DogdancingDogdancing je v České republice poměrně mladý kynologický sport. Psovod a pes tvoří tým a na hudbu předvádějí předem připravenou sestavu, která obsahuje běžné cviky z poslušnosti, ale i mnoho dalších cviků a triků podle nápadu psovoda. Fantazii se meze nekladou, vždy by ale měl být brán ohled na zdraví a možnosti psa.

Dogdancing se dělí na 4 divize:
Divizi A – Musical Dreesage - zde by měli být všechny cviky v sestavě provedeny naprosto přesně.
Divizi B – Heelwork To Music – zde musí pes předvést minimálně 60% cviků u nohy psovoda, (tato divize je v zemi původu – Anglii – asi nejvíce zastupována).
Divize C – Freestyle – sestava by měla představovat nějaký příběh, psovod by si na sebe měl vzít i příběhu odpovídající kostým a předvést se psem takové „malé divadlo“.
Divize D – Dances with Dogs – toto je opravdu taneční divize a psovod musí v sestavě předvádět taneční kroky, pes jeho pohyb kopíruje nebo ho vhodně doprovází.

Divize nám pomohou rozhodnout se, co nám s pejskem doopravdy jde a co nám sedí. Pokud máme pejska, který špičkově pracuje u nohy, určitě mu divize B nebude dělat žádný problém.
V divizi A obstojí jen velmi dobře vycvičení psi, kteří na povel ihned reagují a přesně jej plní. V divize C pak pejsci, kteří umí tak od všeho něco. A v  divizi D – často pokládanou za nejtěžší – psi, který dokáží cvičit i tehdy, kdy se na ně psovod nemůže plně soustředit, jelikož se soustředí na své taneční kroky.

Často si lidé myslí, že dogdancing a tanec se psem je úplně to samé, ale není tomu tak. Rozdíly najdeme hlavně v pravidlech, a také v tom, že klub dogdancingu – Dogdancing Club Czech Republic (DDCCR) je zřízen a veden v Praze a klub Tance se psem v Blansku.

Rozdíly pravidel:


Dogdanicng:

 - Dělí se na 4 divize.

 - Nejsou zde žádné povinné prvky.                                      

 - Soutěže se dělí na beginners (začátečníci) a advanced (pokročilí).

 - Občas je otevřena i kategorie Fun (nesoutěžní), kategorie dvojic (dva psovodi a dva psi), kategorie trio (jeden psovod a dva psi) a kategorii veteránů (psů od 8 let).

                        
Tanec se psem:

 - Nedělí se na divize.

 - Je zde 5 povinných prvků (obíhání psovoda, otočky, couvání, chůze u nohy nebo bokem, povel na dálku).

 - Soutěže se dělí na začátečníky do 18 let, začátečníky nad 18 let, začátečníky dospělí a kategorii pokročilí.

 - Většinou je otevřena i kategorie Fun, kategorie skupin (více psovodů a více psů) a kategorie Elitní.

V dogdancingu je možné skládat i zkoušky. Zkoušky jsou ve všech 4 divizích a každá se ještě dělí na 3 stupně obtížnosti. Podle počtu, druhu a stupně zkoušek se pak zadávají tituly. Pokud se někomu podaří složit všechny 4 divize ve všech 3 stupních – tj. celkem 12 zkoušek, obdrží titul Champion of Dogdancing.

Text a foto: Marie Trauškeová

Ukázky dogdancingu:

http://www.youtube.com/watch?gl=CZ&hl=cs&v=iprrN83prWU

http://www.youtube.com/watch?v=HqbVbPvlDoM

http://www.youtube.com/watch?v=e8rG9GIWiNQ


Vanda Ročková
Aktualizováno: 21.3.2010 16:15:57
Napsáno: 21.3.2010 16:07:33

Forum.

Vložit príspěvěk

5.9.2010

Andrea

My děláme DogDancing jen tak pro zábavu , ale Fanču to celkem baví a mě to taky baví ,protože je radost koukat na fenku , která se s radostí se zájmem o balonek nebo pamlsek učí nových triků za mého vedení. Zvláštní , při tomto " sportu " ( dávám to do úvozovek , protože je to podle mě spíše " hra " a ne sport na tzv. vrcholné úrovni ) Fanuška miluje hračky , nejvíce balonky ;-)

7.1.2011

Jana

Měla bych dotaz. Mám asi 7 letou fenku(kříženec - vypadá jako borderka a ohař) kterou jsem si přivezla z útulku, a chtěla jsem se zeptat, jestli je možné s fenkou dělat dogdancing i když je už starší. Chtěla jsem to zkusit jen pro radost, ale nevím jestli není pozdě na to jí učit různé cviky, nechci ji zmást. (je bez problémů, základní povely zvládá, má radost ze života, hodně si mě hlídá :-) je to miláček) Díky za odpověď

3.3.2011

jája

chtěla bych se zeptat mám 6 letýho psa je to krátko srstý pinč a jesi by sním šel dogdancing.Koukala jsem se na Talentmanii a videla sem Alenu Smolikovou a od té doby furt koukam na dogdancing.Jesi by to můj pes dokázal když je tak starý.

7.3.2011

Linzi

pro jáju i pro Janu: Dogdancing je možné provozovat s každým psem. Ať už jde o 10 letého nebo o roční štěně. Já mám 5-ti letého německého ovčáka a nové triky se mu učí víc než skvěle.

5.6.2011

Aneta

Zdravím,,je možné dělat dogdancint s joršírem?Děkuji za odpověď Aneta

26.7.2011

Jana

Pro Anetu: Jistě, dogdancing jde dělat s každým pejskem jakéhokoliv plemene. :)

20.8.2011

monika

Dobry den.Muze pejsek cvičit 1 roce dogdancint

2.11.2011

anna

Já jsem učila mopse dog dancing od 5let hádám a naučil se toho hodně viděla jsem, že už štěňátka začínají. Třeba můj maliňák uměl panáčka už v 6měsících a dostala jsem ho v 5-ti měsících. Učila jsem ho plno triků už od začátku. Dá se opravdu začít třeba otočky i s 3měsíčním štěnětem. Ovšem s příhlednutím na jeho zdraví a vývin kloubů. Ale určitě se nebojte i kdyby jste měli čivavu a pejska v 4měsích například

1.3.2012

Ada

Ahoj my si pořídíme štěně borderku a chci se zeptat jestli bych mohla v bytě cvičit a učit jí Dogdancing...????prosím za odpověď..:-)

28.6.2012

Verča.Akim

Ahojky!! Potřebujete pomoci s dogdancingem, nevíte jak na trik,jak začít,jak pokračovat nebo co ještě naučit? To vše a mnohem víc jen tady!!! Odkaz

9.2.2013

Paja

Prosim vas kolik je povinnych cvyku v dogdanceingu?

16.3.2013

Terka

ahoj mam 2 letou fenku .. Borderku .. Jen se chci optat jestli nikdo nevíte o nějakým dogdancingu na Praze 6..

6.8.2013

Veronika

Nabídka vystoupení dogdancingu v Ostravě a okolí- doprovodný program pro plesy, akce, závody, večírky! Odkaz

30.9.2013

Bára

Zajímalo by mě, v jakém věku nejdříve a nejpozději se dá začít cvičit dog dancing?

27.1.2014

bara

Je to tu vše napsané, i v komentářích. Dogdancing může dělat kterýkoliv pes kteréhokoli věku. a v dogdancingu povinné cviky nejsou. stačí číst.

27.5.2014

karosipka

Moniko ano v 1 roce může klidně cvičit dogdancing.

28.7.2014

Adéla

Mohla bych se zeptat, jak dlouhá musí být písnička. Mám písničku která je dlouhá 1:40 a jestli bych s ní mohla na závody-neoficiální. Děkuji

1.11.2015

Katka

Od kolika se pejsek muze cvicit a kcemu to slouzi

30.12.2015

Gabriela

Mám otázku , mám půlroční fenku ale nemá pp jsou závody v dogdancingu ve kterých pp není nutné ?

13.1.2016

GORDON A ALIK

AHOJ DOGDANCING JE SUPER! JE TO NEJLEPŠÍ SPORT PO AGILITY. MAM PUDLIKA A PASTEVECKÉHO PSA A OBA TO STRAŠNĚ BERE.

13.1.2016

DAVID

Gabriela:V POHODĚ.

8.4.2016

Verča

Takže je jedno pukud začneme cvičit v 1 měsíci nebo 6 letech?

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz