Treibball


Treibball je u nás i celosvětově nový sport. Byl založený Holanďanem žijícím v Německu - Janem Nijboerem - jako náhrada za pasení ovcí pro borderky a další ovčácká plemena. Místo ovcí, které mohou být „nedostatkovým zbožím“, se pasou gymnastické míče.

 

Úkolem psa je přemístit 8 míčů uspořádaných do trojúhelníku do branky v časovém limitu. Spolupráce psa a psovoda je bodována. Body se přičítají například za přihnání míče na jeden či dva povely. Odečet bodů je například za kousání do míče, používání tlap k jeho rozpohybování apod. Výsledné pořadí se vyhodnocuje podle dosaženého času a počtu kladných a záporných bodů.

 

Psi se na soutěžích dělí do dvou velikostních kategorií. Psi do 43 cm mají menší soutěžní prostor a mohou používat menší míče. Dále se dělí na kategorie podle věku a pokročilosti.

 

Treibball u nás

Treibball je u nás nový sport. Trénuje se jen na několika místech v republice. Poprvé se u nás objevil v dubnu roku 2010 na semináři v Českých Budějovicích. O té doby proběhlo jen několik další seminářů - v září 2010 Praze, v roce 2011 v Českých Budějovicích a na podzim 2012 Herolticích u Tišnova. Na příští rok se plánují další semináře a první závody v Herolticích, kde místní tento sport velmi zaujal.

 

Pro koho je vhodný?

I když byl původně treibball vymyšlený jako náhrada za pasení ovcí pro borderky a jiná ovčácká plemena, je vhodný pro všechny psy bez rozdílu velikosti, věku či rasy. Na rozdíl od agility, frisbee a podobných disciplín není tak náročný na pohybový aparát, a proto se mu mohou věnovat i starší psi, štěňata či psi se zdravotními potížemi (dysplazie a podobně). I ze strany psovoda se jedná o sport nenáročný na fyzickou zdatnost. Je jedno, jestli jste dítě nebo senior, treibballu se může věnovat každý. Z toho vyplývá, že je tedy vhodný pro všechny, kdo se chtějí se svým psem zabavit a trávit společné chvíle.

 

Co k němu potřebujete?

K tréninku potřebujete 8 gymnastických míčů s průměrem 45 až 85 cm. Pro psy do 43 cm v kohoutku míče s průměrem 25 až 75 cm. Seženete je ve sportovních nebo zdravotnických potřebách, levné míče lze zakoupit i v hypermarketech. Plocha závodního hřiště je 15,5 x 23 m. K tréninku je možné samozřejmě používat menší prostor. Důležité je, aby tréninkový prostor byl rovný a bez děr či hrbolů. Dále potřebujete nějaké tyče, kužely či jiné pomůcky k vyznačení branky. Ideální prostor na trénink je fotbalové hřiště, na kterém nám dobře poslouží i branka. Mezi další pomůcku, která se vám může hodit (ale není nutná), patří ovčácká hůl. Můžete ji používat i při závodě, slouží například k zabránění odkutálení míče z hrací plochy.

 

Více informací hledejte na www.treibball.cz

 


Vanda Ročková
Aktualizováno: 23.10.2013 20:53:29
Napsáno: 23.10.2013 20:52:16

Forum.

Ještě nikdo nediskutoval.
Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz