4 předpoklady správného výcviku


Ne nadarmo se říká, že pes je nejlepší přítel člověka. Je-li však nevychovaný, kromě radosti způsobuje také problémy. Jaké jsou klíčové kroky k tomu, aby bylo soužití se čtyřnohým kamarádem harmonické?

 

Důslednost a respekt

Při výcviku je nejdůležitější být důsledný a ze svých požadavků neslevovat. A to i v případě, že vám pes předvede ty nejsmutnější oči. Jedině tak si vybudujete respekt. Obrňte se trpělivostí a připravte se, že zvládnutí některých povelů může trvat delší dobu. Jsou plemena, která se cvičí jednoduše (např. německý ovčák), jiná mají „svou hlavu“ (např. akita inu). Co se však týče respektu, ten musí fungovat i opačně, tedy od pána k psovi. Vyvarujte se neadekvátních fyzických trestů.

 

Intonace

Pes rozeznává, jak se s jednotlivými pokyny mění hlas. Proto pozná, když ho chválíte nebo káráte. Dbejte tedy na to, aby poloha hlasu byla pokaždé taková, jakou ji situace vyžaduje.

 

Pravidelnost

Pejskovi se věnujte pravidelně už od štěněte. Jedině tak ho naučíte, že poslouchat je samozřejmost. Nedá se s jistotou určit, jak dlouho výcvik zabere a ani, jak často bude potřeba psa trénovat. To záleží nejen na plemenu, ale i na povaze každého psa. Přesto však dbejte na to, abyste psa cvičili s železnou pravidelností. Zároveň však pamatujte na to, že byste měli dodržovat přestávky. Pes se nejlépe soustředí po dobu pěti až deseti minut.

 

Motivace

Motivací může být obyčejná pochvala po správně provedeném cviku, ještě lépe však působí pamlsky. Mnoho majitelů používá při výcviku také klikr. Více se o výcviku s klikrem dočtete zde. Malé štěně se ve spoustě ohledech podobá dítěti, na to nezapomínejte. Navíc to, jak se k psovi budete chovat od štěněte, se poté odrazí na jeho povaze i v dospělosti. Buďte tedy trpěliví, chápaví a pejska dostatečně chvalte. 


Vanda Ročková
Aktualizováno: 20.9.2015 18:54:38
Napsáno: 19.9.2015 16:11:56

Forum.

2.10.2015

saktor

NEVIN JAK HO MIT

14.10.2015

Mária

Mám 11-měsíční fenku křížence labradora s flat retrivrem.Fenka je mazlivá,přátelská ale bohužel i k cizím lidem.Na přivolání poslechne jenom někdy.Aby se trochu více vyylítala a pohrála venčím ji s majitelkou zlatého retrívra.Fenky si rozumí.Vadí mi ale,že ta moje mne v tu chvíli ignoruje,jako kdybych tam nebyla a poslouchá pouze příkazy majitelky zl.retrívra.Nevím kde dělám chybu a jsem z toho dost otrávená.

13.12.2015

míša

Mário, to je to, o čem se tu píše musíte si vybudovat respekt. A bránit pejskovi aby se mazlil s lidmi s kterými nechcete aby se mazlil a venčit ho nějakou dobu sama aby si zvykl na vaše příkazy byla jsem v podobné situaci s mým pinčem.

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz