeň v něm byla pěstována po desítky ba i stovky generací. Dnes je to oblíbený lovecký norovací pes a společník.

Péče:

Plemeno je vhodné pro majitele jakéhokoli věku, je velmi dobře adaptabilní a ve své podstatě nenáročné. Psi s dlouhou a drsnou srstí by se měli denně kartáčovat, krátkosrstý jezevčík potřebuje oproti tomu jen minimální nároky na péči o srst.

 

Text: Eva Černohubová

Foto: Chovatelská stanice Pavek´s Kennel, www.teckel.cz

          Chovatelská stanice Onyx Moravia, www.onyxmoravia.com

          Chovatelská stanice Anamsunamon, www.anamsunamon.com


Admin -
Aktualizováno: 28.11.2007 09:32:28
Napsáno: 25.4.2007 20:33:19

Forum.

Vložit príspěvěk

30.1.2008

Martina

Před rokem a půl jsem si vzala z ulice špinavou smradlavou a hrozně vyhublou hromádku plnou boláků a klíšťat,přes doporučení doktora jsem pejska neutratila a během pár týdnů se z něj vyklubal nádherný hrubosrstý jezevčíček,ktreý je dneska mým největším štěstím.Pokud si někdo však myslí,že jsem pejska zachránila,pak musím opáčit,že ten pejsek svým příchodem zachránil mě a svou oddaností a láskou mě vlastně zachraňuje den co den,vedle něj se musím smát když dělá rošťárny a směje se tomu od ucha k uchu,s radostí mu chystám krmení,umí mě i rozzlobit svou tvrdohlavostí,zkrátka a dobře zbavuje mě starostí a hlavně,jako každý pejsek svého páníčka,má mě rád bez podmínek,prostě je to poklad.Všem přeji,aby měli se svými zvířátky tak pěkný vztah a takovou vazbu jako mám já se svým pejskem a vlastně celá moje rodina,i když přiznám,že my dva se prostě navzájem zbožňujeme.

5.3.2008

jarka

poradí mi prosím někdo zkušenější? 3 letý veselý pejsek Harry neustále kouše polštáře, deky i když jsem s ním doma neplatí domluvy prostě nic u původního pána byl týrán u mě je už 1 rok a tohoto zlozvyku ne a ne se odnaučit děkuji moc za radu

23.1.2009

Dana

Dneska jsem si přečetla příspěvek od Martiny, který už je rok starý. Nicméně, Martinko, jsi krásný člověk, pro to co jsi pro pejska udělala a také jsi to moc pěkně napsala.

20.3.2009

Olga

Mam chlapecka Tonyho a holcicku Lilinku. Delaji spolu rostarny, ale kdyz je cas si hajnout, tak si lehnou s maminkou. Kazdy den, kdyz se vracim domu, tak na nas cekaji s hromadou lasky. Jsou to me opravdove lasky.

21.5.2009

Věra

Taky máme jezevčíka dlouhosrstého a je to holčička je moc hodná,ale dokáže být i pěkně tvrdohlavá.Mé dvě dcery jí zbožnují a ona zase je.

27.6.2009

Josef

Mám doma už v pořadí pátého jezevčíka moje žena tvrdí jakej pes takovej pán tvrdohlavý a neposlušný já tvrdím že to není pravda, ale bohužel je akorát to nesmím říkat nahlas

3.7.2009

gurecka

Mám 13 letého jezevčíka,dlouhosrstého a černým pálením,ale od 6 let měl jen oidsadu a teď mu srst úplně vypadala.Kouskama vypadá jako naháč,dost se mu třesou nožičky mám mu dávat nějaké preparáty nebo je to normální stáří?

30.7.2009

Matýsek

Náš jezevčík je už psí dědek,je mu 15,ale fyzicky vypadá na 6let.:-) Žádný šedivý chlup,srdíčko má jako zvon a zoubky má naprosto zdravé.Je to raubíř.Máme ještě kocoura a společně vymýšlejí lumpárny.Běhá,skáče,snažím se s ním chodit na dlouhé procházky,miluje pohyb a velký psí holky:-D Je rád středem pozornosti a moc dobře rozumí,ovšem jakmile udělá něco co nemá,dělá,že neslyší.:-) Snad ani nemá čas nějak výrazně stárnout vedle svého pubertáckého kočičího kámoše.:-D Doufám,že náš dědeček tu s námi bude ještě hodně dlouho.

19.10.2009

jana

Máme půl ročního jezevčíka a zrovna zjišťujeme-zda-li může být venku v zimě a do kolika stupňů.Děkuji za jakoukoli odpověď.

3.12.2009

Lenka

Máme jednoho jezevčíka za druhým,ale tak tvrdohlavého jako je ten nynější jsme ještě neměli.Na druhou stranu je neuvěritelně oddaný.

10.1.2010

jana

mám doma krátkosrstýho jezevčíka.je mu 13 je už moc starý a vzítra ho budeme utrácet a budeme si kupovat nového.vaše stránka se mi moc líbí

11.1.2010

Naty

Ahojky mám doma jezevčíka ale není to až tak docela jezevčík je to Rakouský brakíř jezevčíkovitý a moc o tomto plemeni nevím pač jsme ho též našli v zimě pod křovím..a ted bych ho za žádnou cenu nedala..je to muj miláček někdy je dost tvrdohlavý a venku dělá že neslyší je to takový rošťák..prosím kdybyste někdo o tomto plemeni věděl něco napište mi na e-mail Natynka008@seznam.cz děkuju moc

11.4.2010

Mončičák

Moje babička má taky trpasličího krátkosrstého jezevčíka,je to holčička Ejmy,má půl roku a je taky pěkně tvrdohlavá! :-) Je pěkně vyčůraná :-D,chce se jí poslouchat jenom na bonbónky! Všichni ji máme strašně rádi a ona má ráda nás! <3

18.4.2010

KATKA

JARKA:já vím že se ti to nebude ¨zdát ideální ale je to jediná pomoc.když ho uvidíš při té lumpárně tak ho okřikni když nepomůže ani to tak mu tu věc vem a přetáhni ho tím .

24.4.2010

miro

čítam tu vaše vyjadrenia a som s toho hotový, tiež som dostal na narodeniny jazvečíka hrubosrstého od kamaráta poľovníka. Je to dievča Kora a som snej hotový, celý život som chcel psa, a ten darček bol môj najlepší na svete. Je tak úžasná a chytrá že si neviem predstaviť ani minutú bez nej. Deti a vôbec, zmenilo to aj ich aj nás, prístup k celému životu.Napriklad syn ktorý bol idiot v správaní , tak ho zmenil na nepoznanie. Je to naše tretie dieťa ktoré zmenilo nás všetkých a nenormálne ju ľúbime!

17.6.2010

Petra

Ahoj, i my máme doma jezevčí slečnu, tedy už spíš babičku..naší fenečce bude 16 let a pořád je čiperná holka a hlavně stále při chuti...celá rodina jí máme moc rádi a snažíme se jí ten její "psí důchod" maximálně zpříjemnit..je to nejen důležitý člen naší rodiny, ale i velmi inteligentní pejsek..proto nechápu příspěvek "jany z 10.1.2010"..výměna kus za kus?? máte pejska 13 let a něco takového napíšete?? zamrazilo mě na zádech, když jsem si váš příspěvek četla...pěkný den.

21.6.2010

pavel trnka

je to hezký pes.

3.7.2010

janasimkova99

já mám doba krátkosrstého jezevčíka je moc hodný je hnědý.

22.7.2010

Hanka

mám doma hrubosrstou králičí holku,jmenuje s Laura a bude jí 12let.Je to úplně to nejlepší,co mám.Nikdy nebyla tvrdohlavá a je nejraděj,když mi může splnit jakékoliv přání.Je strašně hodná.Nikdy se nezaběhla,má lovecké zkoušky,ale i když běhá po lese poměrně daleko,vždy se neomylně vrátila.Má to v genech.Bude jí už 12,ale je pořád v kondici a doufám,že tu bude alespoň do 300!!!!

24.8.2010

Andrea

ahoj také mám hrubosrstého ročního jezevčíka.je to pěkný lump před rokem jsem o jednoho přišla kvůli konečníkové kýle nepřežil operaci a tak jsem šla do dalšího.jsou to velice tvrdohlavý psi ale když s nimi člověk jedná s láskou dokáže se to částečně utlumit :O)

13.11.2010

Kattie

My doma máme také již více než 15ti letého dlouhosrstého "zakrslého" (trochu nám přerostl) jezevčíka Denyho. Na 6 let vypadá pouze s košíkem, který nosí kvůli své posedlosti - jídlu. Dřív vždy, když jdme spolu chodili ven, něco snědl a jednou se nám i přiotrávil a téměř nemohl chodit, takže se vlastně potrestal sám... Bez košíčku má již na bradě šediny a malé jakoby bradavice, pod ocáskem se mu vyklubal nádor, či co, a má také zubní kameny. Šli bychom s ním na operaci všeho, jenže se o něj bojíme, když už je tak starý. Ve svých asi 4 letech ho pokousal vlčák, tak má na zádech kolem 20 stehů a už v té době měl problémy se srdíčkem, takže teď by nám už asi opravdu odešel :(... Jinak doma pořád vesele ťapká - a v noci to není zrovna příjemné. Avšak celá naše rodina by bez něj nebyla celá... :D <3

21.11.2010

Adéla

já budu mít jezevčíka drsnosrtýho já jim úplně propadla.Kdo ne když jsou tak roztomilí a svéhlavý.Jezevčíci jsou malé štěstí.

5.2.2011

Veronika

Dobrý den,máme čtyř měsíční štěně jezevčíka a spí zavřenej v chodbě a kuchyni.Ale v noci škrábe na dveře a knučí.Když přídeme k němu tak mu dáme přez zadek a řekneme mu místo,ale je neodbitnej a řve dál co s nim máme dělat?

7.3.2011

Petra

Dobrý den Veroniko, je mu smutno a nechce být sám, to je vše...záleží na Vás, jak se zachováte...já to nevydržela a tak máme doma rozmazlenou psí slečnu a je mi to jedno, brala jsem si ji domů k sobě, nechtěla jsem aby byla izolovaná mimo rodinu, a nebo budete mít pevnější vůli než já a necháte ji škrábat a kňučet...uvidíte kdo z koho...mají svoji hlavu a dokáží se "zabejčit"...každopádně hodně štěstí :-))

13.4.2011

jindřiška

nádhera

16.4.2011

Verča

Jezevčík je hezké plemeno my doma taky máme jezevčíka jmenuje se Bára ale kouše to nám ovšem nevadí protože jí máme hodně rádi.

16.4.2011

Verča

Zapomněla jsem ještě napsat že je to malé štěňátko ale my ho to kousání odnaučíme.

20.4.2011

stepka

Moc a moc miluju jezevčíky mám dlouho srtstého jezevčíka Broka tímto příspěvkem posílám pozdrav foxterielce Besině která nás nedávno opustila a vzkazuji ji žebyla mou největší láskou a nikdy na ni nezapomenu!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

18.5.2011

misa

Ahoj taky chovám jezevčíka kterej se menuje ... a miluju ho.

24.7.2011

Monika

lze dlouhosrstého jezevčíka chovat venku? v zimě by byl v teplíčku ale ta doba kolem léta?

17.8.2011

Hanka

Mám doma Peggy-dlohousrstou jezevčici,vzala jsem si ji z útulku,kam ji někdo odložil ve dvou měsících,po jejich štěněcích výpadech na všechno,co se dalo rozkousat,se uklidnila a teď je to moje kamarádka na dlouhé procházky, velmi chytrá a má hlavně se mnou trpělivost. Máme se moc rády a ona to ví.

25.8.2011

Dominik

Nádherný a obsáhlý článek o jezevčících je ted v novém vydání časopisu Svět psů, mimo to je ke čtení i na počítači což je fakt fajn Odkaz jejich oči :-)

31.8.2011

nicolka

mi mame psa jmenuje se ajda a ja ji mam moc a moc rada je to jezevcice a je ji 6 let

16.9.2011

pepa

PŘED 14 TI DNY MI ODEŠLA DO VĚČNÝCH LOVIŠŤ MOJE KAMARÁDKA GORINKA 11TI LETÁ MĚLA NEMOCNÉ SRDÍČKO BEZ NÍ JE PRÁZDNO NECHCE SE VRACET DOMŮ POŘÁD JI HLEDÁME NO PROSTĚ KATASTROFA

10.10.2011

Dáša

Dobrý den, zrovna jsme si domů přinesli 8 týdenní stěně trpasličího jezevčíka a řešíme jestli je vhodné ho při těchto teplotách nechávat venku na dvoře (samozdřejmě má boudu). Přes noc asi ne, ale co přes den? Do kolika stupňů ho můžu s klidným svědomím nechat venku? Děkuji

25.11.2011

emma

am jezevcika a hrozn zlobi a ja nevim co mama delat ...kouse trha veci polstare aperiny kouse.poradtemi co mam delat

16.12.2011

emma

nic..

28.12.2011

nikolll

Trestej te ho prostě zato a když je hodný tak se sním mazleta věnujtesemu at kvám cítý velkou lásku

31.12.2011

Veronika

My máme jezevčíka Báru když jsme jí přivezli hodně kousala a brách několikrát kousla pod oko ,ale jak rostla tak přestala kousat.Byla i hodnější když jsme jí přivezli kamaráda Dextra.Dextr je vlčák.

6.1.2012

Miška

My máme doma půl roční fenečku králičího jezevčíka Ejminku a je to raubíř tělem i duší, kdykoli mě nebo příteli může ukrást ponožku, kterou někde zapomenem (nebo si ji vytáhne z koše na prádlo) vidím v očích tu strašnou radost a úsměv od ucha k uchu.. Ale když vidí, že je mi smutno nebo mě něco trápí je to ten nejlaskavější a nejúžasnější pejsek, přitulí se, pomazlí a nebo přinese nějakou tu ňamku co si někde schovala, aby mi bylo líp.. Proto všem co přemýšlí nad tím, jestli si jako svého kamaráda vybrat Jezevčíka - říkám jednoznačně ANO.. I s tou jejich tvrdohlavostí si doma užijem spoustu legrace.. Je to prostě naše štěstíčko:o)

12.4.2012

Tanina

Nevim co si vibrat jacka russela nebo jezevcika

24.5.2012

Tomáš

Ahoj, chtěl bych si koupi také jezevčíka ,ale nevím jestli je mazlivý hodný a jestli seho dá vycvičit porad tě mi někdo děkuji ... Tomáš

17.8.2012

kaja

ahoj mam jezevčika a umí krasně sedni ale jako odměnu si vždy vyžádá piškot a psí pamlsky nechce poradte pros¨ím díkypředem

26.11.2012

miky

Ahoj Tome je to užasné plemeno sice má svou hlavu ale jde vycvičit máme 5měsíční štěně z útulku a začala jsem ho cvičit já a celkem mu to jde je šikovný ale pořád by stáli u misky s vodou a žrádlem takže odstavujemem vodu protože se počurával ale jinak mazlivý hravy(zatím)a začal i hlidat štěká na vše co vidí ale není dobré ho mít doma nebo venku s jinými zvířaty třeba jako s králíkem.Králík zněj stálé cítí lovce.A taky je neunavný,po celodením hraním unavil on mě než já jeho určitě doporučuju jezevčíka je to super pes a určitě dokáže ohlidat jen dobrý výcvik a ráznou ruku potřebuje jako sůl

19.1.2013

sibirskypsik

Kajo mámme taky jezevčíka a taky nechce žádné psí pamlsky jen piškoty a nebo granule pro velké psy jinak nic jiného nechce je strašně vybíravý,ale když jsem mu nic nedali par dní žadny pamlsek pak už si o něj říkál sám a bylo mu všechno vzácné takže pak začal se učit i za pamlsky z obchodu

7.7.2013

Baruška

Ahojte všichni, mám vyhlídnuté štěňátko kratkosrsteho jezevčíka tygrovaného ale stále se nemůžu rozhodnout zda holčičku nebo kluka,bydlíme v bytě a s přítelem jsme oba zaměstnaní a bojím se že mi bude kluk občůravat v byte rohy a u holcicky zase harani co je lepsi?dekuji za odpoved

16.7.2013

bacek2013

Mám doma jezevčíka kříženého s hladkosrstým a drsnosrstým.. Matka:Byla taková větší hodně chlupatá.. Otec:Byl pp Malinkej hladkej... Muj jezevčík Baček není tvrdohlavý..naopak hodně dobře se učí..a je vynikající v Agilitách a dogdáncingu. Je to můj miláček:***

15.9.2013

brigit

Ja mam taky jezevčíka,je to pes a jmenuje se cesar strašně ho mam rada a zanic byho neviměnila &#9829;&#9829;&#9829;

16.11.2013

Jana

Včera nám odešla do psího nebíčka naše Kačenka(jezevčík hrubosrstý s něčím), byla naše zlatíčko. Nejsem na tom zdravotně moc dobře,Kačenka vždy vycítila jak mi je a moc mi svou přítomností pomáhala!! Je mi po ní velmi smutno.Manžel se synem mi dnes přivezli malou krááásnou fenečku jezevčíka hrubosrstého,je maličká a nádherná, spolu jsme Kačence zapálili svíčku na hrobečku. Věřím, že v Blešce najdu to, co jsem ztratila,když Kačenka zemřela.

12.12.2013

Sabina Křováková

vy máte kočku jako psa?

20.7.2014

Nikol Šváchvá

Prosím poraďte mi mám doma 2 měsíční fenku a furt kňučí co mám dělat? !:((((

2.2.2015

veronika

budu mít malého jezevčíka a nevím jaké mu mám dát jméno je moc hezký a malý má takovou barvu srsti jako retríver a na hlavě bílou lisinku.a nevím jak se má jmenovat . chtělabych vedět co mám s ním dělat když bude bívat na venkově.Co proněj mám nakoupit jaké jídlo a dálší jako třeba obojek nebo nějaký sverřík vodítko matraci do boudy misku ručník polštářek deku štítek granule kapsičky a oblečení? poradily bys te my prosím?

3.9.2015

Miloš

Nechcete pěkného jezevčíka, trochu staršího úplně zadarmo? Odkaz

12.9.2015

Milda

Mám 9 letého krátkosrstého jezevčíka,již je po dvou operacích vyhřezlé plotýnky,ale pro svojí velmi přátelskou povahu k nezaplacení.S kýmkoli se dám do řeči,okamžitě se s ním mazlí.Jsme sami dva a až jednou odejde do psího nebe,tak nevím jak to zvládnu,jsem velice lítostivé povahy.

14.9.2015

malypes

Já jezevčíky miluju a dycky mě hrozně mrzí, když některý nemá domov. Mrkněte na nabídku jezevčíků, za peníze, i zadara: Odkaz i další...Já si v této kategorii našel nový přírustek, krásného jezevčíka Goldie

26.9.2016

Viktor

Dobrý den, rád bych se zeptal co delat s jezevcikem k u ktereho jsem bezradny s vychovou.Zkousel jsem i prevychovu.Kdyz jsem si ho dovezl tak jsem marodil a snazil se ho ucit at si zvyka na samotu.Chvilku to slo ale aso po dvou mesic prestal reagovat a interval jsem dodrzoval stale stejny.Ted kdyz odejdu do prace tak steka a vije. Spolubydlici chodi do prace pozdeji a vzdy ho jezevcik vzbudi a uz jsem bezradny.

2.9.2017

MichaelRhync

wh0cd556055 <a href=Odkaz rimonabant</a> <a href=Odkaz prescription online</a> <a href=Odkaz homepage</a>

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz