Francesca svůj boj o život nevzdává


Den „D“ 21. 8. 2013. Tak by se dal nazvat dnešní den, který je pro osmiletou dvoukilovou psí jorkšírku dnem boje o přežití. Pokud vyhraje, bude to zcela jistě datum jejího druhého narození.

 

Příběh jorkšírky začal před osmi lety, kdy se narodila jako štěně lidem, kteří postavili své živobytí na množení co největšího počtu psů s cílem se co nejvíce obohatit. Francesca neznala pohlazení ani lásku, nechodila na procházky, nepoznala vůni přírody, krásu denního světla, ani pocit bezpečí od svého pána. Celých osm let žila v kleci, byla předem určená k rození štěňat pro peníze. Živořila v otřesných podmínkách, kvůli kterým po pátém porodu zcela oslepla. Zřejmě, když se lidským hyenám již nehodila, pokračovala její cesta do útulku v Praze v Modřanech. Zde si jí 17. 5. 2013 adoptovala 54 letá paní Dana P. z Prahy, která má za sebou snad ještě horší životní příběh, než samotná Francesca. Toto osudové setkání ovšem mělo pro Francescu velký význam, neboť ihned dostala lásku a starostlivou péči, se kterou se doposud nesetkala.

I když je Francesca zcela slepý pejsek, komu byste to neřekli, ten by to nepoznal. Francesca běhala, skákala, vítala návštěvy, pobíhala po bytě, jakoby viděla úplně normálně. Jednou spadla v restauraci z lavičky na zem, když nevěděla, kde končí a chtěla se jít projít, ale oklepala se a utíkala dál. Opravdu krásná bojovnice. Paní Daně nevadila její slepota, protože ji chtěla pomoci z útulku pryč. Ačkoliv se útulky snaží dát pejskům maximum, ta pravá láska a blízký vztah mezi psem a pánem zde chybí. Paní Dana boj nevzdala a poctivě Francesce denně vykapávala oči vodičkou, kterou dostala od útulku. Celé tři měsíce, kdy ji měla doma, byly obě velmi spokojené a šťastné.

14. 8. 2013 se Francesce přihoršilo. Už tolik neběhala, neskákala... Najednou, z ničeho nic, jako kdyby byla bez života. Ležela doma pod stolem, nevylézala, občas si zakňučela. Nikdo nevěděl, co s ní je... Ale každý máme své špatné dny, paní Dana tedy čekala, že se z toho Francesca vyspí. Další den svůj stav nedávala tolik najevo.

V pondělí 19. 8. 2013, když přišla paní Dana domů, nevěřila vlastním očím. Francesca počůrala celý byt a byla silně malátná. Bylo vidět, že je zle. Neváhala a ihned s ní odjela na veterinární kliniku v Praze 4 – Podolí, kde se jí ujal MVDr. Miloš Pánek. Veterinář ihned udělal odběr krve a ultrazvuk, kde se potvrdilo, že má hnisající zánět dělohy. Operace, při které je nutné vyndat dělohu ven z těla, byla nezbytná. Operaci veterinář vyčíslil odhadem na 10000 Kč. Paní Dana sice pracuje, ale pouze na dohodu o provedení práce a její plat je tak nízký, že sotva stačí každý měsíc na zaplacení nájmu a jídla. Na takové mimořádné situace jí n nezbývá ani koruna a částka 10000 Kč je pro takového člověka likvidační.

Netrápit fenku a uspat ji injekcí nepřicházelo v úvahu, jednak toto veterinář nesmí nabídnout, pokud jde pes zachránit, a jednak by to nepřežila ani paní Dana P., která se fenky z útulku ujala. Bohužel Dana nemá ve své rodině nikoho, kdo by ji mohl poskytnout 10000 Kč na záchranu psa, neboť jsou všichni rádi, že přežívají z měsíce na měsíc... A tak se rozjela záchranná akce.

Iniciátorem byl Kamil Sabbagh, člen pražské produkční agentury 4Events, který postupně oslovil všechny své přátele a vyzval je, aby se přidali k záchraně malé jorkšírky. Následně oslovil paní Černou z občanského sdružení Dočasky (www.docasky.cz), kterou informoval o situaci. Paní Černá ihned začala jednat a oslovila veterinární kliniku MVDr. Jiřího Michálka z Ústí nad Labem, kde se dne 20. 8. 2013 v pravé poledne podařilo vyjednat, že Francesku přijmou a operují bez nároku na odměnu. U sestřičky paní Friedlové jsme zjistili, že na klinice mají pokladničku, která slouží pro tyto mimořádné případy. Majitelé pejsků, kteří nemají problémy, zde vhazují dobrovolné příspěvky právě pro případy, kdy je potřeba zachránit pejska z útulku či od majitele, jež na to nemají dostatek finančních prostředků.

Ještě před dohodou v Ústí nad Labem, konkrétně dne 20. 8. 2013 v ranních hodinách, iniciátor záchranné akce  Kamil Sabbagh oslovil emailem veterináře pana MVDr. Miroslava Pánka z kliniky v pražském Podolí. Psal, že se pokusí pro Francescu nasbírat po známých a přátelích 10 000 Kč na operaci a následnou léčbu, aby se ji podařilo zachránit. Ovšem tvrdě narazil. Nejenže dlouhé hodiny nikdo z kliniky nekomunikoval, ale odpoledne mu volal sám MVDr. Miloš Pánek. V tuto chvíli pan Kamil již věděl, že pejsek pojede do Ústí nad Labem na kliniku a informoval o tom MVDr. Pánka a žádal jej o součinnost. Ten ihned odvětil, že je to nelogický nápad, že jsme doslova blázni a nebude se s námi nadále bavit. I když jsme měli od majitelky psa právo za ni jednat a od lékaře jsme žádali jen součinnost, aby se pejska podařilo zachránit, přesto odmítl spolupracovat. Nabídli jsme mu, že se složíme a přijdeme za paní Danu uhradit náklady léčení. Tvrdil totiž, že pejska nevydá, dokud nebude mít náklady za dvoudenní léčbu uhrazené. Proč ale léčil psa dva dny podáváním infuzí, nechápou ani v Nadaci Psí Naděje (www.psinadeje.cz), kterou Kamil do akce také zapojil. „Případů zánětů dělohy známe desítky. Pejsek potřebuje okamžitou operaci. Může dojít k protržení a zahnisání celého těla. I když se pejsek operuje ihned, není 100% šance na přežití. Zrovna tu sedí moje kolegyně, jejíž fenka měla stejný problém. Přestože ji operovali ihned, i tak umřela“, sdělila paní Martina z Nadace Psí Naděje. Po této informaci bylo jasné, že musíme jednat ještě rychleji.

Paní Dana si pro Francescu přijela v úterý 20. 8. 2013 ve 14:30 hodin. Fenka jí byla vydána bez problémů a bylo jí řečeno, že má přijet ještě v 17 hodin večer na další infuzi a následný den na plánovanou operaci. Teprve tehdy slíbil veterinář připravit paní Daně P. veškeré podklady, tedy fotodokumentaci a lékařskou zprávu. Bylo jasné, že Francesca musí putovat na kliniku v Ústí nad Labem ihned. Jelikož se z řad přátel nepodařilo oslovit žádného řidiče s autem, iniciátor záchrany kontaktoval jako poslední možnou variantu Zdravotnickou záchrannou službu veterinární Praha – Pet Medic, kde o případu informoval přímo ředitelku paní Ivanu Bidlovou Janků, která začala ihned jednat. Za pět minut byla na místě před veterinární klinikou v Podolí. Shodou okolností měla v kanceláři jednání s jednou klientkou, které letmo řekla, kdo volal a co měl za problém. Paní neváhala a sdělila, že má celé odpoledne volné a před záchrannou službou má k dispozici svůj vlastní automobil. Sešli se tak všichni před veterinou v pražském Podolí. Když viděl pan MVDr. Pánek před klinikou vůz zdravotnické záchranné služby veterinární, vyběhl ven a začal křičet, aby okamžitě odjeli, že zde nemají co dělat. Asi pan veterinář přehlédl, že zde probíhá snaha zachránit psí život. Cizí paní tedy naložila paní Danu a i s Francescou v náruči a ihned vyjeli z Prahy na kliniku MVDr. Jiřího Michálka do Ústí nad Labem, kde již Francescu očekávali. V 17 hodin byla fenečka přijata na kliniku a byla jí ihned poskytnuta veškerá potřebná profesionální péče.

Francesca v současné době leží na klinice v Ústí nad Labem. Dnes, tj. 21. 8. 2013, proběhla v 15:00 operace, při které jí veterinář vyoperoval dělohu. Pokud vše dobře dopadne, Francesca se nejdéle v pátek 23. 8. 2013 vrátí domů ke své majitelce a bude se nadále těšit z psího života. Malá plemena psů (jako je jorkšírka Francesca) se dle našeho zjištění dožívají věku až 16 let. Pevně doufáme, že toto byla ta horší polovina Francescina života a následovat bude jen krásný a pohodlný psí život plný lásky a štěstí... Když bude osud alespoň trochu přát, možná se podaří zachránit veterinářům i její zrak a bude se tak moci podívat, jak je na světě vlastně krásně. Přejme si, aby se paní Daně také začalo dařit, našla si k psí kamarádce ještě životního partnera a příště pomohli oni potřebným, jako nyní členové produkční agentury 4Events, s významnou pomocí od Dočasky.cz a za psychické a morální podpory Nadace Psí Naděje.

Do dalších dnů Francesce přispěje produkční agentura 4Events dnešní hudební produkcí v Hradci Králové, kde od 21 hodin v klubu Neon bude probíhat Tropical Island párty. Výtěžek z akce bude věnován paní Daně na pokrytí nákladů spojených s léčbou. Přispěje také samotná majitelka hudebního klubu Neon paní Marešová, které také není nešťastný osud cizích lidí lhostejný.

Již nyní produkční agentura 4Events připravuje benefiční koncert, jenž se uskuteční ještě v tomto roce a jehož výtěžek půjde na provoz Zdravotnické záchranné služby veterinární, občanskému sdružení Dočasky.cz, zejména na pokrytí nákladů s krmením dočasně umístěných psů a koček, a Nadaci Psí Naděje, kdy všechny tyto organizace jsou závislé na darech od široké veřejnosti.

Další osud Francesky budeme bedlivě sledovat a informovat vás.

 

Text a foto: Kamil Sabbagh


Vanda Ročková
Aktualizováno: 21.8.2013 20:22:28
Napsáno: 21.8.2013 20:02:59

Forum.

Vložit príspěvěk

4.9.2013

she.wolf

Doufám, že fenka je v pořádku. Všem "záchranářům" děkuji.

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz