Hovawart


Svým ladným krokem kolem vás proplouvá nádherný velký pes s krásnou, dlouhou a lesklou srstí, oči stále upřené na majitele a ocasem šťastně mává ze strany na stranu. A vy si říkáte, co je to asi za plemeno? Tuhle otázku slýchává poměrně často každý majitel hovawarta. Už dávno to ale v České republice není neznámé a málopočetné plemeno, jak by si mnozí mohli myslet. V posledních pár letech se u nás chov hovawartů posunul výrazně kupředu. Stále více lidí si tohoto úžasného psa pořizuje nejen kvůli jeho majestátnímu vzhledu, ale i díky jeho všestranné povaze.


Historie

První zmínky o plemeni hovawart se objevují již ve středověku – v roce 1280 v právním spise Sachsenspiegel. Název hovawart se vyskytuje i v literatuře ze 13. a 14. století, kde zároveň s vyobrazením byl zmíněn i popis tohoto plemene. V roce 1473 vyšlo přírodovědecké dílo Heinricha Mynsingera, v němž autor zařazuje hovawarta mezi pět ušlechtilých plemen psů a staví ho na úroveň psů loveckých a chrtů. Zároveň však uvádí, že hovawarta mimo jiné používá k vystopování zločinců. Na konci 19. století už ale nikdo nedokázal říct, jak původně vypadal. Částečně je jeho historie, stejně tak jako plemen podílejících se na jeho vzniku, zahalena rouškou tajemství.

Znovuobjevení po 1. světové válce
Plemeno středověkého hovawarta bylo časem pokládáno za zaniklé. Začátkem minulého století si však někteří kynologičtí odborníci povšimli, že ve vysokohorských údolích v různých částech Evropy se vyskytují psi, kteří jsou značně podobní oněm středověkým hlídacím psů. Využití tohoto poznání ale dozrálo až po první světové válce. Našlo se několik nadšenců, kteří se ujali regenerace ve snaze přiblížit se původnímu prototypu středověkého hovawarta. Ověřili si, že se ve vysokohorských údolích vyskytují psi původního zjevu a to zvláště v Alpách, Dalmácii, Jugoslávii, Maďarsku, Pyrenejích, rumunskýchn Karpatech, v oblasti Transylvánských Alp a dokonce v okolí Káhiry. Reginald Grimer vyslovuje názor, že hovawart zřejmě představuje upevněný základní typ, který se výrazně prosazuje, jestliže se mezi sebou kříží různá plemena i kříženci.

Dnešní hovawart
Za novodobého tvůrce hovawarta je všeobecně považován Kurt F. König, i když v přípravné fázi spolupracoval se svým otcem Bertramem Königem. A právě on zachytil na fotografi ích z počátku
minulého století psy typem velmi připomínající dnešního hovawarta. Plemeno bylo oblíbené jak u sedláků, tak i německých aristokratů. Středověký název plemene vypovídá zároveň o jeho původu i využití. Jde o německé složené slovo z výrazů Hof-dvůr a warten-hlídat, což znamená označení pro hlídače dvorů. Plemeno prošlo celkem třemi sériemi své „rekonstrukce“ a to do roku 1914, od roku 1918 a od roku 1952. Vlastní čistokrevný chov začal v roce 1922 a jako plemeno byl t oficiálně uznán v roce 1937. Rok předtím byla založena plemenná kniha. V roce 1984 byla zejména z důvodu jednoduššího řízení chovu a toku informací založena Internationale Hovawart Föderation IHF (Mezinárodní federace hovawartů). V bývalé ČSFR byl první vrh štěňat zapsán dne 10. 3. 1986 v chovatelské stanici „Z Páralovy zahrady“ pana Ing. Luďka Nováka. Samostatný klub majitelů a chovatelů plemene hovawart byl založen po tříletém úsilí dne 31. 3. 1990. V dnešní době se plemeno úspěšně rozvíjí v ČR i v zahraničí. Ročně se počty hovawartů zvedají asi o 500.

Povaha
Hovawart je jedním z mála psů, který si zachoval „původní“ reakce. Má řadu charakteristických zvláštností a povahových projevů. Je to dáno tím, že u něj nedošlo k „přešlechtění“ tak jako u jiných plemen.

Přirozený hlídač
Hovawart je velice vyrovnaný, věrný přítel a průvodce člověka, avšak citlivý na zacházení. Ve svém území je výborný hlídač, a to i bez jakéhokoliv výcviku, ostražitě reaguje na cokoliv podezřelého. Je ochoten nekompromisně zasáhnout, ale situaci předem vyhodnocuje. Zbytečně neštěká, cizích lidí si za přítomnosti svého pána ve svém teritoriu nevšímá. K cizím se mimo své teritorium chová s odstupem, nedůvěřivě, ovšem v žádném případě je nenapadá! Ba naopak lze konstatovat, že jeho práh dráždivosti je poněkud výše, jako by si byl vědom své síly, kterou však nikdy nezneužívá. Vypadá to jako by byl vždy „nad věcí“. Takže mezi nimi najdete hlídače, nikoliv agresivní psy. Agresivita jim totiž není vlastní.

Rodinný i pracovní pes
Je mimořádně vázaný na rodinu, se kterou by měl mít trvalý kontakt. Rodinu považuje za svou „smečku“, a proto ji hlídá a ochraňuje. Cennou vlastností hovawartů je jejich snadná ovladatelnost i přes velký temperament. Hovawarta ocení především lidé, kteří chtějí hlídacího psa, avšak nemají dostatečné zkušenosti s výcvikem. Je dobré navázat s ním spíše rovnoprávně partnerský vztah, na jehož základě ochotně, rád a trvale respektuje své postavení i veškeré požadavky. Negativně však reaguje na hrubé a násilné zacházení. Je to psí aristokrat. K ostatním domácím zvířatům bývají hovawarti velmi tolerantní.

Usilováním o pracovní výkonnost se podařilo vytvořit psa, který je snadno cvičitelný, má vynikající paměť, je značně pohyblivý a vytrvalý. Hodí se díky mimořádně vyvinutým vlohám k pachovým pracím. Je vhodný do služby (ať už policejní nebo záchranářské). Specifický přístup je však nutno volit k výcviku obrany. „Jaký si to uděláš, takový to máš…“ Těmito slovy jedné známé písničky bych přirovnala vztah majitel - pes. Hovawart je doslova a do písmene obrazem svého pána - jaký je pán, takový bude i hovawart. Sportovně založený člověk bude mít psa sportovce. Člověk který je línější, bude mít „sofawarta,“ jak říkají v Německu gaučovým hovawartům. Člověk více uzavřený do sebe, který nevyhledává příliš společnosti, bude mít stejného hovawarta. Dá se tedy říci, že hovawart se přizpůsobí jakémukoliv typu svého pána.

Vzhled a péče
Hovawart je středně velký, silný pes s dlouhou srstí. Jeho vzhled a velikost vyvolává určitý respekt, ale i přesto se zvláště dětem velmi líbí. Je přirozeně krásný. Jeho krása nespočívá v různých extrémech, jako je třeba v srsti dlouhé až k zemi, ale v majestátnosti, vyváženosti a eleganci. Plaví hovawarti vzhledem velice připomínají zlatého retrievra, avšak oproti němu mají silnou hlavu s širokým, vyklenutým čelem. Hovawarti mají mohutnější tělo a jejich záď je jen mírně spáditá. Hřbet mají rovný. Na končetinách, krku a břichu mají srst výrazně vlnitější, tzv. „krepovanou.“ Hovawarti existují ve třech barevných varietách - plavá, zlatočerná (neboli černá se znaky, černá s pálením) a černá.
Plavá: srst je lesklá, směrem ke končetinám a břichu světlejší, se stářím jejich srst může tmavnout Zlatočerná: černá srst je lesklá, znaky jsou středně plavé barvy, výrazně ohraničené
Černá: výrazně černá a lesklá srst
Péče o srst: Péče o srst hovawarta může vzbuzovat přílišné obavy, ale není se čeho bát. Srst je označována jako tzv. vlčí, což znamená že se o ni snadno pečuje. Hovawarta tedy nemusíte složitě koupat a sušit, většinou ho stačí jenom pravidelně vyčesávat.
Zákaz: Aby se nevyloučily z chovu jiné barevné variety, je zakázáno spojovat dva plavé jedince. Tím, že se spojí třeba černý se znaky a plavý, je jasně dána barva plavého štěněte, které by jinak ze spojení plavý-plavý mělo výrazně světlejší srst a v populaci by toto zbarvení mohlo převládnout, což by mělo za následek vytlačení ostatních zbarvení.

Výška hovawartů
Feny 58 – 65 cm
Psi 63 – 70 cm
Váha se uvádí v rozmezí 25 - 40 kg, ale je to velice individuální.

Péče
Hovawart je mimořádně odolný pes proti povětrnostním vlivům, proto nevyžaduje speciální péči. Je vhodný a doporučuje se na zahradu. Může se ale chovat i v bytě za předpokladu, že mu majitel poskytne dostatek možností pro vyběhání. Vzhledem k tomu, že je velice citově vázaný na svého majitele a na rodinu, doporučuje se možnost pobytu na zahradě s přístupem do domu. Krmení podáváme stejné jako jiným velkým plemenům. Ani tady nemá nějaké zvláštní požadavky. Vhodné jsou kvalitní granule pro velká plemena.

Všestranný sportovec
Pokud se chcete s vaším hovawartem věnovat nějakému sportu, nic vám nebrání. Je všestranný a zvládne vše, co ho bude bavit. Ale stejně jako u jiných plemen platí pravidlo, že psím sportům se může věnovat jedině fyzicky dospělý pes v dobrém zdravotním stavu. Jsou vhodní pro záchranářský výcvik, zvládnou i sportovní kynologii s obranou. U obrany je ale potřeba specifického přístupu k výcviku oproti ostatním plemenům. Nemají totiž takový kořistnický pud a po vyhodnocení situace jim figurant jako reálné ohrožení zrovna nepřipadá. Vše se tedy musí cvičit formou hry. Další důležitý rozdíl oproti ostatním plemenům je ten, že hovawarti dospívají mezi 2. a 3. rokem, proto na ně nesmíme příliš spěchat. Jsou i psi, kteří běhají agility, někteří se věnují dogdancingu, jiní flyballu, obedienci, dogtrekkingu nebo canicrossu a existuje ještě spousta dalších sportů, kde určitě najdete hovawarta. Jsou to také mimořádní stopaři a výborní hlídači.

Jak to je se zdravím?

Průměrná délka života je 13 let, což je na tak velké plemeno velmi slušné. Je to jednoduše plemeno se zdravým kořínkem. Jediné, na co si musíme dát pozor, stejně jako u ostatních velkých a obřích plemen, je dysplazie kyčelního kloubu.

Závěrem
Hovawart je všestranný pes, rodinný mazel, dobrý hlídač i sportovec se snadnou ovladatelností. Jeho vznešenost, nádherná dlouhá srst a povaha uspokojí i náročného člověka, kterému nezáleží jenom na povaze, ale i na vzhledu. Více informací o plemeni naleznete na www.hovawart.cz

Text: Ivana Pospěchová
Foto: Ing. Tereza Kosinová, CHS Barte Prim, www.barteprim.com
Renata Hofmann, StudioRen
 


Vanda Ročková
Aktualizováno: 16.5.2010 20:49:57
Napsáno: 16.5.2010 20:43:30

Forum.

Vložit príspěvěk

27.7.2010

Mony

miluju tyhle psy, měla jsem fenku hovawarta, byla ta nejlepší přítelkyně jakou jsem kdy měla.Nikdy na ní nezapomenu

14.11.2010

Lenka

aoj ja mám psa hovawarta jmenuje se cody a je strastne poslusnej je to nej.pejsek je mu 5 let

21.1.2012

barataj

měl jsem překrásnou fenu černou s pálením,nezapomenutelný pes,má hrob u mne na zahradě s náhrobečkem.Nikdy jsem ji nemohl vrátit to co mně a celé rodině dala ona.Byl to pes s velkým P a její odchod ,stářím byl strašně bolestný.Kdybych byl požádán o doporučení plemene psa,pak je to jedině Hovawart

28.1.2012

Šarda

Sama mám hovawartku Ernie, navštivte naše stránky: Odkaz

10.6.2013

Jazel

prosím o informaci, zda tito pejsci línají - myslím, jestli vyměňují srst ve velkém, jako labrador - děkuji

16.6.2013

Blanche

Ahoj Jazel, ano, vyměňují ji ve velkém, trvá to několik měsíců (2-3), než se úplně vylínají a je nutno psa pravidelně vyčesávat. upřímně obdivuji ty, kteří si pořizují hovawarta do bytu, protože množství chlupů je enormní :-) máme teď již druhého hoviho po sobě (fenku) a jsou to úžasní psi, na první hovawartku vzpomínám téměř denně, byla úžasná kamarádka a společnice. tomuto plemeni zůstanu nejspíš věrná až do smrti :-)

23.6.2013

Zdenka

Máme 14mesíčního plavého hovíka Baddyho,cca od dubna skoro denně vyčesávám a stále není konec.V bytě si to nedovedu představit,je na zahradě ,s přístupem do domu.Jinak skvělý kamarád,výborný hlídač i když někdy paličák :-).Neměnila bych.

2.11.2013

rob

Dobrý den,uvažujeme o koupi hovawarta. Máme domek s velkou zahradou, ale i dvě malé děti. Chtěl bych znát Váš názor na vztah tohoto psa právě k dětem. Děkuji

8.11.2013

Tomáš

Re Rob: Zbravím. Máme dome psa hovawarta (plavý). Všechny vlastnosti tady popisované sedí. Z mé zkušenosti můžu říct, že k malým dětem (cca do 8-9 let) je rezervovaný. Ne, že by byl na ně zlý, ale vyhýbá se jim jak to jde. Když je to nezbytně nutné, nechá se pohladit a na oplátku dítě oblízne, ale tím to hasne. To jsou ale mé osobní zkušenosti, třeba se někde dočteš, že děti miluje. To ale není náš případ a literatura hovoří a můj prospěch. Svého Hoviho bych nikdy nevyměnil, JE SUPER!

28.11.2013

rob

Díky za info.

12.6.2014

Radka

Dobrý den, ráda bych se zeptala na výšku plemene hovawart. Zajímalo by mě kolik přibližně měří pes, když si stoupne na zadní a do jaké výšky je schopný vyskočit. Předem děkuji za odpověď

25.6.2014

Silenoz

Dobry den, chtel jsem se zeptat zda tito pejskove rozrejvaji zahony nebo jsou klidnejsi? ;) A zda pejska nebo fenu?

6.8.2014

Lukas

Radka: Hovawart na zadnich meri cca o metr vic, nez je vyska v kohoutku. Muj meri v kh. 71 cm a pri stojce ho mam po po bradu (ja 182 cm). Vyska plotu by mela cinit 3x vysky v kh. Bud ale klidna, Hovi neni utekar, jako napriklad Irsky Setr.

6.8.2014

Lukas

Silenoz: HV hrabe, jako kazdy pes. Co se miry tyce, tak z me zkusenosti spise obcasne, cca 10 der do roka. Pes: spise pro chlapa - o dost vetsi, ostry, suverenni sveraz. Chce to nekompromisni vedeni a odvahu rozdovadeneho psa fyzicky zkrotit, kdyz je to treba. Fena: mensi, ne tak sverazna, mene ostra (krome vrhu), vhodnejsi k detem, pes se neboji diteti jednu maznout pres ksicht, kdyz ho skadli.

20.8.2014

Mičula

Musím vložit příspěveček. Máme 6-letého hovíka Arnošta, moc príma člen rodiny, je tak rozvážný, že si občas myslíme, že má vedení přes Kamčatku.Jsem přesvědčena, že má nejvyšší IQ z celé naší rodiny, ale trvá mu než se projeví. Skvělý hlídač, který štěká jen když k tomu má opravdu důvod, tzn, že se někdo cizí dotkne plotu nebo branky, pouze procházející jen poočku sleduje. Naprosto oddaný rodině, akorát nemusí cizí děti cca do 12 let. Žije s náma doma i venku (máme RD), chlupů pořád všude dost. A pozor, když zmokne, nezapáchá :-)

6.8.2015

Marcela

Máme rok starého Hovíka (černý se znaky), je 100% času venku od 6 týdnů v kotci. Nyní už na volné zahradě prakticky stále (zavíráme pouze, když přijde někdo na návštěvu). Velmi chytrý pes, bez cvičáku, pouze s radami pána na výcvik se naučil rychle základní pokyny (pokyny poslechne i od ženský :-) ). Neskáče po nikom, nic nesebere ze stolu na terase, nežebrá. Nevleze do domu. A co víc, má neskutečnou trpělivost s naší 6 letou dcerou, absolutně oddaný. Zároveň hlídá. Klidná povaha, absolutně mohu doporučit.

29.8.2015

Pepa

Hovíka Gastona (černý s doplňky) už máme 9 let,nikdy nic nezničil.Je velmi přátelský i k cizím lidem, pokud mu dají najevo přízeň.Bydlí s námi od začátku v novém domečku, všude dlažba a každý den se luxuje a při vlhkém počasí i vytírá. Cestuje s námi po celé republice, neboť jsme už důchodci. Zahrada má asi 2 tisíce metrů, přesto je stále s námi, ať jsme kdekoli. Několikrát byl doma i sám (v domě), když jsme potřebovali třeba něco vyřídit a on tam s námi nemohl. Nikdy to ale nepřesáhlo 3 hodiny. V žádném penzionu s ním nikdy nebyly problémy, naopak, všude byl spíše středem pozornosti. Zadní sedadla v autě jsou pouze pro něj, neboť kolem sedadel jsem udělal čalouněnou lavičku na míru, aby byl celý zadní prostor v rovině. Na cvičiště jsem s ním nechodil. Běžné povely snad zvládl sám. Navíc při jakékoli běžné práci se zájmem postává vedle a vymýšlí, jak by mohl pomoci. Skutečně nic mu neujde. Často snad chybí jen promluvit. Nikdy zbytečně neštěká a také včera večer se zájmem pozoroval asi 5 minutový ohňostroj na zakončení léta skautů, jež mají asi 2 km za loukou, remízky a rybníkem od našeho domku velký patrový srub. Mnozí naši příbuzní mají nějaké psy. Než jsme si ho pořídily, tak jsme skutečně podrobně prostudovali Velkou encyklopedii psů. Dnes už bychom ale jinou rasu nechtěli, neboť náš Gaston je skutečně rovnocenným členem naší rodiny a encyklopedie měla pravdu.

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz