Bernieho šance na životJak to všechno začalo…

Bernie je pejsek bernského salašnického psa bez PP, narozený 18.1.2010. Domů jsem si ho přivezla 19. 3. 2010. Dozvěděla jsem se o něm od veterináře, byl totiž určený k utracení. Napadal na přední nohy, ale údajně by stačila jen rehabilitace a byl by v pořádku. Proto jsem si vše domluvila a pro pejska ještě týž den (kdy měl být uspán) jela. Bohužel realita vypadala jinak. Už dle mého laického pohledu a prohmatání předních nohou se mi nezdálo, že by vada šla korigovat pouhou rehabilitací. Pejsek měl totiž oba lokty vybočené a přední nohy používal v lachtaním stylu :-( Měla jsem původně plán hlavně ho zachránit před smrtí a po úspěšném zrehabilitování, kdy by chodil normálně anebo alespoň lépe, bych ho darovala nebo prodala za cenu očkování, které také neměl. Hned ten den jsem ještě zajela k našemu veterináři, který má rentgen. Zajímalo mě jeho zhodnocení situace. Už dle pohmatu hodil takový výraz, že mi vyhrkly slzy, ač jsem ho v tu dobu měla asi jen dvě hodiny. Nakonec mi sdělil, že operace by měla být možná. Rozhodl, že udělá RTG a poradí se ještě s kolegou specialistou, co se s tím dá konkrétně udělat, aby to pejskovi pomohlo a nepůsobilo to jen další a další problémy.


Dle některých prognóz může být cena operace, pokud bude možná, i 20 tisíc. Začala jsem proto hned shánět někoho, kdo by se Bernieho ujal, operaci mu zaplatil a následně mu poskytl láskyplný domov, protože my vážně s dalším psem nepočítali. Zájemců bylo hodně, alespoň do té doby, než jsem jim sdělila, jaký má Bernie problém… Nikdo ho nechtěl, a proto jsem požádala o pomoc Občanské sdružení MÍSTO v Nové Pace, které nedávno pomohlo sbírkou k plnohodnotnému životu a novému domovu brazilské file Kety.


Má prosba byla vyslyšena, a proto tímto žádám hodné lidi, kteří si pejska nemohou vzít, ale rádi by mu nějak pomohli, aby přispěli dle pokynů na těchto stránkách: www.sbirkapropsyvnouzi.wz.cz. Bernie totiž bez operace nejspíš přestane chodit a bude muset být uspán. Děkuji jménem svým a jménem  Bernieho za vaši účast a případný příspěvek.


Krutá diagnóza
Návštěvy u specialistů nepřinesly mnoho nového. V Českém Brodě ho „odepsali“ hned a bez rentgenu ho doporučili utratit. Po vyhotovení snímků pan doktor konstatoval totéž, co na začátku. Nechtěla jsem se spolehnout pouze na slovo jednoho člověka (navíc pro mě zcela neznámého), a proto jsem se rozhodla, že navštívím další veterináře.
Vypravila jsem se na kliniku H-Vet v Praze u MVDr. Holdy. Před vyhotovením vlastních RTG snímků (snímky z Brodu nebyly použitelné ani kvalitou, ani polohami ve kterých byl pejsek bez narkózy snímán) pan doktor odhadoval, že pes by se mohl naučit chodit s takovou vadou, jakou má. Operaci ve věku kdy roste, nedoporučil. Po vyhotovení snímků, které byly přímo ukázkové, konstatoval, že bohužel musí s kolegou z Brodu souhlasit. Jela jsem domů smutná a s pocitem, že přece musí existovat nějaké řešení.
Doma mne čekalo týž den milé překvapení v podobě emailu z kliniky Zoovet, kterou jsem kontaktovala se snímky a žádostí o pomoc. Na tuto kliniku čas od času dojíždím i s dalšími psy a kočkami, takže pana doktora znám a vím, že tam provádějí složité zákroky. Pan MVDr. Bartoš dle snímků z Brodu tušil vadu, která je řešitelná, a proto mne požádal o osobní konzultaci prohlídku pejska. Měla jsem naději a byla jsem moc šťastná, že existuje někdo, kdo může pomoci. Bohužel, když následující den viděl snímky vyhotovené v Praze, optimismus pohasl. Bernieho vada je dle slov pana doktora doslova unikát a troufl si říct, že celosvětový  :-( Slíbil, že zkonzultuje případná možná řešení s kolegy a vyhledá na internetu v odborných článcích, zda nějaké řešení existuje. Bohužel po dalších konzultacích se zdálo, že pejskovi se nedá pomoci.


Těžké rozhodování
Během doby čekání na ortel jsem znovu procházela všechna fakta a přemýšlela, co s Berniem, když operace nebude možná. Mám ho nechat utratit už teď, i když má neskutečnou chuť do života, hraje si, žere, dokonce se učí běhat tak, jak je v jeho možnostech? Anebo mám čekat dokud je spokojený a pak, až by případně přišly nějaké problémy (i když to pro nás bude mnohem těžší) ho nechat uspat?
Nakonec jsem se rozhodla, že vyčkám a nechám ho užívat si života, dokud to půjde… Stále ale doufám, že se s tím jeho tělo popere, že přijde nějaké řešení, a že bude moct žít a nakonec vše dobře dopadne.
Přikládám video, kde je jeho chuť bojovat velmi zřejmá:
http://www.youtube.com/watch?v=i5Qc_C2tdug
http://www.youtube.com/watch?v=5FYTSeDQhAw


Aktuální situace


Dne 27. 4. 2010 - byl Bernie na operaci pravé nohy. Více se o ní dozvíte zde. Dle slov MVDr. Tomáše Černíka se povedlo, co bylo naplánováno. Operace trvala 3 hodiny. Bernie narkózu přežil ve zdraví, je to velký bojovník. Dle jeho chování nebyla noha po zákroku bolestivá. Dělal vše jako předtím, jen ji méně používal. Dostával antibiotika Duomox a prášky na bolest Carprodyl, k tomu dostává Alavis MSM dle dávkování. O dva dny později Berniemu operovaná noha otekla. Přisuzovala jsem to první pooperační procházce, kterou jsme měli povolenou, prý se noha mohla zatěžovat, jelikož v ní bylo dost "vrtáno". Nepoužíval ji, aby ji nějak moce zatěžoval. Nechala jsem ho tedy v klidu a čekala, zda otok poleví.


2. 5. 2010 byl Bernie od rána smutný, stále ležel a pospával. Nechtěl moc jíst, a tak jsme ještě večer jeli k panu doktorovi. Po RTG bylo vidět, že se vytrhl zatím věkem nesrostlý výběžek loketní kosti, který byl chycený také pod šroubem. Tento výběžek drží úpon zadního svalu (hlavního svalu pro pohyb končetiny), proto noha otekla. Jistě ho to bolelo víc než předtím, a proto byl smutný. Dohodli jsme si tedy s panem doktorem předběžný termín na středu večer 5. 5. 2010 na opravu svalu a zároveň jsme dohodli i na dstranění kýly.


5. 5. 2010-
Termín operace byl přesunut na 7:30. Pro Bernieho jsem jela odpoledne kolem jedné hodiny. Sval byl opět vrácen kam patří a uchycen dlouhodobě vstřebatelným materiálem PDS k loketní kosti, ve které je vyvrtaná dírka, jíž je vlákno protaženo. Šroubek, který byl na "vršku" kosti byl vyšroubován, jelikož již neplnil svou funkci. Zároveň byl zkontrolován stav kloubu a šroubků - vše OK. Bernie dostal dren, protože u odtrženého svalu byla tekutina. Takto může volně vytékat ven, nehromadí se uvnitř a nezpůsobuje otok a případně zánět. Berniemu jsem začala pro jistotu dávat dlahu, kterou jsme vytvořila pomocí dřevěné kulatinky a elastického obinadla. Na noc ji sundávám, aby mohla noha volně "dýchat". Otok se do 7. 5. zatím neobjevil a tak zvažujeme s veterinářem sádru - pro jistotu, než sval přiroste...


Text: Dita Kroupová, www.listickyzlisicek.estranky.cz


Pokud chcete vědět o Bernieho příběhu více, sledujte jeho skupinu na Facebooku. Najdete tam aktuální informace a fotky http://www.facebook.com/#!/group.php?gid=110926812258136
Bernieho deníček, který popisuje sled událostí a konzultace s veterináři,  naleznete také zde.


Vanda Ročková
Aktualizováno: 10.5.2010 21:47:15
Napsáno: 8.5.2010 16:26:10

Forum.

Vložit príspěvěk

10.5.2010

Milena a Lucky

Bernýsku, kamaráde náš milovaný, moc na tebe myslíme a držíme všechny tlapky, aby vše bylo dobré a mohl jsi běhat jako o závod !!! Hafojík, posíláme pac a čenichovku :-)

14.5.2010

Stanley

Nešlo by Bernýskovi udělat speciální vozíček pro přední tlapky podobný tomu, co někteří majitelé vyrobí pejskovi, když ochrne na zadní ťapky? Myslím, že pokud pejsek zvládne tahat nožky za sebou, po menších úpravách s vyvážením by mohl zvládnout tlačit přední před sebou.

15.6.2010

Milena a Lucky

Dobrý den všem, chtěla bych oznámit, že Bernie je v nabídce k osvojení. Je to už opravdu živé štěně, začíná mít štěněčí ničící choutky a na to já nemám nervy. Navíc bude lépe, když si s ním rehabilitací a tím štěněčím věkem projde už jeho nový majitel, jistě to utuží jejich vzájemný vztah, tady zůstat nemůže. Již to řeším s Adélou Jakešovou z OS Místo. Penízky na účtu ještě nějaké jsou, takže určitě bude možná domluva pro případné další léčení. Taktéž zařídím, pokud bude zájem, kontroly a sledování u MVDr. Tomáše Černíka. Takže...BERNIE HLEDÁ NOVÝ DOMOV! Toto mi napsala paní Dita Kroupová na Facebook, více podrobností se dozvíte z jejích stránek.

7.11.2010

Dita

Dobrý den, vozíček jsme zprvu zamítli, jelikož nám to přišlo jako značné omezení pro tak těžkého psa. Bernie je ale živý a se svým handicapem se sžil natolik, že jsme se nakonec rozhodli pokusit o výrobu vozíčku. Na Odkaz v sekci Naši psi pod jeho jménem bude zveřejněno jak se vše povedlo. Dita Kroupová

5.12.2010

kiki

chudák bernie

10.3.2011

Lillinka

Myslím že ten vozík není zase tak špatný nápad protože každý pes má šanci na život!!!!!!!!!!!!!!!!!

18.4.2011

Helena

Chtěla bych se zeptat jak na tom bernie je ?

13.8.2011

Dita

Bohužel, Berniesek byl v prosinci uspán, začal mít bolesti a léčba nepomáhala...:´(

17.8.2011

Jenifer.

Dita = je to krutý ,ale stava se :( přežijou jen ty nejsilnější dělala jste pro něj hodně a on si toho určitě vážil :))

4.11.2013

VDownloader

Sice to čtu až teď, ale je to smutný... :( Ale dělala jste co jste mohla... :(

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz