06.02.11 Štěně

Než si pořídíte psa

aneb Důležité úvahy předem

 

Koupit si psa je jediný způsob, jak za peníze získat lásku, řekl kdysi G. B. Shaw. S jeho slovy nelze než souhlasit, ale než k samotné koupi přistoupíte, trochu se zamyslete. Budete mít dostatek času a financí, abyste péči o živého tvora zvládli? Co všechno je nutné předem zvážit? Jak si vybrat štěně? Pokud vás trápí podobné otázky, pak čtěte dále…

 

Čas

Pes jakéhokoliv plemene bude mít nároky na čas (některá plemena více a některá méně, ale všechna váš denní režim ovlivní). Pokud chcete, aby váš vztah bych uspokojivý, budete muset svému psu věnovat několik hodin denně (venčení, krmení, péče o zevnějšek, péče v případě nemoci atd.)

 

Finance

Pes bude mít nároky i na vaší peněženku, dobře zvažte, jaké jsou vaše finanční možnosti. Například krmení menšího psa vyjde levněji než velkého. Všichni ovšem potřebují zdravotní péči, platí se za ně poplatky státu apod.

 

Bytové podmínky

Vybírejte plemeno také podle toho, kde a v jakých podmínkách bydlíte.

 

Váš způsob života

Pes je tvor velice tvárný a přizpůsobit se životnímu stylu rodiny mu nedělá velké potíže, přesto i tento aspekt je třeba brát do úvahy. Pokud jste od rána do večera v práci a ještě máte k tomu vedlejší zaměstnání, pak by nebylo vhodné pořizovat si psa. Sportovní lidé by si k sobě měli vybírat temperamentní psi a naopak lidé pohodlnější by měli volit společenská plemena méně náročná na pohyb.

 

Vztah k ostatním členům domácnosti

Je dobré zvážit, kdo se o psa bude v první řadě starat a jak pes ovlivní život ostatním členům rodiny. Je možné, že někdo si zvíře třeba nepřeje, případně někomu může zkomplikovat zdravotní stav (alergie).

 

Délka života

Psa si pořizujeme na 10 a více let, není tedy jen chvilkovým koníčkem!

 

Jak si vybrat štěně

Když už jste se rozhodli, že si pejska opravdu pořídíte, musíte promyslet další aspekty…

 

Psa, nebo fenu ?

To je velice individuální, záleží na tom, co komu vyhovuje. Fenky bývají jemnější, komunikativnější, musíte počítat s háráním 2x do roka, pokud budete chtít odchovat štěňata, je třeba si to dobře promyslet a případně se poradit se zkušeným chovatelem, co to obnáší. Pes bývá tvrdší, pracovitější, odpadají problémy s háráním, ale zase ho lákají háravé feny a procházky i v tom nejhorším nečase musí být trochu delší.

 

Štěně, nebo raději dospělého psa?

I zde jsou mnohá pro a proti. Výchova štěněte je náročná, období loužiček nějakou dobu trvá, také se musí počítat s destruktivním potenciálem štěněte. Na druhou stranu je v tomto období pes nejtvárnější a můžete si ho vychovat k obrazu svému. Dospělý pes nepotřebuje tak intenzivní péči, nebývá tak ničivý, ale zase má již své návyky a zkušenosti, které mohou někdy dělat problémy opři sžívání s novým prostředím a novou smečkou.

 

Čistokrevného psa s průkazem původu, nebo psa bez „papírů“?

Pokud máte jasnou představu, jakého psa chcete, jaké vlastnosti od něj očekáváte, pak je dobré volit čistokrevného psa s průkazem původu. Tak máte největší záruku toho, že z roztomilého štěněte vyroste opravdu pes, jakého očekáváte a chcete, a že bude odpovídat vybranému plemeni. Jestliže chcete ušetřit a zvolíte psa čistokrevného bez PP, vystavujete se nebezpečí, že vám z něj vyroste něco, co třeba nebude zcela odpovídat vašim představám, případně že bude psík zatížen nějakou vadou, pro kterou byl například jeden z rodičů vyřazen z chovu.

 

Jak vybrat chovatele?

Vybrali jste si plemeno a nyní se poohlížíte po vhodném psím miminku? Nejprve si stanovte svůj cíl – rozhodněte se, co chcete s pejskem dělat. Je zbytečné kupovat si štěně tzv. show kvality, tedy s nejvyššími výstavními předpoklady, když vás výstavy nelákají a chcete ho jen tak pro radost. Pokud chcete pejska na práci, nebudete si vybírat výhradně exteriérovou linii, jestli máte výstavní ambice, nepořídíte si štěně po rodičích v typu, kteří už dnes není moderní atd. Přesto doporučuji vybrat si kvalitní štěně. Můžete třeba změnit názor, tak abyste neměli zavřené dveře... Bez průkazu původu se nemůže pejsek zúčastňovat výstav ani některých zkoušek lovecké kynologie a podobně.

V záplavě inzerátů můžete snadno narazit na tzv. „puppymill“ tedy mlýn na štěňata. I chovatelé štěňat s PP mohou být někdy „množiteli“, kteří chovají psy jen za účelem zisku a pravá podstata chovatelství jim zůstává utajena. Většinou je podle hovoru v telefonu nepoznáte, odhalíte je až při osobní návštěvě. Najděte si chovatele co poskytuje "chovatelský servis" a nezávaznou návštěvu. Každý z nás, ať už plánuje štěně na výcvik nebo výstavy, chce především zdravé zvíře, řádně socializované a dobře živené. To je nejdůležitější požadavek. Vybíráte-li štěně podle inzerátů, vyžádejte si nezávaznou osobní návštěvu ještě před odběrem štěněte. Chovatel, který nemá co skrývat, vám rád předvede miminka a pochlubí se jimi. Můžete tam přijet prakticky kdykoliv, vidíte, v jakých jsou podmínkách, jak se jim daří, jaký mají kontakt s lidmi atd.

Nejsnazší cesta, jak najít slušného chovatele, je dát na doporučení některého ze seriozních chovatelů. Je vhodné zajít se podívat na nějakou chovatelskou akci, pozorovat, jak se kdo ke svým psům chová (například, kdo nedá celý den na výstavě psovi ani misku s vodou, nebude patrně ani překypovat péčí o svůj vrh) a i na základě toho je oslovit. Na výstavě si prohlédněte prezentované psy, vybírejte, jaký by se vám domů líbil a dejte se s chovateli do řeči, většinou vám rádi řeknou, kde jsou právě štěňata, zda mají nějaká, jestli jejich - vám sympatický - pes kryl a kde má štěňata atd. Zkrátka vybírejte, sledujte, nespěchejte. Pamatujte, že si vybíráte životního kamaráda na 12 let svého života!

 

Jaké si vybrat to pravé?

Pokud jste si štěně rezervovali dostatečně dopředu, můžete mít „právo první volby“. Jestliže si jedete pro psa a běhá před vámi šest nádherných kuliček, lituji vás… Vybrat to nejlepší je velmi složité a v osmi týdnech není jisté vůbec nic. Důležité je, aby štěně mělo zuby v nůžkovém skusu, je-li to pejsek, tak spuštěná varlata. Ostatní musíte už vybírat podle toho, co od psa očekáváte. Chcete-li ho na výcvik, budete sledovat především povahu, chcete-li ho pro chov, budete hledat takové, které má nejvýraznější znaky vašich požadavků na exteriér, chcete-li štěně na mazlení, dáte na city… Zkrátka výběr štěněte je složitá věc. Nejlepší asi je, když si sednete s chovatelem mezi pejsky a dlouho je pozorujete. Některý z nich vám učaruje natolik, že po něm prostě sáhnete a už ho nepustíte.

 

Návštěva u chovatele

Dohodněte si před odběrem návštěvu u chovatele a mějte na paměti, že poctivý člověk nemá co skrývat! Chtějte vidět prostředí, kde štěňátka vyrůstají, kde se narodila, zda jsou v čistotě, nepáchnou, neteče jim z očí, nebojí se lidí atd. Nikdy si nenechte štěně odněkud přinést! Běžte se podívat, kde se váš drobek narodil a kde dorostl, než jste si pro něj přišli. Nepřebírejte štěně přes plot! Nedůvěra se vyplácí…  Pokud narazíte na chovatele, který má třeba ve sklepě přepravky a v nich bez světla žijí štěňata i feny, raději se otočte se a už se tam nevracejte…

 

Záloha

Někteří chovatelé zálohu na štěně berou, jiní ne, je to jistota obou stran - pro vás, že vám ho neprodá, pro chovatele, že ho má najisto zadané. Výše zálohy a její vratnost je zase jen dohodou chovatele a budoucího majitele. Rozhodně byste si měli vyžádat v případě placení zálohy doklad, kde bude podchyceno vše - tedy kdo, kdy a s kým smlouvu uzavřel, co je předmětem smlouvy, zda je záloha vratná, nebo nevratná a za jakých podmínek. Vše by mělo být jasně stanoveno.

 

Podepište kupní smlouvu

Prvním dokumentem, který dostává majitel do ruky společně se štěnětem, je kupní smlouva. Ta je podepsána na základě dohody obou stran a je tedy nutné, aby i nový majitel se vším ve smlouvě souhlasil. Když se vám nebude něco zdát, raději situaci řešte ještě předtím, než smlouvu podepíšete. Nebojte se poradit nebo v případě nevýhodných podmínek štěně odmítnout. Smlouva může být v zásadě velmi strohá, nebo naopak velmi obsáhlá. Rozhodně vždy přemýšlejte a nejednejte unáhleně. 

 

Přejeme vám hodně štěstí při výběru psího kamaráda!

 

Článek převzat z www.vymarskyohar.websnadno.cz

Foto: Krasty a Páralovi