Národní výstava psů – SLOVENSKO – Záhorská Ves - 30.08.2008


Rozhodčí :  paní Kamila Drobná                přihlášených 61 psů

 Pořadatelé nám, vystavovatelům z Čech, velkoryse vyšli vstříc a po rychlé bezproblémové domluvě jsme dostali svolení přijet mezi 10-10,30 hodinou. Co to představuje, nemusím zdůrazňovat a tak vedle pohodového vyspání proběhlo i naše ranní "nalodění se" bez známek nervozity a slov, kterých potom člověk dřív nebo později lituje.

   A tak jsme po klidné jízdě za pěkného slunečného počasí dorazili poblíž Malacek do krásného prostředí fotbalového stánku v Záhorské Vsi. Usměvaví pořadatelé nám otevřeli bránu a vyzvali k vjezdu. Díky této jejich pozornosti jsme v určitou krátkou chvíli měli možnost sledovat veškeré dění v kruhu z bezprostřední blízkosti a přitom šikovně postaveni ve stínu. Naši tři pesani nám za to byli určitě vděčni. Z bratislavské kliniky vážil cestu i pan MVDr a velice důkladně kontroloval psy a očkovací průkazy. Věkem mladý to člověk zůstal na výstavě do jejího konce a s velkým zájmem sledoval veškeré dění.

   Krásné prostředí místního fotbalového stánku umocňoval bezchybně sestřižený travní pažit netrpělivě odpolední fotbalové derby. Počasí bylo slunné a přes "výhružky" rychle se valících mraků ani na chvilku nesprchlo.

   Dle stanoveného programu prezidentka SFK paní Zdena Šaryová a její tajemnice pí.Dagmar Mikulová přivítaly všechny přítomné na jejich první národní výstavě a krátce je seznámily s  programem. Bez dlouhého otálení se okamžitě začalo posuzovat, přestože pan rozhodčí Jozef Maceak si to na poslední chvíli "rozmyslel" a zůstal přikrčený doma jsouce z FCI. Rovněž tak skoro polovina původně přihlášených na poslední chvíli tuto výstavu pořádanou pod patronací největší mezinárodní organizace UCI na něčí pokyn sabotovala. Z tohoto pohledu je naše "česká účast" organizátory zcela jistě vysoce ceněna. Přestože je to největší kynologická organizace na světě, kde je registrována China, Canada, USA, Jižní Amerika a další státy, u nás v ČR i zde na Slovensku si své postavení musí teprve postupně získat neboť prioritní postavení si zde za ta léta užívala pouze a jedině druhá mezinárodní organizace s názvem FCI. Doma se sice žena dost významně na mě podívala, když jsem požádal o "naše bílé reprezentační triko" s čistě pragmatickým dovětkem, že se do něj nevejdu! Narval jsem se do něj už kvůli všem těmto "zbabělcům", původně přihlášeným, nyní ale jen z povzdálí nezúčastněně přihlížejícím, jak to vše dopadne. A nutno říci, že to dopadlo na jedničku a pro nás "zahraniční" přímo skvěle, jak se budete mít možnost dočíst dále v textu.

   Čekaly nás dva připravené dostatečně velké výstavní kruhy v bezprostřední blízkosti otevřeného a plně funkčního kompletního fotbalového "zázemí". Velká prosklená vitrína plná pohárů a diplomů nás přesvědčila o letitých úspěších místních fotbalových družstev.

   Vlastní posuzování bylo od paní rozhodčí Kamily Drobné (chovající plemeno Lhasa Apso) korektní a rychlé, bez problémů a tolikrát vídaných průtahů uvnitř kruhu. Nevím, ale podle určitých náznaků a zaslechnutých dotazů, byla velká část vystavovatelů na výstavě poprvé. V kruhu to ale nebylo vůbec znát a pokud bylo potřeba něco doplnit, přepsat, byla zde drobná prošedivělá paní, která hbitě přebíhala z kruhu do své provizorní kanceláře. Práce jednatelky výstavy ji dala opravdu viditelně "zabrat."

   Po skončení vlastní výstavy proběhla na stejném místě velice úspěšně bonitace zvířat, které využila tato plemena: RTW, Labradorský retriever, Československý vlčák, Německý ovčák a Čierny Šery. Bonitace se zúčastnili úspěšně i členové Klubu Přátel Rottweilera pan L.Kratochvíl s fenou Frenn, který měl již jedno nevratné prvenství, neboť určitá nervozita a nováčkovské očekávání se plně u něj projevilo a na místo konání dorazil již v 7,15 hodin i s celou rodinou. Druhý využil možnosti bonitace pan I.Mandík, též s rodinou a fenou Inkou. Přestože šlo o hárající fenu, nedošlo k sebemenšímu problému s ostatními psy a lze jen vyzdvihnout jejich profesionální přístup. Celou dobu se drželi zvlášť na trochu vzdálenějším konci hřiště. Na dětské části hřiště se na houpačkách a kolotoči děti obou rodin patřičně vyřádily a jejich bezstarostná hra je zdokumentována na obr.č.1.Tyto snímky by povinně měli shlédnout někteří "naivkové", pro které je toto plemeno viděno jejich laickým pohledem jako plemeno "bojovné !"


   Vlastní zhodnocení výstavy jistě provedou pořadatelé ve svém článku samostatně a tak mi dovolte se zmínit jen o 4 vítězích závěrečné soutěže dotované pěknými poháry.
   V soutěži bez rozdílu rasy zvítězil podle rozhodnutí rozhodčích a pohár s  velmi  pěkným diplomem a vkusnou medailí získal:

Nejhezčí pes výstavy: RTW  Gaston Mivanga pana Ing.Jaroslava Hoška z Brna.
                                            foto č.3.- 4.

Nejhezčí pár psů:   RTW Éda a Džama Mivanga pana I.Sejkaniče z Hradce          
                                            Králové.

Nejhezčí chovatelská stanice:  byla vyhodnocena chst  RTW Mivanga

Putovní pohár pana starosty JUDr. Borise Simkovice: Lhasa Apso - Johnie Walker, 
                                                                 sl.Lenky Podlohové ze Záhorské Vsi.
 
   Závěrem bych snad dodal, že na výstavě byla početně zastoupena tato plemena: Beauceron, Briard, Wýmarský ohař, Lhasa Apso, Velký a střední knírač, Labradorský retrívr, Maďarský krátkosrstý stavač, Bullteriér, Československý vlčák, Německý ovčák, Rottweiler a Čierny Šery. Tento nově uznaný a zde poprvé představený ve větším počtu, byl zastoupený třemi mezinárodně uznanými variantami a to : krátkosrstý, dlouhosrstý a drsnosrstý.  Tato varianta je teprve připravovaná na mezinárodní uznání a zde byl vystaven 1 dospělý pes a čtyři tři a půl měsíční štěňata - obětavé šlechtitelky, majitelky, rozhodčí a chovatelky, místní paní Zdeny Šeryové.


Pro české majitele RTW a jejich příznivce zaznamenal  I. Sejkanič  dne 09.09.2008   

Na fotkách je Gaston Mivanga-pr.tř.CAC,nejhezčí pes Národní výstavy SK - 30.08.2008-Záhorská Ves
Nejhezčí pár psů Džama a Éda Mivanga
 

Text a foto: Ivan Sejkanič, chovatelská stanice RTW Mivanga


Vanda Ročková
Aktualizováno: 29.9.2008 11:24:05
Napsáno: 29.9.2008 11:18:49

Forum.

Vložit príspěvěk

24.2.2011

Anonimka

Před pár týdny nám umřel pes byl jako můj bratr bylo mu 13 a byl to labrador . doma sice máme ještě jednu fenku ale sní není žádná hra sní se nedá hrát a tak se doma často nudím . ta fenka byla od malička Do svích 2 let v nějakým výcvikovím táboře od tý doby co sme jí mi měli tak byla chudák viděšená navíc uš měla i obrnu . Je to chudák dnes jí Sou 4 - 5 let a pořád předemnou nejí ..

15.12.2011

Tereza

Dobrý den mame pejska ale on neposlouchá co máme dělat?

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz