Chyby ve výchově psa


V České republice žije více než 2 miliony psů. Kolik jich je vychovaných a kolik ne, to nikdo neví. Taková studie by byla jistě zajímavá, ale těžce realizovatelná. Výchova je jednou z nejdůležitějších věcí v životě psa. Správně vychovaný pes nemá problémy s okolím a majitel může být na takového psa patřičně hrdý. Co když se ale pes nechová tak jak má? Kňučí, kouše, trhá, utíká, dožaduje se jídla u stolu apod.? Náprava takového psa není tak obtížná, jak by se mohlo zdát. Větší problém je většinou s majitelem, který si nechce nebo neumí přiznat, že udělal ve výchově svého psa chybu. Těm, co si chybu přiznají a snaží se ji napravit, jde pomoci velmi snadno pár radami. Bohužel se najdou i takoví lidé, kteří si myslí že jejich pes je dokonalý, i když návštěvě rozkouše boty a počůrá kalhoty. S takovými lidmi sice nic neuděláme, ale pro ty, kteří ví, že jejich pes není dokonalý a chtějí to napravit, mám pár rad. Chybou v chování je například to, když pes neustále štěká, do všeho kouše, nepřijde na přivolání, škemrá u stolu, neumí chodit na vodítku a při příchodu domů na nás skáče.

Cvičení je zábava

Psa se dá naučit téměř čemukoliv, pokud to bude brát jako hru. Musí to nejen bavit jeho, ale i vás. Pokud z vás vyzařuje pozitivní energie, pes to cítí a povely bude vykonávat radostněji.
Pozor ale musíme začít dávat, jestliže pes začne odmítat cviky provádět. Je to povahou psa nebo únavou? Nejlepší je cvičit krátce a intenzivně než dlouze. Nesmíme psa přetěžovat, jinak ho přestane cvičení bavit.

Základ

Základem pro převýchovu či odnaučení nežádoucího chování je umět to psovi sdělit. Pokud pro pochvalu a trest používá každý člen rodiny jiný tón hlasu, je to špatně a pes se to takhle neodnaučí. Nejprve se tedy musí celá rodina domluvit, jak „to“ budou psovi říkat. A také se musí domluvit, co psa chtějí odnaučit. Když rodiče zakáží psovi lézt do postele a děti ho tam budou vesele tahat dál, pes bude zmatený a nebude vědět co má dělat. Dále by se měla celá rodina domluvit na tom, jaký povel budou na co používat.

Když pes nepřiběhne na přivolání
Voláte desetkrát „ke mně“ a pes stále nic? Proč si kazit povel když víte, že pes stejně nepřijde?
Nejlepší je začít s nácvikem doma a až pak pokračovat ve výcviku venku.
K tomu, abych naučila psa lépe povel „ke mně“ se mi osvědčila dlouhá šňůra, tzv. stopovací vodítko nebo lonžka. Její délka je nejlepší min. 10 metrů. Pro menší plemena psů dobře poslouží i prádelní šňůra opatřená karabinou. Dlouhá může být podle vašich představ. Psa si připnu na lonžku a nechám ho odběhnout. Po zavolání „ke mně“ jemně škubnu lonžkou směrem k sobě. Pokud se pes otočil a váhá nebo se přímo rozběhl k vám, chvalte ho. Po přiběhnutí k vám psa hodně pochvalte a odměňte ho třeba pamlskem. Pokud nepřiběhl, jednoduše si ho přitáhněte. Pes pak už pochopí, co po něm chcete.
Dalším způsobem jak psa naučit přivolání je, že mu v nestřeženém okamžiku utečete. Pokud pes odběhl a na přivolání nereaguje, prostě se otočte a jděte pryč. Pes si vás utéct nenechá, a tak jakmile přijde k vám, pochvalte ho. Mnoho lidí dělá chybu v tom, že psa po příchodu pokárá, což si vlastně pes spojí jako přiběhnutí = trest.

Pojídání výkalů a dalších předmětů
Pojídání výkalů může mít velmi mnoho příčin. Tento jev pozorujeme u dnešní populace psů poměrně často. Existuje několik vysvětlení, proč to psi dělají, ale žádné z nich nebylo dosud zcela prokázáno. Pojídání výkalů je časté, pokud strava psa není dostatečně kvalitní. U štěňat slouží toto chování k vybudování vlastní střevní mikroflóry. Existují také onemocnění, která mohou vést k pojídání výkalů, je to například nedostatečná funkce slinivky břišní nebo silné začervení. Někteří citově zanedbávaní psi požírají výkaly, aby upoutali pozornost svého majitele. Pojídání výkalů budeme psa odnaučovat velmi těžko. Může pomoci, když trus posypeme velmi ostrým kořením, např. cayenským pepřem, aby ho to pro příště odradilo.
Pokud pes požírá kameny nebo jiné předměty, je to velmi nebezpečné. Proto musíme být ve střehu a pokárat ho, pokud ho přistihneme, jak se snaží do sebe něco nasoukat. Jednou z příčin tohoto chování může být nedostatek pevnější potravy, další možností je, že chce upoutat vaši pozornost. Pokud štěně začne požírat kameny, přitáhne větší pozornost, než kdyby nic nedělalo. Zkuste se tedy svému štěněti víc věnovat.

Utíkání
Příčin proč pes utíká může být mnoho, nejpravděpodobnější je ale to, že pes nemá dostatek pohybu a možností se vydovádět. Proč ho musíme na procházce vodit jen na vodítku, když by se mohl proběhnout i volně? Volte ovšem místa vhodná pro psy, ve městě najděte místo, kde je volný pohyb psů povolen. Vyvarujte se míst, kde psovi hrozí nebezpečí v podobě jedoucích aut atd. V přírodě zase hrozí jiné nebezpečí – divoká zvěř, za kterou může pes utéct, když bude následovat své lovecké instinkty. Pokud máte obavy, že vám pes uteče, je dobré mít ho neustále na lonžce, dokud nebude 100% zvládat povel „ke mně“ V případě, že se snaží utéct, máte možnost šňůru přišlápnout. Základem ale zůstává pořádně nacvičit přivolání.

Škemrání u stolu
I když škemrání u stolu někomu nevadí, tak pro většinu lidí je tento zlozvyk opravdu nepříjemný. Chceme se v klidu najíst, když v tom pes přijde a začne žebrat. V lepším případě jen kouká a pokládá hlavu na klín. V horším případě začne kňučet a vyskakovat na nás či dokonce na stůl. Takhle teda ne! Pes musí mít jasně vymezené místo, kde dostává potravu. A to se musí dodržovat. A nemůžete se vymlouvat na to, že přece tak krásně koukal.
Pokud na vás pes vyskočí, je jednodušší psa rukou stlačit a říct mu „fuj“ či „nesmíš.“ Opět se musí dodržovat pravidlo o důslednosti celé rodiny. Pokud psovi nic od stolu nedáváte a pak zjistíte, že ostatní členové rodiny psovi tajně něco podstrkují, je celé učení k ničemu.

Olizování

U olizování opět platí, že ne každému majiteli psa olizování vadí. Když vás olízne malý pes, je to ještě přijatelné, ale pokud na vás skočí a oblízne vás nějaký cizí psí obr, je to jistě velmi nepříjemné. Když nechceme, aby nás pes olizoval, musíme mu to zakazovat už od mládí. Většina lidí si ani neuvědomuje, že na nás pes může přenést nějakou infekci, zvlášť jestli si venku rád smlsne na nějaké smradlavé „pochoutce“.

Štěkání

Pokud pes na všechno za dveřmi v bytě neustále štěká, je to jeho přirozený pud, brání si své teritorium. Pokud ho to ale chcete odnaučit, musí to dělat vždy jen jeden člen domácnosti, nejlépe majitel psa. Pokud pes štěká a přidá se k němu celá rodina – nejdříve otec s hlasitým fuj, následně matka a děti, pes to bere jako povzbuzení pro to co dělá – štěkáte s ním. Takže bude stačit, když povely bude vydávat jen jeden člen domácnosti.

Kousání a ničení věcí

Rozkousání nových bačkor, v horším případě nové sedačky, je opravdu hodně nepříjemné. K přerušení nežádoucí činnosti používejte povely „fuj“ nebo „nesmíš“. Vystihněte okamžik, když psa při kousání nachytáte. Jasným a výrazným „fuj“štěněti sdělíte, že něco dělá špatně. Pokud mu dáte povel „fuj“ a štěně přestane do oné věci kousat, nesmíte zapomenout hodně ho pochválit. Pokud štěně kouše třeba jen do dřeva nebo jen do věcí z látek, zkuste mu z toho materiálu koupit hračky. Odnaučení kousání do věcí staršího psa je mnohdy velmi složité. Zvlášť pokud ničí věci v době vaší nepřítomnosti a vy ho při činu nemůžete nachytat. Nejspíš to dělá, když je doma sám, nudí se a stýská se mu. Proto psa před odchodem do práce pořádně vyvenčete, aby se unavil a prospal dobu, po kterou bude sám. Jděte s ním na delší procházku, házejte mu míček atd. Doma mu nechte hračky a něco na žvýkání (např. buvolí kost). A pro jistotu odkliďte věci, které by mohli být pro psa nebezpečné. Když přijdete domů a zjistíte, že pes nic nezničil, hodně ho pochvalte, jak byl hodný.

Čůrání doma
Vykoná štěně svou potřebu vždy někde jinde než na určeném místě? Důvodem, proč to dělá, může být opět upoutání pozornosti. Spíše to však bude tím, že štěně nepochopilo, kam má chodit vykonávat potřebu. Strkání čumáku do loužičky je pro psa traumatické a především to nefunguje. Takže pokud štěně vykoná potřebu někde jinde než mělo, vezmeme ho k tomu místu, ukážeme prstem na ono místo a štěněti důrazně řekneme „fuj“, „nesmíš“ apod. Pak vezmeme hadr nebo kus novin, do loužičky to namočíme a odneseme na místo, kde chceme, aby pes vykonával potřebu. Tam mu to znovu ukážeme. Pokud štěně pochopí, máme vyhráno. Lepší variantou ale bude učit štěně čůrat rovnou venku. Štěně bereme ven hned po probuzení, před a po jídle, před spaním a taky vždy, když bude neklidné. Když se vyčůrá venku, hodně ho pochválíme a odměníme ho pamlskem. Štěně si tak spojí vykonání potřeby s trávníkem venku a později se samo začne dožadovat vypuštění ven. Pokud to ale zanedbáte a psa ven nepustíte, ten následně vykoná potřebu doma a vy ho pokáráte, je to špatně. Štěně bude zmatené, ale na vině jste vy. Pes se dožadoval vypuštění ven, aby mohl vykonat potřebu, a když mu nezbyla jiná možnost, vykonal ji doma.

Nové trendy – oblečky a vůně

V dnešní době se stále častěji můžeme setkat s majiteli psů, kteří podléhají módním trendům a svému psovi kupují nejrůznější oblečky. Někomu se oblečky líbí, jiní je odsuzují. Je jen na nás, jestli svého psa oblečeme nebo ne, ale vždy bychom se měli řídit potřebami psa. Musíme si uvědomit, že pes má svou přirozenou teplotu a obleček ji nabourá. Lidé se pak často diví, že jejich pes onemocněl, i když měl obleček. Krátkosrstá plemena, která žijí v bytě a v zimě jdou ven, by obleček proti prochladnutí měla mít, ale měl by být především dobře prodyšný. Obleček by neměl psa omezovat v pohybu.
Dalším trendem je navonění psů. Tím, že majitelé svého psa „navoní“, si neuvědomují, že mu především kazí čich. Pokud se takový pes setká s jiným psem, může být napaden už z toho důvodu, že cizí pes nerozpoznal pach toho druhého a považoval ho tak za hrozbu. Dalším možným škodlivým jevem je i to, že pes je často na parfémy alergický. Nikdy nevíte, jak přesně zareaguje na jakou vůni. Takže se nemůžete divit, když na svého psího „miláčka“ vylijete celý flakónek parfému a on to pak nerozdýchá.

Závěrem
Každý zlozvyk se dá odnaučit, pokud chcete. Někdy stačí trochu popřemýšlet, někdy pomůže dobrá rada. Někteří psi to pochopí rychleji, někteří potřebují delší čas. Na některé psy platí obecné rady, někteří vyžadují individuální přístup. Chce to především trpělivost a hlavně neslevovat z požadavků. Štěně si může např. spojit, že vždy když zakňučí, tak vy mu dovolíte, co předtím nesmělo. Při výchově a odnaučování zlozvyků dbejte hlavně na důslednost a jednotnost všech členů rodiny.
Pevná ruka majitelova při výchově = pohodový pes bez zlozvyků

Text: Ivana Pospěchová
Foto: Sedláková, Aneta Karvánková, Eva Nováčková, Dominika Černá, Jitka Divišovská


Vanda Ročková
Napsáno: 30.10.2008 15:04:36

Forum.

Vložit príspěvěk

4.11.2008

Kateřina

Dobrý den, moc prosím o radu ve výchově psa.Mám fenku Jacka russela,je jí 15 měsíců.Základní výchovu celkem zvládá,cvičila jsem jí na stopovacím vodítku.Přesto s ní mám problém,asi 3krát mi utekla.Spočívá to v tom,že na procházce je hodná,poslouchá,ale pak se jí něco přehodí v hlavě a začne přede mnou utíkat.Nebero to jako hru,utíká přímo přede mnou a na povely vůbec nereaguje.Stane se to třeba jednou za dva měsíce a najednou.Nevím,jak jí k sobě nalákat,protože pamlsky jí v tu chvíli nezajímají a nevím,jak jí za tohle potrestat.Svého psa nechci seřezat,kousnu jí do ucha,ale přijde mi to jako malé potrestání. Proto Vás žádám o radu. S pozdravem Kateřina

4.11.2008

Ivana

Nebojte, fenka zkouší upevnění pozice. Je jí teprve 15 měsíců. To je puberta a bude to tak s ní třískat dál dokud nezjistí co si doopravdy může a nemůže dovolit. Kdyžtak jí nechávejte běhat s lonžkou, případně s vodítkem. Když tohle začne dělat, jednoduše ji ignorujte. tím že na ni budete řvát a lákat nic nezmůžete. jenom si kazíte povel. prostě počkejte až ji to přejde. a zavolejte ji. pokud přijde nebo bude váhat, musíte chválit. Pokud nepřijde a bude ignorovat, musíte jí dát hlasem najevo že se zlobíte (ale neřvat, prostě jen hlubší rozzlobený hlas). Pokud ani pak nepřijde, už to nemá cenu. Honit ji taky nemá cenu, nechytnete ji. Takže se otočte a běžte jednoduše pryč. Ona půjde za váma, nebojte. bude se bát že jí utečete. A můžete se jí i schovat a věřte že když se jí po nějaké době objevíte tak bude tak šťastná, že zapomene že k vám nechtěla a přiběhne k vám. Kdyžtak zkuste ještě víc popsat tu situaci když od vás utíká? Moje fenka to taky ještě občas dělá, ale vyloženě na ní vidím že ze mně má srandu, v tu chvíli si totiž zkouší co může a nemůže. To já pak zasáhnu tím že na ni škaredě mluvím a otočím se k ní zády, odcházím. A když ani to nezabere, tak ji srazím k zemi, hlavu i tělo přitisknu a naštvaně jí říkám že se to nesmí. Pak už je hodná a neudělá to. Jde jen o to poznat, kdy si z vás pes dělá srandu a ujasńuje si pozici, a kdy si chce vyloženě hrát nebo chce zdrhnout. Ivana

4.11.2008

Kateřina

Zrovna včera mi utekla.Uteče,zastaví se a koukne, kam jdu já a jde jiným směrem než já, bojím se aby nevlítla do silnice. Včera jsem dala na radu známé a otočila jsem se a utíkala od ní pryč. Nejdřív stála, pak běžela za mnou, ale běžela kolem mě, abych jí nemohla chytit.Takže asi 20 minut jsem jí naháněla, pak jí odchytila a doma jí dala na místo asi na 1,5 hodiny. Bojím se, že to udělá znovu. Nemá ke mě zřejmě takový respekt a tak si dělá co chce. Ale přeci respekt nezískám výpraskem.

4.11.2008

Ivana

No to ne, klasicky to vidím ale jako u mojí fenky když to s ní začne zase šít. Taky za mnou běží ale jen naoko a když se otočím tak ne a ne se nechat polapit. Prostě zkouší co může. Buď to chce ji mít na té lonžce, nebo vymyslet něco jiného. Sednout si a dělat že jíte něco dobrého, otočit se a ignorovat. Je toho spoustu, stačí trochu přemýšlet co asi na mého psa bude fungovat nejlíp. Moje fenka ví, že když zlobí tak následuje automaticky hrozba, a když neposlechne tak se zkrátí procházka. Nejlíp to u mně funguje tak, že jakmile ji chytím, vynadám jí a hlavu jí držím tak ať se mi schválně dívá do očí. Pokárám ji hodně škaredým a rozzlobeným hlasem, načež ji připnu na vodítko, zařvu k noze a škubnu s ní k sobě a jde se domů. To pak celou cestu jde jak svatá, ale nesmím jí povolit tak je doma za trest ještě na několik hodin zavřená a já ji ignoruju. Ona to zkouší, takže pořád musíte přemýšlet a vymýšlet nějaké nové fígle. Jo a ještě jedno mě napadlo, pokud máte třeba zahradu a tam s ní přivolání necvičíte, tak byste měla začít i doma, aby si zvykla že poslouchat se musí všude :-) Určitě to půjde, nebojte, je to puboška a ta to bude zkoušet dokud to s ní bude šít. Musíte vydržet a nepovolit.

5.11.2008

Kateřina

Dobrý den, včera se mi s fenou stala zásadní věc a ode dneška chodí jen na vodítku. Byly jsme venku a přestala poslouchat, tak jsem se jí schovala. Viděla jsem jí, ale ona mě ne. Seděla na místě a čekala, nehledala mě. Pak odběhla, tak jsem běžela za ní, ale jak mě uviděla byla úplně zmatená a běžela ode mě pryč. Pak se mi ztratila, tak jsem jí asi 15 minut hledala, takové trauma jsem dlouho nezažila. Našla jsem jí, jak čeká před vchodem našeho domu. Pak celá přikrčená ke mě přišla. Myslím,že i jí to vystrašilo, že mě ztratila, ale tohle se nesmí opakovat. Budu jí venčit na stopovacím vodítku a cvičit jí a doufat, že jí to přejde. Jen se chci zeptat, jak starou máte fenu?Děkuji

5.11.2008

Ivana

Moje fenka má 3 roky, ale je to hovawart a ti dospívají později. A zhruba kolem toho 2-3 roku se vaše fenka plně vyvine a přejde ji puberta. Pokud k vám přikrčená přišla, může to znamenat i to že věděla, že udělala něco špatně. Pokud seděla a čekala, měla jste ještě počkat. To byla chvíle kdy se rozmýšlí co má dělat. Pokud pak utekla, myslím že to nebylo tím že by od vás chtěla utéct ale došlo jí, že vás nemá. Měla jste zůstat schovaná a akorát zavolat. Věděla by že tam někde jste a hledala by. Pokud byla zmatená a běžela pryč, buď to bylo trucování nebo se zlekla že jí honí někdo cizí, třeba vás nepoznala. Nesmíte za ní zběsile běžet. Je třeba se zastavit, případně se znovu otočit a jít pryč. Je dobře že doběhla domů. Nebojte, taky se mi to stávalo než jsme se s mojí fenou domluvily co a jak. Je dobré nechat jí to stopovací vodítko a dokud nebude 100% poslouchat na vodítku, navolno nesmí. To jsme s mojí fenkou cvičily asi půl roku.Je to dlouhá doba, vím, ale teď bych řekla že výborně poslouchá. Pokud teda nevidí malého psa. Nedávno mi ji během dvou týdnů napadli tři malí psi a teď trénujeme zase důvěřivost v malé psy. Jakmile nějakého vidí tak je schopná ho sežrat, ale to je už druhá věc. Berte s sebou nějaké dobré pamlsky na které reaguje. Taky ještě se dá to, že před sebe hodíte pamlsek, tak ať to fena vidí a ustoupíte. Pokud ho sežere máte skoro vyhráno a chce jí už jen navnadit znovu k sobě. :-) Přečtěte si ve fóru když jsme s jednou paní řešily neposlušnost její fenky ridgebacka. Je to někde dole. Taky doporučuji stránky Rudy Desenského a přečíst si tam diskuzi(Odkaz. Ivana

10.11.2008

Lucie

Ivano, promiňte, ale některé vaše rady jsou opravdu velmi nevhodné. Pořád píšete o tom, jak si pes něco nesmí dovolit, ale to co tady padlo v dotazech byli vesměs psi, kteří nemají jasno v tom, co mohou a co ne, nebo psi, kteří jsou nadměrně nebo nevhodně trestáni a papičky se bojí. Např. poslední dotaz - fena vůbec neví, že udělala něco špatně. Takhle dalece pes nedokáže přemýšlet! Ona pouze viděla nervozní paničku, jak se k ní blíží, rozeznala signály strachu a hrozby a podle toho se chovala. Málokdy funguje psa "zadupat do země" a už vůbec to nefunguje, když nepřiběhne na zavolání. Majitel musí být ten, ke kterému se pes bude vždy nadšeně vracet, a ne ten, ke kterému nepřijde, protože bude mít obavu z trestu. Prosím, než tady budete dávat svoje rady, pořádně si promyslete, co píšete.

10.11.2008

Ivana

Ale já tady nepíšu o tom aby někdo psa mlátil. Pokud byste četla pořádně, tak jsem radila psa na lonžku a dokud nebude 100% poslouchat tak na volno nesmí. O ničém jiném než když pes 100% neposlouchá a přirozené autoritě tady nemluvím. A proč psy považujete za blbé? Pes si plně uvědomuje že udělal něco špatně!!! A za tím si tedy stojím, není to blbé zvíře, které si nic neuvědomuje. Pes je velice chytrý tvor. A mluvím z vlastní zkušenosti a mluvím i podle toho, jak jsem se učila u jednoho výborného kynologa (několikrát mistr republiky, umístění do první dvacítky na mistrovství světa...Mudr. Tichý jestli vám to něco říká) A pokud si myslíte že když pes udělá něco špatně a nemá přijít trest, tak by mně tedy zajímalo, jak to vy se svým psem děláte? To ho chválíte za to že udělal něco špatně? To musí teda vypadat!!! Jo a ještě jednu věc, pokud by se fena svojí paničky bála, tak ji neposlechne ani na blbé sedni. Jo a ještě jednu věc, lidi tady nenabádám aby své psy mlátili, jak si myslíte. Psala jsem že musí přijít trest nejlépe slovní - pokárání hlasem. Tohle podle mně na psy funguje nejlíp pokud udělají něco špatně, ne žádné mlácení. Ale každý má svůj názor takže si vychovávejte vy psa jak chcete a já si ho budu vychovávat taky podle sebe. A pokud máte něco proti mým názorům, nemusíte se do mně hned navážet, ale můžete Kateřině dát taky svou radu a ta ať si vybere podle toho co je nejlepší. Stačilo napsat "myslím si že Ivana nemá pravdu a měla byste se chovat tak a tak"... apod. Navážení do mně je sice od vás velmi nízké, ale ještě horší je to, že jste vlastně ani Kateřině neposkytla žádnou radu. Mějte se hezky. Ivana

10.11.2008

Lucie

Stojím si na 100% za tím, že pes nedokáže abstraktně přemýšlet a zhodnotit, že něco udělal špatně. Pes v prvé řadě reaguje na řeč těla svého majitele. Pokud je majitel (i jen podvědomě) naštvaný, nervózní, hysterický, pak pes bude reagovat strachově (přesně jako fena Kateřiny). A konkrétní rada? Máte ji mít. Především by Kateřina měla začít přemýšlet, proč se jí fena bojí. Jak trestá? Je to přiměřené? Nestačilo by slovně? Netrestá nevhodně? Fena před ní utíkala (když k ní běžela) a krčila se, když ji konečně našla. To JE strach! Takže přehodnotit tresty a zmírnit je. Rada číslo dva - neplést si výcvik s výchovou. Fenka je mladá (tipuju) a měla by se především vychovávat. Kateřina píše, že ji dá na stopovačku a bude "cvičit". Chyba! Kateřina by především měla napravit vlastní vztah k feně. Měla by se stát paničkou, které fenka může věřit a být s ní ráda. Paničkou, která bude znamenat bezpečí, jistotu a ochranu. Teprve pak může přijít výcvik ve smyslu toho, že Kateřina bude fenku učit, co znamená povel "ke mně". Se stopovačkou souhlasím, proč ne. Ale stopovačka je pouze pomocná ruka, není to řešení. A ještě zareaguju na jednu věc. Ptáte se, jak reaguju, když pes něco udělá špatně. Nejdříve se ptám sama sebe, co jsem zvorala. Fakt. Buď pes povel neumí a musím se tedy vrátit zpět a učit ho, nebo nejsem dost důsledná (což neznamená tvrdá!). Chovám se přiměřeně situaci a pokud vím, že chyba je ve mně, napravuju to u sebe, ale netrestám psa. Jen dodám, že mám doma dva velké pastevce, stále mě ještě nesežrali a, světe div se, na své plemeno celkem slušně poslouchají. Nezajímá mě, kdo vás učil. Jde o to, co tady radíte ostatním. Tím můžete napáchat hodně škod, proto jsem vás prosila, abyste si odpovědi pořádně promyslela. Pes není tvor, který nás musí z principu poslouchat. Pes je partner, kterému musí činit radost nás poslouchat. Jinak to nefunguje.

10.11.2008

Lucie

Ivano, omlouvám se že to sem píšu, ale díky Googlu jsem našla dotaz, ve kterém se sama ptáte na stránkách Psí školy Falco na velký problém s Vaší fenou. To, co tam popisujete, vůbec nesvědčí o znalosti psí problematiky. Domnívám se, že člověk jako vy (máte prvního psa a sama ho nezvládáte) by neměl psát články o psech na takto navštěvovaný server, a už vůbec by neměl radit dalším začátečníkům.

11.11.2008

Ivana

já ale žádný problém se svou fenou nemám a ani o něm nevím... první můj pes to není, je to již 4, a zvládnutou ji mám dobře...

11.11.2008

Ivana

jo a Lucie, paní jste stále nedala žádnou radu. A jestli myslíte dotaz někdy z léta pokud si pamatuju, tak jsme s kamarádkou dělaly na cvičák studii, vymyslely jsme si fiktivní situace kterou majitel se svým psem nezvládá, a poslaly jsme je do různých poraden na netu. Takže se to týká jak psí školy falco, tak třeba i stránek rudy desenského a mnoha a mnoha dalších lidí... Pokud budete chtít, tak mi sem napište mail a já vám celou studii pošlu. Byla docela podnětná a bylo zajímavé sledovat, kdo vám co poradil a musím říct, že názory se velmi, ale velmi lišily... Toť tolik k tomu a řešit to více nehodlám... Mějte se

11.11.2008

Ivana

Omlouvám se, nějak jsem to projela. Rada celkem dobrá na můj pohled, ale taky píšete že na své plemeno celkem slušně poslouchají, a to podle mně ještě není zdaleka ono. Já taky se svou fenou neustále pracuji a zlepšuji vztah, jsou jí teprve 3 roky a vzhledem ke špatným kyčlím a játrům nemáme takové možnosti jaké bychom chtěly... No nicméně, po přečtení mé rady trochu zpátky nacházím věci které jsem mohla napsat trochu jinak... Sice si nemyslím že by se fena Kateřiny bála, protože jak píše uteče jen někdy a podle mně s ní takhle tříská puberta a zkouší co může. Osobně znám jednu fenku jack russela ve věku roku a půl a na vlastní oči vidím co s ní nedůsledná ruka páníčků udělala. Nicméně si myslím, že když Kateřina spojí moji radu s vaší radou dohromady tak z toho nakonec vyjde nejlepší celek... Ivana

11.11.2008

Alois

Dobrý den Ivo, teda pokud vám tak mohu říkat. Mám velký problém se svým křížencem německého ovčáka a labradorského retrívra. Vždy když ho pustím na zahradu, okamžitě běží na kompost a nejde ho z něj dostat, to však není největší problém. Největší problém je ten že jakmile jdeme na procházku, okamžitě začne tahat a vyjíždí po ostatních psech. Nic na něj neplatí, vůbec nic. Prosím pomozte, už si nevím vůbec rady!!!

11.11.2008

Ivana

Hezký den Aloisi. Problém s vyjížděním po psech vidím v nedostatečné socializaci nebo nevyřešeným napadením vašeho psa jiným, což se i takhle může projevovat. Řešení bych viděla v častém setkávání s nějakými psy, se kterými se nerve a v seznamování s novými. Otázkou je, zda takhle vyjíždí jen po psech, nebo i po fenách a štěňatech. Pokud feny a štěňata nechává být, tak je to dáno jeho dominancí, což by se ale mělo řešit už s opravdovými odborníky aby se něco nepokazilo, doporučuji Rudu Desenského. Problém s kompostem je nejspíše v tom, že pes tam cítí něco, co jej láká a to je problém. Je potřeba mu rázně vysvětlit, že tam se nesmí. Pes musí mít stanovené hranice co může a nesmí. Ivana

12.11.2008

Lucie

Ivano, dotaz na Falcu jsem si našla, nejde o žádný fiktivní dotaz, je tam vaše jméno, fena hovawarta (odpovídá), věk feny 2,5 roku (nyní 3 - odpovídá), jméno Sally (odpovídá). Náplň dotazu odpovídá tomu, co tady v odpovědích mezi řečí o své feně utrousíte. Pevně věřím, že se o fiktivní dotaz nejedná. Mrzí mě, že na většinu (ne-li všechny) dotazy odpovídáte ve stylu "pes je příliš dominantní, tříská s ním puberta, zkouší co si může dovolit". V poslední době je tento přístup bohužel velmi moderní a častý. Neposlouchá vás pes? Je dominantní. Chňape vám štěně po rukách? Je agresivní. Moc si dovoluje? Povalte ho, přiškrťte ho, srovnejte ho, okřikněte ho. Promiňte, ale takto to opravdu nefunguje. Chybí vám hodně zkušeností. V drtivé většině případů pes opravdu není dominantní ani agresivní ani nezkouší, co si může dovolit. Ono to tak jen vypadá. Ve skutečnosti jsou ti psi jen velmi nejistí, neznají co mohou a co nesmí, páníček se chová nesrozumitelně a nečitelně, nedokáže jasně a přesvědčivě vést smečku. Velkým problémem je i nedůslednost, kterou trpí většina majitelů. "Sedni. No tak, sedni. Sedni si. Sedni. Nesedne a nesedne? Hm, tak ho nechám být, když nechce." Zase špatně. Neustálé povelování, zakazování a okřikování psa vede k tomu, že se z něj stane neurotik a magor (vaše fena taky napadá ostatní psy, že?). Výchova a výcvik psa by se měl naopak vést pozitivně, nežádoucí chování přesměrovat na žádoucí, snažit se porozumět chování psa a signálům, které nám tím vysílá. Psa je potřeba motivovat, aby povely plnil s radostí a nadšením. To je základ! Alois (pokud to není nějaká fiktivní osoba, jak to vypadá) má se svým psem velký problém, který ale nevyřeší tím, co píšete. V jeho problému se po netu poradit nedá, měl by si od někoho zkušeného nechat v reálu ukázat, jak kompletně změnit přístup ke svému psovi, jinak se nehne z místa. A co se týče kompostu, tohle nejde psovi jen tak zakázat. Stejně tam půjde, když bude na zahradě sám. Je to jeho přirozenost. Buď to Aloisovi přestane vadit, že se tam pes vrtá, nebo kompost oplotí a bude to.

12.11.2008

Kateřina

Dobrý den, předem se omlouvám,že jsem rozpoutala takovou diskuzi.Pouze jsem žádala o radu.Svého psa nebiju,udělala jsem to jednou a bála se mě.Teď to řeším slovně,nebo vytaháním za uši,to na ní platí.Myslim,že můj pes se mě nebojí,protože když uteče,tak má ze mě spíš srandu než strach.Naposledy přilezla přikrčená,protože utekla a ztratila se,to byl důvod proč se bála.Hledaly jsme se obě.I pro ní to byl nepříjemný zážitek,bála se,že mě nenajde,proto čekala u našeho domu,psi jsou velmi chytří.Jack russel je velmi chytrý,je rychle učenlivý,ale musí se vychovávat přísně a důsledně,je to teriér.To je to,co jsem nezvládla.Párkrát jsem povolila a to byla chyba. A jen chci sdělit,že Ivany pes napadá malé psy,protože byla jimi napadnuta.Ona sama ztratila v ně důvěru.Sestra má retrívra a nedávno ho napadl pitbul,teď už se taky brání,když nějaký pes na něj útočí.Psi mají dobrou paměť a hlavně na špatné situace.Je to příroda,málokterý pes po napadnutí psem se bude třást strachy před psama,raději se bude bránit.To je pro ně přirozené.

12.11.2008

Ivana

Lucie já nevím proč do mně pořád vrtáte ale nechám to být. Já se do vás taky nenavážím tak to prosívás nedělejte taky. Pokud čtete dobře, tak jsem Aloisovi poradila aby nejlépe vyhledal odborníka. Nebo si myslíte že jste větší odborník než třeba Ruda Desenský? Pochybuji... Asi jste nepostřehla že dávám spoustu možností a řešení co se asi mohlo stát a jaký to má asi teď důsledek. V žádném případě pořád nepíši jen že pes je dominantní nebo agresivní, ale v příspěvcích mnoha lidí chybí to, jaký mají se svým psem vztah, jak se k němu v určité situaci kterou chtějí vyřešit chovají, jak je pes starý, většinou ani neřeknou co je to za plemeno... a to je pak těžké. Dávám si myslím pouze obecné informace, které by se mohli lidé dočíst i v článcích tady nebo na jiných webech. Tak už mě prosímvás nechte být a když se mnou nesouhlasíte tak napište jen že máte jiný názor na věc a napište jaký. Přeji Vám hezký den. Ivana

12.11.2008

Ivana

Kateřino děkuju :-) Doufám že se to bude lepšit, chce to najít se psem společnou řeč a z každé špatné situace vytěžit co nejvíc toho nejlepšího a hlavně to chce myslet. :-) Ivana

12.11.2008

Ivana

Lucie, ještě jednu věc. Jsem moc ráda že lidem přispíváte i svými příspěvky. Ale podle vás jsou zase všichni psi blbí a páníčci jim nerozumí, což by podle vás mělo za následek to, že psa by si už nepořizoval nikdo. Jsem velmi ráda že se někteří lidé rozhodnou řešit svoji situaci a chtějí si se svým psem lépe porozumět a udělat z něj pohodového společníka. Ale o mnoho víc je těch lidí, kteří to neřeší. Proto se snažím vžít do situace člověka, co mi tady popisuje nějaký problém a snažím se jej řešit. Ale za tím názorem, že většina psů vyžaduje jen větší důslednost si stojím. Jen teď doufám že už mě konečně necháte být...

12.11.2008

Alois

Ivo děkuji vám.... po fenkách a štěňatech nevyjíždí.... moc Děkuji za radu...

12.11.2008

Alois

Lucie... promiňte ale jestli mě nazýváté fiktivní osobou tak to beru jako nesmírně velkou urážku a jestli dále na tom trváte tak se laskavě ozvěte a můžem se sejít a já vám ukážu že nejsem žádná fiktivní osoba!!! Prosím já chtěl od Ivy radu a ne od nějaké ženské nebo holky (nevím co jste a ani mě to nezajímá)která označuje psy jako nesmírně blbé stvoření. Můj pes je nesmírně chytrý a tudíž toto nestrpím, zvláště od člověka který jenom rýpe a nic víc. Tak příště laskavě když já se ptám určité osoby na něco tak se Vy do toho nestrkejte, vy která jste ráda že vás ještě ti vaši psi nesežrali!!!!

12.11.2008

Dagmar

Dobrý den, musím přiznat, že vaše diskuze mě zde velmi zaujala. Člověk si pak říká kdo je v dnešní době odborník a na koho se vlastně může obrátit. Já sama bych jednu radu uvítala. Jedná se o štěně setra. Je to skoro tři týdny co jsme si ho dovezli domů a musím se přiznat, že přestože je to úžasný pes, nechtěně jsme si ho za tu chvíli co ho máme, naučili kousat do rukou a ponožek. Tedy já ho ještě dokážu usměrnit a odvelet na místo, když už je to moc, ale přítel to řeší nedospěle (jak malé děcko) a se psem se začne přetahovat a ještě si s ním hrát, když toho má pak plné zuby, ječí na něj (má zakázané ho bít). Vím že v první řadě si musím usměrnit přítele (a věřte je to těžší něž usměrnit psa), zároveň pro něj potřebuji radu, jak má psa sklidnit, nebo co má dělat, aby ho nekousal. Je mi upřímně jedno jestli ho kouše, ale vadí mi, když si to mrňous pak dovoluje na návštěvy a to jen proto, že si myslí, že může. Zajímal by mě názor jak paní Ivany tak paní Lucie. Děkuji

12.11.2008

Zuza

Nechci se plést do debaty která vypadá, že se dost přiostřuje.. Každopádně když už tu jsem, proč nepokecat :-) Myslím si, že psům taky tochu rozumím, ale o metodě srážení psa k zemi jsem ještě neslyšela, neznám nejnovější průzkumy a způsoby výchovy a asi budu za hňupa, neznám ani pana Desenského.. Od paní Kateřiny mi nepřipadlo moc chytré mít psa na volno, když ví, že jí utíká, ke všemu tu radu moc nepochopila, když se jí pes zaběhl (i když šel domů, to bylo velké štěstí), pan Alois skutečný nebo vymyšlený, zjištění, že jeho pes je domimantní ještě nepovažuji za úplné vyřešení situace a přestože je fakt, že paní Lucie rýpe a je dost útočná (asi velká milovnice zvířat) nemusí být pan Alois sprostý... Věřím, že je těžké dávat rady bez názorné ukázky a ještě těžší je se podle těchto řídit. Nejdůležitější, myslím si, je vzájemné porozumnění a respekt.

12.11.2008

Lucie

Ivano, já s vámi v lecčems souhlasím, ale komentovala jsem pouze to, v čem byl rozpor. Trvám na tom, že jestli někomu radíte takto na odborném webu, musíte být hodně velký odborník a to nejste (víme to obě). Pouze dobrá vůle pomoci, kterou máte, bohužel nestačí. Ještě ke Kateřině. Píšete: "Naposledy přilezla přikrčená,protože utekla a ztratila se,to byl důvod proč se bála.Hledaly jsme se obě.I pro ní to byl nepříjemný zážitek,bála se,že mě nenajde,proto čekala u našeho domu,psi jsou velmi chytří." Bohužel si chování svého psa stále špatně vykládáte. Pokud se pes ztratí, je to pro něj opravdu velmi nepříjemný zážitek, ALE - jakmile uvidí páníčka, je v tu chvíli nadšen, že ho vidí, nikdy se nekrčí!! Vaše fena se krčila a navíc utekla domů, což je místo, kde se cítí v bezpečí. U vás se v bezpečí necítí. Je už na vás, jak si to přeberet. Ještě jednou zopakuji, chybu je třeba vždy hledat u sebe, ne u psa. "Jack russel je velmi chytrý,je rychle učenlivý,ale musí se vychovávat přísně a důsledně,je to teriér." Pravdu máte pouze napůl. Slovo "přísně" je špatně, to ke psům nepatří. Důsledně ano (to je naprostý základ), ale tvrdost či přísnot není potřeba, naopak často škodí. Existuje dokonce spousta situací, které vy jako šéf musíte řešit s nadhledem a benevolencí (ano, je to tak). Když se podíváte na psa-šéfa, taky těm podřízeným leccos dovolí a nikdy to neznamená, že by jeho role šéfa tím byla zpochybněna. Naopak - šéf je natolik jistý svou pozicí, že si může dovolit V NĚKTERÝCH SITUACÍCH benevolenci. Podřízený pes to ocení.

12.11.2008

Lucie

Dagmar: máte pravdu, nejdřív to chce usměrnit přítele. Jinak je to jednoduché. Jestli pes kouše do ponožek a chcete jeho výzvu ke hře přijmout, jednoduše vezměte hračku, strčte mu ji do tlamy místo ponožky a hrajte si. Hru ukončujete vy. Když si hrát nechcete, řeknete krátké stručné "ne" a psovi stisknete tlamičku. Musíte být v tu chvíli v klidu a vyzařovat "klidnou sílu" a autoritu. Žádná hysterie. S těmi zákazy ale opatrně, čím víc psa "buzerujete" stylem musíš, nesmíš, tohle ano, tohle ne, vyrábíte si neurotika. Snažte se přikazovat jen když je to opravdu nutné a důležité a spíše chování pejska přesměrovat jinam (na hračku apod.). Máte miminko, vychovávejte citlivě. Podívejte se na to z pohledu pejska: nemá už u sebe žádné sourozence, jenom vás. Potřebuje být s vámi v kontaktu, potřebuje si hrát a rozvíjet se. Nelze mu to jen tak zakázat. Je už jen na vás, jaké hry pro štěně vymyslíte, aby si mohlo hrát a zároveň vám nekousalo ponožky a ruce.

12.11.2008

Lucie

Zuzo, ano, píšu to vše na férovku. Dost mě totiž štve, jak lidé nedokážou psy pochopit. Přitom to není těžké. Stačí přestat psa vnímat jako protivníka v boji o šéfování smečky (jak nám stále servírují "odborná" média) a začít ho brát jako partnera a chápat jeho fyziologické potřeby a způsob komunikace. Nic víc. Když máte dítě, taky se musíte přizpůsobit jeho komunikaci. Je to stejné, jen chtít.

12.11.2008

Lucie

Mimochodem Aloisův pes vůbec nemusí být (a nejspíš ani není) dominantní. Úplně klidně to může být agrese ze strachu. Ale to se přes net fakt řešit nedá.

12.11.2008

Ivana

Lucie, ale když si myslíte že já bych neměla dávat rady, což já si to samé myslím i o vás, tak by tady těm lidem nikdo neporadil... Vím že nejsem odborník, ale i přesto si myslím že psí duši dostatečně chápu a rozumím psům. A když už jsme u toho, myslíte si že lepší těm lidem dát alespoň náznak co dělají špatně případně je na někoho odkázat nebo lepší nereagovat vůbec a nechat je být? Já si myslím že ta diskuze je tady už od toho aby těm lidem někdo odpověděl. Popravdě mám pod sebou hodně lidí kterým jsem pomáhala s problémy se psy. Více méně se jednalo o štěňata (prvního psa) páníčků, kteří si pořídili štěně podle vzhledu a nechápali jeho povahu. Taky si myslím že je těžké radit takhle přes net, protože nevidím jak se ti lidi k tomu svému psímu partnerovi chovají, ale alespoň základní rady jsou si myslím nutností. Jo a ke psu Aloise, napsala jsem že se může jednat o dominanci, stejně tak o nevyřešené napadení jiným psem. Takže asi tak :-) Budu moc ráda Lucie, když mi pomůžete v radách a případně budete odpovídat když já neodpovím nebo mě budete doplňovat, případně vyvracet s čím nesouhlasíte. Bude to jen ku prospěchu. Odbornice nejsme ani jedna, ale každá máme svůj pohled na psy a spojením si myslím že se dosáhneme nejlepšího... Ivana

12.11.2008

Ivana

Dagmar, jak sama píšete je opravdu problém s tím, že u vašeho partnera si pes vše dovolí. Pak jej vnímá jako toho "hodného, svého spiklence" a vás jako tu "zlou, která mu nic nedovolí." Váš přístup je správný, ale chtělo by to opravdu vysvětlit příteli že takhle se se štěnětem nejedná, případně bych na čas zamezila styku přítele se štěnětem. Vím že to bude dosti náročné. Lucie velmi dobře poradila radši ho přesměrovat na hračku :-) Když nad tím tak přemýšlím, tak jste vlasntě jedna proti dvěma. A to jako "vůdce smečky" nebudete mít jednoduché. Takže bych se nejdříve zkusila co nejrozumněji domluvit s přítelem a návštěvu upozornit na to co štěně vyvádí a říct jí, jak by se měla chovat. Spíše bych řekla, že samým zakazováním a pokřikováním na své štěně si z něj nezpůsobíte neurotika (i když i to se může stát) ale spíše to bude spiklenec vašeho přítele protože on se psovi podřídí. Ivana

12.11.2008

Ivana

Jo a Lucie, moc bych vás prosila o názor ve věci "Krytí" - ve fóru by to mělo být hned první téma odshora. Zajímalo by mně jak se na "ten úžasný příspěvěk" díváte. Děkuji :-)

13.11.2008

Alois

Milá Lucie, nevím co si tady řešítě za komplexy (to už si přeberte sama), mojeho psa jste nikdy neviděla a mimochodem můj pes a chtěla ho i profesionální trenérka psů jako vedoucího smečky není žádná bábovka.... vy píšete že máte velké psy ale já si upřímně myslím že máte čivavy.... a hlavně co si myslím, že přelétáte jak se vám to hodí! Nejprve že pes nemá vůbec rozum a nerozumí tomu co udělal a nyní že je naprosto chytrý, tak prosím, ukořeňte se u jednoho a neměňte to, děkuji... a mimochodem, opravdu by mě zajímalo co vy vlastně o psech víte, myslím že nyní máte první psy a přečetla jste si jednu knížku a radíte jak můžete, co?.... můj pes není první a myslím že se aspoň krapet vyznám, sice jsem chtěl radu ale jenom ať si ověřím to co mi poradila opravdu výborná cvičitelka psů a musím říct (upřímně) že slečna Iva řekla podstatě to co moje cvičitelka, tak laskavě, neznáte mě ani mého psa tak se nestarejte o nás... Slečna Iva tu pracuje a radí lidem a co jsem si přečet tak dobře! A Vy?? Jenom rýpete a nic z toho tak prosím nechte si své neukojené výlevy pro sebe a nestrkejte se do mě a mého psa... Opravdu otázka padla na určitou osobu a pokud vím tak nebyla směřována na vás.... vy jste mi kulove poradila jen jste rýpala!!!... Pro ostatní já jsem byl slušný, jen nesnáším lidi co rypou do ostatních a hlavně se strkají do něčeho po čem jim je kulove!!!... Děkuji a nashledanou

13.11.2008

Dagmar

Pro pobavení: včera jsem se na přítele vztekla, že podrývá moji autoritu (poslala jsem prťouse na místo a on ho po cestě vzal a začal se s ním mazlit). Tak jsem mu sepsala "manuál, jak zacházet s naším miláčkem" (protože nikdy psa neměl), stáhla jsem mu i nějaké články o výchově a plemeni. Podaný manuál přijal se smíchem, i přesto, že jsem mu řekla, že to bude umět z paměti :-). Po přečtění šel ke psovi a prohlásil. "Tady je jeden co se teď bude učit 15 A4" to ukázal na sebe a pak ukázal na mě: "A tady je jeden co tě teď bude muset venčit 5x denně, protože já se budu učit." Takže asi tak jsem dopadla :-). Ale jsem ráda, přece jen, když něco pokazím ve výchově, můžu pak nadávat jen sobě... Zdar a sílu při tréninku těch dvounohých :-))) PS: Pro přiblížení jeho JÁ, náš divoch je naštěstí dobře socializovaný a velmi dobře snáší můj odchod do práce (pracuji 100m od domu, takže mám možnost se s mrňouskem vidět přes polední přestávku), možná proto mě má radši než přítele. Ale spíše než neurotik je to vytrvalec, dvacetkrát ho sundám z postele, ale jakmile usnu, je tam zas.. Kliďas, hlavu si z toho nedělá :-)

13.11.2008

Kateřina

Dobrý den, dost mě mrzí,že když jsem paní,nebo slečnu Ivanu žádala o pomoc,tak se do toho musí vložit další lidé.Samozřejmě radu uvítám,ale urážení,že jsem nic nepochopila mě akorát naštve.Svého psa jsem měla na volno,protože poslouchá.To,že mi třikrát utekla je podle mě puberta a zkouší,jestli tohle může.Uteče mi třeba až po hodinové procházce,do té doby poslouchá.Jen jsem chtěla radu,jak se mám v téhle situaci zachovat.Nic víc.A tu mi nikdo kromě Ivany neposkytl.Můj pes ve mě má důvěru a bezpečí u mě najde.Ale opravdu nemá cenu tohle řešit přes internet,protože mě neznáte a chování mého psa také ne.Ivaně děkuji za rady.A slečna Lucie a Zuzana asi tady nemají co pohledávat,radu s výchovou psa nepotřebují a rady mě neposkytly.A jestli se potřebují do někoho navážet,tak ať hledají někoho jiného.

13.11.2008

Lucie

Kateřino, já jsem vám tu radu napsala. Měla jste před sebou očividný důkaz, že vztah mezi vámi a fenkou není úplně v pořádku (=utekla do bezpečí - domů, nikoliv k vám). Vy ten signál od vaší fenky ignorujete. Tady už je každá rada opravdu drahá.

13.11.2008

Lucie

Dagmar: super, že si to přítel aspoň chce přečíst. První krok jste vyhrála :-).

13.11.2008

Lucie

Ivano, já vím, že je to bohulibý úmysl, ale radit s vámi nebudu. Tohle je výjimka. Píšu jen tehdy, když vidím, že to má opravdu smysl a to na netu zkrátka většinou není. Až budu v důchodu, tak si s radostí sednu na net, ale teď to prostě nejde.

13.11.2008

Lucie

Aloisi, myslete si, co chcete :-).

15.11.2008

šomin

dobry den chtel bych se zeptat ..da se bigl dobre a snadno vycvicit zakl.poslusnosti???nebo spise potrebuje vice casu a neni tak chytry?doporucte nejakeho pekneho pejska jak k zaklad.vycviku tak do rodiny ne vsak moc velekho...odpovezte prosim..dekuji

16.11.2008

Ivana

Záleží na tom, co je podle vás pěkný pejsek. Já bych být vámi na vzhled až tak nehleděla, přečetla si nějakou knížku o psech, vytypovala si třeba pár plemen a něco si o nich podrobněji přečíst a pak bych se rozhodla na základě povahy. Ne vzhledu!!! Ivana

16.11.2008

šomin

ale ne ja se ptam jestli nevite jestli se bigl da vycvicit ? jestli lehce nebo nak slozite a az po dlouhe dobe?....

16.11.2008

Ivana

Tak pokud budete dostatečně důsledný tak ano. Jsou to tvrdohlavější psi, takže u nich je výcvik i výchova hodně o přemýšlení a důslednosti. Jinak si myslím že to jsou psi v pohodě :-)

16.11.2008

Kristýna

Mám psa který je troch poslušný ale když zdrhá ta neni k chicení je to fakt hrůza ale pak když ho chitim tak víte co začne dělat, naučila jsem ho at se mi omluví ,děláto tak že si sedne a začna mi dávat pac prostě jako že se mi omlouvá ale jinak trochu poslouchá .Víte on je to teprv 1 štěně umí sedni,pac,omluv se, lehni ale na zahradě jenom na zahradě prostě umí k noze. Jeto lovecký pes taky s nim chodim na tůry ale viděl srnku tak už jsem byla v poli to byla hrůza

16.11.2008

Kristýna

Jo a taky jsem ho nepředstavila.Jmenuje se MIKI a jato čitokrevnej labrador jemu 1 rok je docela poslušnej ale jine to snim de .Občas dostane apak si zaleze za tujky a tam se schovává asi půl hodiny.ale porát mu nejde k noze potřebovala bych rado od Kateřiny.

17.11.2008

Ivana

Kristýno proč psa biješ? Byla jsi s ním na cvičáku někdy? Aspoň třeba? Přečetla sis někdy knížku o psech? Nějakou? Proboha... tohle mě dostává do varu. Kolikátý je to tvůj pes? Předpokládám že první. Zajdi si s ním aspoň na cvičák kde by ti mohli ukázat jak se se psem zachází. Proč se ti pes musí omlouvat za to že uteče? Ty psům vůbec nerozumíš! On nemůže za to že ti utekl. Za to si můžeš jedině a jedině sama!!! To ho cvičíš sama nebo i někdo z rodiny? Kolik ti je?Pravopis příšerný ale o to mi nejde, psa lituju. Jo a ještě jednu věc, když psa chytíš tak my nemůžeme vědět co pes dělá, ani to tvoje "tak víte co začne dělat" nám to trochu nepřibližuje. Pes není člověk takže potřebuje výcvik a výchovu a nikdy se ti nebude omlouvat za to že utekl. To je nesmysl!!! Protože záleží jenom na tobě jestli si ho vychováš a vycvičíš do té míry, že utíkat nebude, o čemž dost pochybuju. Z takových lidí jako ty mi vstávají vlasy na hlavě do pozoru. A pokud ti už pes zdrhá, tak proč ho pouštíš z vodítka? Aby ti zdrhnul? Na co psa máš, když v 1roce nemá ani pořádný výcvik ani výchovu? Nech psa na chvíli být a mezitím si přečti alespoň nějakou knížku o výchově a výcviku psa, a taky by sis měla přečíst něco o tom, co to pes vůbec je, protože tvůj příspěvek hovoří o tom, že vůbec nechápeš základní potřeby psa, natož abys ho mohla vychovávat nebo cvičit. Vím že jsem dost hnusná, ale z takových lidí je mi prostě nanic. Trpím za toho psa který se kvůli tobě musí půl hodiny (ne li víc) schovávat za stromy. Nepřála bych si být tebou vědět, co si o mně ten pes zrovna v tu chvíli myslí. A radši ti to ani říkat nebudu, protože bys to asi stejně nepochopila... Nerozumím takovým lidem jako ty, proč si pořizují psa aniž by aspoň chápali jeho základní potřeby... Ivana

20.11.2008

Kateřina

Dobrý den všem, mám dotaz:když jsem venku se psem,tak najde klacík, se kterým si hraje, v horším případě zahrabanou kost a strašně si to brání před ostatními psy.Je to správné,že si to hlídá,ale někdy to opravdu přehání.Až je zlá na ostatní psy.Dá se to odnaučit?nebo zmírnit?Řeknu jí,TO NESMÍŠ,ale na pejsky cení zuby a vrčí,nikdo se k tomu nesmí přiblížit,včera to bránila tak,že to radši zalehla a nehnula se:-)chápu,že pro ní je to normální,jen se pak diví,že žádnej pejsek si s ní nechce hrát.S pozdravem

20.11.2008

Ivana

Pokud je zlá na ostatní psy, dá se to pochopit, ale když už to není únosné tak bych jí klacek vzala a dala až se zase uklidní. Vcelku ji ale chápu :-) Taky si bráníte své věci před cizíma. Pokud jen vrčí a cení zuby, tak bych ji ještě nechala být, horší by to bylo, kdyby psy i kvůli tomu napadala, případně kousala. Osobně bych volila sebrání klacíku a až bude hodná tak bych jí ho dala zpátky. Ivana

21.11.2008

Nelly

Dobrý den, narazila jsem náhodou na tuto diskuzi a místo toho, abych se dozvěděla něco o výchově psa, čtu zde napadání člověka, který se snaží nezištně pomoci druhým, člověkem, který nepomohl nikomu ničím. Spíš naopak, zadupává veškerou naději a tím maří práci druhých. Je přeci jasný, že nikdo nemůžre vědět všechno a každý pes i jeho majitel je individualita, ale jsou určitá pravidla, která fungují.Někdy taky nefungují, ale to jsou vyjímky, které potvrzují pravidlo. Já bych chtěla znát názor Vás všech, co říkáte na elektronický obojek, použít a kdy nebo nepoužít a proč? Děkuji za odpověď a prosím, nenapadejte se navzájem, vždyť zde si máme pomáhat a ne si něco dokazovat.

22.11.2008

Ivana

Nelly děkuju Vám :-) Já tady odpovídám lidičkám právě jen z toho důvodu, abych jim nabídla řešení, v jejich očích neřešitelné, situace. Vesměs co tady dávám rady, tak jsem si tím osobně prošla. Nejsem žádný odborník na psy, což jsem tady už někde a několikrát říkala, ale třeba paní Kateřina má úplně stejný problém který jsem já před cca dvěmi lety řešila se svojí fenkou. Nepovažuji se za odborníka s převelkými zkušenostmi, ale i přesto si myslím, že psům a jejich chování rozumím. Mám tady ty dotazy jako koníček, a velmi mne těší když někomu pomůžu.Toť asi vše :-) Můj názor na elektronický obojek je asi takový: než elektronický obojek, tak bych si psa radši připla na lonžku, je jedno jestli bude mít 50 nebo 100 metrů. (mojí fence v pohodě stačila 20m). Nejsem zas až tak proti elektronickému obojku, ale spíše si myslím že to je pomůcka, která při nesprávném použití může psovi natrvalo ublížit. Nikdy nevíte jestli váš pes náhodou nemá slabé srdce a jestli s ním ten elektrický výboj náhodou něco neudělá. A už z toho důvodu volím raději lonžku. Nejenže si na ní psa můžete přitáhnout a pes se nemusí stresovat lekáním el.výbojů obojku, ale nikdo vám nezaručí reakci psa na el.obojek. Nikdy nevíte jestli se pes nezlekne tak, že začne utíkat pryč co mu nohy stačí. Já ani ostatní lidičky se psama co si přišli pro radu s utíkáním, případně lovením zvěře, nemuseli používat el. obojek. Vždy stačila trpělivost a psa na různé vzdálenosti na lonžce užit 100% přivolání. Na volno to pak bylo jednodušší. Ono někdy stačí jenom, aby páníček pochopil jak se se psem má dorozumět. Elektronický obojek jsem ještě nezkoušela, ale psovi bych ho na krk nedala. Myslím si, že ta rizika s použitím el.obojku jsou pak mnohem větší. Přeji hezký den. Ivana

25.11.2008

Kateřina

Dobrý den, také musím říci,že jsem proti používání el.obojku.Psa je třeba si vychovat a lidé to zvládli i bez el.obojku.Já bych se bála,už mi to přijde přehnané, je to jako ovládání psa.Já jsem třeba slabší povahy a své fence bych to nemohla udělat.Určitě jsem proti tomu.S pozdravem

27.11.2008

Janča

Dobrý den, mám jorkšírského teriéra. Je to štěnátko. Máme ho asi měsíc a je mu půl roku. Ale doma se furt počůrává přes noc to vydrží,ale když se vrátím ze školy je počůraný (vracím se asi kolem 2 hodiny) Je to ještě normální že se štěně v 6 skoro v 7 ještě počůrává?? Ale přes den ne,ale jen když se vrátím ze školy. jak ho mám trestat?? Vždy na mě vylítne a radostí mě začne olizovat a skákat po mě. Někdy kdy ž mě vítá (teda skoro vždy) si "učurkne". Dřív jsme měli taky jorkšírka když 22.10. umřel :o( rozhodli jsme se koupit nového. Bylo mu teprve rok a půl :o( Ale v 6 měsících to on vždy už vydržel. Co mám dělat???

28.11.2008

Ivana

Za tohle ho trestat nesmíš. Některá štěňata prostě mají slabší svaly, takže plně neudrží moč když je něco více rozruší - třeba ten tvůj příchod ze školy. Štěně je šťastné a v tom zápalu radosti to prostě neudrží. Je třeba jej jít okamžitě vyvenčit když příjdeš ze školy. Některá štěňata to prostě dělají, jiná méně, některá vůbec. Kamarádka má taky 5měsíčního hafana a ten se taky ještě teď občas počůrá. Nic si z toho nedělej, měsíc je ještě málo aby si zvykl plně na to, že přes den nejste doma a když se vrátíte tak je prostě šťastný. Zkus ještě vydržet a uvidíš jesti to přestane nebo ne. Pokud ne, tak se poraď s veterinářem, může tam být i nějaký vážnější problém. Ivana

28.11.2008

Dagmar

Každý pes je individuální, to znám z vlastní praxe. Jednoduše to může být na psíka ještě dost dlouho, taky je možné, že může mít nachlazený močák. Nebála bych se dát ho prohlédnout veterinářem, tím se nic nezkazí. Ale nic si z toho nedělej, chce čas a trpělivost. Měla jsem BOM a ta se počůrávala do roku. Teď mám Gordona a po měsíci vydrží celou noc i přes den.

28.11.2008

Dagmar

PS: Jinak s tím kousáním jsem to zařídila, přítele zavřu do pokoje a já jsem se psem v kuchyni... Jinak vaše předpověď se uskutečnila, akorát že neurotik není pes ale přítel :-). Mrňousek se trochu zklidnil a myslím že to bude jen lepší.. :-)

3.12.2008

Kateřina

Dobrý den, chci se zeptat, jaký máte názor na kastraci feny.Hárání mi nevadí,štěňátka asi jednou chci mít,ale četla jsem,že kastrací se předchází různým nádorům dělohy atd.Jen se obávám,že když fenu nechám v budoucnu vykastrovat,tak se změní ve svém chování a třeba i přístupu k ostatním pejskům.S pozdravem

3.12.2008

Ivana.

Ahoj, já jsem zásadně proti kastraci feny. To že se tím předchází nádorům je podle mně jenom pověra. Znám spoustu vykastrovaných fen které mají nádory... a ne malé. Otázkou je proč ji chceš nechat kastrovat, když stejně chceš jednou mít štěňata. Já bych svoji fenu nikdy nenechala kastrovat (pokud by to samozřejmě nebylo nezbytně nutné z hlediska jejího zdraví). Je to obrovský zásah a hodně vyčerpávající pro fenu. Jak fyzicky tak hodně psychicky. A pokud je fena zdravá, tak nevidím důvod proč ji vykastrovat. Asi tak :-) Ivana

9.12.2008

Lucka+HOVAWART

Ivano dobrý den, zaujal mě Váš rozhovor o utíkání. Sama mám 9 měsíčního hHOVAWARTA a od 7 měsíců ho nemůžu pustit z vodítka.Problém je v tom, že je to hrozný živel. Když vidí člověka, nebo psa, okamžitě za ním běží a skáče po něm. Druhá věc je, že ho zajímá všechno ostatní kromě mě.Jezdí nosem po zemi a stopuje zvířata a kdybych ho pustila, tak už ho nejspíš nikdy neuvidím. Chápu, že se potřebuje vylítat a hrozně ráda bych mu to dopřála, ale zkrátka to nejde. Kamarádka má 6 letou ovčandu a dodnes ji nemůže pustit, protože přesně takhle utíká za zvěří. Potřebovala bych moc poradit, jak se tohohle zbavit, nechci ho mít na vodítku, ale už jsem z něj nešťastná.Jak už tady bylo psáno když zjistí, že má svobodu a nedosáhnu mu na stopovačku začle kolem mě lítat a dělat si ze mě srandu...a samozřejmě že ho nechytím.Přejde tohle samo?Může být utíkání v lese známkou puberty?Ocenila bych všechny rady a zkušenosti...mockrát děkuju Lucka

12.12.2008

Ivana

Lucko odkud jste? Že bych se případně stavila a ukázala vám co a jak :-) Moje Sall byla přesně tohle v bleděmodrém ještě ve dvou letech. Teď už má přes 3 a i když má dysplazku 4.stupně tak pořád řádí jako tajfun, ale ještě sem tam pořád zkouší jak na tom jsem se svojí autoritou... Jestli pro ni jsem dostatečný vůdce. Takový je hovawart a myslím že je to nepřejde ani do stáří. Chce to jenom překonat to období kdy neustále zkouší co si může dovolit. Samozřejmě to sem tam zopakuje, ale hovawart si potřebuje zjistit, že má vedle sebe člověka kterému může věřit. Ona ale výchova a výcvik mojí Sall nešel tak jak by měl, do té doby, než jsem se naučila sama sebe ovládat, chovat se k ní na férovku a hlavně, což bylo nejtěžší, i když se naštvete tak že to už víc nejde, nesmíte začít řvát. Takže my se Sall fungujeme na principu veselý hlas x rozzlobený hlas, ale nikdy řvaní + samozřejmě občas úplatek v podobě piškotu nebo salámku. Sall ještě dodnes když vidí psa tak by se za ním nejraději rozběhla, ale musí poslouchat a nesmí, protože ona má takový úžasný způsob hry, který pochopí jenom jedinec jejího plemene. Celkově žasnu když vidím že Sall si s ostatními psy hrát neumí, ale když se setká s hovawartem, nebo ještě zlatým retrívrem mojí kámošky, tak to jsou občas hry že by se jeden divil. Možná to bude tím, že Sall nevyrůstala na cvičáku jako mnozí psi kam jsme chodili. Ale to je v celku jedno. Hlavní bylo to, že jsem jí prostě v období puberty musela pořád dokazovat že já jsem ten správný vůdce. Je to těžké, chce to nervy a důslednost, ale zvládnout se to dá. Zatím máte psa jen dva měsíce na lonžce, Sall byla víc než půl roku než jsme to zvládly 100%. A taky jsme zvládaly stopování a honění zajíců. I když hovawart už svou povahou nebude nikdy pes, který by 100% poslouchal. Už proto že přemýšlí a situace předem vyhodnocuje a proč by měl několikrát přijít k vám na zavolání když to už předtím udělal. Já se Sall cvičím na začátku procházky přivolání, na konci a víc nemůžu. Mezi tím cvičíme ostatní prvky - k noze, sedni, lehni, totéž za pochodu a ostatní. Výcvik je vždy nutno začít i zakončit něčím, co pes dobře zná. My u Sall měly sudy. Klasický cvik kdy se převalí a ji to strašně bavilo. I díky tomu jsme já i ona měly pocit, že cvičení skončilo dobře, i když dobře neprobíhalo a Sall z toho nebyla tak zdrcená a na další cvičení se těšila. Kdybyste se snad chtěla více zeptat, pisněte mi mail na ivana.pospechova@seznam.cz

12.12.2008

Ivana

chyba: *musí poslouchat a nesmí utéct...

29.12.2008

danca

ahoj, potrebuji radu..máme čtyř měsíční štěně - pejska -zlatého retrívra a ráda bych se zeptala na to, zda jsou tito psi agresivni?mame s nim totiz problem pri jidle. Kdyz ma svoji misku kam mu nasypeme granule hrozne vrci kdyz se k nemu priblizime a dokonce jednou kousl a to do krve. Dost nas to prekvapilo, protoze kazdy tvrdi jak jsou tito psi mirumilovni a hodni..nas hafan je teda nejspis vyjimkou..poridili jsme si proutek jenze nezabira..a dalsim problemem je, ze doma na koberci neustále vykonává svoji potřebu..mame ho temer tri mesice, bydlime v rodinném domku,chodíme s ním na procházky, venčíme ho třeba 10x denně ale stejně to nevydrží..proto hledam radu. diky za odpoved

30.12.2008

Veronika

Ahoj Ivčo,docela by mě zajímalo,věstli je to opravdu tak,že psa vychovam,naučim ho různým povelům,a pak se ke mě bude chovat jako třeba Rex.? bude mě chránit sám od sebe..a tak..věstli by ho třeba bavilo plnit povely..no děkuju Veronika

1.1.2009

Ivana

Verčo, Rex v seriálu, jestli myslíš toho, byl dost zkreslený. Samozřejmě jsou takoví psi, ale jen ve velmi malé míře a sama víš že to byl film, ne realita... Pes si svého pána brání sám, jakým způsobem to už je na daném plemeni. A na otázku, jestli by ho bavilo plnit povely, ti řeknu jen tohle: jak si psa vychováš takového ho budeš mít. A jestliže budeš volit výcvik vhodně tak, aby ho povely bavily, je už na tobě. Samozřejmě že každého psa musí učení se nových povelů bavit, jinak to je o ničem. Přeji hodně štěstí :-)

1.1.2009

Ivana

Dančo, to máte tedy problém. Pokud dělá takové problémy ve 4 měsících, tak je to teda hodně brzo!!! Pokud na vás vrčí když mu dáváte granule či se přiblížíte, tak bych jednala nekompromisně. Psa pokárala a žrádlo mu sebrala. Tohle si prostě nesmí dovolit a už vůbec ne ve 4 měsících!!! To už vám tedy hodně přerostl přes hlavu.. U vás bych zvolila jediné, buď si zajít na cvičák aby se nic ještě více nepokazilo, nebo se třeba domluvit že bych přijela. Problémy s vykonáváním potřeby doma jsou taktéž spojené se špatnou výchovou. Štěně vás dostatečně nerespektuje a je třeba jednat rychle. Aby vás tak mladý pes kousal do krve je nepřípustné!

5.1.2009

iris

ahoj danco, když jsem si pořizovala druhého psa chtěla jsem retrívra, taky jsem si myslela,že je dobrák každý pes, ale pořídila jsem si fenu velkého knírače, protože ho chtěl manžel. Měla jsem s ním stejný problém jako máš ty, který zavinil manžel. Jednoho dne jsem dala feně žrádlo a odjela jsem pryč. Manžela nic lepšího nenapadlo a začal jí žrádlo brát. Nikdy jí před tím nekrmil. Pes tehdy ještě štěně po něm vyrazilo a on se divil. Horší bylo, že vrčela i na mně. Musela jsem to napravit a to Ti chci napsat, žádné bití proutkem a nebo trestání Vám nepomůže. Já jsem si každé krmení k ní sedla na židli, misku jsem držela já v ruce a dávala jsem jí žrádlo z ruky, po delší době klidně to můžeš dělat měsíc, ale to uvidíš jak se zklidní, dávala jsem misku níž a níž a stále se jí hrabala v misce. Můj pes je dost dominantní kosti, hračky a žrádlo si brání to je každému psu dané, ale když řeknu přines a nebo pozor ustoupí od misky a já můžu dělat s jejím žrádlem co chci, ale musím jí upozornit, věřím, že se ti to taky povede a přeji Vám oběma hodně společných radostí.

5.1.2009

iris

ahoj Jančo naše kníračka když byla štěňátko se také počůravala radostí když na ní někdo promluvil takový to ťuťuťu a nebo jsme byly dlouho pryč. Ptali jsme se veterináře a on nám řekl, že nesmíme na ní moc mluvit tím tónem ťuťu v místnosti, hlavně běžet ven a tam se s ní vítat a mluvit mazlivě. Je fakt, že když přijedeme autem a pes vyběhne ven tak si učůrne, ale to je radostí a to neřešíme doma se jí to nestává.

5.1.2009

iris

Ahoj Lucko mám podobné zkušenosti se svojí tříletou fenou knírače.Když byla štěňátko běhala za mnou na volno každé přivolání byla odměněna pamlskem, podle rad na cvičáku kam s ní chodím od půl roku,pak přišla puberta,osmý měsíc,pejskové na cvičáku a byl konec. Jezdila jsem s ní do psí školy Ambra, kde jsem dostala radu ať jí nechám trochu vyhládnout a krmím jí venku s misky,dát jí povel ke mně a pak jí dát sousto. Dělala jsem to dva měsíce. Pes běhal na zavolání i když si hrál s pejsky, ale bylo to v areálu školy. Pak přišel čas bonitace,to jí už byly dva roky a zase začala utíkat,při kousání s rukávem. Moje čubička ví kdy na ní mám a kdy ne. Poslední a to doufám, že bude fungovat je elektrický obojek. Půjčila jsem si ho od známého a zjistila jsem, že je to moje prodloužená ruka. Musí se s ním opatrně. Má zvukový signála tak jí nedávám žádné rány(to nejsou rány, ale takové slabé brnění zkusila jsem to na ruku sama)Chodím s ní navolno ven kde jezdí auta, chodí lidi a funguje to.Je to dražší záležitost, ale život pejska za to stojí.

5.1.2009

iris

ještě bych chtěla k tomu elektrickému obojku dodat, jak píše paní Ivana,že je lepší dlouhé vodítka tak to bohužel není pravda, to jsem zkoušela dlouhou dobu a jak jsem psa odpoutala od vodítka tak začala zdrhat, protože pes pozná kdy za sebou něco tahá a nebo kdy je na volno. Na obojek si pes musí zvyknout na dlouhém vodítku a když jste si stoprocentně jistá, že běhá k vám,vy mu musíte dát odměnu a hrozně chválit pak teprve začne pes na volno. Nesmí se pospíchat a můžete používat jenom zvukový signál jako já ten pes na něj neuvěřitelně reaguje. Dlouho jsem se taky bránila používat obojek, ale moje čubička je moc chytrá. Já jsem mockrát měla přivolání hotové, ale najednou se něco stalo a já neměla možnost jí nějak motivovat a zase se to pokazilo. Je to doopravdy těžký cvik. Tak hodně úspěchů v tom roce 2009

7.1.2009

Ivana

Iris, každý pes je jiný. já lonžku postupně zkracovala až fena nakonec běhala bez vodítka. Je to individuální ale stojím si za tím, že pokud pes neumí poslouchat na vodítku, na volno nesmí. :-) Hezký den

8.1.2009

Iris

Ivano máš samozřejmně pravdu, každý pes je jiný a psa nemůže nikdo pustit z vodítka, když neumí 100% přijí já s tím doopravdy bojuji dlouho. Mám velkou kníračku a začala jsem jí cvičit na cvičáku kde jsem přivolání zkazila, ale chci s ní udělat nějaké zkoušky a bez 100% přivolání to nejde. Tak doufám, že to máme za sebou a elektrický obojek se osvědčil, teď ji přivolám v každém případě a bez obojku. Jenom když jdu na hodně rušivá místa tak jí ho dám, ale nepoužívám impulsi,ale jenom zvukový signál. Samozřejmně nikomu svůj názor nevnucuji. Ivano chtěla jsem se zeptat jaké máš zkušenosti jestli jsi někdy dělala zkoušky se psy? My jsme loni složili Fpr1 to je zkouška ze stopy a na jaře chci dělat ZZO děkuji za odpověď

8.1.2009

Ivana

Zkoušky jsem žádné nedělala. Zrovna tomu neholduji. Mi bohatě stačí když si se psem rozumím, můžu ho v klidu pustit na volno i tam, kde je rušno. a se Sall jsme dělaly i agility. Ale má bohužel dysplazii 4.stupně, takže bychom ani zkoušky dělat nemohly. No a nejsem si jistá, ale myslím že pokud chceš dělat ZZO, tak nesmí mít pes na krku el.obojek. Nebo se pletu? Můj strejda (Mudr.Jiří Tichý, popř. jeho manželka Mirka Tichá, jestli ti ty jména něco říkají), chovají něm.ovčáky a věnují se sportovní kynologii a říkal mi, že na ZZO musí mít pes klasický obojek (je tomu již dávno tak nevím jestli se pravdila změnila nebo ne), ale pokud tě poslechne s elektrickým a ty případně budeš muset použít klasický, bude tě fena potom poslouchat? Jen se ptám, protože i díky Sallče vím, že jakmile přijde jakákoliv změna, i byť jen změna obojku, tak zase zkouší co si může dovolit. Můžu Ti říct že taky s přivoláním bojuji dlouho, jednou si myslíš že už je to v pohodě a zvládnutý, a pak se zase něco stane. Teď ji prozměnu už nějaký ten pátek taky nemůžu pustit, protože nesnáší malé bílé psy od té doby co fenka Jack russela napadla Sall na cvičáku (kousla ji do čumáku) a všichni se smáli "jak ta malá napadá moji velkou" a nikdo mi nepomoh... i cvičitelka se smála. to jsem si do té doby myslela že tam jsou v poho lidi, od té doby jsem tam nepáchla a vzhledem k tomu, že máme kolem pár malých bílých psů, tak zase trénujeme důvěřivost... Celý psí život je v podstatě snahou o to, abys měla vždy 100% psa. Je super že chceš skládat zkoušky:-). Mi v poho stačí, že mám ze Sall výbornou kamarádku, skvělou obranářku (už odmalička,cvičit jsem ji na to nemusela) a že s ní můžu vyrazit na tůru nebo někde pobýt bez problémů a je to v podstatě zlatá fena. i když ji už kolikrát některé děcko nakoplo,tak by neublížila. Mi stačí že si se svým psem rozumím :-)

9.1.2009

iris

Ivo moc se mě líbí jak píšeš o své Sall, já jsem si taky myslela, že budu mít kamarátku do nepohody, jako jsem měla prvního psa Astu kříženku kokra,která nám v šestnácti zemřela, ale manžel chtěl velkého knírače a já začala chodit na cvičák a jezdit na výstavy. Loni jsme toho hodně udělali na výstavách měla velký úspěchy i do Rakouska jsme s ní jeli tam dostala CACA a res.CACIBA, složila bonitaci Fpr 1zkoušku tak jsem jí uchovnila. Obojky jí střídám a na zkoušky samozřejmě může mít jenom stahovák. Já se moc snažím, aby si nespojovala obojek se signálem, proto ho používám jenom v nouzi. Děti bohužel moc nemusí, protože na ně není zvyklá a většinou kolem ní běhaly a křičely, ale venku se jich nevšímá.Odrostli mě děti a já jsem se dala na výcvik psa. Já mám pejska jako kamaráda a tak to beru sportovně buď to zkoušky udělá nebo ne.Tvého strýce ani tetu neznám, já se o kynologii zajímám teprve tři roky.

9.1.2009

Ivana

Však jasně :-) No teď jsem pochopila díky těm výstavám že máš fenu s papírama :-) To to potom chápu. A určitě je dobré se o kynologii aspoň trochu zajímat. Vždycky se mi líbí lidi, co svého psa berou na cvičák nebo s ním chtějí složit zkoušky jen proto, aby si byli jisti že svého psa zvládnou. Určitě pokračujte dál :-) Tvoje fenka už z vyprávění vypadá jako hodně dobrá... myslím tím i exteriérově :-) Taky jsem uvažovala že bych si pořídila pesjka s průkazem a obrážela výstavy, ale pořád nevím :-D

11.1.2009

iris

Já jsem starší paní a úplně jsem se do toho zbláznila, jenom u velkého knírače(ona je hodně temperanentní) musíš mít kondici a to je v mém věku trochu horší. Nejdřív jsem měla motivaci uchovnění, a tak jsem se dotoho pustila.Ráda si o pejskách povídám a taky si ráda nechávám poradit.Výstavy jsou moc pěkná věc, ale zase to člověk nesmí brát moc vážně, protože jsou většinou v kruhu všechny psy krásný, rozhočí má těžkou práci, tak se majitel nesmí zlobit když pokaždé nevyhraje. Předvádění psa není tak snadné jak si moc lidí myslí. Zkrátka je to všechno zajímavé a hezké.

12.1.2009

Katka

Dobrý den, slyšela jsem tu o elektrickém obojku se zvukovým signálem. Jaký obojek by jste mi doporučila na velkého psa?

13.1.2009

iris

dobrý den jaký máš problém s pejskem a jakou máš rasu psa a co s pejskem děláte za sport?Já mám obojek d-control 1000.Je to ověřená značka a je dobrý.

13.1.2009

Ivana

Katko pořízení elektrického obojku není jen tak. Není to klasický obojek a osobně si myslím, že to neřeší chyby ve výchově psa. I když je s tím pes možná ovladatelnější... Otázkou je, proč chceš na svého psa elektrický obojek?

24.1.2009

petula

muj pes je golden retriever posloucha na slovo umi agiliti a dogdancing...ale kdyz spí v obyvaku a ja ji zavolam tak nechce jit!proste se tvari jakoby se ji z hlavy vytratil povel ke me!!muzete mi nekdo poradit co mam delat?PISTE!PROSIIM....predem dekuji

26.1.2009

Ivana

Peťul, pokud poslouchá na slovo tak nechápu jak nemůže poslouchat doma? Prostě na tom trvej dokud to neudělá, případně trénuj i s vodítkem nebo lonžkou doma. Vždy je základ 100% poslušnost doma, pokud pes doma neposlouchá, venku nebude poslouchat nikdy. Ivana

27.1.2009

Dagmar

Iris četla jsem si celý tvůj příspěvek a s tím že štěně vrčelo ze záčátku při jídle, jsem se taky setkala. Nejsem žádná odbornice, ale postupovala jsem dost podobně a i u nás to mělo pozitivní výsledek. Osvědčilo se mi, že po dobrém to jde vždycky (ale je to na dýl). Tak mě dost zarazilo, že používáš el. obojek, i když jak píšeš v umírněné formě vrnění. My zatím nemáme stopro přivolání, ale lepšíme se a myslím, že se ho naučíme. Přesto, se musím zeptat, jestli máš skutečně jistotu, že to fenku nepoškozuje. Ptám se, nechci rýpat. Sama vím, jak je těžké naučit 100% přivolání. Proto chci být do budoucna informovaná o dalších (spíše těch posledních) variantách pomoci při povelu přivolání. Díky

27.1.2009

Lenka

Dobrý den, přečetla jsem si celou diskuzi a jsem ráda, že mohu na problematiku výchovy a výcviku psa pohlížet opět několika dalšími pohledy. Mám doma devítiměsíční slečnu malého bílého knírače a musím říct, že je to úžasný pes. Nesmírně inteligentní, vycvičitelný a vychovatelný (stačí párkrát povel naznačit a předvést a ona ho příště umí), ovšem je to hlavně tím, že jí to ohromně baví - opravdu se při tom usmívá!:) V některých věcech samozřejmě musím být důslednější - štekání na děti a skákání na lidi...je to vítací pes a nesmírně temperamentní, uštěkaný jen mezi dětmi, které vybízí k hraní (čímž je tedy dost děsí). Bohužel mi tu důslednost trochu kazí přítel, který fence dovoluje absolutně vše, nikdy jí nedá žádný povel a nechá se od ní okusovat...je mi to jedno, mě fenka s radostí poslouchá, z něj má legraci a může si za to on:) Proč ale vlastně píšu - padla tu otázka kastrace. Já byla také proti kastraci mladého zdravého zvířete. Četla a slyšela jsem o kastraci, že díky ní lze předcházet některým nemocem (cukrovka, záněty dělohy, rakovina mléčné žlázy - tady je to předcházení nemoci dáno procentuálně dle toho, kdy se fena kastruje: před prvním háráním nejlepší prognóza, ale nese to jiná další rizika; po prvním hárání je prognóza, že fena neonemocní skoro 90 procent; po dalším hárání už je stejné riziko onemocnění mléčné žlázy jako by se fena nekastrovala). Nakonec za nás o kastraci rozhodla příroda - fenka po prvním hárání onemocněla hnisavým zánětem dělohy a na kastraci musela. I přes špatnou prognózu byla již třetí den po kastraci vpořádku, živá, energická a ani nevěděla, že má nějaké stehy na bříšku. Evidentně se jí po zánětu ulevilo:) Nechci nikoho strašit, to určitě ne a ani nikoho posílat s fenkami na kastrace (také jsem byla proti řezání zdravých zvířat). Jen prosím po každém hárání fenku 6-8 týdnů více hlídejte, jestli častěji nemočí, méně jí a hodně pije. Nemoc se projevovala jen takto, jinak byla fenka aktivní a já si říkala něco o psí pubertě a psí anorexii. Nakonec ale přeci jen viditelně zhubla a návštěva veterináře byla na místě - a byla za pět minut dvanáct. Přeji vám všem hodně štěstí s vašimi čtyřnohými přáteli:)

27.1.2009

iris

Dobrý den Dagmar, já jsem se taky hodně dlouho bránila dát psovi na krk elektriku, ale přivolání jsme trénovali od mala a poctivě, chodila jsem i do psí školy Ambra, tam jsme doopravdy měly přivolání na sto procent,ale přivolání snad nikdo neudělá na sto procent, když ten pejsek nemá trochu respekt. Psovi určitě obojek neublíží ale musí se opatrně používat. Místo impulsů používám spíš zvukový signál jenom, když běžela za zajícem a na první přivolání nepřišla pustila jsem ten nejslabší impuls a hned přiběhla ke mě, pak jsem zase dlouho nemusela ani pípat. Po měsíci ho nosí jenom pro jistotu, abych jí mohla mít na volno a nemusela se bát, že zdrhne. Já mám takový pocit, že ona snad cítí,že jsem nervózní z toho, že uteče a doopravdy uteče. Když jsem v klidu neuteče nikdy a vrací se ke mě s radostí.Než jsem jí obojek pořídila půjčila jsem si ho od známého a sama jsem si na sobě zkusila co to dělá. Doopravdy to není nic bolestivého. Já jsem už měla přivolání hotové a na obranách mě zdrhla s rukávem a všichni říkali, že nemáme přivolání a pak zase běhala na každé přivolání. A zase třeba jelo kolem plotu auto a zase zdrhla a pak přiběhla asi po pátém přivolání a zase běhala dobře než zase něco bylo. Je to zkrátka těžký cvik.S obojkem chodí na každé zavolání hlavně ho nesmím sundat moc brzy, aby jsme neopakovali chybu jako s dlouhým vodítkem. Tak vlastně začalo naše trápení. Rebečka od malinka byla jako každé štěně závislá na paničce a myslela jsem si jak bude přivolání lehké. Ale první návštěva na cvičáku to zkazila. Tam zjistila,že má pejsky a paničku už nepotřebovala a tak se začalo cvičit na dlouhém vodítku. Byla jsem z celého cvičáku sama,která cvičila na dl.vodítku. Ostatní pejsci taky utíkali, ale já jsem věděla, že chci z Rebekou dělat nějaké zkoušky a tak jsem to brala vážně. No a nakonec mě to už bylo trapný, že pořád blbnu s vodítke a sundala jsem ho. A to byla chyba sice na cvičáku už doopravdy neutíkala, ale za plotem se jí to sem tam stalo.

27.1.2009

Helena

Zdravím Vás, mám také problém s tím, že mi moje 8měsíční fenka (salašnická bernská) na procházce lesem utekla, přestože běžně dobře poslouchá, (základní poslušnost jsme prošly na cvičáku). Když jdeme ven, pořád si kontroluje vzdálenost, ale najednou se rozběhla tak daleko, že snad byla i z doslechu. Přiběhne pak na zavolání a taky radostně, ale až za pár dlouhých minut. Už se mi to stalo dvakrát, protože jsem po první zkušenosti nevěřila, že se to bude opakovat, když nakonec přiběhla. Manželovi se to stalo jednou a ten chce pořídit ten elektrický obojek. Jenže na štěně ? Je mi jí líto, chci to napřed zkusit s tím dlouhým vodítkem. Ale díky, Iris, za tu sdělenou zkušenost, jestli to můj muž pořídí, tak z toho nebudu mít takové obavy, jako doposud. Ach jo, přitom se tak ráda dívám, když se svobodně a ničím nespoutaná rozletí po stráni……

28.1.2009

iris

Heleno,píšeš to moc dobře, že to chceš zkusit na dlouhém vodítku, protože máte ještě štěně teď bude prodělávat pubertu a to se může hodně pokazit. Je to ještě brzy si myslet,že poslušnost máte musíte cvičit pořád.Jestli manžel chce koupit el. obojek tak mu nebraňte a nemusíte používat impulsy, ale jen signál.K obojku dávají DVD jak s obojkem cvičit,doporučují dát obojek pejskovi nejdřív v půl roce, ale já obojek používám jenom na přivolání, jiné povely děláme bez něj.Můj manžel nejdříve byl proti tomu, ale když byl s Rebekou venku zjistil jakou to má výhodu, ani jí nemusel dávat impulsy a ani zvukový signál, jenom měl jistotu, že když vyrazí srna nebo zajíc pes neuteče a na obojek dal peníze mněla jsem ho půjčený od kamaráda.Zatím to můžete oba zkoušet na dl. vodítku, hlavně mějte trpělivost.Pejska vám nemusí být líto, protože nebudete obojek zneužívat a určitě si dobře určíte impulsy, které budete na psa vysílat (v krajním případě).Obojek je jenom vaše prodloužená ruka, protože vašeho miláčka nikdy nechytnete, když bude dělat něco nekalého a to mě věřtě, že to někdy je kruté co si vymyslí když ví, že na něj nemáte. Přeji hodně úspěchů ve výcviku.

28.1.2009

Kateřina

Dobrý den Lenko, děkuji za vaše upozornění.Mám fenku Jacka russela /18 měsíců/ a o kastraci jsem přemýšlela,ale jsem rozhodnutá,že kastraci povolím jen když bude nutná ze zdravotních důvodů.Bojím se,že když jí nechám vykastrovat tak se změní její chování a začne být protivná vůči jiným fenám.Je to teriér a každé hárání je s ní horší a horší.Doma mi kňourá,že chce pejska,ale je to příroda,takže to chápu.Teriéři mají vysoký sexuální pud.Ale dokud nebude kastrace nezbytná,tak jí nepodstoupíme.Moc děkuji za radu,mějte se!

28.1.2009

Lenka

Dobrý den, Kateřino. Knírač je také teriér, naštěstí to první hárání jsme přežili naprosto vpořádku (až tedy na ten zběsilý konec). Fenka byla poslušná a nechala se od psa odvolat (byla na vodítku, ale nemusela jsem jí táhnout pryč já, šla dobrovolně). Ani doma to nebyl žádný horor, neměla falešnou březost, neplakala...trochu zhoršené hygienické podmínky se dají řešit mnoha způsoby. Proto jsem si i říkala, že s háráním nebude žádný problém, že není nutná kastrace (že nakonec proběhla je jiná věc). Zatím nemohu říct, že by se měnilo její chování, ale na to je příliš brzy, je kastrovaná pár týdnů, tak než se srovnají hladiny hormonů. Chová se prozatím stále stejně, jen je divočešjší - spíš bych řekla, že je "zrychlená" a trochu roztržitá:) Musím jí před cvičením trochu unavit, tak běhá se mnou, nebo se psími kamarády, aby pak lépe vnímala povely:) Ale ta zvýšená aktivita je dána tím, že je teď bez bolestí a je to mladá puberťačka:)

29.1.2009

Ellis

Dobrý den,moc prosím o radu.Mám půlročního německého boxera,zvládá základní povely jako sedni,lehni,pac atd,ale dost často si vyžaduje naši pozornost vrčením a štěkáním..jak na něj??bylo nám řečeno,že tohle si nesmí dovolovat,ale i když ho za to pokáráme nebo okřikneme,pes vrčí dál..díky za radu,mějte se hezky

30.1.2009

iris

dobrý den Ellis já bych vám doporučila jenom důslednost a trpělivost. Je to ještě štěně a tak ho musíte vychovávat jako dítě.Když začne otravovat, začněte cvičit povely musíte ho zamněstnat jinou aktivitou než štěkání a vrčení.Podle mě se nudí. Na psa se nemá křičet, protože on to bere jako komunikaci a štěká ještě víc.Taky cvičte povel ticho.

4.2.2009

Romana

dobrý den máme fenu výmarského ohaře,je venku na zahradě,chodíme s ní i ven do lesa atd.,začala utíkat přes plot ven,je vysoký skoro 2metry/asi lítá/vůbec nevíme co s ní.má 4roky.děkuji za radu

5.2.2009

Tereza

Myslím, že když se někdo na něco ptá, tak proto, že potřebuje pomoct a poradit. Proto, že neví co má dělat. Potřebuje říct co a jak. A ne aby ho tady hned někdo sežval. To mi vůbec nepřijde jako adekvátní rada. To vlastně totiž není žádná rada. Pořád se tu objevuje, že psi jsou chytří a jsou si vědomi svých chyb. Když jsou tedy takový, proč by se s nimi nemělo zacházet jako s rovnocennými partnery? Jako s lidmi? Psa máte od štěňátka, staráte se o něj a vychovává te ho. Dáváte mu, co k životu potřebuje. To znamená, že jste takový jeho rodič. Nikdo z Vás snad jako malý nedostal zadek? Máte z toho snad doteď nějaké trauma? Já rozhodně ne. Každý potřebuje pevnou ruku, aby z něj vyrostl dobrý jedinec. Pevnou, ale taky vlídnou a láskyplnou. Existují děti vychované a taky rozmazlené. Takový jsou i psi. Vše je o výchově. Každý potřebuje pevně vést - ukázat správnou cestu a také potřebuje lásku. Každý. Jak dítě, tak štěně. Proč se takovéhle porady nedělají ohledně výchovy dítěte? To najednou všichni vědí jak se chovat? Tak se tak chovejte i ke psovi.

5.2.2009

iris

Romano rada na tvoji otázku je těžká, musíš přijít na to kudy fena utíká a udělat nějaké opaření, když neutíkala tolik let tak musí být nějaká díra v plotě nebo přes něco přelézá.

8.2.2009

Lena

Dobrý den Iris, četla jsem váš příspěvek ohledně el. obojku. Z vaší zkušenosti to nevypadá tak zle, jak si všichni myslí a výcvikáři to odsuzují. Můj názor je taky takový, že pokud se obojek zbytečně nezneužívá, tak je jenom prospěšný. Už několik měsíců o něm uvažuji také. chodili jsme dlouho na stopovacce, ale bez úspěchu. Věděl moc dobře, že je na šnůře a ze na něj můžu, kdyz zjistil, že je stopovačkou dál nad můj dosah, už si ze mě zacal delat zase srandu. Dneska jsem ho pozorovala a rekla jsem si, ze asi jiná možnost neni. Stojim asi pet metru od nej, a říkám "KE Mě"! on na me asi pet vterin koukal bez hnuti a pak se otocil a utekl. Tak v tu chvíli bych mu dala ránu. Myslíte, že by to zabralo? Jak se tedy obojek používá?A je to stoporocentní? Myslíte, že ke me bude potom ze strachu přibíhat? Moc dekuji za kazdou radu

8.2.2009

Lena

uvažovala jsem o obojku d-control 400 na vzdálenost 250 m? ale muj pes je dost hyperaktivni a porat by lital, neumí chodit rovně po ceste. Bude mi tato vzdálenost stacit? Existuje s tkaným a plastovým vodeodolným remenem...který by jste doporucila?

9.2.2009

iris

Dobrý den Leno, vidím, že máte podobný problém co jsem měla já. Koupila jsem obojek na 1 000 m, ale myslím si, že na 250 m může stačit, ale nesmíte nechat utéci psa na delší vzdálenost. Obojek používáte jako prodlouženou ruku. Jak popisujete vaší situaci dostal by signál a když by to nestačilo přidala by jste impuls a hned když by přiběhl velká pochvala, hlazení a mazlení. Na obojku se začíná pracovat s dlouhým vodítkem, protože si musíte být jistá, že pejsek po signálu a impulsu bude běhat k vám a ne od vás. Já dávám Rebece obojek někdy i na celý den a někdy ne, aby si nespojila, že když jí nasadím tento obojek musí posloucha a když jí dám jiný může utíkat. Na vycházku jí dávám stahovák a nebo ještě jeden obojek. Prozatím mám pocit, že máme přivolání zmáknuté, ale obojek pořád nosí a minimálně jí dávám signál a ne impulsy. Musíte si nařídit výšku impulsů tak, aby to psu moc nevadilo. Pes musí jenom stáhnout uši dozadu jako když ho hubujete. Nesmí vylítnout úlekem. Když si budete kupovat obojek této značky pošlou vám zadarmo DVD kde je to hezky vysvětlené a ukázané jak na to. Výcvikáři to odsuzují, ale spoustu jich ho taky používá, většinou řeknou, že ho používají jenom když napravují chyby, a ptoto se asi za to stydí. Já jsem si vědoma, že jsem začátečnice a udělala jsem chybu v pubertě, ale stejně je těžké věřit pejskovi třeba u silnice když tam není zvyklí chodit každý den a nebo v lese kde je zvěř a myslivci. Na tomto obojku se nebojím Rebeku mít navolno, protože mám stoprocentní jistotu, že příjde ke mě na první zavolání. Bývala jsem nervózní a pes to určitě vycítil a většinou utíkala a dělala si ze mě legraci.Je to, ale zase o výcviku na obojku, musíte zase cvičit není to zázračný obojek, který nasadíte a pes půjde jako na dálkovém ovladači. Začnete pomalu znovu cvičit přivolání, ale výsledek je doopravdy stoprocentní, jenom obojek nesmíte brzy sundat, vždyť je jedno jaký pejsek nosí obojek. Já cvičím Rebeku na zkoušky tak doufám, že to bude s tím přivoláním dobré, na zkoušce pes nesmí mít jiný obojek než stahovák.Jakou máte rasu pejska?

9.2.2009

Lena

Moc děkuju za vysvětlení. Určitě to s tím zkusíme. On bydlí na vesnici, kde moc často lidi ani psy nepotkává a pak když nějákého potká je z něj uplně celý pryc, lidi by nejraději ulízal všechny, ale na psy ted zacal vyjíždět bez rozdílu velikosti. Dal by se obojek použít i kdyz by napadal psy? mám hovawarta

9.2.2009

iris

určitě můžete použít i když bude napadat psi. Je to zase přivolání. Já bydlím s fenou taky na vesnici a to je trochu problém, tak chodím kolem plotů kde na nás řvou pejsci a já tam dávám Rebece odložení a pak jí přivolám a ona si pejsků vůbec nevšímá. Jsou jí v březnu tři roky a tak to je výsledek dlouhodobé práce.Jak máte pejska starého? Doporučují dávat obojek až od půl roku, ale to už pejsek musí umět trochu povely. Já to používám jenom na přivolání a začala jsem jí to dávat když jí bylo asi 2,5 roku.Viděla jsem hovawarta dělat obrany a bylo to moc pěkné.Je to krásné plemeno a je hodně houževnatý a hlavně veliký a silný je potřeba ho zvládat a je to ještě ke všemu pes ty jsou víc dominantní. Přeji vám oběma hodně úspěchů ve výcviku na obojku hlavně si vždycky vzpomeňte, že musíte být opatrná a trpělivá ve výcviku.

9.2.2009

Lena

Urcitě je to složitějši vychovávat psa na vesnici nez ve meste. Pejsek preci jenom neni tolik zvykly na vsechny rusive podnety a tolik lidi a psu. Vsechno mu prijde hrozne zajimave. Mockrat vam dekuju za rady. Budu se snazit co se da. Mejte se s feneckou moc krasne.

9.2.2009

iris

Já jsem bydlela se svým první psem v Praze měla jsem kokra a to bylo jiné naučili jsme jí základní povely a sedat si u silnice,běhala na volno na vodítku měla tendenci tahat tak jsme jí vodili u nohy navolno to chodila dobře, žila s námi 16 let. Pak jsme se přestěhovali na vesnici a pořídili jsme si velkou kníračku a tak jsem musela na cvičák a začala jsem se zajímat o sportovní kynologii a výstavy(chtěla jsem jí uchovnit). Na cvičáku se pejsci nepouštějí jenom sem tam dva, prý tam chodí cvičit a ne si hrát. A to je podle mě velká chyba. Protože kde na vesnici najdete pejsky na hraní a trénování přivolání. Každý vypráví na vesnici, že pejsci honí zajíce a ve městě jsou to hry s pejskama.S Rebekou jezdíme do Prahy vozím se s ní v tramvaji, v autobusech od malinka a taky na výstavy jsme jezdili loni a tak je zvyklá na ruch, ale s pejskama si hraje jenom když přijede syn s jeho fenou RR a malý havaňáček, kterého sem tam hlídám kamarádce.Leno prosím napište kolik je vašemu pejskovi.

10.2.2009

Lena

Tuhle socializaci ve městě jsem asi dost zanedbala. Když byl malý, jezdili jsme s nim sem tam na výlety, ale choval se normálně. Pejsky miloval a lidi taktéž. Ted je mu rok a když přijedeme do města, nebo mezi více lidí, tak po psech vyjíždí. Nevím proč, nikdy mu žádný nic neudělal. Spíš si myslím, že na to co nezná rovnou útočí. Hlavně vyjíždí po těch malých psech co na něj štěkají a on si to nenechá líbit. Tohle mě vážně mrzí, hrozně se teď zkazil, vůbec bych neřekla ze to s nim dopadne takhle. Myslíte, že se to dá ještě spravit? Budu s ním urcite ted chodit víc mezi lidi, ale bojím se potkávat psy. Vzdycky kdyz na nějákého vyjede, chytim ho za kůži a reknu nesmís ale jeho to nezajímá. Jak ho to mam tedy odnaucit...

10.2.2009

iris

Váš pes prodělává pubertu a začíná být dominantní, je to normální. Jestli Vám můžu poradit hlavně ať nosí košik, nemůžete vždy uhlídat jeho reakci. Mít psa jenom na zahradě je podle mě hrozný. Nikdy nevíte kam ho budete muset brát. Musíte být důsledná. Teď ho vůbec nepouštějte na volno a zkuste ho naučit přivolání pomoci el. obojku na klidném místě kde nejsou pejsci ani lidi. Mezi lidi ho voďte na vodítku s košíkem a jak půjde člověk nebo pes naučte psa posadit k noze a čekat až přejdou, to trénujte co nejvíc. Když bude vyjíždět na psy nebo lidi a bude u vaší nohy hned ho chyťte třeba za ucho aby ho to bolelo (určitě mu ho neutrhnete nebojte se) a okřikněte ho jak to děláte. Když kolem vás přejde pes nebo člověk a on bude v klidu, hodně ho pochválíte a odměníte něčím nej. Za tu kůži je to asi málo. Je to velký a určitě teď dominantní pes. Nemusí vás to mrzet, protože je to příroda on za to nemůže, vy to musíte zvládnout. Já jsem se na Rebece i válela, abych jí pokořila ona to v pubertě zkoušela i na mě. Když jsem jí česala tak začala na mě cenit zuby a já jí musela ukázat kdo je pánem. Nikdy se to nedělá bitím, protože by jste psa zkazila byl by agresivní.Každým období psa se pes mění, co do psa vložíte teď vrátí se vám to v jeho dospělosti. Já si myslím, že jak máme velká plemena nemůžeme chtít, aby naši psi milovali cizí lidi. Je fakt,že Rebeka má ráda lidi co k nám příjdou na návštěvu a hladí jí, cizích se nevšímá, ale stačí když jde nějaký špinavý člověk a mám co dělat, abych jí udržela. Se psy si už taky moc nehraje na to si musíme zvyknout. Hlavně se chraňte košíkem není to žádné týrání psů, představte si situaci dítě a rohlík a je neštěstí hotové. Pes se košík naučí nosit rychle, ale nesmíte to vzdávat. I malému pejskovi by naši psi mohli ublížit. Oni prckové je provokují, protože se jich bojí. Na dálku se pes nedá ovládat když nemá přivolání.Leno hlavně všechno chce trpělivost a čas.

11.2.2009

Hanka

Dobrý den Ivano, moc se mi líbí Vaše stránky, a že jsem jich navštívila skutečně mnoho. Opravdu chválím. Chtěla jsem se zeptat na problém ohledně čistoty (samozřejmě vím, že je to obehraná písnička). Koupila jsem si králičího-trpasličího jezevčíka a 21.2 bude mít tři měsíce. Hned po týdnu se nám podařilo ho naučit chodit na trenér plenky, vždy ho moc chválím a používám heslo "loužička". Z 90% chodí tam, občas jinam. Máme veliký dům. Horší je to s kakáním. To je všude možně. Tam kam čurá se nechce vykakat. Je to běžné? Vím, že to čurání je úspěch, protože je malinký. Jo - také se bojím, jak ho pak čurání na plenku odnaučím. Máme zahrádku, ale zatím není moc zima a kromě toho, musí bohužel být tak 7 hodin v pracovní dny sám. Učení ven, by se tedy stejně nabouralo. Jak to řešit? I tak učit ven?

12.2.2009

Dagmar

Dobrý den Hanko, vím že Váš dotaz nebyl určen mě, přesto věřím, že se na mě za můj příspěvek do diskuze zlobit nebudete :-). Chtěla k tomu kakání, můj pes měl také zvláštní zálibu a to kakat do určitých pokojů. Já jsem to jednoduše vyřešila uzavřením pokojů. Zajímavé je, že i když se mu chce sebevíc, vydrží to, protože nemá přístup do těchto pokojů. Vám bych dopručila podobný přístup, zvolit formu, kdy by mu nezbylo nic jiného, než se vyprázdnit na plenku. Věřím, že po pár pokusech to pochopí. Někdy psi jednají zvláštně podle vlastní logiky, která nám připadá kolikrát nelogická, ale většinou jsme jim podněty k jejich podivnému jednání dali my sami, a kolikrát si to uvědomíme. Pak zbývá psíky jedině obejít.. :-) PS: nejsem žádný cvičitel, jen píši vlastní zkušenost...

19.2.2009

Ivana

Hezký den Hani, určitě můžete vyzkoušet to co radí Dagmar, může se to povést. Já bych především psa před odchodem a ihned po příchodu domů vyvenčila. Než odejdete z domu, buďte nějakou dobu venku s pejskem, tak ať se naučí vykonávat potřebu venku, když máte k dispozici tu zahradu. Zkuste to, aby se při ranním venčení vyčůral i vykakal. Až pak jděte domů. Stejně bych to řešila po příchodu, okamžitě ven vyčůrat. My měli ratlíka v bytě a hned jak měl základní očkování za sebou, tak jsme ho učili ven. Přes den vydržel i 8 hodin než jsme dorazili ze školy (nebo rodiče z práce). A když chtěl, tak si pak začal sám říkat (doma jsme ho kárali za loužičku - ale jen hlasem, i to pes moc dobře pochopí). Ráno jsme s ním byli vždy na menší procházce, asi půlhodinové když už si zvyknul na venek a bylo možno ho vzít i na ulici. Doufám že se brzy povede :-) Přeji mnoho úspěchů. Ivana

21.2.2009

Jirka

Ahoj Ivano,mám doma 2 měsíc středně malého 1 rok starého křížence z utulku,doma je jak beránek na vodítku poslouchá,ALE jak vídí psa tak se mu zatmí a je mu jedno je-li to pes,fena,štěně,okamžitě na ně utočí.Zkoušel jsem ho pořádně vycukat na vodítku,přišlo mi,že ví co udělal,sklopil hlavu a uši,ale za 5 min.to bylo to samé.PROSIM poraďte co mam dělat.

21.2.2009

Kristýna

nas pes se uz zlepsil ale je doma na retezu protoze rozkousal tatkovy sezení uz ho chtěl zbít ale ja sem ho v tu chvíli nedala a tak sem se ho zastala a tatkovy sem porat vysvetlovala ze to neudelal schválne tak se radeji dala názor ze se mu koupi retez a bude doma na retezu .jinakl by ho tatka nechal spat venku ale chy sem udelala v tom ze odeme jedonoou dostal ale ja sem ho nenaucila aby se mi omluvil sam .kdyz neco provede tak hned keme de a dava mi pac na omluvu a tak se na me i díva ja to poznam jakoby mi rikal ze ho to moc mrzi.tak ahoj kristýna

22.2.2009

Ivana.

Ahoj Jirko, pes má pravděpodobně hodně špatné zkušenosti se psy. Pokud má nějaký kamarád taky psa, tak bych se s ním domluvila. Tvůj pes ať má náhubek a zkus jej pomaloučku seznamovat s cizím psem. Ale spíše bych poradila zajít si na nějaký dobrý cvičák a tam nějak celkově řešit problém, nebo bych také doporučila psího psychologa - Rudu Desenského, a s ním se poradit. Ivana

22.2.2009

Jirka

Díky za radu. Ohledně seznamování se psy...rodiče mají na zahradě 3letou fenu belgického ovčáka a s tou si po počátečním štěkání už dokonale rozumí, vyvádějí spolu a tak. Problém je jen s ostatními psy, kteří jsou v okolí našeho bydliště, i když je už zná (někteří jsou i z našeho vchodu v domě). Náš pes je spíš provokatér, když je u cizího psa, tak na něj hodně štěká, ale nekousne. Máme pocit, že by si spíš chtěl hrát, ale takovým dost divokým způsobem. Když jsme ho zkoušeli dát dohromady se psem tchyně (skoro jednoletý pejsek - maltézáček), tak se sice po delší době oba uklidnili, přestali štěkat i vrčet, ale pak po našem psovi ten druhý vyjel a jen tak tak že náš uhnul, jinak by ho ten druhý kousl.Jednou se nám vyvlíknul z obojku a utekl o pár metrů dál za psem, jen na něj štěkal, ale nenapadl ho. Na cvičák se s ním chystáme, ale máme obavu, zda nás budou chtít vůbec vzít, když je ve společnosti psů neuklidnitelný a neposlouchá pokyny.

23.2.2009

Ivana

Uvidíš že se na cvičáku uklidní, a pokud ti nepomůžou, tak bych hledala lepší cvičák. Mi Sall taky tohle dělala po napadení jiným psem, než jsem ji dala dohromady zpátky. Ale pokud to bude dobrý cvičák, tak ti s tímhle pomůžou, to mi věř. A kdyby tě nechtěli vzít nebo ti s problémem nepomohli, tak bych hledala vhodnější a lepší cvičák... Otázkou je odkud jste a jak daleko to vůbec na nějaký ten cvičák máte, ale myslím že pokud budete pravidelně docházet mezi psy, tak nebude problém :-)

23.2.2009

Alča

ahojky mate moc pěkné stránečky a užitečné rady taky pořád nějaké hledám.Mám Německou Dogu 14 měsíců.Je doma strašně hodná ale venku a na zahradě horor!Pořád do mě kouše a vrčí na mě.Také nechce poslechnout na přivolání hlavně na zahradě nyni již týden i venku jde pouze na metr odemě a pak zas ucukne a nedá se chytit.Proto jsme pořád na 10 metrové šnůře v tom případě poslechneme na slovo.Navštěvujeme cvičak již 9 měsíců ale moc to nepomáhá.Sedni a lehni ovladáme dobře, odloženi už měsíc nefunguje i když bylo docela ok myslíte že je to puberta a kdy to asi zkončí?Diky Alča

24.2.2009

David

Dobrý den Moc vás prosím o radu. Máme s přítelkiní Maltézáčka. Je mu cca 1 rok. Když něco provede (něco rozkouše..atd.:-))..) je od přítelkyně pokárán a dostane buď přes zadek, popřípadě malinko po čumáčku. Vždy byl hodný a ví moc dobře když něco provede. V poslední době,ale občas když vznikne takováto situace po přítelkini "vyjede". Bojím se že by se to v pozdějším věku mohlo zhoršit.. Mohu vás poprosit o radu. Co je třeba děláno špatně a popřípadě jak tuto věc řešit? Popřípadě jakým způsobem ho potrestat, když něco provede? Mnohokrát děkuji a přeji krásný zbytek dne David

24.2.2009

Jirka

Děkuji za pomoc,snad to cvičák vyřeší,máme vokolí 3.Mějte se fajn.

28.2.2009

Ivana

Alčo, je to částečně i pubertou psa, může to býd dáno i nedostatečným respektem. Ve tvém případě bych volila vhodnější cvičák, kde Ti lépe poradí. Z tvého vzkazu usuzuji že to asi nebude nejlepší cvičák když Ti s takovým základním problémem neporadili. Zkus najít lepší. No a mezitím psa vůbec nepouštěj z vodítka, dokud ho to nepřejde a nebude umět poslouchat na zahradě tak na volno ho nepouštěj a zkoušej dál. Než ho přejde ta puberta bude ještě chvilku trvat :-) Iva

28.2.2009

Ivana

Hezký den Davide, pes je v pubertě a tak zkouší co může. Zkouší být dominantní. To mu nesmíte dovolit. Pokud vyjede, tak je třeba jej náležitě pokárat a třeba i zavřít na samotku na nějakou dobu. Je to dáno tou pubertou, a tak mu nesmíte povolit. Pokud zjistí že si něco smí dovolit, třeba vyjet nebo i kousnout, tak se to bude stupňovat, i za vrčení na vás musí přijít trest. Zkuste vydržet a nepovolit :-) Držím palečky. Ivana

3.3.2009

Terča

Ahoj,Jmenuju se Tereza a mám fenku Besinku.Ona všechno umí, ale neumí si lehnout a já jí to pořád učím a skoušela jsem všechno dokonce si na ni lehnu a zatížim jí ale ona si sice lehne ale když ji to normálně řeknu, tak si sedne a nebo mi podá pac. My vždicky s Kristýnou která sem taky píše o jejim psu Mikim chodíme ven k rybníku je cvičit nebo jen na palouček kousek od rybníka.A mě ještě jednou čeká cvičení protože budu mít bílou fenku Digi. To bude Besiny štěňě, ona Besina už bude mít podruhý štěňata a ještě problém je, aby byli na sebe zviklý protože Besina to u nás bere jako svoje, tak ji chci vždycky když bude Besina puštěná zavírat do velké ohrádky kterou postavíme na zahradě. Ahoj Terča!

3.3.2009

Terča

Ahoj Romano. Asi tvoje fenka vždycky možná někam skočí a pak přes ten plot. Já si teda mislým že ty fenky hledají psi. Ahoj Terča!

3.3.2009

Terča

Ahoj Romano. Asi tvoje fenka vždycky možná někam skočí a pak přes ten plot. Já si teda mislým že ty fenky hledají psi. Ahoj Terča!

4.3.2009

kristýna

Ale Tery to ji můžes zlomit záda se si toho vědoma proč si raději nepřečteš knihu o psech já sem svího psa nemohla apsoludně vycvičit ale pa když senm si ji přečetla tak pes byl uplně v klidu a míru nic neděl bej tebou tak si raději přeču

5.3.2009

Sarah

Potřebuju pomoct..mám už 3 měsíční štěňátko Sheltie, naučila jsem jí cůrat doma na podložku to umí výborně...Ale chyba je v tom že venku už se miprostě nevyčůra vyzkoušela jsem i tu podložku dá ven ale nic...Prosím o pomoc..Děkuji:o)

5.3.2009

kristýně a Terče

Kolikpak vám je holky jestli se mohu zeptat:) a co máte za psy?

5.3.2009

Kristyna

mi máme obě labradory teča má fenku besinku a já mám psa mikiho a obou je nám 9 let

8.3.2009

pro Sarah

ahoj Sarah.já být tebou skusila bych bud tu podložku přesunovat postupně ke dveřím a potm jí dát pryč a nebo rovnou pryč a vždycky chvíli po jídle,po probuzení a třeba i hře s ní jít ven a když se venku vyčůrá nebo vykadí tak jí hrozně moc pochválit a dát nějaký pamlsek(třeba piškot). Já mám ted třetí den dvouměsícní štěně hovawarta a od prvního dne sem jí nedala žádnou podložku nic a rovnou s ní chodim ven- a na to že jí mam chviličku už se venku párkrát vyčůrala i dokonce vykakala. Tak držim palce hlavně nezapomen psa řádně odměnit.

8.3.2009

pro kristýnu

ahoj kristýno. četla jsem tvůj článek o tom, jak pes rozkousal tatkovi boty a jak ho máte na řetězu... JE TO NEJVĚTŠÍ BLBOST!!! tobě by se líbylo,kdyby to někdo udělal tobě? jak to tak čtu co tu píšeš tak si myslim, že by toho psa měl cvičit někdo kdo je starší a hlavně kdo tomu rozumí!!!

8.3.2009

Lucka

SOUHLASÍM!!!! Nech výchovu na někom starším. Je sice moc hezké, že se chceš zapojovat a evidentně tě to i baví, ale vzhledem k tvému věku, nemůžeš mít u psa žádnou autoritu. Pejsek tě bere jako kamarádku a jako dítě, které by měl ochraňovat. Hraj si s nim, buď důsledná a popros třeba rodiče, nebo staršího sourozence, aby mu dali základní výcvik. I pro tebe bude jednodušší chodit ven s vychovaným pejskem než s něčím, co tě při jeho síle vláčí za sebou. Měla by sis přečíst nějáké knížky o výchově psa a držet se pravidel, rozhodně je největší blbost učit psa se omluvit. Tak hodně štěstí

10.3.2009

Bohumila

Máme 16-měsíčního trpasličího pinče a s ním problém-asi od 10 měsíců vrčí a útočí na ostatní psy (na feny ne)-snažili jsme se ho socializovat, miloval hraní s ostatními psy, chtěl si hrát s každým-a teď tohle. Je to psí pubertou? O žádném špatném zážitku s jiným psem nevíme. Vždy mu řekneme fuj, ale to nepomáhá. Děkuji.

11.3.2009

Iris

Je to věkem a váš pejsek má možná trochu strach z velkých pejsků a tak na ně útočí dřív než budou oni. Taky už rozeznává holky od kluků a to budou možná ty problémy, snažte se velkým psů vyhnout a pouštějte ho s jemu rovnými, ať náhodou nezažije nějakou ošklivou chvilku.

13.3.2009

Kateřina H.

Dobrý den, zaujalě mě tato stránka a Vaše rady a tak bych chtěla připojit i svůj dotaz. Mám 3,5 měsíčního psa Tosa Inu. Je výborný, venku uní chodit bez vodítka, na povely "místo, sedni, pojď sem, fuj" poslouchá - samozřejme, když je venku rušivý element jako jiný pejsek, tak mu uposlechnutí trvá déle, ale nakonec poslechne. Jediné co mě trápí je, že neustále někoho okusuje. Když jsme doma, tak vyžaduje pozornost tím, že ke mně nebo příteli přijde a kousne nás třeba do lítka nebo prstů u nohy. Když je s námi v práci, tak ho třeba někdo chce pohladit a on hned dotyčnou osobu začne okusovat. Nestiskne a nevrčí u toho, ale vzhledem k tomu, že má první zoubky a opravu velkou pusu, tak to není moc příjemné pro nikoho. Když mu řeknu fuj nebo nesmíš, tak na chvilku poslechne, ale za dvacet vteřin vymyslí jiné místo kam se zahryznout. Nevím, jestli mu mám třeba kousnutí oplatit :-) jak mi už někdo radil nebo použít na usměrnění noviny jak nám radila chovatelka, ale přijde mi, že to dělá prostě schválně, protože vyžaduje neustálou pozornost. Děkuji za případné rady.

14.3.2009

štěnisko

Chyby ve výchově psa by vůbec nemusely být kdyby lidem nebylo lhostejné co ze psa vyroste a neodkládaly to na "zítřek". To chce jenom se o psa zajímat už i před koupí, od chvíle kdy si jej přivedete domů, od malička když je pes ještě manipulovatelný a to i když si přivedete např půlročního psa. Ten čtyřnohý tvor, nejlepší přítel člověka, kterému se říká pes je odkázaný a závyslý na tom kdo mu bude opatřovat potravu, dávat mu lásku, usměrňovat ho a k němu musí také vzhlížet, pán mu musí být mu oporou, cítit se u něho v bezpečí. Jeho pán musí být ten k němuž se pes vrací s radostí. Člověk mu od ranného věku musí dát najevo, že ten kdo bude poslouchat je on, ne vy (což v dnešní době dokáže málokdo), určovat mu jeho hranice zejména v pubertálním věku. Vím, že nekaždý rozumí tomu co pes vyjadřuje tělem, hlasovýmí projevy ale věřím, že když tomu člověk dá čas a bude se psovy věnovat tak jak by měl (pozorovat ho v určitých situacích) tak mu počase porozumí alespoň svému psovy.:) Vážně to chce asertivitu, důslednost a láskyplnost. Pak se pes snáze podřídí a ještě rád a né z donucení ani ze strachu, ale protože bude chtít dělat svému pánovi radost. Četla jsem si vaší diskuzi se zaujetím, protože jsem dosud nepochopila proč se hádat kvůli názorům jiných. Každý vychovává svého psa jinak. Znám to i z vlastní zkušenosti pač to teďka zažívám doma. Máme 11tiletého křížence a od té doby co jsme si ho přivedli domů ho každý vychovává jinak. V té době na psa působili 4 výchovné metody taky proto neposlouchala. V současné době sice není nějak zvlášť vychovaná ale aspoň trochu sem se s ní posunula. Od doby kdy jí vychovávám sama, asi od jejich 9ti let, je vyrovnanější, poslouchá. Vezme si jí babička tahá štěká a já nevim co ještě. Takže ja tady neodsuzuju nikoho, každý má svým způsobem pravdu. Ať si každý vychovává psa jak uzná za vhodné ale nevím teda proč, když si ho teda vychovají jak říkají právně podle sebe, pak chodí když už je na výchovu docela pozdě za odborníky pro radu. Proč už od ranného věku nechodí za odborníky aby s nimy později neměly starosti, problémy a nestěžovaly si jak se jejich pes chová. Vždy suďte majitele "vůdce smečky" za psovo chování. Něco jiného je, když psa pokousá druhý pes a pod. To už pak není chyba majitele pokousaného psa ale majitele psa který zaútočil. Toť vše k mému názoru nyní možná kritika následovat bude. (at je každý má právo se projevit:)) Ale vždy mějte na paměti, že Pes je obrazem svého pána.:)

18.3.2009

maly cvicitel

tento clanek mne velice zaujal jeto velice ponaucny clanek ktery by mneli vsicni videt

20.3.2009

Jirka

Dobrý den,chtěl bych vás poprosit o radu.Mám od kamaráda 4letého psa bulteriéra.Pes je mazlivý,na lidi hodný,ale jak vidí většího psa nebo větší zvíře.Tak je zle.Okamžitě se mu zatmí a hned se chce rvát.Jde s tím prosím něco udělat?Předem moc děkuji za odpověd.

20.3.2009

štěnisko

Dobrý den Jirko. Váš pes zřejmě nebyl dostatečně socializován nebo má nějakou špatnou zkušenost s větším psem. Zkuste se psem venku chodit s náhubkem a často mezi psy aby si zvykl a pokud možno mezi nejaké které znáte a víte že jsou vůči ostatním psům v pohodě. Především to chce čas a trpělivost a určitě se dočkáte.:)

20.3.2009

Jirka

Moc Vám děkuju.

21.3.2009

Sam

Dobrý den, mám doma zlatého retrívra, psa, v květnu mu budou dva roky. Od malinka jsem se snažila ho správně socializovat, chodili jsme venčit se štěňaty, dospělými psy i fenami. Nikdy nejevil známky agresivního chování, doma máme ještě psa kokra s ním se snáší bez problémů. Jednou na procházce jsme potkali paní s francouzským buldočkem, psem, agresivním. Náš retrívr si ho běžel očuchat, paní nic nenamítala tak jsem ho ani neodvolala. Když už se očuchávali paní najednou začala křičet ať si okamžitě chytím toho psa, že se ten její pere. Než jsem tam stačila doběhnout buldoček vyjel po retrívrovi a ten si to nenechal líbit tak se s ním začal prát, zahrabal ho pod sebe, ale nic mu neudělal. Paní mezitím tahala za vodítko na kterém byl buldoček a já vzala retrívra za kůži mezi ušima a na zadku a odtáhla ho ze rvačky. Pak jsem ho posadila, chytla za čumák a vynadala mu. Od tohoto incidentu mi retrívr vyjíždí po každém psu, kterého potkáme, na fenky a štěňata je naprosto v pohodě. Tudíž s ním chodím jen na stopovačce a pořádně pilujeme přivolání, aby mohl chodit i na volno a spolehlivě jsem ho odvolala, také jsme se naučili naprosto netahat na vodítku, s pomocí HALTI, aby když se setkáme s nějakým psem ho tah vodítka nepodporoval v agresivitě. Potkali jsme i pár psů se kterými se jen očuchal a odešel, ale na většinu je agresivní. Myslím, že je to především moje chyba, že jsem ho k tomu buldočkovi pouštěla. Také myslím, že toto chování dá určitě odnaučit, jen bych potřebovala vědět jak. Předem vám děkuji za odpověď.

22.3.2009

pro lucku

ale co mě to nezajímá co já delam se svím psem stejně má kotec a zakladni poveli už dávno umí tak vlastně už umí vsechno tak to si ale udelal sam a né mi a kdyz už tak mě je 18 let víš

22.3.2009

pro lucku

ale co mě to nezajímá co já delam se svím psem stejně má kotec a zakladni poveli už dávno umí tak vlastně už umí vsechno tak to si ale udelal sam a né mi a kdyz už tak mě je 18 let víš

24.3.2009

Dagmar

K poslednímu příspěvku "pro Lucku", jestli tě nezajímá co dělát se svým psem, proč sem píšeš, nauč se chovat a pak teprve můžeš začít vychovávat psa, pes si za nic sám nemůže. Jestli se ke svému psovi stavíš takto, je mi ho opravdu líto. Tvůj pes nejvíc ocení, když si s ním budeš hrát a budeš mu dávat najevo lásku. Výchovu v tvém případě raději nechej na dospělých, kteří tomu aspoň trochu rozumí.

24.3.2009

Milá Dagmar,

přečti si ještě jednou příspěvky a možná změníš oslovení:D Reaguji na příspěvky dvou devítiletých holek, o výcviku mého psa tu není ani zmínka:)

24.3.2009

...

tak jsem to asi špatně pochopila já, pravděpodobně to bylo určené děvčatům s labradory:) Omlouvám se

24.3.2009

Petruška

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli neexistuje nějaká psí ,,antikoncepce" pro fenky. Já mam fenku, a je o štěně, ještě nehárala. Štěnata bych asi nechtěla, ale kastrovat jí rozhadně nechci. Mohli byste mi někdo poradit?

24.3.2009

Ivana

Petruško, něco takového myslím existuje, ale lépe se zeptat svého veterináře :-)

26.3.2009

Mirka

Dobrý den, mám doma asi 2 týdny 4 měsíční fenku sibiřského Huskyho. S výchocou sem samozřejmě začala hned, ale chci se zeptat v jakém věku bych začít s výcvikem? Děkuji

26.3.2009

Iris

Výcvik psa se má začít když je mu kolem půl roku.

29.3.2009

Dotaz Iris,

moc zdravím, nedávno jsme si na této stránce psali o el. obojku D-control. Objednala jsem ho, hovíkovi nasadila a postupovala presne podle přiloženého CD. Obojek funguje, všichni to zkouseli:) Když mu ho však nasadim a zkouším na který impuls reaguje, nereaguje vubec na žádný. Posadila jsem si ho do klidu a pozorovala, jakoukoliv reakci a on se ani nehnul. Kontakty jsem se mu snažila namacknout co nejvic na kuzi, ale vubec nereagoval. Můžete mi poradit co je špatně? Děkuji Lena

30.3.2009

Ivana

Pro paní Lenu píšící dotaz ohledně elektronického obojku. Můžu se zeptat proč jste hovawartovi koupila tento obojek? Díky Ivana

30.3.2009

Ivana

Pro Sam: Chce to trpělivost a neustále cvičit kontakt s cizími psy, o kterých víš že nejsou agresivní. Tvůj pes si to bude hodně dlouho pamatovat. Ivana

2.4.2009

Dagmar

"pro Lucku" už se tady do toho začínáme nějak zamotávat :-), Lucie to nebylo tobě.. :-D, ale reakce na toho co napsal ten "pro Lucku". V překladu, abych byla pochopena, ano, vzkaz byl pro tu holčičku, co má doma labradora :-)

2.4.2009

Bohdan

Mám psa JackRT.Neustále se rve a je k ostatním psům(ale i některým fenkám)totálně nepřátelský.Na druhou stranu si rozumí s jakýmkoliv velkým plemenem.Nevím jak to korigovat,protože tím pádem se jeho volný pohyb ztenčuje a to je mi líto.Vím je to teriér,ale nešlo by to nějak "vyléčit?"Budeme oba šťastnější.Děkuji za reakce.

5.4.2009

Ivana

Bohdane bohužel nemůžeme vidět tvého psa v "akci", takže ani nevím čím by ta nepřátelskost mohla být způsobena. Nebyl někdy pokousán malým plemenem třeba? Když si s nimi tak nerozumí. Doporučila bych dobrý cvičák, kde by ti případně řekli kde děláš chybu, nebo co je příčinou takového chování tvého psa. Ivana

6.4.2009

Sarah a Jenis

Dobrý den, vyzkoušela jsem už skoro všechny metody jak Jenis naučit kadit a curat venku ale nic nefunguje...Jenis bude ted 19.Dubna 5 měsíců a bojím se jestli jí to ještě odnaučím čůrat doma na podložku...Opravdu už si nevím rady...Prosím Pomozte...(Jenis-Sheltie) Opravdu moc děkuji za odpověd...Sarah:o*

7.4.2009

Lenka

Přeji dobrý den všem. Přečetla jsem si jen pár připomínek ze začátku, ale když jsem viděla jak se pomalu napadáte, mne čtení přestalo bavit. Chtěla jsem jen podotknout pár věcí a možná mi také poradíte. Stejně jako lidi tak i psi se od sebe navzájem liší, co pes to jiná povaha a potřebuje jiný postup výchovy. Všechny které jste tady radily jste měli pravdu. Mám už 8 psa. Byli to oříšci i čistokrevní,a byli to lidé, kteří mi některé psi otrávili. Ale všechny jsem měla dobře vycvičené. Samozřejmě i já se nadělala chyb. Chybu uděláte lehce ale těžce jí napravíte, chce to opravdu trpělivost. Jsem už ve středním věku a podle mých zkušeností vím, že se i já stále učím. Každý pes potřebuje jiný styl výcviku. A tady jste radili všichni dobře. Prostě musíte hrou vyzkoušet vše až se Vám podaří přijít na způsob na který pejsek reaguje.A to potřebuje mnoho věnovaného času pejskovi a pokud ho někdo nemá ať si pořídí gaučáka. Jsem invalidní a měla jsem venku v kotci na hlídání německého ovčáka a doma k pomoci pudlíka. Ovčák stářím umřel a pudlík mi oslepl. Naskytla se mi příležitost a dá se říct zachránila jsem Zlatého retrívra s papírama od týrání. Nebudu popisovat v jakém stavu jsem si ho přivedla domů, teď je už krásný, boubelka. Je mu 9měsíců, ale já ho mám teprve měsíc a když jsem si ho přivezla byl to uzlíček strachu. Ten se bál všeho. Já věděla že první co je potřeba udělat je zbavit ho strachu a vrátit mu sebevědomí. to se podařilo během 14dní. A přesto že jsem svoje některé předešlé psy cvičila na cvičáku, co se týče tohoto telátka, učím se znovu. Mimochodem jmenuje se Galileo zkráceně Gali. Vzhledem k tomu že si prošel první měsíce týráním, které zanechalo na něm viditelné následky, musím volit velice opatrně. Zavrhla jsem elektrické obojky to okamžitě. Ale pomáhají mi píšťalka pro psy, klik a samozřejmě pamlsek. Galimu se nám podařilo vrátit až moc sebevědomí. Zkouší co může, a tím jak se chová mě nutí být bezpodmínečně důsledná, i když se mi podaří zhřešit a povolit když se na mne podívá tím svým utýraným pohledem. No moc jsem se rozpovídala. Chtěla jsem jen ještě jednou říct, všechny máte své zkušenosti a i pravdu, teda kromě elektriky ať je slabá jakkoli, a vézt žabomyšší války kdo co má a kdo ne je přece hloupost stejně jako to že psi jsou hloupí, jsou až moc vyčůraní a mají svého páníčka přečteného dřív než psa vycvičíme.Proto je lepší, dát několik rad jednomu tázajícímu a ten ať vyzkouší to co padne na jeho mazlíka. Lepší je víc rad než nešťastní tvorové. No a přidám radu pro Saraha a Jenis. 5 měsíců je ještě dost málo. Já mám takové zkušenosti, když začne čůrat nekřičet na něj pokud se nevyčůrá. takzvaně mu zarazíte čůrání a to mu může ublížit. A když se vykadí opět neřvat, vyvoláte v něm strach, a začne požírat strachy po sobě pojídat výkaly. je potřeba si udělat pár dní čas tak na pár hodinek aspoň na dvě abýt s pejskem venku a pozorovat a když se vyčůrá a vykadí chválit ho až do nebe a dát pamlsek. Když se uvolní doma jak už tu bylo řečeno změněným hlasem přivést mazlíka k loužičce nebo kupce ukázat na to a pokárat že nesmí že je to fuj a nedát pamlsek. ale chce to opravdu trpělivost. Vžádném případě nemáchat pejskovi čumáček v tom co nadělal. Vám to taky nedělali když jste byli malí. No přeji každému hodné pejsky a nevrčte tady na sebe. Podle toho jak tady radíte jste všichni příjemní lidé tak tuto debatu nekazte dohadováním tady je vidět že i lidé se musí naučit spolu vycházet. Mc děkuji a nashle.

11.4.2009

Martina

Dobrý den, mám devítiměsíčního pejska, je to kříženeček, vykastrovaný. Samozřejmě, že je to ještě štěně, ale už teď mám problémy s jeho výchovou. Bydlíme v bytě. Dostala sem ho, když mu byli tak 3 měsíce, ze začátku sem byla moc měkká, byla sem zvyklá na klidnější rasy pejsků z dětství, tzv.,,gaučáky", tak sem si naivně myslela, že tady to taky nebude tak složité. Jenže pejsek je moc temperamentní, má svou hlavu a snaží se mít neustále navrh, zpřísnila sem, ale i přes to pes nechce poslouchat. Do všeho kouše, tahá za kalhoty, teď začal jít po obličeji, ne že by kousnul, ale chce olíznout a jak to udělá z prudka, tak to samozřejmě bolí, na fuj, či nesmíš nechce reagovat. Teď se mi i vzteky, že sem šla nakoupit a nechala sem ho doma samotného,pustil do postele, prostěradlo roztrhal a vykousal kus postele. Každý říká, že mam být důsledná, přísná, trpělivá. To dělám, někdy si dokonce přijdu, že ho týrám. Je mi už do breku. Prosím vás, poradíte mi někdo, co dál? Mam s nim někam zajít?

13.4.2009

Ivana

Martino určitě bude vhodné se psem zajít na cvičák nebo se s někým osobně poradit. Jak pes reaguje na pamlsky? Bylo by vhodné je mít stále u sebe, a jakmile pes udělá něco dobře, okamžitě pochválit a odměnit pamlskem. A pokud kouše, tahá za kalhoty či jde po obličeji, tak bych se nebála psa prásknout přes tlamu. Případně když někdy bude neposlušný ho převraťte na záda a držte v poloze na zádech, břichem vzhůru dokud se neuklidní. Předpokládám že se s vámi bude rvát, ale musíte vydržet opravdu do té doby, než bude v klidu ležet a bude vypadat že už se s vámi nechce rvát. Zkuste to a pak napište jak se pes pak choval. Pokud se sklidní, pusťte jej a dejte povel který pes umí. Pokud splní, musí přijít obrovská pochvala... Ale spíš bych radila někam zajít, chce to toho raracha vidět. Ivana

15.4.2009

týna

prosím co mám dělat když mi náš pejsek uteče například do lesa afurt ho vidím a on předemnou utíká na naminku nic neposlechne ,moc bych prosila o radu jeto 1 roční labrador

16.4.2009

Iris

Leno dnes jsem našla Váš dotaz na mé stránce, jsem ráda, že jste tam napsala a chtěla jsem vás poprosit jestli by jste mě nenapsala vaší mailovou adresu na, kterou bych vám mohla odpovědět děkuji

16.4.2009

Martina

Dobrý den Ivano, tak sem skoušela to co ste mi poradila, na chvíli to pomůže, trucuje, de si lehnout, ale za půl hoďinky vylítne a de zas něco dělat. On za ňaminky poslechne, ale de, z ničeho nic k někomu přijde a štípe. Okusuje nohy od židle či stolu, hraček a všech blbostí na kousání má dost,ale i přes to okusuje to co nesmí. Okřikuju, slůvka fuj a nesmíš, zdůrazňuji víc a víc, plácnu ho přes čumák, on na mě ale začne štěkat(jak malé dítě, které ,,držkuje"). Ten cvičák asi vyzkouším, protože vážně už netuším, co s ním.

18.4.2009

Ivana

Martino tak to vážně vidím jen na ten cvičák, to chce už psa vidět, ale věřím že vám na cvičáku poradí. Pokud ne, ozvěte se. Přeji mnoho úspěchů

27.4.2009

Dagmar

A už je to tady, kde udělali soudruzi z NDR chybu??? včera jsme byli s naším telátkem (míním tím štěně 8měsíců, setr) u známých na statku, spousta zvířat, rušivé prostředí (proháněl co se dalo) a sposta lidí, většinu z nich znal a byl na ně zvyklý. Problém nastal, když byl uvázaný u mojí židle, já seděla a plkala a známá, kterou ale on nezná, si ho chtěla pohladit.. nejdřív na ni vrčel, to jsem ho okřikla, ale ona ho hladila dál on vrčel ještě víc a pak po ní vyjel.. a teď co dál? já ho povalila, ale asi jsem nereagovala správně, nevím. Na jednu stranu: pes byl v tvz. klidovém režimu ležel, seděl, nechtěl se kamarádit, (jinak je velmi přátelský), varoval ji. na druhou stranu, vyjet po někom v takové situaci (opravdu ho jen hladila nic mu nedělala) není správné, že, to je jasné všem. Já vím proč vystartoval, ale to není onmluva, pro jeho chování, a to že jsem tomu nezabránila ani pro mě. Jinak je spíše bojácný a z konfliktů utíká,třeba s brbláním. Zajímá mě, jak jsem měla reagovat, kromě toho, že ta situace vůbec neměla přijít. Pochopila jsem to, že se cítil ohrožen a byl uvázaný, nemohl utéct.. jiné vysvětlení nevidím... jak by jste reagovali vy, nebo lépe, předešli tomu? Těžko se to připouští, ale očividně máme špatnou socializaci. díky za vaše názory a příspěvky

30.4.2009

Mirka

Dobrý den, mám 5ti měsíční fenku sibiřského huskyho. Když ji kdokoliv hladí, tak jej po chvíli začne hryzat, ale nikdy nekousne, spíš si hraje, někdy mi to připadá, jakoby si z nás chtěla udělat hračku. Když ji okřiknu, tak přestane, ale za minutu přiběhne a hryže znovu. Zkoušela jsem ji i odlákat na nějakou hračku, ale nepomůže to na dlouho. Můžete mi prosím poradit, jak ji to mám odnaučit? Děkuji

6.5.2009

DG

Dobrý den, mám 8týdenního pejska rasy Jack Russell teriér - je to krásný živý pejsek a nerada bych ho nějak zradila nebo zničila špatným přístupem/výchovou - je to můj 1. pejsek. Teorii z knih mám v malíku, ale praxe je ve skutečnosti jiná - to zná každý. Ráda bych věděla od kdy se může začít s výcvikem?? Začala jsem se socializací - pejsci, lidi, auta, děti, věci atd - vše probíhá v pořádku. Vím, že je to ještě malý prcek, ale hrozně rád kouše ruce, prsty, nohy vč. tahání za nohavice či okusování ponožek. Snažím se mu říkat - fuj, nesmíš, ale vůbec to nepomáhá. V jedné knize bylo doporučení o stisknutí tlamičky, aby ji nemohl otevřít - tato metoda pomůže na cca 5min, poté se opět vrhá na moje ruce, někdy se mi zdá, že i více zbrkleji/naštvaně. Dá se s tím něco dělat nebo mám ještě počkat, až trošku povyroste/bude starší?? Další věc je, že se začínáme učit na vodítko - chodí s ním celkem v pohodě. Potom pejska odepnu, aby se pořádně vydováděl a proběhl, ale když ho chci opět připnout, tak mi vyjede po ruce - co s tím mám dělat?? Nerada bych pejska bila nebo mu fyzicky ubližovala. Když se mu venku nelíbí nějaký zvuk, tak se jde schovat ke mně - na základě tohoto chování si myslím, že máme dobrý vztah. Děkuji moc za rady do života :)

10.5.2009

Domča

Dobrý Den,jelikož se stěhujeme do nového bytu ak bychom si chtěli pořídit Maltézáčka-psa.Četla jsem hoodně na netu že je lehké ho vycvičit,líbí se mi vaše stránky a myslím si že o tom docela hodně víte tak bych se chtěla Vás zeptat jak postupovat v základním výcviku:lehni,sedni,k noze na místo,neštěkej atd...Děkuju předem za odpověď:-)..prosím odopězte.

15.5.2009

Lenka

Dobrý den,máme doma už přes měsíc našeho prvního pejska labradora 3,5 měsíce.Co se týče venčení tak s ním není problém,pochopil že má chodit ven a na povely jako sedni,lehni,dej pac už taky poslouchá.Myslím si že je to chytrý pejsek.Ale co mě trápí je to,že když ho chvilku hladíte tak se povás začne ohánět a začne kousat ruce.Asi si chce nejspíš hrát ale máme 2letýho syna a tak nechceme aby ho pořád kousal.Dalším problémem je když jíme tak začne žebrat tím že štěká a skáče po vás a když mu řeknete fuj nebo nesmíš tak bych řekla že ještě víc zdůrazní to štěkání nebo si taky zavrčí.Prosím o radu,děkuji

24.5.2009

Katka

Dobrý den,máme 6.měsíční štěně Maltézáka.Prosím o radu. Na procházkách štěká na lidi a na psy. Když jde někdo proti nám, říkám mu "ticho, nesmíš!", ale moc to nechápe. Je to nepříjemné. Jak ho to odnaučit. Děkuji

24.5.2009

Zuzka

Dobrý den, mám skoro roční fenku bernského salašnického psa...je hrozně milá...pořád se chce mazlit.pořád chce chvalit.. na prochazkach jsme ji pouštěli už jako štěně..takže na povel "jdem" poslouchá(ikdyž někdy má také své chvilky)..ale problem je v tom že jak se rada mazli tak na prochazce potkame jiné lidi a ona k nim běží sedne si a čeká na pohlazení...a když nepřijde začne štěkat a lidé se jí bojí...jak ji toto odnaučit?:( když byla štěně a k někomu utekla tak jsme je prosili at ji pokaraj a nehladí ji..až když ji dovolime tam jit..ale i dnes když někoho vidí utiká k němu...a chce hladit..( je zajimave že ětšinou běží k lidem kteří psa nemají)

2.6.2009

Petra

Dobry den muj pes je na me strasne zavisly a nevydrzi byt sam, driv sem si ho mohla brat do prace a tak byl porad se mnou, ted ho mam taky sebou ale delamv restauraci a kdyz prijdou lidi nemuze tu porad byt kdyz je plno nestiham ho kontrolovat co kde dela jestli ho nekdo nekrmi a tak.Tak ho dam nahoru do bytu a tam vydrzi treba 4 hodiny stekat nez prijdu a kdyz prijdu lepi se na me a knuci a nehne se ode mem nevim co mam delat.

7.6.2009

sísa

prosím pomoc!!!!!nevím co mám dělat.mám roční fenu křížence a bojím se jí pustit z vodítka.už mi párkrát utekla a na poveli venku nereáguje.bydlíme ve městě a hodně se bojím že by skočila pod auto.vždycky když jsme venku tak se rozeběhne a snaží se mi utéct.doma poslouchá,na povel ke mě reáguje hned ale venku je jak ďábel.nevim co sní mám dělat.předem děkuji za odpověď.

10.6.2009

Kateřina

Dobrý den všem, mám problém se svým psem,mám dvouletou fenu JRT /jack russel teriér/ a poslední dobou mi stratuje na psy.Nějakých psů se bojí,má z nich respekt,tak si před nimi lehá a dává najevo svou podřazenost,ale na jiné klidně jen tak vylítne,aniž by si jí ten druhý pes všímal.Vždycky jí potrestám a pak dám na vodítko.Nevím co s tím mám dělat,prosím o radu!Bojím se hlavně o ní,protože vím,že nějakému pejskovi se to nemusí líbit a může ji napadnout.Trpělivost mi došla,když vystartovala na pitbula.S díky a pozdravem

15.6.2009

Iris

Síso a Kateřino, vaši pejskové by neměli běhat na volno ani jeden, pořiďte se desetimetrové stopovací vodítko a nechte je ať ho pejskek za sebou tahá, vy budete s pejskem moct manipulovat na dálku. Je to důležitá věc jinak ho nenaučíte poslouchat když bude vědět, že si může dělat co chce a vy na něj nemáte.Bude to trvat dlouho, ale vy postupně vodítko budete zkracovat až mu zůstane jenom karabina na obojku. Kateřino vy pejska netrestejte když se podřizuje jinému psu je to jejich řeč, radši mu nedovolte, aby k němu přišel, vybírejte si pejsky s kterými ho necháte vyběhat. Když na psa vyrazí a vy ho budete mít na dlouhém vodítku strhněte ho a pak mu ho můžete potrestat, ale nebijte ho rukama ani novinama.Okřikněte ho fůj a škubněte prudce vodítkem. Snad jsem trochu poradila a přeji hezký den.

18.6.2009

Lussy

Zdravím, pročítám tu příspěvky a rozhodla jsem se, že taky trošku přispěju. Mám doma tříměsíčního chlapečka - jorkšíra. Než jsem si ho přivedla domů od známých, informovala jsem se o povaze terierů - skutečnost je ale mnohem, mnohem, mnohem "horší" :) Jack, jak ho pojmenovali, tak divoké stvořeni, že se občas nestačím divit. Navíc nedělá ostudu jedináčkům - rozmazlená hysterka:) Situaci nám ale dost zhoršuje angína, nevím, kde k tomu přišel, jestli si jí už přinesl, každopádně má ve svém věku pořád jedno očkování, nemůže ven, nosím ho v tašce, v práci ho mám v pelechu, aby něco nechytil, ale stále se zadýchává, dnes mi odmítá i pít a moc nejí, začínám z toho být zoufalá... Večer ho "chytne rapl" a pobíhá kolem zdí v bytě a pak nemůže popadnout dech. Miluji ho od první chvíle, co jsem ho spatřila (to mu byly 2 hodiny), samozřejmě jsem věděla, že to bude těžké, ale že hned v prvních pár měsícíh budou takové zdravotní komplikace, s tím jsem nepočítala. Máte s tím někdo zkušenosti?

22.6.2009

KIM

ALOISI OHLEDNE PSA ZKUSTE TZV ZASKRTOVACI OBOJEK A POKUD PES ZATAHNE ZACNE SE SKRTIT TUDIZ PRESTANE...NA NASEHO PSA TO FUNGUJE POKUD NEBUDE STACIT OBOJEK DEJTE I RETEZOVE VODTKO KTERE PRO NEJ BUDE TEZKE A NEBUDE HO TUDIZ TAHNOUT PO ZEMI

22.6.2009

KIM

MIRKO PEJSKA TO MUZETE ODNAUCIT VICE ZPUSOBY...TREBA POVEL NE!!POKUD UMÍ...NEBO MUZETE PSA OBRATIT NA ZADA A SKAREDE SE NA NEHO PODIVAT A RICT CO TO BYLO ,NE ,NESMÍ,NEKOUSEJ,ATD..

22.6.2009

KIM

IRIS ..NE PES MA ZACIT VYCVIK JAK SI PRIVEDETE DOMU NEJLEPE KOLEM 2 MES...MAME DOMA STENE 4 MESICE A CELY VYCVIK MNE TRVAL 1 MES.TED CVICIME AGILLYTY PROTOZE TO UZ VSE UMI NA 1

22.6.2009

KIM

ALOIS ...NEBO TAKE EXISTUJE VYCVIKOVA OHLAVKA

23.6.2009

gogo

Dobrý den, prosím o radu. Mám čtyřletého pitbulla z útulku. Když je doma, tak je moc hodný a poslouchá na slovo, ale jakmile jdeme ven, tahá silně za vodítko, útočí na všechna zvířata a nereaguje na povely, i když mám pamlsky. Stahovák mu poškozuje srst a nepomáhá a s ohlávkou taky táhne. Díky za odpověd´

28.6.2009

týna

Prosím o radu máme skoro 2 letého labradora umí všechno ale jenom to základní neumí a to je k noze opradvu jen jak muže tak uteče je to moc hodný pes ale knoze opravdu,to mu nejde prosilabych prosím o rado opravdu odkohokoliv prosím.

29.6.2009

lili

Dobrý den,prosím o radu,mám ročního boxera a teď se nám bohužel stalo,že zakousl morče,chci se jen zeptat,jestli je normální,že ho nejen zakousl,ale i snědl?nikdy jsem se nesetkala s tím,že by to pes udělal..že zakousne a zahrabe to ano,ale že ho skoro celé sežere?prosím kohokoli o radu nebo zkušenost..děkuji Lili

22.7.2009

Michal mazuch

Dobrý den jmenuji se Michal Mazuch a chtel bych pejska nejlepe by se nam libil jack ruseell nemohla byste nam poradit jak mame zacit atd.? Mazuch

24.7.2009

Olda

Dobrý den Ivo, prosím o radu, máme roční fenku labrador křížený s ovčákem, máme jí na zahradě u domu asi měsíc, nikdy se nestalo, že by utíkala, poslední týden, ale vždy když jí pustíme na zahradku, tak někde přeskočí plot a utíká za psy, kteří pobíhají kolem domu. Potom nám jí přivedou cizí lidi, a naše bekynka(fena) okamžitě přikrčená ke mě přiběhne a sedně a kouká na mě. Určitě ví, že něco udělala špatně, ale nevím jak jí odnaučit přeskakovat ploty, nejsem zrovna zastáncem,aby pes byl na zahradě uvázán na provazu nedej bože na řetězu. Budu moc rad za každou radu děkuji.

27.7.2009

Míša

My máme křížence bígla s jezevčíkem máme se přispusobit bíglovi nebo jezevčíkovi odpovězte na Email SrholcovaMichala@seznam.cz

28.7.2009

Pája

Dobrý den chtěla bych poprosit o radu,pořídila jsem si 2,5 měsíční štěně trpasličího pinče,mám ho teprve 5 dní a do konce tydne si kvůli němu beru dovolenou,na jednu stranu je pejsek moc hodny ale nemohu si dovolit odejít ani s košem natož do krámu a od dalšího týdne již budu pracovat,moc pláče a nevím jak na něj děkuji za odpověd

6.8.2009

Kamila

Všechny vás tu zdravím jemi 9 let a docela dost se zajímám o psi máme jednu fenu doma ale skoro ubec neposlouchá spíš ubec.Tak sem skusila si najít tuto stránku a je to super už aspoň vím jak ji cvičit.

6.8.2009

Ivana

Ahoj všem, nestíhám to tady teďka pročítat, takže kdo bude chtít konkrétní radu, ať mi pisne maila na ivana.pospechova@seznam.cz paaa

8.8.2009

pro ivanu

ahojky ivano ja se ti nemuzu nak napsat na maila tak mi napis na muj a ten je popilk@seznam.cz

8.8.2009

pro ivanu

ahojky ivano ja se ti nemuzu nak napsat na maila tak mi napis na muj a ten je popilk.@seznam.cz

8.8.2009

pro ivanu

ahojky ivano ja se ti nemuzu nak napsat na maila tak mi napis na muj a ten je popilk@seznam.cz to bez tečky

10.8.2009

marta

ahojky,mám 14.měsíčního howika,začíná se asi u něj projevovat puberta na volno reaguje docela v pořádku pokud není v dohledu nějaký pes ale,trápí mě jiná věc,dostal kost ne tedy ode mě já jako pán doma nebyla a jak tu kost ohlodával tak šel další člen rodiny který nevěděl co pes kouše a howik po něm vyjel a kousnul do prstů,já jednou zkoušela mu kost taky vzít ale vrčel už na 1mdopředu tak jsem ho nechala být,u jídla problém není granule pamlsky vše si nechá vzít jen ty kosti aběda když je u toho ještě jeden pes,tak mi prosím poradte jak postupovat nebo zda ho nechat být když vrčením upozornuje

13.8.2009

pro martu

ahojky marto mal labradora a ten kdyz tak ydostane kost tak vrčí ale ja vezmu dlouhy voditko a hodim to na kost a nebo na jeho hlavu a stáhnumu to a pak malinko cukno a mam kost ale je to slozity ale pomahato skosto a uvidis

19.8.2009

Terča

Ahoj už sem píšu docela po dlouhé době, ale spátky k věci. Víte jak jsem sem psal o mé fence Besině že neumí lehni, tak sem jí to konečně naučila. No a vydíte, chce to jen trochu trpělivosti. :)

20.8.2009

vojta

já bych chtěl jorkšírka ale nevím jestli ho mužu nechat samotného doma když půjdu do školy

21.8.2009

Kristýna

Dobrý den.Prosím o radu.Máme 5 měsíčního pejska Zlatého retrívra a vždy když si s ním hraju začne skákat a kousat.Nepomáhá ani když mu řeknu fuj nebo nesmíš.Párkrát jsem se pokusila odejít a nevšímat si ho,ale to se za mnou rozeběhl a začal mě zase kousat.Už nevím jak ho to mám odnaučit.Poradíte mi co s tím mám dělat?Předem moc děkuji za odpověď.

23.8.2009

Radka

Zdravim...Mam ctyrletou fenu zlateho retrivra, je moc poslusna, cvicime agility, dogdancing a ted zaciname s dogfrisbee.Je to pes v pohode a dela nam jen radost!!!!Rada si hraje se psy ale nejake nema proste rada!!Bud na ne zavrci kdyz si s ni chteji hrat nebo se proste de schovat za mnou.Napadlo me ze mozna proto ze kdyz byla stene tak ji pokousal boxer.Tomu majiteli tohodle psa jsme nadali!!Sveho psa apsolutne nezvladal!!!Pak ho privazal a cosy nadaval!!Jak mohl nadavat kdyz za to mohl on!!!!Psa jme meli na voditku on na volno!!Mela jsem sto chuti mu tehdy vyliskat nebo udelat neco velmy nemekneho!!!!!!Myslim ze tohle se na mem psovy podepsalo na dozivoti =( o neco pozdeji sem slisela ze uplne ten sami pes zabil rocniho pejska a tomu chlapovy to bylo upe jedno!!S tokovych lidi je mi mdlo!!Oni by nemely vlastnit zadne zvire....Ona se neboji jenom treba boxeru nebo nejakych velkych psu...Ona se boji nekdy i malych, proste jak kterych..Nekdy potkame boxera-chce si s nim hrat, potkame druheho-vrci na nej, a dalsiho se boji...Mohl by mi nekdo poradit jak to napravit, nebo aspon proc to dela???

24.8.2009

Petra

Dobrý den, mám roční fenu Německého Boxera. Základní povely vcelku zvládá, ale nedaří se nám nacvičit štěkání na povel. Už jsme zkoušely hračky i pamlsky, ale nereaguje. Tak jestli byste měli nějakou dobrou a vyzkoušenou metodu. Děkuji předem za odpověď

24.8.2009

Terča

Ahoj Petro, muj pes už teda základní povely umí, a šket trochu už taky, ale třeba neumí něco co umí zase tvuj pes, ja bejt tebou, tak buď ji to učim dál, třeba řeknu hlídej, ale nemusí umět uplne všechno, buď ráda že něco umí. Já M9ho sa učim tak že řeknu hlídej a ona běží k bráně a štěká no a po čase ji řeknu štěkej naježí se a štěká. Jinou metodu neznám. Tak se měj dobře.

27.8.2009

Lenka

Když můj pes nechtěl jít tak sem si ho normálně nevšímala a šla před ním ale on hned jak sem se vzdálila tak ke mě přiběhl. Určitě to zkuste fak to pomáhá!

5.9.2009

Petra

Mám roční fenku Boxera. Je moc hodná. Ale přivolání ve volném prostranství je ještě problém. Jak jí mám upouta? Cvičitel říká, že jí nejsem vzácná, že je neustále se mnou. A tudíž vše nového je vzrušující. Děkuji

9.9.2009

Zuzana

Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou, protože jsem už zoufalá a nevím, co si počít. Před cca 8lety jsem před domem našla zbloudilou čubičku neurčité rasy a nechala si jí, i když už psa máme. Poslední rok soustavně močí u dcery v pokoji, stále na tatáž místa. Nestačím vyměňovat koberce. Jsem už bezradná, protože ani po dobrém ani po zlém s ní člověk nic nezmůže. Pochopím, bere-li dceru jako konkurenci ve smečce, ale proč to proboha dělá pořád? Vypadá to až tak, že jsem napůl rozhodnutá pro utracení.Děkuju

20.9.2009

Šárka

Lidi,prosím Vás půlka dotazů je zde vymyšlená od slečny Ivany.Nehledě na to,že to není žádná zkušená chovatelka a pouze si vymýšlí a domýšlí.....dám Vám pár odkazů,abyste se přesvědčili!Tím,čím Vám radí si jen psa zkazíte,raději se ptejte opravdových,osvědčených odborníků.Ps:už se moc těším až mi zde začne nadávat jakýsi Alois,Pepajz a Karlička:D ZDE JSOU ODKAZY: Odkaz A ROZHODNĚ SI PŘEČTĚTĚ DENÍČEK!!!!Slečna na stránce pro PSY spíše popisuje své partnerské záležitosti:D potom dále zde máme od slečny dotazy Odkaz je to skutečně pravda,toto její fena dělá.Dotaz je zhruba uprostřed,spíše o malinko níže...Ivana Pospěchová,Opava-Komárov,hovawart,fena 2,5roku

20.9.2009

Šárka

Pes je přítel na několik let a dá nám mnoho radosti a bylo by škoda si ho zkazit "rádoby zkušenou":D:D chovatelkou...ha ha,myslím že na stránkách Falco se něco opravdu dozvíte,tady jsou jen bláboly puberťačky...

28.9.2009

gabca

lolec.....na strankach FALCO ju vcelku setreli =D nic proti ale to je moc!!=D =D...njn to je dobra psi skola....

30.9.2009

kakouš

mame labradora 24.10. mu bodou 2 roky chceme ho vzit do mesta ale bojime se aby neco neproved aby neutek mam strach poradi nekdo prosím!kakous

11.10.2009

Weru

Dobrý den, plánujeme koupi štěňátka zlatého retrívra. Stále přemýšlím jak to udělat s naučením na záchod chodit ven, ale při tom neprochladnout jelikož si přivezeme 7 týdenní štěňátko přímo v zimě... nevím jestli se bát ho vzít ven aby neprochladlo?

17.10.2009

beja

jak často se venčí štěně

26.10.2009

Petra

Dobrý den, potřebovala bych poradit.Dnes jsem se s naším psem(zlatý labrador) vydala na procházku, která probíhala tak, že já jsem jela na kole a on byl veden vedle kola.Jenže on měl každou chvilku na práci všelijaké předměty v příkopě a očůrávání stromů.Takže si asi umíte představit jak ta jízda na kole vypadala.Potřebuju poradit co mu mám při takové to procházce zakazovat a jak!.Děkuji za radu.Nováková Petra

29.10.2009

ahojky

dobrý den prosím vás může být zltý retrýv i potom co vyroste oma myslím jako spát doma nemají být venkuěkuji

30.10.2009

ahojky

dobrý den prosím vás může být zlatý retrívr i potom co vyroste doma nemá být spíše venku děkuji

30.10.2009

kbglj

ano....tedy jestli se mu venujete a ma tam dost mista...taky mam zlatandu a nekdy spi doma nekdy venku =))zlataci miluji spolecnost lidi!!

31.10.2009

ahojky

děkuji

31.10.2009

Marie

Mojí feně jsou téměř dva roky,máme doma ještě jednu fenu o něco menší stázinku.Obě jsou kříženci (Ta 2letá je s labradorem ta 10letá kdovísčím :-D)a kdykoliv jsme venku a já pustím Tu větší na volno začne otravovat tu starší štěkat na ní a pak se nechce dát chytit problém je v tom ,že většinou mě poslechne ovšem má své dny ,ale i ty bych chtěla nějak změnit pomohla byste mi Ivano prosím?

1.11.2009

Ivana

Hezký den Marie, vaše dvouletá fenka je v pubertě, proto má ještě občas ty "své dny". Radila bych brát každou zvlášť na procházku. Se starší fenkou procházky jaké zvládne. S mladší na každé procházce procvičovat základní povely. Najděte si místo kde nebude příliš rušno a tam s fenkou choďte cvičit - radím pět minut a přestávka, pět minut a přestávka... několikrát za procházku. Cvičení začněte vždy povelem který fenka zná a dobře zvládá a končete také tak, aby fenku cvičení bavilo. Nezapomeňte na odměny :-) Zezačátku cvičte na vodítku, lonžce. Po zvládnutí základních povelů v klidném prostředí můžete začít cvičit na volno, či na vodítku přejít do rušnějšího prostředí. Chce to aby se fenka samostatně naučila základním povelům jak v klidném, tak rušném prostředí. Poté můžete začít brát obě současně na procházku. Mimoto chování které popisujete (pokud se neobjevuje agrese vůči starší fence) znamená, že vaše mladší fenka si chce s tou starší hrát. Proto ji provokuje a štěká na ni. Tak přeji hodně úspěchů :-)

1.11.2009

Ivana

Pro Petru: Pejska naučte chodit u nohy za každé situace. Pokud již umí, stačí u kola dát povel k noze. Pejskovi nic zakazovat nemusíte, pokud vás váš pes sleduje a hledá vás když se mu schováte nebo za vámi utíká když vy utíkáte pryč, tak toho využijte při jízdě na kole a jednoduše trošku přidejte, pes si vás doběhne. Pozor ale na běh u kola po silnici, policie toto moc ráda nevidí, dávají pokuty. S pejskem takto sportujte na měkčím terénu (polní cesty apod.). V případě že ještě pejsek není dospělý, nemá vyvinuté klouby, tak je jízda na kole krajně nevhodná, také při kloubních a srdečních potížích. Takže jednoduše radím, naučit psa řádně základním povelům a hlavně chůzi u nohy když s ním chcete běhat u kola. Hodně zdaru :-)

1.11.2009

Ivana

Šárko nejste to náhodou vy komu jsem to už jednou vysvětlovala? A proč sem nedáte taky odkaz na svůj profil na hafíkách? Abysme mohly porovnat? A odkazy na další stránky? A proč tady taky nezveřejníte mou studii psích škol na které jsem posílala smyšlený dotaz? Už to tady jednou bylo, tak toho už nechte. Asi vám to dělá radost takhle pomlouvat lidi a dělat z něčeho úplně něco jiného... Jestli mi něco máte, tak mi to přijďte říct do očí, nebo poraďte tady těm lidem a ukažte jim že máte lepší metody než já.. než takovým pouhým tlacháním do prázdna. Soudný člověk se rozhodne sám

2.11.2009

kakous

tak jsme byli vě městě moc dobre to nedopadlo a taky se zajímal o same feny a psi a mu byla k ničemu ani si me nevsiml ale pak kdyz jsem vytahla pamlsky tak byl uplne v pozoru a poslouchal na slovo. Když chodíme spolu na rpocházky tak je nejdřív jak zdesený ale ja ho pak nak musim zklidnit moc se mi to obcas nedari ale nejhorsi jsou kolem jdouci psi je jak utrzenej ze retezu,skouseli jsme ohlavku a ta se absolutne neliby.Taky jsme mu koupili k narozeninam grilovane kure za 100 kč mel ho sezrany za tri minuty ale nejlepsi byli kdyz jsme mu ho dali do misky tak ho popadl a chtel bezet ven ale byli zavreno tak se vratiml a pak bracha takovy mami at mi da kousek.spatky k vesi k nam se pritoulalo 2 mesicny kotatko je to holka ale nas pes ji nesnese furt pred nim utika a sici na nej a kdyz jsem sni tak mikes zarli a to se mi vubec nelibi a kdyz jsme s mikesem tak chce jit pric se vicurat nebo tak nec ale jak mile ji mikes spatri tak hneh po ni vyjede a ona se nemuze kvuli nemu ani vycurat potrebovala bych poradit od ivi děkuji

2.11.2009

Ivana

Kakous: nejlepší by bylo asi s pejskem začít chodit na cvičák a naučit jej základním povelům. Tam se také pejsek naučí jak se má chovat k ostatním psům. S kočičkou to bude trvat, musíte je seznamovat ale pomalu, ne je dát hned k sobě. Pejsek je divoký a kočička se bojí. A pokud není pejsek správě socializovaný a vychovaný, těžko od něj můžete žádat aby se choval ke kotěti přátelsky. Takže radím cvičák nebo si najít ve své blízkosti někoho, kdo vám s výcvikem a výchovou pejska pomůže. Má dva roky, o to to bude těžší že to již není štěně, tak rychle nápravu :-) Přeji hodně štěstí

7.11.2009

Weus

Dobrý den. Chtěla bych poradit s výchovou psa.Dostala jsem fenku maltézáčka na vánoce.Dnes již má 2roky.Na fenku nemám dostatečný čas,abych se jí věnovala,tak jak bych měla.Chodím totiž do školy a přes den je doma sama.Když je doma jakš takš poslouchá,ale jak vyjdem ven je to hrůza.Pokud mám balonek..klacek,nebo nějakou hračku, hned ke mne přiběhne,ale pokud jí volám jen tak Annynko ke mně!tak NEPOSLECHNE...málokdy dojde.Jsem ráda,když ji můžu vypustit a může se dostatečně proběhnout,po tak dlouhé době co je doma sama,zavřená v paneláku. Problém s tím jí chytit nemám a proto ji vypouštím,aby se proběhla.Vůbec mě nevnímá.Volám a ona má jiný zájem(něco čuchá..popřípadě žere).Jak zvýším hlas a třeba ani za ní jdu,protože vím,že na zavolání nepřijde,Začne zdrhat a nenechá se chiti.Utíká předemnou a trvá to i několik minut!Nakonec musím ustoupit já a aby zamnou došla musím radostně volat a mít v ruce třeba klacek.Nevím si s ní rady. Vím,že už je teď asi pozdě ji vychovávat,když se to nenaučila jako malé štěně,ale moc by mi pomohla aspoň nějaká rada,třeba se zadaří a naučí se aspoň trochu to co by měla.Moc děkuju. Verča

10.11.2009

pro ivu

Ahoj ivo když si poradila na cvičák tak sem se zeptala a puůjdem někdy příští rok tak asiv dubnu nebo breznu do te doby mikiho cvičím doma i na zahradě a skou´šíme i jít před barák tam ho pustím na 10m vodítku a cvičíme přivolání učíme se moc dobře je sice starší ale zdá se mi že každý den se zlepsuje moc děkuji za odpověd od ivi díky kakouš

12.11.2009

Romana

Prosim o radu,mam skoro 4letou fenku stred.knirace,mame ji v bytovce kde se chova slusne,ale jakmile prochazime spolecnym prostorem bytovky a nekoho potkame,zacne na cely barak stekat a myslim,ze by mozna i na kolemjdouciho skocila,pokud ji nebudu drzet.jak ji to odnaucit?dekuji

22.11.2009

Weunka

ahoj..potrebovala bych poradit od Ivi.Pred mesicem jsme si poridily bigla s PP je aktivni a hodne vesely...A na pamlsek ho lze naucit opravdu vse od te doby co ho mame jsme ho naucily vybozne zakladni povely a taky ruzne triky...muzeme ho poustet i na volno..Puvodni majitele pejska nezvladaly(to ovsem nedovedu pochopit..kdyz on je tak zlaty a dela mu radost poslouchat)a nic neumel..jen slisel na jmeno.Dela nam velikou radost!chtely bychom s nim chodit na agility.Problem je ale ten ze uz ma 10 let =(chci se zeptat jestli s 10ti letym psem jde behat agility aniz by mu to ublizila..predem dekuji..

23.11.2009

Ivana

Weunka: záleží na zdravotním stavu pejska, to musí posoudit veterinář. Ale já osobně bych agility nedoporučovala vzhledem k vysokému riziku zranění. Zajdi si ale raději k veterináři, pejska jsem neviděla, ten ti třeba řekne že byste to ještě zkusit rekreačně mohli. Pěkný večer

29.11.2009

bechin

Dobrý den, chtěl bych poradit. Máme doma 16 měsíčního psa Labradora. Žijeme na venkově, pes má výběh prakticky na větší polovině pozemku. Tu druhou jsme oddělili malým plotem. Nejprve ho párkrát přeskočil, ale poslední dobou to již nedělá. Každý den s ním chodíme na delší procházky a tam ho pouštíme z vodítka, aby se proběhl. Povely prakticky zvládá na výbornou. Na vodítku jde taky bez problémů, jen než se dostaneme do ulice, kde jsou za plotem jiní psi. Pak se začne chovat jako šílenej a nenechá se odtáhnout. Hlavní problém je ale v tom, že poslední dobou začal utíkat. Né na procházce, tam poslechne na slovo. Ale přes noc nebo během dne, když není nikdo doma, tak rozplete plot z pletiva a uteče. Poradíte mi jak ho to odnaučit? Přemýšlel jsem o "neviditelném elektronickém plotě". Nemáte s ním někdo zkušenosti? A myslíte, že je možné po nějaké době jestli si pes zvykne tento pot odstranit. Děkuji bechin.

1.12.2009

Renata

Dobrý den,mám 7 letou fenu německého ovčáka.Ráno a večer,když s ní jdu na procházku,nechce se jí a jak jí šáhnu na packy,zaknučí a uteče.Prosím,poradte

2.12.2009

Ivana

Renato, s fenkou byste měla zajít k veterináři, ten by vám měl říct více k problému, vypadá to že problém je spíše zdravotního charakteru než že by souvisel s výchovou fenky. Ivana

5.12.2009

Iva

Dobrý den.Chtěla bych se zeptat,jak naučit 2 roky starou fenku labradora pouštění z vodítka.Já ji jenom zatím pouštím na hřišti,ale to není to pravé.A jak je to s těmi ohlávkami napsi?Děkuji vám.

5.12.2009

Zuzka

Ahoj.Chci se zeptat,jak mám pomoct mé fence aby shodila.Je to labrador,ale je moc drobná.Veterinář říkal že má shodit a kolik jí máme dávat,ale ona ne a ne.Prosím odpovězte.Díky

22.12.2009

kakouš

ahojky píšu docela po dlouhé době, máme problém s našim pejskem mikešem jak byli mrazy tak jsme se rozhodli že ho budeme pouštět domů na noc ale splal tam 3 dny a dneska to byla pohroma po druhé rozkousal sezení všichni sme se na něj dost zlobili a tak aby nedostal mamka ho rychle pustila ven a tak se znova rozhodlo že bude spát veenku protože se doma neumí chovat neni to jeho první práce ale taky si rozkousal pelechje to hrozné a potřebovalabych a by nám někdo poradil sme zněj moc neštastný a proto prosím o radu. Děkuji kakouš

28.12.2009

Simi

Pes Vám tohle udělal z jednoho prostého důvodu. Jak píšete pes trávil většinu času venku, tudíž neví co si uvnitř smí či nesmí dovolit. Odnaučit není těžké, chce to ale praxi, ne teorii.

30.12.2009

kakouš

náš pes když byl malí byl doma asi 1 rok já nevím bylo to je přes ty mrazy ale ted spí uz zase venku sedacka je opravená a vsechno je v poho ale ted ho cvicím triky docelamu to de ale hodne snazí ded sme u triku popros

2.1.2010

pro Zuzku

Při hubnutí nejde jen o snižování dávky,zkuste přejít na jinou méně kalorickou stravu např.rýže se zeleninou.Když si pohlídáte,aby ve stravě byl dostatek vitamínů a minerálů,tak hubnutí půjde mnohem rychleji.Ovšem tohle jsou jen rady,co se týče jídla,je potřeba,aby ste s pejskem začala něco dělat např.delší procházky.Tady je zase důležité dávat pozor,aby toho pohybu nebylo příliš a nevedlo to k nějakým zdravotním potížím,protože u tlustého pejska jsou hodně zatěžovány klouby a srdce.Hezký den

2.1.2010

Radka

Dobrý den,jen bych chtěla vyjádřit svůj názor k debatě,která probíhala na těchto stránkách dříve už několikrát.Řeknu Vám nemám ráda puberťáky,kteří mají pejska 3 roky,svého prvního pejska a hned všemu rozumí a psí dušičku znají,ať je to hovawart nebo jakýkoli jiný pes.Popřípadě ještě píší smyšlené siuace na internetové poradny.Já taky chodím do práce,vychovávám pejsky,a k tomu mám ještě svoje vlastní pejsky a rodinu.Když večer sednu k počítači,jsem unavená a těším se do postele,ale otevřené oči a svěžest mysli mi drží pouze myšlenka,že bych mohla pomoci nějakému nešťastému psíkovi popřípadě jeho pánovi.Potom mě opravdu rmoutí,že mi možná píší i lidé,co žádný problém nemají a já tak ztrácím svůj drahocenný čas pro něco,co neexistuje.Nehledě na to,že poradit po internetu je vždycky veliký risk a proto radím všem lidem,co mají se svým pejskem problém,zajeďte si k někomu,kdo má s pejsky dlouholeté zkušenosti a vemte si od něj jen ty informace,které se Vám zdají být v zájmu Vašeho pejska ty nejlepší,pokud se Vám něco nezdá,je zbytečné se do toho pouštět.Zvlášť si dejte pozor na ty,kteří se Vám snaží vnutit myšlenku,že je jen jedna nejlepší cesta,a že proto,aby ste uspěli potřebujete určitou metodu,pomůcku apod.Po internetu je dobré pouze tzv. šmejdit,třeba Vás potom uklidní,když najdete človíčka se stejným problémem.Ale musím uznat,že jsem také zastáncem debat o krmivech,nemocech,lécích nebo u toho chování o dobrých cvičitelích.Rady ohledně chování Vašeho pejska,lidí,kteří Vašeho pejska neznají bývají velmi často spíš na škodu než k užitku...Mějte se hezky

16.1.2010

lucifer

Radka: no vidíte. Mě je 12. Mám pejska od prázdnin, platím si očkování, granule, agility... žádný problém nemám. Když byla Megí o prázdninách jsem s ní jela na výcvikoví tábor, aby si zvykla na ostatní lidi a psy. Když jedna chovatelka uviděla, jak se o ni starám, chtěla mi svěřit její štěně na výcvik. Mělo hodnotu přez 10 000. Krásné chovné štěně vlkošedé Německého ovčáka. Já jsem ale odmítla. To jsem prosím nečetla žádné knížky a vychovávala Megí podle sebe.

17.1.2010

pechin

Pro Ivanu:prosim o radu,jak mam odnaucit svoji fenku,aby me porad olizovala.Je to sice pritelkyne fenka rodheskeho ridgebacka,ale cvicil jsem ji spise ja a takove to hrani je spis take semnou...ji by zlomila vejpul:o)))predem dik

18.1.2010

Natálie

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jak mám svoji roční fenku labradora naučit chodit u nohy a také ,aby přišla ,když jí zavolám.Předem děkuji za odpověd

20.1.2010

Ivča

Ahoj.Mám doma fenku labradora.Jednou po skole sem sla domu a vidim rozjíždět auta.Rekla sem si ze asi potrebovali na wc:D jdu kolem keru a slysim mnoukani.Koukla sem se tam a bylo tam krasny kotatko.Pak mi doslo ze to byl ten duvod proc zastavili.Prinesla sem ho domu a Ajsa(labradorka) se zacala uplne klepat.Tohle byli priznaky zarlivosti.Tatka koteti udelal pelisek na pude.Dali sme mu tam vse co potreboval.Kote sme s Ajou davali postupne na sebe zvyknout.Vsichni ale rikali ze to nevynde,ze kote aja roztrha.ALe ted kdyz jdou k nam vydí zázrak.Hlavne vecer.Kote muze klidnet spat na Ajsinej hlave,pod packama na zadech cely roztahly proste jak se jim zlíbí.Proto chci rict ze neni pravda ze pes a kocka nikdy nepujdou k sobe.Hlavne to ale nesmi byt treba pitbul a kote nebo podobna psi plemena.Obcas si hraji ale vypada to ze hodne bujuji.Kdyby ajsa stiskla kote vice jenom by udelalo krup:( a to prave ne.Proste si jenom hraji.Uz mam kote asi 7 měsíců a Ajsa je pro nej starsi sestra.Ivča

26.1.2010

Terča

Ahoj, dnes sem píšu už po dlouhé době. Besinka se už konečně naučila lehni a Majký ná rduhý pes už taky zvládá

30.1.2010

Fabka

Dobrý den, mám menší problém. S rodiči jsme se přistěhovali k babičce na barák. Spolu s babičkou a jejím druhým synem, zde přebývá také pes. Konkrétně jde o asi sedmiletého rotvajlera. Ještě v létě se zdál téměř bez problému, procházky na vodítku, přivolání, základní povely mu nedělali veliké problémy. Postupem času ale poznávám, že pes neuznává autoritu. Při hře s jeho majitelem (strejda) vrčí, cení zuby a vypadá to, že to myslí vážně. Jelikož je v teplých měsících jeho domovem kotec, nikomu přespříliš nevadil jeho projev nelibosti-vrčení, když jsme mu dávali granule. Pro jistotu jsme psa vždy pustili proběhnout, dali mu jeho příděl a náhubek sundali ještě před kotcem. Nyní v zimě ale kvůli mrazům musí být ve spodní části domu, v místnosti kde skladujeme dřevo atd. Pochopitelně, je zde i jeho miska (nebo spíše mísa), což ale začal být problém. Pokud mu odpoledne dáme granule a chceme jít přitopit, musíme pro dřevo za psem. Ten někdy jen krátce zavrčí, někdy ale trvá na svém, a například mamka dostane strach. Bezpochyby mu ignorace jeho požadavků a nároků v "mládí" a nedostatek výchovy a vedení přihoršili (jak na stav fyzický, tak psychický) ovšem přibližně stejně, jeho majitel a můj strejda, ignoruje jeho chování i teď. Chci se zeptat, jak přesně mohu přispět ke zlepšení chování u psa, co se týče rodiny - snaha vysvětlit jim některé věci je někdy marná, stále ve mě vidí hloupou malou holčičku co ví prd. Díky za odpověď.

30.1.2010

Fabka

Pro Ivču (20.1. 2010): Co se týče toho co jsi psala, není pravda že pitbul a podobná psí plemena kočky trhají na potkání. Kočku může chtít roztrhat stejně tak čivava. Všechno je jen o výchově a povaze daného psa. Ostatně se můžeš přesvědčit na: Odkaz

3.2.2010

tynka

zdravím, měla bych dotaz, jestli by mi tady někdo poradil co s tím mám dělat prosím.. mám 3-měsíční štěňátko, nejdřív mě i rodinu kousal do rukou a do nohou, hlavně do prstů. pak jsem ho to tak nějak odnaučila a už se snaží to nedělat, spíš zkouší jestli zas nepovolím a nedovolím mu to. s tím takový problém nemám, ale jde o to že se skoro nenechá pohladit nebo obejmout. chvíli po probuzení se nechá hladit a ani nezkouší kousat, jenom olizuje ruce, ale pak jak se trochu víc probudí, tak začne okusovat. tak mu to pak zakážu a přestanu si ho všímat. ale pak to dopadá tak že si ho fakt skoro nemůžu pořádně pohladit, když se začne vzpouzet .. a pak mám pocit, že si ke mě nevytvoří ten správný vztah. na klín si ho dávat nechci, je to aljašský malamut a nechci aby si na něco takového zvykal. a taky se mi zdá, že když ho hladím nebo drbu, že to ani necítí a nic to s ním nedělá, že z toho nic nemá prostě.. teda jak kdy, to taky nechápu. někdy je rád, že jsem u něj, ale někdy to vypadá že je mu to jedno a pak začne okusovat a pak jsem naštvaná lehce, žejo. doufám že jsem to napsala nějak tak pochopitelně a předem děkuji za odpověď a nějakou radu. 

7.2.2010

Kristýna

Dobrý den, jak mám svého psa odnaučit aby mě netáhnul na vodítku?

12.2.2010

dasa

mám prosbu,poradíte jak mám postupovatpři používání ele.obojku?Mám 1,5 letou fenku .Je myslím vycvičená,sedne ,leehne,zůstane při odložení,ke mě.Bohužel má sklony utíkat za zvěří,štěká se psi u plotu a 100% si nejsem jistá když je na volno co jí napadne,bez rušivých elementů poislouchá.dík

13.2.2010

Iveta

Máme 2letou fenku maltezáčka,která včera když jsem pro ní šla do skříně kde ležela,abych jí vyvenčila,tak na povel nereagovala,když jsem jí chtěla vzít tak začla vrčet a kousla mě,to ječetš nikdy neudělala,co s tím?děkuji

18.2.2010

Hannah

Dobrý den, prosím o radu ve výchově psa. Máme 13ti měsíčná fenku boxera, se kterou jsou problémy ve výchově. Když je bez vodítka, tak je až na vzácné výjimky nezvladatelná, nereaguje na povel, i když je poznat, že povel vnímá. Když jí mám na vodítku tak je poslušná, ale když je na volno tak vyhlíží, kde se co „šustne“, utíká za lidmi, teď v zimě pronásleduje lyžaře, chvíli na ně skáče a pak po delší době odběhne. Když uvidí psa tak za ním utíká a situace se opět opakuje. V poslední době, i když odejdu na větší vzdálenost a schovám se jí, tak jí to nevadí. Z úkrytu vidím, že občas zvedne hlavu, podívá se co se děje a zůstane na místě a věnuje se nějaké svojí činnosti. Štěstí je, že není vůbec agresivní. Je velmi přátelská k dospělým i k dětem, též se dobře snáší se psy. Kromě ní máme doma ještě dvě kočky, se kterými dobře vychází. Není to náš první pes, již předtím jsme měli dvě boxerky, první se dožila téměř 12ti let a druhá skoro 13ti let. S nimi výchovné problémy vůbec nebyly. Vodítko jsem u nich používala skutečně výjimečně. Byly bez něho již zvladatelné od štěněčího věku cca od 4 měsíců. Manžel se v té době z pracovních důvodů zdržoval minimálně , takže obě fenky se mnou absolvovaly výcvik a zkoušky – základní minimum. S naší novou fenečkou chodíme zhruba od 8mi měsíců na cvičák, kde jí hlavně cvičí manžel, a to proto, že já nyní mám zdravotní problém s nohou – musím chodit pomaleji. Jsem již v důchodu a tak mám na fenečku dostatek času, takže kromě cvičáku se jejímu výcviku věnuji já. Bydlíme na konci Prahy, za domem máme pole a les, tak chodíme s fenkou denně několikrát ven , kromě kratších, tak má minimálně jednu delší procházku v přírodě. Manžel s ní chodí ven na kratší procházky a já na delší. Ze začátku se s manželem rozcházíme v názoru na volný pohyb psa. Já tvrdím, že pes, který nereaguje na přivolání nemůže být na volno a má se pohybovat na delším vodítku, zatímco manžel jí nechá volně běhat. Údajně s fenkou žádné problémy nemá a skáče-li fenka na někoho, tak prý to lidem nevadí a tito lidé jsou z ní nadšeni. Stejně tak odběhne-li fenka a nereaguje na přivolání, tak za chvíli stejně přijde. Tuším, že problémy s fenkou jsou v důsledku našich rozdílných názorů na výchovu psa. Zatímco já i přes zkušenosti, které jsem během života s předchozími psy získala, znovu pročítám literaturu a poznatky týkající se výchovy psa, tak manžel tvrdí, že to nemá zapotřebí. Ve vztahu k naší fenečce jsem to pouze já, která chce po ní poslušnost –aby nežebrala, neskákala na lidi, poslechla na přivolání - zkrátka aby nedělala nic z toho co dělají nevychovaní psy. Myslím si, že jsem se v životě naučila býti důsledná a trpělivá, neboť jsem úspěšně vychovala syna z prvního manželství , který měl lehkou mozkovou disfunkci a tyto vlastnosti byly nutností. Bohužel si nyní vůbec nevím rady jak dál. Omlouvám se za poněkud delší dotaz. Děkuji za pomoc.

18.2.2010

vanda

Myslím, že jste si odpověděla sama. Měli byste se s manželem dohodnout ohledně jednotného postupu ve výchově. I když chápu, že je to někdy těžké, přítel mi mou fenku také často "kazí". Myslím, že zaujímáte správný postoj a snažíte se k výchově přistupovat zodpovědně. Fenka by venku měla být opravdu jen na dlouhé stopovačce, pokud nemá spolehlivé přivolání. Jasně jí musíte dát najevo, kdo je vůdcem smečky... :-) Přivolání trénujte pomocí pozitivní motivace - pamlsek, hračka atd. Prostě to, co má ráda. Myslím, že to všechno víte. Fenka je v pubertě, a zkouší, co jí projde. Něco o přivolání psa si můžete přečíst například zde: Odkaz Přeji hodně úspěchů a zkuste "vychovat" v první řadě manžela... :-)

20.2.2010

Katka

Dobrý den, prosím Vás o radu. Mám tři roky starého psa, pudla. Před časem začal být agresivní na cizí lidi, ale postupem času zal být zlí i na svou rodinu. Dokonce už i kousnul.Nevím si rady, jak ho to odnaučit. Prosím poraďte mi. Děkuji

4.3.2010

Liba

Dobrý den, prosím o radu. Máme voříška, je mu 8 měsíců. Zpočátku byl jen venku, učili jsme ho přiběhnout na zavolání za odměnu, jakžtakž to fungovalo, i když se také stalo, že někdy nepřiběhl.Ted už neposlouchá vůbec - chyba se stala v tom, že jsme ho vzali domů - byla dlouhá zima, brzy tma atd.- a a zřejmě on se stal naším "pánem", doma poslechne, ale venku nás úplně ignoruje, zkrátka dělá si, co chce. Myslím, že není tak starý, aby se s tím nedalo něco dělat, ale jak na něj? Děkuji

9.3.2010

ANČA

Dobrý den,mám 2-letého stafordšírského teriéra...přesto že s ním chodím půl roku na cvičák jsem ho neodnaučila jeho zdrhání za zvěří...a mám strach,že ani neodnaučím..takže mé věčné venčení probýhá tak,že ho mám neustále na stopovačce...!Přitom na vodítku poslechne na slovo..přivolání,umí všechny zákl.povely i takové ty vtipné čísla..=Dje to takovej komediant.ale jakmile zjistí,že je bez vodítka tak je konečná...ani nemusí vidět nákou zvěř a žene se ani sám neví kam...a vrátí se třeba až po 2-3 hodinách na místo kde se ztratil..mám strach,že ho zastřelí myslivci.Mam také strach že když uteče že se potká s cizím psem,které v lásce nemá...je agresivní na ostatní,ostatně jako většina těchto plemen.Nevím jak by se zachoval i k ostatním osobám mimo mou přítomnost..!Dříve na něj platilo,že jsem mu dala náhubek a neodbýhal daleko..naopak se mě držel ze strachu,že by se nemohl nějak bránit...ve tmě se s náhubkem sám nedojde ani vyčůrat..Ale ted už je mu jedno když uteče i s náhubkem..už si s ním nevím rady..fakt je uplně mimo jak se ocitneme někde na louce kde větří zvěř..!Nevím jestli zabere el.obojek...mám strach že nezabere ani ten...!dĚKUJI ZA RADU..

12.3.2010

Irena

Dobrý den, mám pudla 1,5 roku a nevím si rady ,aby neutíkal. Můžeme být na procházce i dvě hodiny,někdo otevře dveře a je pryč.Takže přijde návštěva ,neví ,že máme doma "utíkačku" , otevřou dveře a než se přivítáme pes je pryč. Celá rodina svorně vyběhneme před barák a začneme ho nahánět po okolí.Návštěva si prozatím musí v prázdným baráku vystačit sama.Lidi, kteří nás znají už vědí jak se chovat. Otevřít a rychle zabouchnout dveře. Bobečkovi stačí ,aby ty dveře byly jenom přivřený a to se stává často,protože bydlíme v domě tři rodiny a couráme se sem a tam .Můžu říct,že mě to už nebaví. Co dělat? Jinak od Bobečka nic nechceme,jen aby neutíkal a poslechl na zavolání. Nejvíce mi to vadí k vůli dceři, která se může uplakat jak ho hned nemůžeme najít.

11.4.2010

Sára

Dobrý den,mám asi 9měsíčního psa Nerona.Kříženec Bandoga a NO.Na základní povely celkem poslouchá.Žije na zahradě,kam ho chodíme každý den 2x denně krmit s dalším 7letým psem.Hlavní problém: Neron se naučil skákat přes plot.Když jsem minule odcházela,tak za mnou přiběhl. Odvedla jsem ho zpátky a důrazně řekla "nesmíš!" a "zůstaň!". I přes povel za mnou znovu přiběhl.Mnoho lidí mi dávalo radu,psa potrestat fyzicky.Proto jsem ho dvakrát "přetáhla" vodítkem a po třetí si to už nedovolil.Je to správné ? Když se to bude opakovat, jak se mám zachovat?Děkuji, Sára :-)

28.5.2010

Stejskalová Lucie

Dobrý den,mám doma fenku Rotvailera ,když byla menší poprala se se psem a od té doby je agresivní.Když jdeme ven nemůžu jí ani putit z vodítka a musí mít košík,protože když jde kolem nás pes je agresivní .Zkoušeli jsme už všechno ale nic nepomáhá prosím o radu .Děkuji .

17.8.2010

Radim

Dobry den, mám amerického kokra a je mu skoro rok. V poslední době každé ráno vykoná potřebu doma a nedaří se mi jej to odnaučit. Prosil bych o radu. Děkuji

9.10.2010

Eva

Radim: Kolik hodin je pes přes noc bez venčení? Nedává Vám nějaký signál před tím, než se doma vyčůrá? Spousta psů se snaží probudit majitele, když je zle. Byl už pejsek předtím plně naučen čistotnosti (doma nečůral, nedělal hromádky)?

29.10.2010

PetulkkaB

Dobrý den, máme doma roční fenečku Jack Russela a asi tak před 3 měsíci začala z ničeho nic podivně škrundat (jako když si dospělý hraje se slinami v puse) při polykání. Dělá to pouze když jsme doma a v klidu např. než usne nebo když se mazlí. Původně jsme si mysleli, že jí něco vadí v krčku, ale veterinář nás ujistil, že je 100% zdravá a že ono "škrundání" je pouze její zlozvyk. A když jsem se ptala jak se ho zbavit tak řekl, že neví, leda jí dát nějaká slabá antidepresiva, což mi přijde poněkud přehnané. Je to veselá psí slečna, které nic nechybí, proto bych se chtěla zeptat, jestli nevíte, jak ji to odnaučit.

6.2.2011

Karolína H.

Dobrý den. moc prosím o radu. Mám doma štěně Bernského sal. psa. Teda už to není moc štěně.. je jí 7 měsíců... Ale když jí pustím na zahradu a nhle se podívám z okna, všechno je rozkousané: okousané větvičky, plasty, papíry, atd... Nevim jak jí to mám odnaučit.... když jí nachytám, řeknu fuj. chvíli nic nekouše ale asi tak za hodinu se to opakuje... Přitom s ní chodím skoro denně ven... potřebuju nutně radu,... děkuju.. :-)

7.2.2011

týna

Pro Karolínu.H Ahoj tohle jsem jsme si s rodonou zažívaly dva roky než se nám pes vzpamatoval a na cvičáku nám pak řekli že jsme se mu tolik nevěnovali. a ted tedy máme druhého psa a hodně se mu věnujeme ale je uplně v pohodě já si myslím že by si sním měla bých co nejvíc a hodně ho vybláznit jít na procházku si třeba zaběhat nebo jít někam na louku a házet mu daleko aporty nebo si postavit překážkovou dráhu ta naše psy do půl hodiny utahá jak něco takže sy si myslím že by ses mu měla více věnovat a třeba zkusit nějaké psí sporty :D

18.2.2011

Karolína H

Pro tynu. Děkuju za radu... Ale nevím jak to budu stíhat... Ještě chodí do školy... Ale budeme mít Jezevčíka... Myslíte že se to zlepší když bude mít kamaráda??? :-) děkuji za odpověď

4.6.2011

Tomas

Dobry den, mam 2 a pul mesicniho cistokrevnyho voriska (fenu). Nejvic ze vseho ma nejradeji ruce, prsty. Hracku drzim za jeden konec a psik ji mine a zakousne se mi do ruky. Ted uz kdyz se chci "pomazlit" vemu si rukavice :). mozna to chce jen trpelivost ale az vyroste, rukavice mi nepomuze:) dekuji za pripadnou odpoved

10.6.2011

Terka

Mám 2 problémy s roční fenkou,není moje vždy po škole ji venčím ji sousedům kteří na ní nemají čas. 1.Vždy když de na vodítku pomalu je jak andílek,ale když deme rychleji kouše vodítko ,táhne a chová sejak šílená. 2.Mám klisnu která se psi nemá problémi ale Safira se jí bojí ,nebo na ní vrčí a štěká.

18.6.2011

Lili

A co vodítko-zkoušela jste?

26.6.2011

Honza

Dobrý den, chtěl jsem se zeptat. Mám doma psa labradora 18 měsíců. Základní povely zvládá (sedni, lehni, ke mně na lonžce). Jakmile však zjistí, že je volně okamžitě uteče. Zkoušel jsem i odpoutat lonžku, ale jakmile to zjistil okamžitě utekl a lonža se zasekla až o strom jinak by utekl ještě dál. Nemůžeme ho nechat ani na vodítku někde uvázaného, protože vodítko nebo lonžku běhěm chvíle překouše a uteče. Jediné co nepřekouše je tlusté vodítko používající se na koně. Pokud uteče nenechá se absolutně chytit. Udělám, že mu utíkám, ale on nereaguje. Pokud se k němu přiblížím pořád čeká tak dlouho, dokud bych ho nemohl chytit a uteče. Přijde někdy i až za jeden den do boudy z hladu a tam ho zavřu. Už jsem zkoušel i ho nalákat na jídlo přímo z ruky, ale to ví, že bych ho mohl chytit, přiblíží se a uteče. Nevíte, co s tím? Jak ho mám chytit? Můžete psát i na můj e-mail trefiesnaj@seznam.cz. Předem děkuji za radu.

11.7.2011

misa p.

dobry den prosim o radu mam rocniho psa a neustale mi utika.bydlime v rodinym domku a nemame pozemek cely oploceny.i kdyz je pes potrestam udela to znovu nevim si rady

14.8.2011

Jana

Dobrý den máme doma štěně pleno:Pudl má 3 měsíce nevím kdy muže nos obojek a kdy koupat prosím napište mi na email:dostalajana@seznam.cz Děkuji předem Dostálová.

5.10.2011

Vendula

Co mám dělat,když mám rok a půl starou fenecečku..začala jsem chodit do práce..když měla volný byt okousala mamce květiny..tak si jí pro jistotu zavřela do pokoje...vydrželo to jen chvíly a pak mi začala trhat koberec..tak už mi jen zbyla koupelna..a tam mi opět rozkousala hadiny od pračky, která byla před ní schovaná a nedokážu pochopit jak se k ní dostala!Hraček má milion,různých žvýkácích věci taktéž..a nejhorší je to, že jsem momentálně u rodičů a ty už mi nadávají ať jí dám pryč..nebo že jí vyhodí..už si nevím rady!prosím zkuste mi pomoci..já se bez ní ani nevyčůrám...

30.10.2011

Naty

Dobrý den. Mám psa Border kolie kříženého s osrstěným naháčem a je mu 11 měsíců , když někdo příde na návštěvu nebo i má rodina tak musí pokaždé na někoho skákat nebo kousat. A lidem to vadíi nám to vadí. Skoušely sme s tím cokoliv dělat co nás napadlo ale nic se s tím nedá dělat. Nemohly by ste mi prosím poradit?? Děkuju Předem..

15.11.2011

Iveta

Dobrý den, potřebuji poradit.Budu si kupovat Bernskýho Salašnického a nevím jestli si mám koupit fenku nebo psa jelikož mě moji známí pořát řikají že fenka je lepší na výchovu a že kluka moc nejde naučit povel ke mě, že často utíká. Je to pravda ? Děkuji Předem.

18.11.2011

Zdeňka

Dobrý den,prosím o radu.Máme fenku německého ovčáka 19 měsíců starou.Jsme s ní stále neboť si užíváme důchodu.Má zahradu,je na volno bez kotce.Chodím s ní na procházky.Začala utíkat přes plot,pokud zůstane sama.Poprvé utekla za námi do lesa.Dělali jsme dřevo.Podruhé utekla za manželem,když odjel na fichtlu.Bral jí na vyjíždky.Teď utekla když jsme odjeli autem na nákup.Co máme dělat? Jak ji to odnaučit? Děkuji za odpověď.

6.12.2011

Jitka

Dobrý večer, prosím o radu. Mám dvouletého krysaříka, který při odemykání dveří štěká agresivně. Stačí aby jeden člen rodiny byl doma a druhý odemykal,hned štěká. Jakmile je sám doma,neštěká.Odnaučila jsem ho štěkání po lidech, ale toto bohužel nejde. Děkuji za radu a přeji hezký večer.

18.12.2011

Kateřina

Dobrý den Prosím o radu, doma máme dvouletého Rhoderského ridgebacka, kterého jsme si vzali z útulku v jeho roce. Včera mě pokousal ruku, bez jakéhokoliv upozornění. po hodině se ke mě měl jako by se vůbec nic nestalo. Toto napadení člena rodiny nebylo poprvé . Vždy se to stane bez upozornění, z ničeho nic. Snažíme se se psem něco dělat, porozumět jeho chování, ale stále jsme bezradní. Proč toto dělá, když jinak je to výborný pes i člen domácnosti. Děkuji za radu.

20.12.2011

lucinka123654789

Dobrý den chtěla bych se zeptat jak odpudit půl roční fenku od toho aby mi nevytahávala nádobí ze dřezu,aby nekousala boty,aby mi nerozkousavala strouhanku a aby nekousala paravan?neexistuje na to nějaky přípravek??Např.vím že když kočky lezou kam nemají,majitel to tam postříká citronem a kočka tam už nechodí!Co sní mám dělat?? je možné abych jí sama vycvyčila??mi jsme jí dostali nedávno...bývala majitelka jí moc rozmazlovala nechala ji chodit žrát do špajzky,skákat po ní,kousat atd.předem děkuji za odpověd :)

2.1.2012

verca a jack

Pro paní Ivanu: Odkaz

9.1.2012

Milan

Dobrý den, můžete mi prosím někdo doporučit nějakého individuálního cvičitele, nejlépe v okolí Prahy 9 nebo Prahy Východ pro naší šestiměsíční fenku Manchestra teriera. Pokud je mezi vámi nějaký cvičitel co by měl zájem na spolupráci, ozvěte se na milhaus.gpn@seznam.cz Děkuji

11.1.2012

Jitka a Meggie

Dobrý večer,mám 5tiletou fenku bigla.Je hodná.Když můžu,tak ji venčim na volno.Většinou ke mě přibehne hned,když ji zavolám ,,ke mě,,.Ale už se mi stalo,že 2xjsem ji naháněla.Bere to jako hru,ale prostě nenechá se chytnout.Přibehne ke mě,ale zase odskočí a lítá.Dnes bohužel jsem ji honila více jak hodinu,až ji chytla policie.Jestli se bála,že ode mne dostane.Uvažuji o koupi elektrického obojku + výcvikový kurz.Co si myslíte o elektrickém obojku?Díky za vaši odpověď.

15.1.2012

Lucie

Dobrý den, mám rhodéského ridgebacka (1,5 roku) ale bohuzel ji mám ve své péči až od 4 měsíců. mám problém s její poslušností. Nezvládám s ní povel ke mě a když vidí nějakého psa, či podobně vypadající zvíře ihned mě přestane vnímat a utíká za ním a pak už je nezachycení. zvládá základní povely, ale chtěla bych lepší poslušnost. Chci svého psa volně pustit i ve městě a nebát se , že uteče.Prosím poraďte.Děkuji LucieVacenovska@seznam.cz

29.1.2012

květoslava

Dobrý den, mám pár dotazů a potřebovaly bychom poradit. Pejska jsme si vzali domů když mu bylo asi 5 týdnů zdálo se mi to brzy ale majitelka se jich chtěla rychle zbavit. Po přečtení vašich článků jsem zjistila, že náš pejsek má skoro všechny problémy, o kterých píšete. Od malička okusuje ruce, věci doma, venku ještě neumí chodit na vodítku pořád nás táhne i když mu neustále opakujeme povel - pomalu. Naše fenka má již 6 měsíců a myslím si že už by bylo načase aby se vše dobré a správné naučila. Jenomže, když jí učíme správnému chování a aby nekousala s manželem jsme hodně důslední . Nicméně máme dvě děti a fenka je vůbec neposlouchá, protože když jí řekneme že nesmí kousat, tak nás již poslechne, ale potom si všimneme že děti jí ty prsty ukazují a ty ruce si nechávají okusovat. Když k nám příjde jaká koly návštěva tak na ně vyskakuje a okousává je. Nám s manželem tyhle věci nedělá jen ostatním lidem vyskakuje skoro až do obličeje, ale když příjde nový člověk tak naše povely přestane poslouchat a dělá si co chce? Co s tím máme dělat? Děkuji předem za radu s pozdravem Květa Pakuj@seznam.cz

2.2.2012

Joliy

:D noo, na to, že si tady hrajete na odbornici a doporučujete Rudu Desenského, to je vrchol, chtěla bych znát názor pana Tichého, trojnásobného mistra na pana Desenského, myslím si, že by s vámi absolutně nesouhlasil, neboť pan Desenský vůbec psům nerozumí, jen láme jejich sebevědomí a ze psů dělá trosky!!!!!!!! Každý zkušený kynolog na něj nadává, jen lajci jako jste vy ho doporučujte dál no, uděláte nejlépe!!!

11.3.2012

Pavel12

Dobrý den, nevím jestli jsem v správné rubrice ale potřeboval bych poradit. Mám 5 Letého dalmatina (psa), už asi týden se pes nemůže vyčurat, ukapává, pořád se olizuje, když mu osahám bříško má ho tvrdé, má to každý rok, příde mi to jako nachlazení, ale letos je to nějaké dlouhé , víc jak 6 dní ( pokaždé to měl 1 max 2 dny).. :( Samo ho to nějak neboli , neknučí, dneska jsem si všiml že se malinko třese, bojím se co to je, napadli mě močové kameny-- Nevíte čím se to dá lečit , nebo mám ihned navštívit veterináře? Děkuji za radu :)

29.4.2012

Vendy

Dobrý den. mám 13ti měsíčního pejska(krátkosrstá kolie) a on vůbec neposlouchá. Jenom, když mám plnou náruč piškotů. Snažím se odbourávat pamlsky. Jenomže, když při výcviku na jeden pamlsek "zapomenu", je hned nedůvěřivý a nechce plnit další povely. A tayk mám problém s přivoláním. Když neposlechne a já odejdu, tak on prostě zdrhe. Poradíte mi prosím, co s tím? Děkuji. Vendy a Aladinek :)

16.5.2012

Adélka, 12 let

Dobrý den, mám 10 měsíční fenu bígla, chodíme na cvičák, ale ani paní cvičitelka mi nevysvětlila, proč mě můj pes kouše. Nejčastěji když jdu s ním ven, skáče na mě a kouše. I když to může být projev lásky a hry, dost mě to bolí. Můžete mi poradit, jak ho to odnaučit? Děkuji. (na bitozeves@seznam.cz)

13.7.2012

Naty, 8 let

Dobrý den mám psa fénu která jse jmenuje Amule.má devěd měsíců a jeto Zlatý retrívr. Když du ze psem ven pořád kouše vodítko a neposlouchá.poradítemi jak vycvyčit? děkuji. (na natalkahoudkova@seznam.cz

14.7.2012

anny 10 let

AHOJ JSEM ANNY. NAŠ PEJSEK LARA NEUSTALE UTIKA JA BYCH SNIM CHODILA RADA ALE BOJIM SE ŽE MNE NEPOSLECHNE A UTEČE ZAS. CHODIM SNIM NAVODITKU A LE KDYŽ PUESTIM TAK UTEČE VŽY NA JEDNO MISTO.DATE MI RADU?na anezka.mazurkova@seznam.cz

20.7.2012

Terka

Nechce jít tam, kam já. Bohužel už nevím, jak ji "přemluvit" - pamlsek ani zavolání nefunguje. Pak si ignorativně sedne a čeká, dokud se nepůjde tam, kam chce ona. Bohužel, jednou jsem nebyla důsledná a "dala" jsem na ni - tuším, že od té doby si zvykla, že "to se může". Takže můj dotaz je celkem jasný. Jak docílit toho, abych si zpětně získala respekt a ona mě poslouchala?

20.7.2012

Zuzana K

Pěkný dobrý den, prosím o radu. 2. června jsme si vzali z útulku pejska. Teďka v srpnu mu bude rok. Pejsek je hodný na moje děti, ale přece jen má nějakou tu neřest. Zaprvní-po dobu naší nepřítomnosti rozkouše a roztahá po dvorku vše co se dá(rozkousaná sedačka, vyhrabává díry....) Co s tím? A za druhé - našim sousedům hooodně vadí, že pejsek smutní když jsme v práci. Je sám zhruba tak 8 hodin. Prý štěká, vyje-prostě teskní. Sousedi jsou už hodně naštvaní. Prosím, jde tohle nějak naučit, aby zůstal pejsek sám v klidu po dobu naší nepřítomnosti? Bydlíme v domku s dvorkem. Předem děkuji za jakoukoliv radu.

22.7.2012

Pavla

Ahojte,mám rok a 3 měsíce staré štěně křížence labradora se slovenským čuvačem.Zvládá jakékoliv věci od agilit po tanec se psem a všechno možné,ale když nastane okamžik když mu dám volno a je otevřená branka ze zahrady tak je fuč.Pokaždé je u plotu sousedčiného psa který je o něco mladší než ten můj a štěkají na sebe.Někteří mi poradili že ho mám pouštět jen na zahradě a nemám mu dávat možnost aby někam utekl,zkoušela jsem se je zkamarádit ale nedopadlo to...Poraďte mi,už nevím co mám dělat,chodím do kroužku se psi a tam pořád tahá a chce si hrát-to chápu,ale když bych ho pustila tak svojí velikostí a váhou by jim něco udělal.Přece jen to není čivava :D Jinaks ním chodím na brusle,procházky a s jinýma psama,do vody,do města.Ale jakmile potkáme psa je problém. Děkuji za odpověď.

22.8.2012

Jana

Zdravím, mám doma 8 týdenní Border kolii a snažím se jí odnaučit kousat do rukou a do nohou, ale čím více jí to zakazuji, tím více to dělá.... můžete mi nějak poradit co s tím? Děkuji

21.10.2012

Lenka

Dobrý den, asi před 14 dny mého 13 letého synovce napadl a na ruce a nosu pokousal pes (1,5 roku, Leonberger). Je to již třetí případ! Myslíme si, že je pes nevychovaný. Synovec šel s kamarády po ulici a jeden z nich řekl, aby se zastavili, protože psa zahlédl (majitel ho měl navolno). Synovec se mírně otočil a pes po něm ihned vystartoval a šel rovnou po obličeji. Na plastice v Brně mu upravovali nos, na předloktí má asi 15 stehů. Celý případ nyní šetří policie a švagr již vše řeší přes advokáta. Děkuji za odpověď.

26.10.2012

Jakub

Dobrý den, snad tento dotaz už nebyl zodpovězen (nečetl jsem všechny příspěvky). Mám problém. Moje fenka Jacka Russela 1,5 roku stará má doma sama strach. Jako malinká problémy nebyly kromě občasného kousání bot. Ale poslední dobou pokud ji necháme doma samotnou řádově na několik hodin drápe do zdi do omítky. Je to pokaždé stejné místo přestože jsem díru několikrát opravil. Nic jiného neničí jen to jedno místo ve zdi. Je si vědoma že to nesmí a ví, že bude potrestaná (pokud mne doma šťastná vítá, vím že to znova neprovedla. Když se krčí v pelechu vím, že do zdi drápala). Vždy, když tohle provede, vezmu ji k tomu místu u zdi, kde je na zemi ještě binec z toho co vyškrábala a dostane výprask. Pak ji zpravidla pošlu na místo a delší dobu se odtamtud ani nehne, přesto že se defakto ještě nepřivítala. Obvykle mám zlost a když vykoukne, tak ji pošlu zpátky. Pak mne to ale přejde a na zavolání celá šťastná přiběhne a je ráda když se může přitulit. Potřebuji poradit jak denně pracující člověk (od rána do večera) a manželka na rodičovské (s prckem na plný úvazek) můžem naši fenku tomuto zlozvyku odnaučit. Předpokládám že se tak chová z úzkosti, že je sama doma. Hračky na kousání má k dispozici, venčená je pravidelně, ovšem unavená příliš ne. Moc moc děkuji za radu.

7.12.2012

Marli

Mam také psa a rad si leha do vany a poušti si vodu z kohoutku

4.3.2013

alena

Dobrý den mám rok a pul křížence vlkodava miluje balonky ale když je nás venku víc tak je všem vezme a nedá vrčí na ně aneposlechne jinak poslouchá děkuji za odpověd

19.7.2013

Májinka

Dobrý den, máme 8 týdenní štěně hovawarta fenku. Nevím si rady jak jí mám cvičit. Učí se docela rychle, už si umí sednou, přinést mi míček,umí přiběhnout když jí zavolám,ale nemužu jí odnaučit kousání. Pokaždé když jí jdu cvičit a dám před ní ruku aby mi podala packu,začne mě do ní kousat a když jí plácnu trochu přes prdel je potom rozzuřená ještě víc. Nevím jak jí to mám odnaučit,mužete mi pomoc?? Děkuji za odpověď.

30.7.2013

jarka

Dobrý den,prosím existuje obojek,proti čůrání v bytě pro dva 3leté uličníky.Yorkšír +knírač,slyšela jsem,že ano,pokud víte o něčem napište, kde koupím a kolik stojí,děkuji moc ,Bartošová.Ostrava

2.8.2013

michaela

Jarko, myslím že takový obojek neexistuje, ale zase si nechci vymíšlet :) nikdy v životě jsem o tom neslišela. V podsatě pokud bude chtít pejsek na záchod a už to nevidrží, žádný obojek tomu nepomůže :))

12.8.2013

Simona

Dobrý den, máme 8 týdenní štěně ohaře, které zatím spí v předsíni. Ráno okolo 7:00 ho přítel pustí na zahradu a jde do práce. Já vstávám okolo 9:00 , ale štěně během těch dvou hodin co spím utíká k sousedům, kteří jsou od rána na zahradě. Podhrabává plot, štěká a kňučí až někde udělá skulinu a uteče za společností. Jak mám utíkání odnaučit když jí při tom nikdy nenachytám? Nevydrží nikde sama a vyžaduje pořád přítomnost. Přeci nebudu vstávat jak si pes zaštěká. Děkuji moc za radu

17.10.2013

JENCIK DANIEL

dobrý den, chtěl bych se zeptat jak odnaučit 3 měsíční štěně k tulení k cizím lidem. Bydlíme v baráku a denně potkáme alespoň 1 člověka a okamžitě ho jde vítat jak kdyby to byl jeho miláček. Jak to psa odnaučit? Děkuji za odpověď.

26.1.2014

Kateřina

Dobrý den, prosím o radu, jak odnaučit 4 letého JRT brát a kousat našemu 2 letému synovi hračky. Nyní to dělám tak, že vždy, když hračku vezme, nechám ho, ať mi ji dá (to je vždy s ceněním zubů a vrčením) a nakonec ji při povelu lehni pustí. Pak ho vykážu na místo, a to už se mu nelíbí vůbec, příšerně vrčí, cení zuby a myslím, že by mě i kousnul. Začal to dělat až teď, jinak s ním nebyly problémy. Povely jako ke mě, sedni, lehni, zůstaň zvládá ukázkově, ale ty povely, které už jsou mu proti srsti jsou vždy s tady tímto vyváděním. Co s tím? Děkuji moc za odpověď,

7.2.2014

Diana

Toto robil aj moj pes. Skuste mu kupit nejaku novu hracku (piskacia zaujme). Nech ma aj vlastne. Hrajte sa s nim vylucne s jeho hrackami. Mojmu to pomohlo a sem-tam mu kupim aj nejaku novu hracku nech skuma novu hracku. Ak sa stane ze este vezme inu hracku ako je ta jeho tak mu povedzte so zvysenim hlasom fuj alebo nesmies. A kludne mu mozete klepnut prstom po nufaku. Ale urobte to zaroven s tym fuj. Tak si to zapamäta a snad vam uz tie synove hracky brat nebude. Dufam ze to pomoze.

23.2.2014

Zuzi

Mám 1,5R starého psa JRT. je vcelku vycvičený, ale v poslední době nechce poslouchat venku na volno. Vylítne v lese za zvěří a je pryč. Já čekám, kdy se vrátí a on nic. Volám jménem, přivolávám, všechno je na nic. Nevím, co dál. Poradíte?

6.3.2014

Vašek

Vážený milovníci psíkov,mám problém s mojím 5 mesačným Westíkom .Problém je taký,že idem ho vyvenčiť čo je v poriadku a ,len čo sa vrátime domov tak za chvíľku sa môj milovaný havinko vyčúra aj doma . Už som vyskúšal všetko,ale nič nepomáha .Ďakujem za rady .

30.5.2014

Jana.D.

Ráda bych zde upozornila VELICE NEGATIVNÍ ZKUŠENOST PSÍ ŠKOLOU AMBRA. Naprosto AROGANTNÍ jednání a ZLÝ přístup. VŮBEC se nesnaží skrýt cíl pouze z lidí vylákat co nejvíce peněz. Pokud jste chtěli do této školy jít, RYCHLE PRYČ! A pokud vás ani tato diskuse neodradila, čtěte další názory, například zde:Odkaz

10.7.2014

Martina

Dobrý den, mám čtyřletého zlatého retrívra, který na dvoře poslouchá na slovo,ale jakmile jdeme na procházku a já ho nemám na vodítku, tak začne utíkat jak zběsilý. Můžu na něj volat jak chci, ale není to nic platné. Bojím se, že by mohl vběhnout někam do silnice, tak ho už radši nepouštím. Ale myslím si, že by si procházku lépe užil, kdyby mohl volně pobíhat, a tak bych potřebovala radu, jak mu domluvit. I po té co uteče a já ho potrestám, tak to stejně udělá znova. Předem děkuji za radu.

28.7.2014

Niki

Dobrý den,chtěla bych se zeptat máme na zahradě psa.Jeho pán ho opustil a je na nás a bychom se o měj starali ale pes nás přestal poslouchat i přestože chodil skoro každý den na cvičák se svým pánem.Tento pes je vychován jako hlídací takže by měl poslouchat.Nevíme co sním .Předem děkuji za radu.(nikolapichova@seznam.cz)

30.7.2014

Nikola

Dobrý den,mám skoro9měsíčního Borderáka (border kolie)a když ho učím poveli tak jde do toho moc hrr a dělá při tom blbosti.pak by jsem se chtěla ještě zeptat že když byl mladý tak kousal nábytek a papuče..jenže jak vyrostl tak už to není tak strašný jak to bejvávalo ale pořád to ještě dělá. Jak mám odnaučit pejska kousat do věcí a toho že jde na vše moc hrr?? Děkuji předem.

30.8.2014

Veronika

Dobrý den, chtěla jsem poprosit o radu ohledně štěněte yorkshirského teriéra.Štěňátku jsou 3 měsíce dovezli jsme si ho v jeho 2 měsících s přítelem domu k němu, ale jěště stále bydlím u rodičů kde jsem s pejskem občas jde o to že u přítele hezky haja a nepočůráva se vydrží i 4 hodinky a doma neustále Značkuje nebo se vyčůrá ani ne po hodině nebo po chvili i když byl venku a tam čůral. Děkuji za radu:)

5.11.2014

Klára

Dobrý den, mam 6měsíčního pejska ( malamut +zl. Retryvr ) a doma mi pořád ničí vše co se dá a vyje až to budi sousedy, a když je venku tak málokdy poslechne na povely. Jsem druhá majitelka. Prosím o nějakou účinnou radu.

15.11.2014

Kateřina

Dobrý den, prosím o radu. Mám cca šestiměsíční fenku(je z útulku, přesný věk nevíme). Pokud jde fenka ven s mým přítelem, ani se on něj nehne, má z něj velký respekt, ne-li strach, aniž by k ní byl přítel nějak krutý. Když s ní však jdu ven já a je na volno, neustále stěká na kohokoli, kdo projde kolem, honí lido přes půl ulice, u toho stěká, každou chvíli se vrhne za nějakým psem klidně přes silnici a na moje přivolání absolutně nereaguje. Přitom když jsme spolu v parku, sice lidi taky prohání, ale na zavolání přijde. Zkoušela jsem se jí i schovat za strom, aby si mě začala více hlídat, jak mi poradila kamarádka, ale fenka mě měla úplně na háku. Prosím, poraďte, jak v ní vzbudit větší respekt k mojí osobě, už začínám být bezradná a nechci psa, který bude muset chodit jen na vodítku. Předem moc děkuju.

11.12.2014

MONTY

Dobrý den, mám 5měsíčního Yorkšírskýho teriéra. Hodně se steká. Pokaždí když ho dám na břicho,nebo když příjdeme z venku já ho mám v náručí a on chce na zem. Kňourá,škrabě,štěká. Člověk má co dělat ho udržet v rukou. Nemáte nějakou radu jak ho to odnaučit? už jsem skoušela ho nechat se vystekat. Ale zatím to nemělo žádný úspěch. Prosím odepiště na email-martina.klaskova@atlas.cz děkuji

18.3.2015

Emma Š.

Dobrý den, na chalupě v lese jsme asi před rokem našli zhruba 1 až 2 letou fenku kříženou s nějakým bojovým plemenem (nejspíš Stafordem). Když jsme zjistili, že jí asi nikdo nehledá, dali jsme ji mojí nevlastní babičce a tam jí všechno kouše a trhá (matrace, polštáře, peřiny apod.). Myslíme si, že jí někdodo lesa vyhodil. K babičce bohužel nejezdíme často a ona Stace (tak se jmenuje ta fenka) neumí pokárat když něco rozkouše. Prosím poraďte, jak Stacey odnaučit trhat věci. Děkuji.

18.3.2015

Emma Š.

Jenom jsem ještě chtěla doplnit, že rodiče jí nechtějí mít doma i právě kvůli tomu ničení věci :(

18.3.2015

Emma Š.

A také jsem se chtěla zeptat, jestli když jí vykastrujeme je pravděpodobnost, že bude více poslouchat a nebude už ničit? Děkuji za odpovědi.

18.3.2015

Emma Š. (12 let)

Slyšela jsem o nějakém postřiku na pohovky, deky, polštáře....... A chtěla bych se zeptat, jestli to opravdu existuje a jestli někdo ví, kde se dá sehnat? Děkuji.

18.3.2015

Emma Š. (12 let)

Omlouvám se, zapomněla jsem doplni, že ten postřik je proti tomu, aby psi nábytek nežvýkali :)

20.6.2015

Lucie

Dobrý den mame doma maltezáčka bhoužel nám utíká z vodítka doma poslouchá na slovo a venku uteče co stim ?? Prosím o všechny rady dekuji.. :)

5.7.2015

Sabča

Dobrý den, máme doma kříženku border kolie a australského ovčáka, miluje vodu a tak vždy když je příležitost ji bereme si zaplavet jenže ona vyleze dostane amok a běhá a požírá co najde ne zemi. A potom když jsme s ní šly do větší nádrže kde byli i lidé běhala a pokoušela se lidem vzít jídlo z úst. Jinak zvládá povely naprosto suprově jenom v téhle chvíly to nikdy neudělá a když jí dáme 10m vodítko pokouší se je nějak zamotat kolem stromů aby jsme ji nemohli zatánout spátky.

6.7.2015

Ali

Dobrý den, náš 2letý JRT (kluk), zvládnuté základní povely, cvičák, vše ok. Když jsme s ním chodili na volno, tak v pohodě, ale teď poslední dobou trochu zdivočel. Možná jsme si mysleli, že když už to umí, tak to nemusíme zkoušet tak pravidelně.... prosím poraďte, když ho máme na volno, tak třeba běží za autem nebo kolem, sekačkou na trávu a nemůžeme jej přivolat... :( Musí se ta výchova udržovat důsledně po celou dobu? Např. pravidelným cvičením?

28.12.2015

blanina

Dobrý den potřebuju poradit mám fenku, má 15 měsíců je to kříženec špice a dál nevím. Mám takový problém, chodila jsem s ní na cvičák, ale už nechodíme. Předtím docela poslouchala k noze, sedni, lehni, dej pac, dones, ke mně, ale přestala poslouchat, když jí mám venku na volno tak čekám hodinu než přijde, ale ještě ´problém je v tom, že se bojí lidí a když jsme venku tak na všechny štěká, rozutíká se za nima atak. Nevím co mám dělat nechci aby ne ně vyjížděla a štěkala a aby mi venku utíkala a neposlouchala. Prosím o rady. :)

28.12.2015

blanina

Přiznávám, že je to z poloviny moje chyba, protože jak už jsme nechodily na cvičák tak jsem to s ní ze začátku procvičovala a tak, ale pak už moc ne, ale jde mi spíše o to vyjíždění na lidi než o to, že neumí ke mně, to se může ještě naučit, ale nevím co mám dělat s tím vyjížděním a štěkáním na lidi. Narodila se na zimu, takže jsem jí nemohla brát ven jinak by byla nemocná, takže když byla malá tak lidi moc neviděla a teď se jich bojí a nedůvěřuje jim a pak na ně vyjíždí a štěká i když jí nic nedělají:(. Předem Děkuju za všechny rady:).

30.12.2015

Rozálie

Náš pes je sice uvázaný na boudě ale jak příjdeme domů tak jí hned pustíme.Je to fenka mladá je to černý labrador má 3 roky.Pořád kouše obojek a tři už rozkousala a teť jsme jí koupili kširy,protože jsme myslely že jí obojky vadí.A ona i ty kšíry rozkousala a nevíme proč a jak tomu máme zabránit.(Prosím jestli víte co by to mohlo být tak prosím odepište.)

15.1.2016

Eva

Dobrý den,mám fenu vlčáka,je hodná poslušná,ale jednu vadu má.Nechce být ani chvilku sama.Máme velikou zahradu.Jakmile odejdu strašně naříká a chce se podhrabat.Nikdy nebyla přivázaná a má půlroční výcvik.Je na mě závislá co dělat poradíte?Děkuji

19.4.2016

Michaela

Dobry den, mame fenku americkeho pitbulla 7 mesicu, asi tak mesic a pul pokazde co jsme s pritelem v praci si rozkouse a roztrha pelisek. Vzdycky najdeme akorat roztrhanou latku a vsude molitan. Muzete nam nejak poradit, jak ji to odnaucit? Dekuju za odpoved.

27.7.2016

Jaroslava

Dobry den Ivanko,muzete mi poradit??Mame 3 mesice starou fenku Tibet.teriera.Mame problem s curanim doma.U sveho pelisku ma podlozku na kterou chodi curat jen pouze pokud je zavrena.Pokud je volne,coz je zkoro cely den,tak ji podlozka nezajima a vycura se kdekoli.Vezmu ji a ukazu co to udelala a reknu ze nesmi.Vezmu hned ven a cekam az se vycura kde ji vzapeti pochvalim.Ale i tak se vycura obcas doma.A jeste potrebuju poradit s tahanim na voditku.Reknu ji k noze ale stale taha,jako bych nic nerekla.Zastavim se a cekam a kdyz se rozejdu,jde taky ale taha kam chce.Kdyz vidi psa tak taha za nim.Nechala jsem ji i ocuchat ale to je jeste horsi.Chce si hned hrat a nereaguje vubec na poveli ze uz jdem.Muzes mi prosim poradit? Dekuji

21.10.2016

Karolína

Dobry den mam doma 13měsíčni fenku GR a mame problém s kousáním ruk tak podobně .. Mohla by ste se mi ozvat na muj emal Zlamalova.karol@gmail.com už nevím co sní děkuji

20.2.2017

Alena

Dobrý den, prosím pěkně o radu, jak nejlépe zkrotit dobrého hlídače, který hlídání někdy až přehání. Mám 5-ti letého slovenského čuvače, který je na mě velmi fixován, trávíme spolu většinu času, nikdy nebyl sám. Hlídač je dobrý, přesně, jak se píše o plemeni slovenských čuvačů. Poslední dobou ale hlídání především mé osoby trochu přehání, jakmile ke mně někdo zamíří, nebo mi snad nedejbůj chce potřást rukou, okamžitě po něm vystartuje. Ne, že by mu rovnou ukousl ruku, chňapne celkem citlivě - a dobře to zatím dopadlo jen proto, že ten "vetřelec", co se ke mně přiblížil, měl na sobě zimní bundu. Až tohle udělá někomu v létě, kdy lidi mají holé ruce, určitě poteče krev! Snažím se ho okřiknout a jakmile se někdo blíží, jsem ve střehu, ale stejně bych uvítala radu, co s tím, resp. co třeba dělám špatně. Mockrát děkuji!

5.6.2017

Lucie

Dobrý den, já osobně už jsem tedy neměla nervy se věčně bát, jestli náhodou pes neuteče a někdo ho zastřelí, nebo srazí nebo nedej bůh náhodou radostí po někom neskočí. Tak jsem si pořídila elektrický obojek, pochopitelně jsem ho nejprve vyzkoušela na sobě, bylo tam 100 úrovní impulsu. Obojek jsem kupovala na elektro-obojky.cz a pani mi poradila jak s výběrem obojku, tak s používáním. A te´d mu stačí dát impuls opravdu jen jednou za měsíc, jen když se dostane do transu kdy vidí třeba srnu ;)

10.11.2017

aikay

Dobry den, prosim o radu. Mame osmimesicni stene Border Kolie. Fenka na svuj vek uzasne posloucha, je sikovna, ze OK. Problem zacal, kdy jsme s pritelem zacali chodit stejne do prace-byva to maximalne dvakrat do tydne. To je pak fenka 10 hodin sama Doma. Zpocatku jsme meli klec, ted jsme se rozhodli ji nechavat bez klece. Fenka je klidna, nic nenici, ale nasla ted zvlastni zalibu v tom, ze skoci do postele (tu ma mimojine od mala zakazanou a nikdy v zadne nespala) a zacne kousat deku. Zu rozkousala dve deky, vc. ponozek, mikin atd. Jinak je hodna. Muj hlavni Problem je v Tom, ze nevim, jak ji to mame vysvetlit, kdyz ji nejsme schopni pristihnout - v nasi pritomnosti si to samozrejme nedovoli. Vybehana muze byt treba dve hodiny a stejne to pak udela. Mate nekdo zkusenosti se spreji proti kousani? Dekuji za VAse rady, Andra

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz