Ruský toy


Ruský toy je v České republice ještě stále jen velmi vzácně k vidění. První jedinci tohoto plemene byli do ČR dovezeni v 90. letech minulého století. Od té doby díky obětavým chovatelům jejich počet pomalu vzrůstá…

 

V současnosti se v ČR ročně narodí okolo dvaceti štěňátek (pro představu čivav se u nás rodí cca 1000 za rok). Přesto je toyů stále velmi málo a pokud zrovna nejste nadšení návštěvníci psích výstav, je pravděpodobné, že jste ještě nikdy žádného nepotkali. A to je škoda, protože je to opravdu zážitek :-)

 

Původ

Ruský toy bylo původně ruské národní plemeno neuznané FCI (mezinárodní kynologická federace sídlící v Belgii), které neslo název Moskevský toy teriér. V průběhu roku 2006 došlo ale ke změně a plemeno bylo FCI předběžně přijato. S jeho přijetím se zároveň změnil i název plemene. Novým názvem je právě „Ruský Toy“ (v originále Russkiy Toy). Takže plemeno, které jste donedávna vídali na výstavách a všech veřejných akcích pod názvem Moskevský toy teriér, nyní hledejte pod názvem Ruský toy. Dle FCI byl zařazen do 9. skupiny FCI, tedy mezi společenská plemena (vystavovaná na národních a mezinárodních výstavách v neděli). Po přechodnou dobu zatím nemůže být jedincům tohoto plemene uznáván titul CACIB z mezinárodních výstav, jinak je ale plnohodnotným plemenem s možností účastnit se veškerých národních, mezinárodních i světových výstav.

Plemeno má i svou krátkosrstou variantu (ta se vzhledově podobná pražskému krysaříkovi), avšak v ČR se zatím nevyskytuje. 

Chov u nás zastřešuje Klub chovatelů málopočetných plemen psů (KCHMPP). I my jsme členy tohoto klubu. Kynologickou organizací, která vede plemenné knihy a vydává průkazy původu, je ČMKU (Českomoravská kynologická unie).

 

Historie podle standardu

Začátkem 20. století byl jedním z nejoblíbenějších malých plemen v Rusku anglický toy teriér. Bohužel, v letech 1920-1950 byl chov čistokrevných toy teriérů téměř zastaven a počet psů klesl na kritickou úroveň. V polovině 50. let začali ruští chovatelé psů se znovuoživením plemene. Téměř všichni psi, použití k chovu, neměli rodokmeny, mnoho z nich nebylo ani čistokrevných. Navržený standard pro tyto toy teriéry se výrazně v mnoha aspektech lišil od standardu anglického toy teriéra. Od této chvíle se vývoj plemene v Rusku vydal vlastní cestou.

12. října 1958 se dvěma hladkosrstým jedincům, z nichž jeden měl poněkud delší srst, narodil potomek, který měl zajímavé závěsy na uších a končetinách. Bylo rozhodnuto, že tento rys by se měl udržet. Tento psík byl zkřížen s fenkou, která měla poněkud delší srst. Takto vznikla dlouhosrstá varieta ruského toye. Byla nazvána moskevský dlouhosrstý toy teriér. Ve vývoji této variety hrála důležitou roli chovatelka z Moskvy, Jevgenija Fominična Žarova.

Po dlouhé době vývoje, izolovaně, spolu s pečlivou selekcí, se vyvinulo nové plemeno: ruský toy, se dvěma varietami: dlouhosrstou a hladkosrstou.

 

Jaký je?

Ruský toy je miniaturní pejsek s velkým srdcem. Je citově velmi poután ke svému pánovi a jeho rodině. Rád se mazlí, avšak rozhodně není dotěrný. Chce být stále po boku svého páníčka nebo, lépe řečeno, na jeho klíně. (Můžete hádat, kde mi při psaní tohoto textu ležela Tosca :-)) Je sice malý, ale jinak je to úplně normální pes se vším všudy. Zvládne výcvik základní poslušnosti, umí hlídat (vzhledem k jeho velikosti od něj ale nečekejte zneškodnění zloděje), na nezvanou návštěvu spolehlivě upozorní.

Jeho velikost má však i své výhody. Já tomu říkám „praktický pes do kapsy“. Můžete ho vzít všude s sebou, a přitom nikde nebude na obtíž. Stačí si jen přibalit na cestu tašku zavěšenou na hrudník – tzv. klokanku, která velice usnadní cestování, protože máte volné ruce a váš pejsek je zároveň v bezpečí.

Ruský toy je velmi malý, takže některé překážky respektuje spíše symbolicky a z poslušnosti, než že by pro něj byly skutečnými překážkami. Typickým příkladem jsou např. díry v plotě nebo výš nasazené dveře (viz foto). Pejsek je též velmi dobrý skokan.

 

Odolnost

Zdravotně je to velice odolné a silné plemeno. Jak už název napovídá, byl toy vyšlechtěn v Rusku a ruská zima je, myslím, dost pověstná. Takže pokud už jste chtěli svému pejskovi běžet koupit některý z dnes hojně prodávaných módních svetrů, můžu vás uklidnit, není to potřeba. Jedině, že byste ho chtěli v nějaké líbivé kombinézce předvádět na Fashion week :-) Raději kupte svetr sobě, bude se vám na procházkách hodit… Ale teď vážně, pokud nebudete se svým toyem chodit v mrazech na nějaké túry, není jeho oblékání nutné. Naopak, troufám si tvrdit, že to není žádná „třasořitka“, ba světe div se, dokonce má sníh rád, no posuďte sami, z krátkého videa, jestli je to nějaký rozklepaný chudáček. Ještě, že je Terrynka černá, jinak bych skoro měla strach, že už jí v tom sněhu nenajdu :-)

 

Výchova

Pokud chcete, aby váš mazlíček kamarádil i s většími pejsky, je dobré ho s nimi seznamovat již ve štěněčím věku. Musí pochopit základní principy hierarchie smečky a dobře se socializovat. Jestliže se seznámí s různými podněty (všeobecně) již v útlém věku, vyroste z něj vyrovnaný, dobře socializovaný dospělý pes.

Ruský toy si rád hraje, aportuje a dovádí s ostatními psími kamarády. Je veselý, plný elánu a energie a nudit se s ním rozhodně nebudete. Výchova musí být jako u každého pejska především důsledná. Jde o to, abyste vy vychovávali psa a ne on vás. Není nic horšího, než když si malý pes omotá paníčka okolo prstu – tedy promiňte tlapky a stane se vůdcem „smečky“. Stanovte si hned od začátku soužití pravidla, která se nebudou porušovat.

Pokud tedy např. nebudete chtít, aby s vámi váš pes spal v posteli, nikdy mu to nedovolte. Pejsek nikdy nepochopí, proč když byl malé roztomilé štěňátko do postele mohl a teď, když už je velký, tak tam najednou z ničeho nic nesmí. A připravte se na to, že toy dovede vykouzlit téměř profesionální smutné pohledy všeho druhu, jen aby vás obměkčil a dosáhl svého. Pokud vás přece jen váš pes ke spaní v posteli udolá, musím vás uklidnit – zvyknete si :-)

 

Péče

Název plemene může svádět k představě, že (stejně jako v českém překladu) toy je hračka, to ale rozhodně není. Je to živý tvoreček, který potřebuje vaši péči, lásku a zodpovědnost, a proto pokud se svému budoucímu psovi nechcete věnovat, raději si žádného nepořizujte. Pes určitě není módní doplněk. Co se týče prostoru, je toy dosti nenáročné plemeno. Jako domov mu postačí i „pidi“ byt, hlavně když bude se svým pánem. Samozřejmě předpokladem jsou pravidelné procházky. Péče o srst je nenáročná, stačí jednou týdně pročesat. Koupání je nutné jako u jiných plemen – podle potřeby. Pokud tedy není zrovna extrémní nepřízeň počasí, stačí párkrát do roka.

Nakrmit, vyvenčit, podrbat a pohrát si - tak nějak bych to shrnula.

 

Text a foto: Eva Křečková, Chovatelská stanice Ze Zlaté Jalny, www.zezlatejalny.cz


Vanda Ročková
Napsáno: 12.2.2011 20:05:43

Forum.

Vložit príspěvěk

17.2.2011

katrinka.b@centrum.cz

je to úžasný pejsek, přesně podle mých představ.nedávno jsme si vzali z útulku křížence takže ted to nehrozí ale v budoucnu u mně má toy zelenou.doufám že na vás neztratím kontakt.hodně radosti a štěstí katrinka.b

18.4.2012

Magda

Dobrý den, mám doma fenečku ruského toye, přivezla jsem si ji z Ruska, ale je hladkosrstá. Nevíte někdo o hladkosrstém pejskovi na krytí? Zatím nemáme bonitaci a asi ani nebudeme vyřizovat, nemám ne to čas , ale štěňátka bychom chtěli.

20.9.2012

anna

Jaká je tak průměrná cena ruského toye? děkuji předem za odpověď...

31.1.2013

Jana

Pozor toto plemeno se hodně kříží s Chivavou máme křížence s právě zmin´ovanou Chivavou a veterinář tam Chivavu vyděl jen v očích že je má naše fenka vykulené jinak plemeno přesně podle popisku :)

4.2.2013

Renata

Ahoj chci se zeptat, jak moc Toy líná? Royhoduji se mezi Krysaříkem a Ruským Toy. Můžete poradit? :) díky

8.4.2013

michaela

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jestli je to výhradně bytové plemeno, nebo jestli by se přizpůsobil životu na zahradě se zateplenou boudou a ve společnosti dalšího psa a koček. Měl by každodení společnost, věnoval by se agility a společným výletům na vodu a do přírody. Děkuji za odpovědi Michaela.

29.4.2013

Miloš

bravostar.cz Ruský toy v dlouhosrsté variantě líná méně než krátkosrstá kočka. Je to jako s Vlasama, občas nějaké vypadnou:) Pokud máte krátkosrstého toy, tak budete mít v ČR číslo jedna, pokud máte Ruské exportní doklady FCI. Pokud doklady nemáte, není to ruský toy. V případě, že máte křížence s Ćivavou a je to jesek bez PP, je to přeci kříženec a nikoliv ruský toy:) Ruský toy je rád venku, nicméně pořiďte si radši bernardýna, ten Vám barák ohlídá asi s věrším efektem a venku v zateplené boudě asi nebude mít větší problém.

10.5.2013

V

Dobrý den chtěla sem se zeptat je náká šance na nakrytí Moskevsého toy teriera bez PP ?? mam doma 3 letou fenečku a chtěla sem jí jednou necht šťěnátka,která si necham,dostala sem jí od kamaráda který jí koupil někde přes inzerát ale boužel už neví u koho ani kde,mužete mi prosím poradit,děkuji V.

14.6.2013

jájá

ahojky potřebovala bych se na něco zeptat prosimvá kolik se takoví psík dožíva a jak je velký ?? odepište prosím co nejdřív děkuju

2.11.2013

Blanka

Hezký den,měla bych zájem o koupy ruského toye, mohla bych dostat nějaký kontakt kam se obrátit. Také by mě zajímalo,kolika let se dožívají a také tedy jejich cena..chtěla bych fenečku. Děkuji moc za info. Blanka

20.2.2014

svitlana

Dobrý den mám doma pejska. Dostala jsem ho jako darek , moc jsem si přála čivavu. Přítel se v psí plemenech moc nevyzna takže když mi drobka přinesl tak mi bylo jasny že čivava to nebude. Když jsem si vylustrovala na internetu pár info narazila jsem na ruskyho toye a jsem moc rada že se mi zrovna dostal takový společník. Má obrovské srdíčko a na mě je moc vázány a ještě musím dodat že na to jaké je velikosti je to moc velký obranar. :) určitě doporučuji toto plemeno ale musím varovat že když už si ho jednou pořídíme jinýho už chtít nebudete :)

17.4.2014

eliska

chtěla jsem se zeptat jestli v bytě štěká??? jestli je taký tak uštěkaný jako některý malý plemena?? díky za odpověd

25.6.2014

jaja

Toy je sině návykové plemeno, bydlím se dvěma fenečkami ve věku 12 a 13 let a nikdo mi jejich věk nevěří. Nádherně se s nimi spí. Zahradu ohlídají, jsou moc rády venku, milují děti. Neměla jsem lepší parťačky na cesty, všude se vejdou a každého okouzlí, jak jsou milé a mazlivé. Štěkají na podezřelé lidi, ale návštěvy nadšeně vítají.

30.8.2015

Martina

Dobrý den, měla bych mít doma křížence papillona a pr.krysaříka. Po tom co jsem našla ruského toye si nejsem jistá. Ta podoba je neskutečná. Jak zjistím více informací? Díky

30.10.2015

Kateřina

Dobrý den zajímalo by mě kolika se dožívá ruský toy.Děkuji za odpověď.

23.11.2015

Haňula

Dobry den, shanime s pritelem stene tohoto plemene.Nevite kde ho aktualne sezenem nebo rezervujem?dekuji

6.1.2016

Peginka

Dobrý den chtěla bych se zeptat na cenu takového pejska. Můj dědeček má už stařičkou fenku tohoto druhu a mě se moc líbila. Chtěla bych si takového psa jednou pořídit ale nemám tušení kolik by tak mohl stát. Poradíte mi? Děkuji a hezký den.

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz