Čůrání na noviny


Určitě jste už o této metodě slyšeli. Štěně se má naučit vykonávat svou potřebu na noviny, které se pak postupně posouvají směrem ke dveřím a nakonec ven…

 

Je to vůbec vhodné? Záleží na vkusu. Někomu to vyhovuje, jiný raději už od štěněte učí na travičku. Nevýhodou novin je i to, že svůj byt na několik týdnů přeměníte na psí záchod. Přece jen chvíli trvá, než noviny došoupete ke dveřím...

Další spornou věcí je psí schopnost rozeznávat. Pes nemusí rozlišit, jestli se jedná o noviny, odloženou knihu vedle postele nebo školní sešit vašich dětí.

Samozřejmě, učit psa na noviny je v některých případech výhodné. Když nejste doma, může vám odpadnout pracné čištění koberce… Jenže má to také své nesporné nevýhody. Nejdůležitější argument zní – proč by si měl pes vypěstovat reflex čurat nejprve na noviny? Abyste ho to později museli zase odnaučovat? Proč to neudělat hned? Jak štěně roste, frekvence vyprazdňování se ustálí a v době, kdy by bylo možné psa už pravidelně venčit na trávě, je zvyklý na noviny… A může tak po určitou dobu odmítat vykonávat potřebu jinde. Asi sami vidíte, že tato na první pohled snadná metoda skrývá určit záludnosti. Kromě toho směřuje proti psím instinktům, které jim velí vzdálit se od „tábora“ a zde vykonat potřebu. Psi jsou totiž od přírody čistotní a nechtějí si prostor, kde pobývají, znečistit. Když na ně přijde potřeba, instinktivně se klidí pryč z dohledu smečky.

 

Jak trénovat čůrání venku?

Štěňata nemají svůj močový měchýř ještě pod kontrolou, ale chováním vám naznačí, že se jim už „chce“. Jak to poznáte? Pes náhle přerušil to, čím byl zrovna zaměstnán, neklidně pobíhá v kruhu, intenzivně očichává podlahu, kňučí, zrychleně dýchá… Jakmile u psa zpozorujete některý z těchto signálů, jděte s ním hned ven. Dejte mu trochu času, aby si vše důkladně očuchal. Jakmile je pes hotov, můžete ho odměnit pochvalou a pamlskem. Zpočátku choďte se štěnětem ven pravidelně po hraní, spaní, krmení, nebo kdykoliv si myslíte, že zrovna musí. Vyplatí se to.

Pokud je pes v noci neklidný a kňourá, nejspíš chce ven. Překonejte svou únavu a jděte s ním. Stejně tak ráno dlouho nevyspávejte a první, co po probuzení vykonejte, je povinná ranní procházka (nemusí být dlouhá).

 

Za loužičky netrestejte

Určitě během nácviku čistotnosti dojde k několika nehodám – psa ale netrestejte! Loužičku bez komentářů ukliďte a znečištěné místo můžete ošetřit octem (neutralizuje to zápach a psa to odradí, aby ho zase použil). Rozhodně psovi do loužičky nestrkejte čumák, jak se dříve tradovalo! Když psa načapáte, jak si doma ulevuje, zavolejte na něj hlubším, přísným hlasem „Ne“ nebo „Nesmíš“ a hned s ním jděte ven. Můžete také tlesknout, aby pes přestal. Důležité je, aby poznal, že se vám nelíbí místo ani čas jeho konání. Jde jen o to, abyste ho vylekali a on přestal, rozhodně ho ale netrestejte. Nekřičte na něj, ani mu netřeste za kůži na zátylku! Nácvik čistotnosti chce čas, buďte trpěliví a uvidíte, že za pár týdnů bude po „problému“.

 

Postřeh na závěr

„Bezkobercové“ domácnosti jsou při nácviku čistotnosti ve výhodě, úklid je méně pracný. Mimochodem, také jste si všimli, že psi při vykonávání potřeby či zvracení upřednostňují koberec před plovoucí podlahou, parketami nebo linem? Asi mají pocit, že do koberce se to vsákne a bude tím pádem uklizeno :-)

 

Zdroj: Výcvik psa podle jeho temperamentu, Antje Hebel, GRADA


Vanda Ročková
Aktualizováno: 15.7.2011 00:33:58
Napsáno: 15.7.2011 00:09:13

Forum.

Vložit príspěvěk

28.7.2011

Jana

Děkuji za článek, chystám se na štěňátko a na noviny jsem ho chtěla učit. takže děkuji za pár rad :-)

10.8.2011

Jája

Žijeme v natolik civilizované společnosti, že nevhodné noviny a kočkolity nejsou jedinou možností. V lékárnách se prodávají za pár korun podložky pod ležící pacienty. Neprosakují a povrch je natolik specifický, že narozdíl od tiskovin si ho pes nemá s čím splést.

10.8.2011

Jana

Souhlasím s předchozím příspěvkem (Jája) - náš jorkšír chodí čůrat právě na takovou (inkontinenční)podložku. Podložky nejsou až tak drahé a za ten klid v duši, že pejskovi není ouvej, když se třeba nedostaneme včas z práce domů, to rozhodně stojí.

10.8.2011

martina

Souhlasím.. mám taky jorkšírky a krysařici a dvě jsme si dovezly v zimě v mrazech a učily jsme s dcerou na podložku... je to fajn v zimě, když jste marod nebo nestíháte... kupuju je na Abena.cz za výhodnou cenu...takže pro jasně ano za podložky

10.8.2011

Sibyla

Naše 3 měsíční holka se to asi nikdy nenaučí. Máme ji od 7 týdnů, chodíme pravidelně, v noci už vydrží a nic neudělá, ale přes den je schopná přijít z venku, kde čůrala a za 10 minut udělat loužičku. A tento týden si už podruhé ulevila do pelíšku. Nikdy před tím to neudělala. Pamlsky dáváme, bouřlivě chválíme a ... Mám pocit, že bobek už udělá často na povel, ale to denní čůrání :-( a to jsem doma, takže se snažím vemčit po jídle, po probuzení,.. Už nevíme jak to řešit.

10.8.2011

Jiřka

Pro Sibylu Ještě je maličká - má na takové chování nárok. Buďte trpěliví, za měsíc může být po problému - za ten bych to považovala až po půl roce věku. Pokud by se Vám to skutečně zdálo abnormální, nechte udělat pár vyšetření na veterině, jestli není nějaký problém v moč. cestách.

10.8.2011

Janettj

Mám 9ti týdenní štěňátko,rychle se učí...ale nevím jak ji mám naučit nečůrat doma ;(, chodím s ní ven,pořád,ale venku nečůrá a když přijdem domů,hned se vyčůrá ;(jakoby to venku držela a chtěla až doma ;((nevím co dělat..;(má tu misku s kočkolitem tam občas jde...ale ne vzdy..

10.8.2011

Monika

Já mám doma fenku labradorského retrívra,která má teď už 4 roky.Když byla malinká,taky jsme ji učili na noviny. Když jsme u fenky zrovna nebyli nebo když byla noc,bez problémů se na noviny vyčůrala a ty se pak vyhodily.Během dne jsme chodili i na trávu,takže jsem využívali obě metody naráz.

10.8.2011

masetka

Máme fenku NO, ač byla "z venku", měla čistotu zmáknutou velmi rychle. Byla jsem s ní doma, takže jsme chodily na pár minut ven co 2 hodiny (což vycházelo přesně na chvilku hry, krmení, napít, vyspat a ven) I V NOCI. Samozřejmě jsme vkládali i delší procházky. Defakto vždycky udělala potřebu. Velká pochvala nesměla chybět. Štěňata jsou jako miminka lidská, taky průtokáč. Ty podložky a noviny mi přijdou též protismyslné-učit zlozvyk a pak ho odbourávat, a taky nehygienické. Ale když nemůžete být se štěnětem doma, jak to řešit?!

10.8.2011

Andrea

Taky jsem byla s venčením štěňátka zoufalá, klidně si čůrala do pelíšku minutu po příchodu z procházky, kde samozřejmě nic nebylo. Čím bouřlivěji jsem ji chválila, tím vypadala více nejistě a čekala s tím až domů. A tak jsem chválit přestala. Když venku konala potřebu tak jsem se otočila, aby měla klid a jen tak mimoděk prohodila pochvalu, občas malý pamlsek. Opravdu se to zlepšilo, teď má 5 měsíců a dá se říct, že se zvládá venčit na povel. Nedělejte z venčení bůhvíco, citlivější pejsky může přehnaná pochvala jen znervózňovat a začnou mít potřebu se s tím někam schovávat.

10.8.2011

Naďa

Podložky pod nemocné jsme používali také.Jsou opravdu k nezaplacení. Ještě jsme na ně stříkali nějaký spray,který štěňata k močení vyhledávají. Nehod jsme měli minimum a většinou to bylo spíše to,že se Basco netrefil na podložku, ale vedle ní.Fakt je,že i když je Basco čínský naháč a přivezli jsme si ho koncem února, chodili jsme velmi často ven a problém s čůráním doma jsme řešili jen velmi krátkou dobu.

11.8.2011

Iva

Dobrý den, my jsme taky učili naší první jorkšírku na položku, ale pěkně se nám to vymstilo. Trvalo chvilku než na podložku začla chodit čůrat, ale kdykoli jsme ji posunuli, byť jen o půl metru, chodila na původní místo, až jsme se dopracovali ke dveřím a podložku ai po roce chtěli zrušit, naše drahá otva došla ke dveřím a ihned čůrala, takže i když jsem s ní šla ven, čapla a čůrala u dveří. Proto jsem tuto chybu u naší druhé princezny již neudělala a okamžitě jsem ji naučila čůrat venku.. nyní v pohodě vydrží dokud nepřijdeme z práce :)

11.8.2011

Dana

My jsem skoušeli podložky, noviny, klec, snad už vše a přesto naše jorkšírka (její rok a 3 měsíce) dělá potřeby doma. Ve dne, v noci, dokonce i době kdy jsme doma. Už nevíme co s ní. Nejde to ani po dobrém ani po zlém. Když na ni promluvím co zas provedla, tak to ví a klidí se shned na místo (do pelíšku). Nedělá to ani na jedno místo, ale na chodbě kamkoliv. pak si na to ještě odtáhne pelech, nebo deku. Fakt už nechápu.Noviny a položky rozkouše a je z toho ještě větší nepořádek. Vím, že dřív nebyla v dobrých rukou. Když jsem ji přinesla domů bylo jí něco mezi 4 a 5 měsícem a to si čůrala přímo do pelechu pod sebe. Brali jsme to, že je malá a začali ji učit. A dlouho trvalo, než pochopila, že může potřebu udělat venku na trávě. Měl někdo podobný problém?

11.8.2011

Halina

Mám jorky a od nich stěnátka je to těěžké učit štěně na novyny,plenu nebo kam koly jinám ,ale trpělivost růže přináší a taky radost,když jdou k majitely umi samy papat granulky a dělat potřebu na jisté mysto a na paničkovy záleží jak si ho dál naučí!!!Ale spousta lidí nam píše že se štěnátko učí dělat potřebu ven na travičku ,ale v noci na novyny,plenu a to je to nej...lepší co muže být,To všem doporučuju,ale pokud udělá loužičku mimo ne že ne trestat,jiste potrestat a jak??Vzít stěnátko hned a namočit mu čumáček do loužičky a pote 3-4x placnout a řict fuj nesmiš oni si to pamatuji ,ale trestat hned posleze si už nic nepamatuji mám v tom skušenosti a opravdu učinne mohu doporučit!!!!jako když venku tahaji kytky ze zahradky doma boty a věci vždy je tou věci potrestat jinak se posleze zblaznite co vam udělaji za pořadek doma či zahradě!!!!měla jsem Rotvajlera fenu a ta si nevšimla ničeho!!a naši mají vlčaky feny a ty ničí vše boty kytky proste nchtěla je mamka trestat bylo ji lito je trestat a tet toho lytuje ,ale pozdě byka honiti znáte to příslovy co můžes udělat hned neodkladej na zítra!!Tak výchově zdar a trpělivost obzvlašt přeje Halina

11.8.2011

Pawule

My máme taky fenku No a nebyl nějaký problém,těm větším to dojde asi dřív :-)ale hlavně je neučte na noviny!!! Pes se pak naučí čůrat jen doma a venku si asi nečůrne! Znám takhle případ jednoho jorkšíra,jsou mu 3 roky a potřebu koná jen doma...hrůza! Noviny vyhodit a venku chválit za každé vykonání potřeby,ale až po vykonání,během to není vhodné ;-)

11.8.2011

Klárka

Dobrý den, chtěla jsem poprosit o radu, jak naučit čtyřměsíční štěně borderky chodit na jedno místo na zahrádce, na kterou má stále neomezeně přístup... děkuji předem za radu

13.8.2011

Jenifer.

Bydlím v paneláku a také jsem to psa učila na podložku ,ale nezabralo to,dávala jsem mu popravdě hodně trestů (novinama přez prdel atd) ,ale pak už to šlo samo :))

14.8.2011

Anička

Ahoj chtěla jsem se zeptat jak to řešíte ve výtahu? Já si chci pořídit štěndo čivavky ale bydlím v 8 patře tak mám strach že jakmile zjistím signály a vyběhnu ven, že se mi podělá ve výtahu. Než dojedem dolů to taky trochu trvá.... Nebo tím jak jí čapnu tak se jí chtít přestane?? Nemám s tím zkušenosti ještě jsem psa neměla...

15.8.2011

Veronika

Ahoj, tak nevím jestli jsem něco nepokazila ve výchově. Máme doma fenku 2 týdny, ještě týden musí být doma kvůli očkování, tak jí učím na plenu. Ze začátku se třefovala tak půl napůl, takže jsem jen chválila, když se to povedlo, ale poslední týden se trefila tak 2x a tak jsem musela začít trestat (novinama přes zadek). Chtěla jsem noviny přendat na místo, kde to dělá nejčastěji, ale používá pokaždé jiné místo, je jí to fuk. Nevím jestli je ještě malá (12 měsíců) nebo jsem to nějak pokazila těmi tresty? Nebo to trvá déle než se to naučí?

16.8.2011

Monika

Ahoj,dnes si jdu pro štěňátko yorkšíra. Jsou jí 3 měsíce, ale už měsíc žije v paneláku u mé kamarádky, která si jí pořídila.nyní po měsíce zjistila, že na ní nemá čas, je totiž stále v práci.Hlídání bohužel neřešila a malá celý měsíc vykonává potřebu jen doma. Venku se vyčůrá jen, když se procházíme třeba hodinu. Jinak čůrá pouze doma, přijde jí to naprosto normální a tak nevím co s tím dělat.Vždycky přijdeme z venku a ona to pustí v bytě.Přemýšlela jsem o píseček pro kočky. Jde to psa naučit na písek, když zrovna není čas na procházku?Děkuji.

18.8.2011

Jana

Mam 2 mesicni stenatko jorkiho, casto mi dela, ze jsem s nim dlouho venku a potrebu nevykona a sova dojdem domu, tak se i dvakrat za s sebou vycura. Celkem me to vytaci, nebot s ni chodim kazdou hodinu. Vzdy zakricim NE a trosku s nim zatresu a dam mu k louzicce cichnout a pak ho postavim na noviny, kde take muze curat. Stene je ovsem vystresovane, extremne pritulne a podajne a stejne nechape co po nem chci. Je jeste moc male nebo moje metoda neni dostatecne dobra. Bojim se, aby se me stene nezacalo obavat. Zatim jsem ho takto potrestala dvaktrat. Dekuji za rada. Jana

4.2.2012

Tereza

Zdravím, vím že je tu o tom hodně článků, všechny mám přečtené a nastudované, ale stejně si nevím rady.Mám doma skoro 2měsíční štěňátko křížence borderkolie/vipet, ale ne a ne se naučit čurat na noviny(respektive přebalovací podložku).Bohužel mám všude koberce, takže je to trochu problém.Když ho okřiknu, přestane potřebu vykonávat, dám ho na noviny, ale tam se ze stresu nevyčurá.No a pak když se chvilku nedívám, opět to pustí kdekoli jinde.Teď už začal čurat i okolo pelíšku, protože se asi bojí, abych ho jinde neviděla.Občas dojde i na noviny, ale opravdu vyjímečně, tak už si s ním nevím rady, že nesmí na koberec chápe, ale přijde mi že nepochopil, že si má dojít na noviny.Neměli byste pro mě prosím nějakou radu, tipy co s ním?Vím, že je ještě malý, ale doma ho mám třetí týden, je šikovný, ale s tímhle je problém.Předem díky za jakékoli odpovědi...=)

13.2.2012

Lea

Dobrý den, máme doma 3 dny sestitýdenní štěňátko JRT. Má udělaný pelíšek a kolem deky. Doma mame totiž všude podlahy a klouže se jí, takže to má takový svůj hrací prostor kde je - a nedělá na něj potřebu. Jen se vyčurá nebo vykaká hned po probuzení tak se snažíme ji učit na určité místečko protože ven ještě minimálně 4 týdny na delší vycházky nesmí. Ale jsem si jistá že ji naučíme a všechno zvládne. Zatím jsem se spíše nevyspala, protože v noci spinka hodinku možná dvě, potom se vzbudí vykoná potřebu a začne štěkat nebo knučet címž oznámí že máme někde naděláno :D Ale potom mi odmítá hned usnout a kňučí nebo štěká. Tak snad i toto brzo zvládneme.

4.3.2012

gambata

dobry den , mam dvoumesicni fenku stafforda porad mi vsude cura a kaka , chapu to ze ma teprve 2 mesice ale slysela jsem ze uz i ve 2 mesicich ji to muzu odnaucit. myslite si ze kdyz budu posouvat noviny smerem ke venkovnim dverim tak by to mohlo zabrat ???

3.5.2012

janami

Máme kříženečka a přivezli jsme si ho jako dvouměsíční štěňátko uprostřed největších mrazů. Tudíž se s ním nedalo chodit ven. Z "domova" byl naučený na podložku, tak jsme v tom pokračovali, ale hned, jak to bylo možné, začali jsme chodit ven. Než se to naše štěně naučilo konat potřebu venku, dost dlouho to trvalo, ale pak se jeho chování během 2 dnů zlomilo a najednou si začalo říkat, že chce ven a nehoda se mu stane jen v případě, že my jsme nepochopili, co nám chce říct. Učit se musíme všichni, pejsek, i my.

26.10.2012

katrin

Dobrý den.My jsme si naší fenku jorka přivezli 21. září 2012 a nemohla ještě chodit ven a to bylo hezky a jak nemohla tak jsme ji učily na podložku.Na podložku to skoro umí jenom přez noc je to trochu problém no umí to tak na půl :((( doma jí máme 1 měsíc je jí 2,5 měsíce :))Ven chodí 2 týdny.A i když jí např. dnes vezmu ven ráno po probuzeni tak se nyvyčůra a jak přijdeme ven tak vykoná svou potřebu na podložku.Ale jinak po jídle jí vemu a vykoná potřebu.Asi je na ní zima ??A i večer občas čůrá.Nevím proč nečůrá :(( Jenom když je hezké počasí.

1.12.2012

JrElda

Dobrý den, potřebuju poradit. Před vánoci dostaneme štěnátko a nevím vůbec jak ho mám učit čůrat venku když bude pod nulou a nemluvě sníh :-/ Mám strach že do sněhu se nevyčůrá a bude nám celou dobu až do dubna čůrat v bytě :-/

3.12.2012

alexandra

vzdy kdyz prijdete domu tak to vyvencete. a kdyz bzdete doma a uvidite ho ze chce curat tak ho popadnete a vyneste ven a furt opakovat dokut se to nenauci

29.12.2012

jrelda

Zdravím..potřebuju poradit. Mam 8týdenní štěně křížené. Matka směska a otec Jorkšír. Je to teď malé jak pražský krysařík a nevím jak s venčením. Je naučený na noviny čůrat i kakat ale rád bych ho naučil venku vykonávat potřebu. Ale je to možné v takových mrazech? Byl jsem s ní venku a stála na mistě zmrzlá a kňučela..co teď? Počkat do dubna až se oteplí nebo ji brát ven a čekat že mi onemocní a stane se jí něco? :-/ děkuji za radu.

16.1.2013

m.h

Máme měsíc a půl staré štěně jorkšíra,fenečka. Tři dny hlídání a přesvědčování a už chodí sama na písek,čůrat i kakat. Ven nemůže,mrzne a až po 20 přeočkování. Byla to dřina ale povedlo se a je spokojená a nejen ona. Prostě to jde když se chce.... : :-)

26.2.2013

vendy

Zdravím,dnes to jsou přesně 2 měsíce, co jsme si přivezli dnes už 4,5 měsíčního yorka.Je to opravdu šikovná fenka, jen jedna "maličkost"chybí, nedokážeme ji naučit na plínku vykonávat potřebu,už jsme toho zkoušeli opravdu hodně a ona né a né se to naučit. tak moc moc prosím o radu je to oravdové zoufalství :(

25.3.2013

Zdena

Dobrý den, chtěla bych se zeptat.Přivezli jsme si před 1 týdnem psa, bylo mu 8 týdnů a bylo nám řečeno, že teď ještě minimální 1 měsíc nemůže ven. Jak řešit tohle, rádi bychom s ním chodili ven a naučili ho rovnou čůrat venku, ale prý nemůžeme, tak máme doma jednu rohožku, na kterou se naučil čůrat, aby neočůrával celý byt. Myslíme, že tak za 14 dní tohohle chození na čůrání se to může odnaučit a pak chodit normálně venku. Podotýkám, že bydlíme v bytě, takže pustit ho na zahradu nemůžeme, ale teď s ním můžu být prakticky pořád venku.

27.3.2013

Lucka

Dobrý den, že nesmíte ještě měsíc ven vám řekl kdo?? Mě to příjde jako naprostá blbost! My jsme si štěně přinesli domů v lednu a normálně chodil čůrat ven už od prvního dne. Ale byla to vždy co nejrychléjší akce, aby nenastydl. Takže já bych s ním normálně chodila ven na čůrání, ale procházky bych ještě v mrazech vynechala a pokud nemá dobrý kožíšek klidně bych mu koupila obleček, aby nenachladlo.

26.5.2013

barbora

ja právě nevím nic o psovy mi ho teprv dostanem :)

7.8.2013

Klára

Prosím Vás, mám doma téměř dvouměsíční štěňátko a je naučená na noviny, které má kolem pelíšku. Nemá vůbec žádný problém vykonat potřebu jak na noviny v jakýkoli čas, tak i venku, když s ní někam jedeme. Ale chtěla bych jí naučit na kočkolit a vždycky, když vidím, že se jí chce na záchod a pobíhá kolem novin, ihned jí dám na kočkolit, ale rychle z něj zase vyskočí a vyčurá se nebo vykaká na noviny. Jak jí to mám tedy naučit????

12.11.2013

Kája

Prosím tohle ne! Mám doma 3 psi a 4 kočky. To už mi stačí ti 3 psi,než tohle. Každý den je musím venčit. Všechny narás!! A co teprve kočky!!!!! Ty si pustím a vždycky mi utečou!

18.12.2013

Matěj

Dobrý den, máme 7měsičního pejska jorkšíra. Chci se zeptat, je normální, že čůrá ještě doma? Ven chodí 4*denně. Přejde to nebo se to dá ještě naučit? díky

10.9.2014

Helena

Ráda se s vámi podělím o jednu zajímavou radu, která se mi vyplatila. Moje fenka od malinkého štěněte do tří měsíců pořád chodila čůrat i kakat v kuchyni pod stůl. Hubovala jsem ji, hovínko jsem vzala na noviny a vedla ji ukázat, kam patří. Vše marné, zuřila jsem čím dál víc, protože už věděla, že nesmí, a vypadalo to jako naschvál. Jeden známý se mě zeptal, jestli mě má fenka ráda. No ano, má. Tak v tom případě nehubuj fenku, ale až to budeš uklízet, nech ji někde v kuchyni a při tom uklízení dej najevo špatnou náladu, trochu nadávej a vztekej se a huhlej a vrč, viditelně ale sama pro sebe. Fenka viděla, že si jí nevšímám a že ukllízím její výrobky a že jsem otrávená a naštvaná. Uklidila jsem to, vyhodila, fenky si ani nevšimla a šla jsem vařit. za půl hodiny koukám jako blázen - fenka kňourala u kuchyňských dveří a chtěla ven. Otevřela jsem jí, došla s ní na zahradu a když se vyčůrala, moc jsem ji pochválila a podrbala. Ona z toho měla hroznou radost, že už mám zase veselý hlas. Úplně radostí skákala a už mi v kuchyni ani jinde v domě nic neudělala. Jedem problém však s ní mám doteď, a to už je jí 1,5 roku. Udělá hromadu "šišek" na zahradě naprosto kdekoli. Nabírání na lopatku a ukládání za její přítomnosti, aby viděla, kam to patří, bylo k ničemu. Takže s lopatkou chodím po zahradě dvakrát denně já a myslím, že s tím už nic nenadělám. Fenka je kříženec dvou čistokrevných psů, paličatých jak hrom: máma je anglický setr (nikoli irský) a táta je německý boxer. Ona je po nich. Hodná, mazlivá, nekouše a neubližuje zvířatům ani lidem, děti miluje, ale občas se vzteká a dělá naschvály - většinou něco roztrhá. To je mi už jedno, dospějě prý nejdřív ve 3 letech. Teď už je kastrovaná, protože při prvním hárání tak strašně krvácela, že to pro ni bylo nebezpečné. Klidnosti ani rozumu jí to nedodalo. Je to prostě 18měsíční 23kg vážící dobrosrdečné bláznivé trdlo. Zkuste ten "otrávený" úklid bobků za přítomnosti pejska, hubujte naštvaným hlasem jen tak pro sebe, psa si nevšímejte a uvidíte, jestli Vám bude nebo nebude chtít udělat radost. Já pamlsky nedávám ani při cvičení, ona je šťastná, když ji chválím s radostným povykem. Většinou chce pusu a trošku pomuchlat, což je myslím zdravější než naučit psa udělat něco potřebného za úplatek. To nejsou odměny, víte, to jsou úplatky. Když mi předtím na cvičáku přišla a měla něco předvést, koukla, jestli něco držím v rukou, a když viděla, že žádný pamlsek nemám připravený, klidně se otočila a šla si dovádět s ostatními, na zavolání nereagovala. Byla holt prodejná a bez pamlsků má radost z pochvaly. Promiňte, že jsem se tak rozepsala, už dám pokoj. Zdraví Vás Helena, pozdravujte pejsánky.

29.7.2016

chytrý páníček 007

poraďte prosím... máme německého ovčáka je mu 1 měsíc a stále nechce čůrat/kakat venku... pořákt jen v domě... prosím poraďte :)

9.8.2016

Martin

JANA: Dobry den, mohla byste mi prosím poradit jak jste pejska přiměla vyčůrat se na podložku?? Podložku mam doma na místě kde nikomu nezavazí pejsek ji má kousek od pelíšku, ale stejně se prostě vyčurá vždycky kam chce když nestihneme dojít ven... Děkuji mockrát :)

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz