Dojmy z návštevy útulku


Znojmo – Přímětice ze dne 13. 2. 2010

Byl to osud, že jsem se před několika lety začala zajímat o život psů v útulcích v naší vlasti. Kdyby lidé byli zodpovědnější k němé tváři, nepořizovali si psy třeba jen podle módy a pečlivě hlídali háravé fenky, nemusely by pak útulky v ideálním případě vůbec existovat.

Postupně jsem na vlastní oči zjišťovala, že některý útulek je třeba hodně obsazen bezprizorními pejsky, ale přesto je vzorně zařízený a zaměstnanci využívají každé příležitosti, aby svým svěřencům zajistili co nejdříve nového pánečka. S takovým útulkem člověk s dobrým pocitem a rád spolupracuje a pomáhá mu, seč může: finančně i vlastníma rukama.
Na druhou stranu ovšem existují "útulky", jejichž vedení se zřejmě domnívá, že psům je nejlépe u nich. Mají střechu nad hlavou a denně žrádlo, co víc by chtěli? Jenže, co si budeme povídat, psí útulek je taková analogie dětského domova, kde zvířátko sice může mít dobré krmení a boudu, ale nic naplat, většina jich za pletivem citově strádá a teskní po dlouhodobější pozornosti.
Když jsem se letos v únoru zastavila ve Znojmě-Příměticích pozdravit tamní psí azyl, kam jsem předtím poslala balík s užitečnými věcmi, začal mi brzy tuhnout úsměv na rtech. V drátěných kotcích byli psi mnohdy po třech, před nimi na udusaná půdě stálo v řadě několik samostatných boudiček bez kotce (!). Psi tak neměli místo, kde by si přes den aspoň trošku protáhli tlapky a v úmorných letních vedrech mohli opustit rozpálenou boudu. Tráva pod nízkým příkrovem sněhu nebyla žádná. (Otázkou zůstává, byla-li tam v teplých měsících vůbec nějaká.) Pomyšlení, jak tito vybraní pejsci tráví většinu svého jednotvárného života, ve mně navozovalo neskutečně skličující pocit. Evokovalo mi to situaci, že žiji dlouhé měsíce zavřená v garsonce a jsem na půlhodinku denně vypuštěna na stále stejnou ulici, abych si "užila" čerstvého povětří. Brrr, hrůzná představa! Když jsem vkročila vstupní branou, bylo sice v prostoru na volno vypuštěno několik psů, ale bylo na nich vidět, že "náměstí" svého útulku znají dokonale a že tam na ně nic moc zajímavého nečeká. Je jasné, že ošetřovatelky mají za úkol především chlupáče nakrmit, v rámci možností jim vyčistit kotce a že každému zvlášť se opravdu věnovat nemohou. Vážně ale zabolí, že tu lze potkat i pejsky v letech, kteří se tu dokonce narodili a prožili celý svůj dosavadní život.
Člověk by řekl, že vedení tohoto velmi plného útulku bude mít zájem o co nejúčinnější propagaci psího azylu, aby se stav psů snížil alespoň na únosnou mez. Opak je pravdou!
Když jsem paní vedoucí Lence Runkasové telefonicky nabízela, že jí pomohu s inzercí na specializovaných webových serverech, odmítla s tím, že to není třeba a že pejsci přece odcházejí domů i tak. To je v podstatě pravda, ale počet psů natrvalo opouštějících brány útulku je stále žalostně malý. Paní vedoucí argumentuje i tím, že pes svému novému pánečkovi nejednou uteče zpátky do útulku. Bodejť, když dosavadní známý svět pro něj končí za branami útulku, nezná městský ruch ulic, provoz aut a vůbec život venku. Venčení psů totiž probíhá zásadně na pozemku útulku, který je každý den zoufale stejný a nudný. Viděla jsem sice šťastlivce, kterému bylo dopřáno na omezenou dobu opustit toto zařízení, ale to je jak kapka v moři.
Našli se i lidé, kterým nebyl lhostejný osud psíků zavřených v samotných malých boudičkách… Uspořádali mezi sebou sbírku a nechali vyrobit pět kotců pro tyto ubožáky. Jejich obětavý čin mě velmi zahřál u srdce. Tento pocit však byl velice rychle vystřídán zděšením, když jsem se dozvěděla, že paní Runkasová tyto kotce vehementně odmítala a musely jí být doslova vnuceny! Vzhledem k tomu, že útulek je soukromý a nepobírá tudíž státní finanční dotace, je to pro mě a pro spoustu zainteresovaných lidí z hloubi duše naprosto nepochopitelné. A logicky se ptám (nejen já): byla v odmítání cenného daru zbytečná "hrdost" paní vedoucí anebo ještě něco jiného?       
Pokud vedení znojemského psího azylu má hluboký a skutečně upřímný zájem na zlepšení životních podmínek svých svěřenců a vůbec neutěšeného stavu útulku, pak by podle mého názoru prospělo jak živá voda, kdyby začali pracovat na svém zviditelnění, měli větší zájem pejsky nabízet adoptivním zájemcům, více se otevřeli veřejnosti, aby ochotně přijímali nabídky dobrovolníků na venčení a hlavně socializaci přijatých psů, kteří mnohdy přicházejí ze špatného prostředí. Jistě, výjimečně se může stát, že psa si osvojí zcela nevhodný člověk, ale kvůli tomu přece nebude o šanci adopce preventivně ochuzena většina ostatních opuštěných pejsků.
V případě kladné spolupráce se znojemským útulkem se zajisté zlepší jeho reputace a povědomí v očích veřejnosti. Stejně tak život zdejších psů, kteří dosud neměli štěstí na laskavého pánečka, bude pro ně příjemnější a snesitelnější. A o ně tu jde přece v první řadě, nebo ne?

Zaslala Jana Krejčí


Vanda Ročková
Aktualizováno: 3.8.2010 22:59:46
Napsáno: 3.8.2010 22:51:05

Forum.

Vložit príspěvěk

4.8.2010

Dana Bočková

Mnozí lidé kolem zvířat se k nim uchýlili, protože je lidé zklamali, nenaučili se s nimi komunikovat a zahořkli. Práce v útulku je velice stresující, když se setkávají s tyrany zvířat, proti kterým jsou bezmocní a jejich zášť a nedůvěra k lidem se zde často ještě prohloubí. Bohužel, v útulku zjistí, že je to zase hlavně o lidech, a pokud je majitel či provozovatel útulku nepřátelský a neumí komunikovat, dostane se útulek za čas do velkých finančních problémů, které se negativně odrazí právě na jeho svěřencích. Počet zvířat se pak pouze zvyšuje, zájemců o adopce je málo, náklady útulku rostou. Zvířata se tak stávají rukojmím takového člověka, který pak neúspěšně prosí pouze o finanční dary veřejnost, nedaří se mu nacházet domovy pro své svěřence, protože žádnému zájemci nevěří a neumí se k nim chovat slušně a vstřícně a takové zprávy se mezi lidmi rozšíří jako požár. Potenciální zájemci o adopci či sponzoři pak rovnou zamíří raději o dům dál. Takové útulky tedy ze zásady nepodporuji a soustředím se na ty, kde se ukazuje, že to jde. Dávat jim nějaké kotce, granule, pomáhat s adopcemi je zbytečné, za každého vysvobozeného chudáka si tam sběratelé psů dosadí dva další! Situaci může změnit jedině ten, kdo takové ghetto platí, tedy města, která tam dávají psy a těm je to kolikrát úplně jedno, hlavně, aby to bylo co nejlevnější a psů se zbavili.

4.8.2010

Dana Bočková

Velmi spolehlivým ukazatelem práce útulkářů jsou právě štěňata. Pokud se psi volně v útulku množí a útulkáři nejsou schopni je od sebe separovat po dobu hárání fen, je to neomluvitelné. I když přijde do útulku fena v časném stádiu gravidity, dá se kastrovat! Útulek by neměl být místem, který bude produkovat nechtěná a přemnožená šťěňata kříženců. Ale když už se narodí, nesetkala jsem se s útulkem (a spolupracovala jsem s více než 30 našimi útulky), kde při troše propagace by se nenašel pro psy domov. Štěňata jsou vždy chtěná a žádaná u zájemců. Pokud ne, je to vizitka útulkařů o tom, že se tam lidé bojí chodit, ev. nevyvinuli žádnou snahu o jejich zveřejnění. Doporučuji ti publikovat v městském zpravodaji, aby obyvatelé věděli, jakým způsobem funguje jejich útulek a při veřejné schůzi seznámit radu města s tím, jak útulek funguje. Oni jsou těmi, kteří útulek platí, a tedy nastavují měřítko, jak bude fungovat. Navíc dle metodického návodu pro provoz útulku, který evidentně ani stavebně nebyl dodržen, viz Odkaz je dáno, že: ". Psi držení převážně v místnostech útulku musí mít možnost každodenního volného pohybu na otevřeném prostranství."

4.8.2010

wi

Tak to je teda hnus, na webu maj pekne fotky, ale realita je asi jina, jak můžou ty psy mít uvězněné v rádoby boudě??? chudáci psi, to vidět hygiena?

24.8.2010

Týna

Kdyý mi umřel pejsek, chtěla jsme si pořídit nového z útulku a poskytnout mu nový domov. První dojem na útulek v přiměticích byl příšerný šlapali jsme do trusu a nevěřili kolik psů je v jednom kotci. Když se mi zalíbil nějaký pes, zeptala jsem se na nějaké informace. Každá trvrdila něco jiného. Po čase sem se dozvěděla, že ten pejsek co se mi líbil nebyl tak starý jak říkali, ale to nejdůležitější, že zemřel na torzi žaludku. To mě tedy překvapilo, když hned vedle mají veterinu! Další pejsek byl kříženec borderky. Řekli mi že je moc starý a že ho nedají kvůli tomu, že dáva krev psům, který ji potřebuji. Přitom pes byl na webu k osvojení. Když už sem vážně nevěřila, že si tady najdu pejska, zeptali se rodiče na čuvače, který samozřejmě byl pro mě moc velký :/ takže sem si ho také odvést nemohla. S pláčem sem odjížděla z utulku do Načeratic,každý pes má svůl čistý kotec, madraci, misky na jídlo a pití. Všude je čisto, psi mají možnost proběhnout se na prostorném výběhu bez vodítka. Ale to nejdůležitější je, že jsem si odtut odvezla toho nejúžasnějšího psa nasvětě. Mám ho už rok a je to báječný společník. Den co den se dívám na stránky přimětického útulku a v nábidce jsou pořád ti samý pejci co tam byli před rokem!!!! Nedivím se, když každému psa rozmlouvají tak jako mě!!!

24.8.2010

Kerynka

Tomu vubec nerozumim? Co to ma jako znamenat..myslela jsem,ze utulky "pomahaji"... To je strasny!

24.8.2010

Bagi

Práce v útulku není náročná jen fyzicky, ale i psychicky. A ti lidé kteří tam pracují mnohdy otupí citově. Nnezajímá je osud psů a je jim jedno jestli se jich někdo ujem. Ale jsou i takové útulky a těch je myslím více, kde se o pejsky a kočičky vzorně starají a leží jim na srdci jejich opsud a tak pejsky i kočičky nabízejí a jsou vděčni za všechny dárky. Moje dcera kdysi v útulku pracovala a tak vím s čím vším se tam setkáte, s lidmi kteří zvířata milují a jsou ochotni se jich ujmout a nebo alespoň za nimi pravidelně dochází a pomáhají jak jen mohou. Ale jsou i tací kteří svého miláčka odloží do útulku když už je starý a nemohoucí. Lidé by se nad sebou měli více zamyslet.

24.8.2010

Alish

To není útulek, ale doživotní vězení!!! Co proti tomu může obyčejný člověk jako já udělat?? :(

24.8.2010

Irena

Zdravím,je to děs, ale bohužel my máme taky jeden podobný rádoby útulek-spíš vězení. Pejsci sice mají kotce-nové asi 2x3,5m, ale je v něm bouda tak 1,5m x1m no a v každém kotci 2 psíci, hodně velcí jako ovčák jsou sami. Je jich tam sice jen asi 15, ale oni nechodí ven vůbec, jsou celoročně zavřeni.Prý když mají žrádlo a boudu,to stačí.Já myslím že to nestačí.Zřizovatelem tohoto útulku je obec Mikulovice.

24.8.2010

manko008

MOC MI JE LITO TĚCH PEJSKU CO MUSEJ BYT V UTULKU KTERY LIDI NECHTĚJ NEBO JIM UBLIŽUJOU NEBO JE TAKY TYRAJ VAŠE VĚRNA KAMARADKA KTERA MA RADA ZVIŘATA HLAVNĚ JSOU TO PSY A KOČKY TY TAKY LIDI DAVAJ DO UTULKU KTERY NEMUŽOU MIT KOČKY PROTOŽEMAJ ALERGII KATA MIKLOŠOVA PSÍ KAMARADKA.

4.9.2010

Marta

Copak útulky,tam se obvykle mají nalezenc lépe jak někde majiteli uvázaní v lese,nebo vyhození na dálnici z auta..ale kdo se zajímá o tzv.praktiky kotcového odchovu štěnat ve sklepích..odkud takoví ziskuchtiví zhovadilci produkují za lacino např.francouz.buldočky jen na kšeft a s lískou ke zvířeti to nená nic společného,natož o chovatelstvím..

9.9.2010

TERA

JÁBYCH TEM PSUM POMOHLA ALE JÁ BYCHSIHO VZIT NEMOHLA PROTOŽE MÁM DOMA PSA ALE TY PSI LITUJU A KDO NE TENJE DIVNEJ

9.9.2010

TOTO

PSI MÁM MOC RÁDA A RADA BYCHJIM POMOHLA ALE NEVIM JAK A SICE MAJI NOVÉ KOTCE ALE TO NENÍ TO HLAVNI KDYŽ JE TŘEBA 3 PSI SPOLU TAKŽE JÁ BYCHJICH UDÁLA VIC

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz