Chůze po schodech – žádný problém


Ještě dnes si živě vzpomínám, jak velký problém dělal mé fence, jako štěněti, zcela jednoduchý úkol - vyjít po schodech. Ono se není čemu divit, do čtyř měsíců věku byla zvyklá jen na pobyt na zahradě. Když jsme si pro ní ve 4. měsících přijeli, nebyla socializovaná, znala jen zahradu a řada samozřejmých činností pro ni byla zcela cizí. I když to zpočátku bylo trochu těžší, vše s přehledem zvládla. I ty obávané schody…

 

Na rozdíl od koček mají psi strach z výšek. Jenže kvůli bytovým podmínkám či návštěvám veterináře je nutné, aby se pes naučil chodit po schodech nahoru a zase dolu. S trochou trpělivosti to však nebude problém…

 

Snažte se vžít do kůže svého psa. Posaďte se na nejspodnější schod a podívejte se vzhůru. Možná pochopíte, proč ta mohutná konstrukce nahání vašemu mazlíčkovi hrůzu. Pro psa jsou nejděsivější hlavně schody, skrz které vidí dolů a vnímá výškový rozdíl. Proto buďte k psovi shovívaví a trpěliví.

 

Jak na to?

Jděte spolu se psem ke schodům a nic neříkejte. Nalákejte ho pomocí pamlsku na první schod a pokud na něj vstoupí, odměňte ho (pokud používáte klikr, klikněte a dejte mu pamlsek). Můžete ho nechat zase seskočit ze schodu zpátky na zem. Pokuste se o to samé ještě jednou. Postupně přimějte psa, aby vylezl vždy o jeden stupeň výš.

Pamlsky také můžete jen tak pokládat na schody. Ten na prvním schodu pes zřejmě spořádá hned, přesto ho můžete odměnit dalším (klik a pamlsek). Když se pak odvážně postaví předními tlapami na první schod, tak ho zase odměňte (klik a pamlsek). Po pár opakováních bude chtít statečně vylézt na další stupínky. Oceňte jeho odvahu další dobrotou (klik a pamlsek).

Dbejte na to, abyste psa zpočátku vždy zase přilákali dolů. To mu dodá jistotu a čas, aby si na výškový rozdíl zvykl. Nedovolte mu, aby nekontrolovatelně vyběhl nahoru. Mohl by ho přepadnout strach nad náhlou výškou a neodvážil by se sejít dolů, což by situaci jen zhoršilo.

 

Jestliže máte v domě otevřené schodiště, pomůže když spodní schody zakryjete látkou, takže se nemůže mezerami dívat dolů. Když pes působí jistějším dojmem, nechte látku ležet jen na těch schodech, na kterých právě trénujete. Brzy ji budete moct dát pryč úplně.

 

Vzhledem k tomu, že pes musí při tomto tréninku překonávat strach, není tak důležité kolik schodů zvládne. Jestliže zdolá za jeden den jen dva schody, je to v pořádku. Jakmile z něho nadšení a elán z cvičení opadne, je vhodné trénink ukončit. Další den můžete opět začít s nácvikem. Pokud chcete, aby si na chůzi po schodech zvyklo štěně, platí totéž: méně někdy znamená více. Zbytečně nenamáhejte jeho klouby, vazy a šlachy – jsou citlivé.

 

Pamatujte, že nejdůležitějším cílem cvičení je naučit psa, jak se má bez újmy na zdraví zase dostat dolů.

 

Tip: Velkou motivaci představuje někdo známý (kamarád, druhý páníček), který stojí nahoře na schodech a povzbuzuje psa, aby za ním přišel.

 

Věděli jste, že…

… na trhu jsou k dostání speciální schody pro psy? Jsou ideálním pomocníkem pro malá, stará či nemohoucí zvířata. S jejich pomocí mohou jednoduše nastoupit do auta nebo na oblíbený gauč.

 

Zdroj: Výcvik psa podle jeho temperamentu, Antje Hebel, Grada, 2011


Vanda Ročková
Aktualizováno: 22.1.2012 15:16:34
Napsáno: 8.10.2011 17:36:31

Forum.

1.10.2012

Jakub Kuchhař

Dobrý den, pes Labrador se bojí ze schodů nejde, ani na pamlsek nejde.Jak na to?

5.4.2013

lucie

Dobry den,nas boxer(30kg)se boji ze schodu uz nevime co delat,

17.9.2015

Katerina

Dobry den vytahli jsme z blbeho prostredi pejska ktery ma ale pres 40 kg je absolutne nesocializovany schody zvladl ale nevim si s nim rady mame v byte schodu do loznice a jspu pruhledne nahoru ksme ho dostali ale dolu mi nechce jit ma prosim nekdo radu ? Pes ma jen o 15kg min nez ja nikdy ho nemuzu unest

9.10.2015

Monika

Dobry den,mame stejny problem,bohuzel bydlime na schodech a nevim,co delat-pamlsky nefunguji. Mam 2 fr.buldocky,starsi umela hned a chldi dokonce pres dva,je atlet,ale stene 7 mesicu se nechce naucit nic-ani schody,ani jine zakladni pokyny. Uz je to nekolikaty hafik,ale toto jsme jeste nezazili,co s tim?

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz