Skotský teriér


Historie

 

Jedná se o velmi oblíbené plemeno malého teriéra pocházející ze Skotska. Původně byl vyšlechtěn pro lov lišek a jezevců. Jedni z hlavních chovatelů, kteří se zasloužili o vznik nového plemene byli - G. Morreau a S. E. Shirley. Standard byl přijat roku 1883, kdy byl typ plemena ustálen a bylo možné hovořit i jedné rase. Skotský teriér je jedním ze skotských plemen, kterým se podařilo prorazit do celého světa a udržet si kynologickou přízeň.

 

Vzhled

 

Výška v kohoutku se pohybuje v rozmezí 25,4 cm až 28 cm. Váha by neměla přesáhnout 10,5 kg a neměla by se dostat pod 8,6 kg. Je to malý silný dobře osvalený pes. Hlava je vzhledem k trupu velká. Její velikost umocňuje výrazný fous, který vytváří delší srst na mordě na obočí. Srst je dlouhá drsná s měkkou podsadou. Zbarvení nemá výrazné omezení. Jeho srst má ochranné vlastnosti vůči špatnému počasí, což bylo pro lovecké využití velmi směrodatné. Nejčastěji je k vidění zbarvení černé. Uši jsou malé vzpřímené, ocas poměrně krátký.

 

Využití a povaha

 

Skotský teriér je ukázkovým zástupcem teriérů a jejich povahy. Je smělý živý milý přátelský a houževnatý. Ačkoli se jedná a původem lovecké plemeno, jeho dnešní funkce je ryze společenská. Skotský teriér se stal i oblíbeným psem výstavním. Jde o kompromis mezi psem společníkem a malým psem „sportovcem“.

 

 

Péče

 

Jde o velmi živého psa, který klade jisté nároky na pohyb a volnost. Je vhodný především do rodiny a pro sportovně založené majitele. U výstavních jedinců je kladen velký důraz na úpravu srsti – trimování a stříhání. Je vhodný jak do města tak i na venkov. Nejlépe mu svědčí pobyt v domku se zahradou.

světlý: ICh. Chess Tried and True,
černý: Eldorado Bohemia Lady Sarah.

 

Text: Eva Černohubová

Foto: Gabriela Havlíčková, CHS Eldorado Bohemia (pejsi: světlý - ICh. Chess Tried and True,
černý - Eldorado Bohemia Lady Sarah)
, www.eldorado-scotties.com

 

 

 

 


zuzana smejkalova
Aktualizováno: 4.2.2008 12:49:31
Napsáno: 24.10.2007 11:19:27

Forum.

Vložit príspěvěk

12.7.2008

Teri

Ten pejsek vypadá jako malý košťátko nebo smetáček a je juenom 28 cm???to je sakra málo nale jinak je pěknej ale jako hlídač by neuspěl

13.12.2008

Zn

Teri : to by si se divil... z vlastni zkusenosti vim ze obstoji jako hlidac veeelice dobre.

13.1.2009

lea

Dobry den, nam se zatim povedl pouze barevny prechod mezi cernym a psenicnym vybarvenim skota - zlate zihany skot. Pro zvedavce - fotky zlate zihanych skotu mohu zaslat, napiste si o ne - Leona.Sladkova@seznam.cz

22.7.2009

lea

Hlasim, ze mame zrovna k odberu cernou skoti krasku, vymazlenou certici, vice na Leona.Sladkova@seznam.cz

13.1.2010

Martina

Mame doma westika 2 r. a tedka i 6 mes. skotandu a je to spravna dvojka:o)

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz