Slovenský čuvač


Historie podle standardu

Skupina plemen bílých horských psů je zřejmě odvozena od vlků arktického typu, jejichž zbytky se po době ledové zachovaly v hornatých oblastech Evropy – na severních svazích Kavkazu, na Balkáně, zvláště v Rodopách, v Karpatech, a zvláště v Tatrách, na severních svazích Abruz a Alp a konečně v Pyrenejích. V těchto chladných a vlhkých oblastech se uvedený typ horských psů vyvíjel v souladu s tamní reliktní faunou a flórou. Podobné lokality nalezl švédský výzkumník Wahlenber také ve Skandinávii. Souvislost se severskými domácími zvířaty může být vysledována například také v Tatrách a v Karpatech u huculského koně, jemuž je podobný gudbrandstalský kůň. Obdobně je severskou analogií tatranského čuvače pomořanský ovčák.

Slovenské salašnictví má dlouhou tradici. Tatranský čuvač, spolu s horskými ovcemi, huculským koněm a typickými obyvateli hor tvoří základní předpoklady pro využití pastvin pro chov dobytka. Slovenští horalé patřili z velké části ke svobodnému lidu, nepodléhali středověké robotní povinnosti, strážili zemské hranice a odváděli daně v ovčím sýru. Jejich instituce se nazývala „valašský opasek“ a jejím sídlem byly až do zrušení roboty Košice. Její členové vykonávali svoji službu na horských pastvinách vždy se svými typickými psy, hlídacími psy z Tater, a vždy s nimi byli také zobrazováni.

Tatranský čuvač se osvědčil jako dobrý ochránce, hlídač a průvodce, stejně jako ovčácký pastevecký pes, také jako hlídač dobytka, drůbeže i jiných domácích zvířat, i při hlídání stavení. Lázeňští hosté, kteří přicházeli na salaše koupit sýr a jiné výrobky, si zamilovali štěňata s hustou srstí, kupovali je a tato rasa začala tak být chována i v nížinách, kde byla díky svému neobvyklému vzhledu nezřídka považována za luxusní plemeno.

Na polské straně Tater, kde bylo chováno podobné plemeno horských psů, se obzvlášť silní psi lidově nazývali „liptovani“, což ukazuje na slovenský původ. Tak je také topograficky ohraničena oblast chovu bílých tatranských čuvačů.

Ústřední kniha tatranských čuvačů v Československu byla založena před ve 30. letech 20. století profesorem Antonínem Hrůzou z brněnské veterinární vysoké školy. Výchozí materiál pocházel z okolí Liptovské Lužné, Kokavy a Východné v Tatrách a z okolí Rachova v Karpatech. První chovatelská stanice nesla jméno „Ze zlaté studny“ a byla založena ve Svitavách u Brna. Karpatský chov pocházel ze stanice „Z Hoverly“.

Od té doby byly vedeny záznamy přímo Klubem chovatelů tatranského čuvače se sídlem v Bratislavě a byly pořádány výstavy, posuzování a soutěže, a to ve všech oblastech republiky. Další krevní linie pak pocházejí z Liptovské Holé, Velkého Choce, Zakopaného, Martina, Jedlové a Jeseníků.

Nejrozšířenějsí linie jsou Topas, Uran, Simba, Hrdos, Ibro, Cuvo, Budnas, Dinar, Samko, Bojar, Olaf atd.

Geneticky je možno tatranského čuvače charakterizovat jako leucistického (tj. se sníženým množstvím pigmentu, ale nikoliv se sklonem k albinismu) bílého psa s černým čenichem, z malé části také jako flavitického psa s hnědým čenichem a světlejšíma očima. Z kombinace jmenovaných genetických typů, z nichž je dominantní první typ, plynou určité rozdíly v odstínech barvy, pigmentaci očí, očních víček, čenichu, pysků a sliznic. Silnou selekcí ve směru k prvnímu typu dosáhli posuzovatelé a chovatelé typu odpovídajícího tomuto standardu a jeho stabilizace v chovu.

Je neobyčejně věrný a srdnatý, vždy připravený postavit se jakékoliv škodné, i medvědu či vlku. Aby jej bylo možno i v noci odlišit od škodících zvířat, byl podle prastaré tradice chován jen v bílé barvě.

 

Vzhled

Plemenné znaky tatranského čuvače odpovídají typu horského psa pevné konstituce, mohutné stavby, silné kostry a husté bílé srsti. Má živý temperament a je ostražitý, neohrožený a bystrý. Po staletí se přizpůsoboval drsnému klimatu slovenských hor, zejména Tater. Tělo je mírně obdélníkového formátu a spočívá na silných, poměrně dlouhých nohách. Jméno plemene vychází z jeho bystrosti a ostražitosti – slovenské slovo „čuvat“ znamená „slyšet“.

Výška v kohoutku: psi 62 - 70 cm, feny 59 - 65 cm.

Hmotnost: psi 36 - 44 kg, feny 31 - 37 kg.

 

Povaha

Slovenský čuvač je spolehlivý, nenáročný, vděčný pes a především dobrý hlídač. Pokud se jeho majitel chová ve společnosti klidně a přátelsky, chová se stejně i on. Jeho výchova musí být důsledná, vyvážená a cílevědomá. Nerad dělá to, co mu připadá neúčelné. Je to velmi vnímavý a samostatný pes – nelibuje si v hloupém opakování základních povelů. Samozřejmě, každý čuvač je jiný a to, co ve výcviku zabere u jednoho, nemusí automaticky fungovat u jiného. Aby se ovšem nestal příliš samostatným, je nutné věnovat velkou pozornost jeho socializaci a výchově již od štěněte. V opačném případě si sám vytvoří vlastní pravidla, což může následně zavinit nemalé problémy při jeho ovladatelnosti a soužití s okolím.

K ostatním samcům srovnatelných proporcí se někdy může čuvač - pes - chovat dominantněji a nelze jej proto spustit z očí vždy, když se setkáme s jiným psem, jehož reakci neznáme. Při dobré výchově se ze slovenského čuvače stane velmi dobrý rodinný pes. Obecně lze říci, že pes je vždy jen takový, jakým ho jeho pán vychová – zrovna jak lze ze psa vychovat spolehlivého a příjemného společníka, nebo rozmazleného nic neumějícího „mazlíčka“, tak z něj lze vychovat agresivního, nezvladatelného a problémového psa.

Využití slovenského čuvače plyne z jeho odedávna obvyklého použití jako ovčáckého a salašnického psa ve vysokých horách nad hranicí lesa a jako hlídacího psa v hospodářstvích i na hranicích.

 

Péče

Slovenský čuvač potřebuje dostatečně velký výběh, není to plemeno, které by mohlo být po většinu času zavřené v malé ohradě. Každodenní dlouhá procházka pravidelným tempem pomůže dospělým psům vyvinout a udržet správné osvalení. Co může udělat majitel, zvládne i jeho čuvač.

Srst není nijak náročná, stačí psa jednou týdně důkladně vykartáčovat. V závislosti na podnebí líná jednou až dvakrát ročně. Všeobecně psi potřebují koupat jen několikrát do roka („jestliže začínají páchnout jako psi“). Výstavní psi se obvykle koupou před každou výstavou, což ale závisí na majiteli a je třeba zvážit negativní vliv na kůži a srst.

 

Text: Jaroslav Strnad (S použitím F.C.I.-Standardu č. 142 / 04.06.1996 / D)

Foto: Jaroslav Strnad (Na fotkách je pes Astor Janin ranč)
http://www.cuvacizmnisku.estranky.cz/


Vanda Ročková
Aktualizováno: 13.3.2011 14:20:16
Napsáno: 15.2.2011 22:31:47

Forum.

Vložit príspěvěk

22.3.2011

jarca

Vzali sme si 6mesicni stene s utulku. Ke me a synovi ma duveru a prijde,ale kdyz prijde manzel stahne ocas a utece. Kdyz se manzel pokousel ho pohladit utekl do rohu a pocural se. Nevite nekdo co snim je?

10.4.2011

jajuska

ja mam krasneho slovenskeho cuvace jmenem bela je poslusna a hrava kdyz nekdo jde ohlasy ale nikomu by neublizila je to moje zlaticko

19.8.2011

zuzika

ja mam taky čuvače Bax Banyho je krásně bílí a prostě ho miluji

18.10.2011

Spolek chovatelů slovenských čuvačů

Zde máte základní iformace o chovu Slovenských čuvačů. Odkaz

8.12.2011

lida

Mám krásné 4měsíční štěně čuvače, zatim se potýkám s výchovou, jeví se jako dominantní. Doufám, že se mi podaří vychovat z něho milého a poslušného psa

23.2.2012

tanuska

Mám 2 letou fenu,je hodná, ale poněkud divoká, prý dospěje až ve třech letech, má někdo s tím zkušenosti? Je to pravda?

14.6.2013

Sára

kdy vám mužu zavolat na toho psa

24.5.2014

cupik

Taky máme doma jednoho, je mu 8měsíců a všeho se velmi bojí, stále se schováva za mnou, nevíte co to mohlo zavinit (Mlácen není, alespoň o tom nevím) ?

13.9.2014

Bára

Chtěla bych se jen zeptat znalců, jak je to s výcvikem tohoto plemene? Je to opravdu obtížnější? Velmi se mi totiž líbí, ale s výcvikem nemám žádné zkušenosti

2.12.2014

Petr

Informace o slovenských čuvačích včetně informací o výcviku naleznete na stránkách Klubu chovatelů slovenských čuvačů - Odkaz

5.10.2015

Nikol

Taky máme doma 3 letou fenu... Že začátku byla trošku divoká ale časem se z ní stala rozumná fenka..je strasne rozmazlena co se týká chování všechno napodobuje podle nas.. Co mě z trošku mrzí že se boji vody.. Ani do potoka nevleze zvlášť kdyz bylo tohle léto tak teplé..

8.10.2015

stranka o cuvacovi

https://Odkaz

28.12.2015

kuky

Dobrý den ja mám tiež slovenskeho cuvaca a ukludnil sa az v 2 rokoch podla mna je to najlepsi pes :D akurat ten moj je trosku vatssi:D

5.3.2016

Alena

Prosím,zháním štěně čuvače,pejska a ne a ne najít,na Vánoce nám umřel bari a je nám smutno,čuvač je krásný a hodný pes,Alena

5.5.2016

Alena

4uvači jsou krásní psi,mírumilovní, svou rodinu milují a každý pes je jiný,ale záleží jen na Nás,kolik jim poskytneme lásky,,, oni to dokážou vrátit,,,,,zvířata mají duši,,,,

6.2.2017

Calv

Naše čuvačice bude mít brzy 3 roky. Je to člen rodiny, obrovský rapl a mazel zároveň. Ve štěněčím věku, do jejich skoro dvou let jsme si prošli všichni tři pěknou zkouškou. Ona dospíváním a my zda jako páničci začátečníci s ní obstojíme. Neměnili bychom !!! Nikdy bychm jiného psa než čuvače nechtěli!

7.2.2017

Calvus

Máme slovenského čuvače, respektive čuvačici :) Budou ji za chvíli 3 roky. Váži 45,5kg. Je ohromně vitální pes, od štěně se hodně zklidnila, ale pořád je to hodně živý pes. Od malička ji krmíme hodně pestře. Sýrová strava, sýrové kosti všeho druhu, vařená strava myšleno vařená pouze pro ni! Né naše zbytky z kuchyně! To nikdy ani vyjimečně! Prostě když ji něco vaříme, tak komplet bez soli a koření! Bez cibule a česneku. Jo a vařením myslím přivést k varu a vypnout a nechat na sporáku zchladnout. Žádné deset minutové či více vaření ve sto stupních apd. Jinak granule jen jako doplněk, ráno je snídá, pokud chce a během dne si samá zobe jak a kdy chce. Čuvač není pes co se cpe dokud má něco v miskách, takže teď v zimním období se to dá takto řešit. Navíc ona má misky na terase v zimní zahradě, která je zasklená a ze třetiny uprostřed zastíněná, takže se tam teď v zimě granule nekazí a nedostane se tam ani ptactvo či jiné animalstvo. Když granule tak ji je hodně střídáme a taky jsme ji když byla štěně dávali lisované za studena. Máme vyzkoušeno, že může fakt cokoli, zatím jsme nenašli u ničeho nějakou alergii, jako že by na něco měla. Zuby nádherné! Zdravé! Za to vděčí právě kostem. Každý den něco dostane, na okus. To miluje. Naučili jsme ji to valit z ruky a u toho můžeme se ženou dělat co se nám zachce. Třeba ji pusinkovat na hlavu kde chceme a jak dlouho chceme a ona si nechá cokoli od nás líbit. Klidně ji tu kost v nejlepším vemu. Takovou máme ve smečce důvěru. Dáváme ji denně jeden kuřecí hřbet jako pamlsek, celý tak jak ho lídl prodává po 4 kusy asi za dvacku, akorát je nejdříve přemražujeme. To každé sýrové maso a kosti. Pak ji dáváme někdy půlku krutího krku, nebo krutí stehno celé jak je i z kosti. Vemu do ruky a ona zblajzne tak do tří minut. Učili jsme ji nato od štěně a ona to pořád miluje a vidno že jí to prospívá. Skoro každý den dostane něco sýrového. Co je zvláštní, sama se naučila to sýrové maso občas zajídát granulemi, jako člověk maso chlebem. My ji v tom nebráníme, když ji to tak chutná tak co, ale nikdy bychom jí nezalévali granule vařeným apd. Někdy jí dáme krůtí srdce s vajíčkem a zeleninou a lžičkou oleje, sýrové to smícháme dohromady a dáme jí to v misce, to miluje, akorát bílek nechám na 40 vteřin v mikrošce zavařit, ten by psi sýrový jíst neměli protože obsahuje AVIDIN. JInak co druhý den bílý jogurt z ovocem na lepší stolici, hlavně po kostech a dvakrát týdně vemu ven za ní celé jablko a to mi z ruky zblajzne vždycky jak malinu. Ona vůbec ovoce miluje, v létě máme ostružiny, maliny a kanadské borůvky a to vždycky čeká před plotem než to oberu a už se těší. Má to fakt moc ráda. Taky meloun, švestky, pomeranče, mandarinky. Co ale žádný pes nesmí je hrozno, rozinky či avokádo a ořechy!!! To všechno je pro psi jed, tak to ji nikdy taky nedáváme. Zdravím všechny lidi co zvířata dokáži milovat.

7.2.2017

Calvus

Kdyby měl kdokoli dotaz k čuvači na cokoli, rád odpovím, můj email: hi.fi.calvus@gmail.com Můžu taky poradit chovatelku, od které máme našeho miláčka a se kterou stále udržujeme přátelský vztah!

4.3.2017

Josef

Dobrý den mám slovenského čuvače 8 mesíců z ničeho nic se začla motat ,ztrácet stabilitu a do všeho naráží. chut k jídlu má. Pokud s tím máte někdo zkušenost prosim napište nebo zavolejte tel.603278908 Děkuji

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz