Dva psi – důvod ke rvačkám?


Pořídili jste si druhého pejska, jenže místo pohodového soužití to u vás doma vypadá jako v bojové aréně? Možná jen nesprávně zasahujete do psí hierarchie…

 

To, co mnozí majitelé psů považují za hru, znamená pro většinu psů vzájemné měření sil, při kterém se snaží odhalit silné či slabé stránky toho druhého. Současně se tím učí také sociálnímu chování a strategickému jednání. Společné aktivity, jako jsou hra na honěnou, válení se po sobě nebo skákání na druhého, bývají často jen hravým tréninkem. Psi si při něm školí své smysly a reakce, jednoduše se navzájem testují. V pevně zavedené smečce vychází výzvy ke hře většinou od zvířat, které stojí v hierarchii níže. Většinou si můžete všimnout i skutečnosti, že odezva od výše postavených je s postupujícím věkem stále menší. Naopak zvířata, která stojí v hodnostním žebříčku na stejné úrovni, si spolu hrají častěji.

 

Uvolnění napětí

Všimněte si, že jakmile je sociální status mezi psy vyjasněný, uvolní se napětí. K tomu dochází, když se jeden ze psů podřídí, stáhne se zpátky (někdy postačí jen hlasité zakvičení při vzájemné šarvátce).

Rivalita mezi psy vzniká tehdy, když není jasně definováno sociální postavení jednotlivých psů. To se zpravidla stává, když se do toho mícháme my, lidé. Psi totiž vidí svou vlastní hierarchii jinak.

Hierarchické postavení psi nutně potřebují a svůj status si objasňují prostřednictvím ritualizovaného chování. Hodnostní postavení si určují sami psi a majitelé by to měli vždy akceptovat. Přestože máte třeba jen dva psy, vždy je jeden z nich vůdčí pes, pes alfa, který přejímá vedení, a druhý pes je podřízený, který se psu alfa přizpůsobuje. Majitel si nemůže určovat, kterého psa by chtěl jako vůdce smečky. Psi si to mezi sebou jasně rozhodnou a každý pokus o vměšování ze strany majitele vede ke zmatkům.

 

Jak zabránit rivalitě?

Abyste zabránili neshodám a šarvátkám, můžete přispět jen jedním. Respektujte hodnostní pořadí, které si mezi sebou psi určili a podporujte je. Jenže někdy bývá problematické zjistit, který pes je vlastně podřízený. Když to víte, máte (skoro) vyhráno. Jen si vždy uvědomujte, že vy, člověk, jste v hierarchii ještě výš než alfa!

 

Který je alfa?

K tomu, abyste poznali hierarchické postavení vašich psů, je nutné je především dobře pozorovat. Výše postavený jako první kontroluje nově příchozí. Pes se nestává vůdcem smečky, protože si to sám určí. Do této pozice ho vyzvedne pokorné chování jiných psů jako reakce na jeho (dominantní) chování (pevná hrdá chůze, vysoko držený ocas, vrčení u misky se žrádlem…). Proto je důležité, aby majitel psa jeho zařazení akceptoval. Je založené na psích instinktech starých tisíce let, které nemůže nic změnit. Pokud stále nemáte jasno, všímejte si následujících situací.

Který ze psů se více zdržuje ve vaší blízkosti, zatímco si čtete nebo se díváte na televizi, a který se naopak drží v povzdálí? Pes opodál je pravděpodobně silnější vůdce smečky. Podřízení psi vyhledávají blízkost člověka častěji (neplatí ve všech případech).

Když jdete se psy na místo, kde nikdy nebyli a kde mohou běhat na volno, podřízení psi se budou v neznámém prostředí držet blízko vás. Vůdčí pes se odváží prozkoumat okolí podle libosti.

Můžete vyzkoušet i metodu, kdy budete předstírat spánek. „Spěte“ zvláště v době, kdy je na programu venčení nebo krmení. Který ze psů se vás dovolí vyrušit ze spánku? Jen alfa pes má tu troufalost do vás šťouchnout, aby vám připomněl vaše povinnosti.

 

Pokud už víte, který ze psů je výše postavený, dbejte na zachování několika pravidel. Nepodrývejte hierarchii vašich psů tím, že budete se všemi jednat stejně. Psi neuznávají domokracii, potřebují jasnou sociální strukturu.

 

Pes alfa smí podřízeným psům sebrat hračku nebo jídlo, smí podřízeného psa odstrčit a sám postoupit do popředí. Může dokonce obsadit jeho pelech. Podporujte jeho postavení tím, že mu všechna tato práva přiznáte.

Psovi alfa by se mělo dostat přednostního zacházení. Krmení by měl dostat jako první, nejdříve si s ním pohrajete, jako první naskočí do auta apod. Pokud se toho budete držet, rvačky by měly brzy ustat. Jestliže však jeho postavení „podkopete“ a odsunete ho dozadu, bude se cítit nucen ostatním psům ve smečce znovu připomenout, kde je jejich místo. Pozor ale, přestože je pes alfou, nesmí si dělat, co se mu zlíbí. Za neposlušnost nebo nevhodné chování bude potrestán stejně jako ostatní psi ve smečce.

Když cvičíte, také nejdříve začněte u výše postaveného psa. Nechte ho provést prvních pár cviků a až potom se zaměřte na ostatní psy a cvičte se všemi společně.

Nemusíte vždy přerušovat výměnu jasných signálů (ohrnutí pysků, zavrčení), psi tuto jasnou formu komunikace potřebují. Pokud zůstane pouze u výhružných signálů, nemusíte se do psí diskuse vměšovat. Jestliže však dojde ke skutečnému boji, měli byste okamžitě zasáhnout. Dejte jasně najevo, že u vás doma se žádná agrese netrpí. Opravdový vůdce smečky jste přece vy!

 

Zdroj: Výcvik psa podle jeho temperamentu, Antje Hebel, Grada, 2011


Vanda Ročková
Aktualizováno: 22.1.2012 15:13:50
Napsáno: 27.12.2011 17:55:53

Forum.

Vložit príspěvěk

6.1.2012

Niki

Nemohu s článkem souhlasit, jediný alfa je majitel a ten rozhodne co který pes smí...a pokud určím jako nadřazeného (betu) jednoho psa, druhý do toho nesmí zasahovat.

6.1.2012

Iva

Taky s článkem příliš nesouhlásím, vůdce je u nás pes, který tady byl první. Je blbost pořizovat si k dospělému psovi dalšího dospělého, pokud nevíme, jak budou na sebe reagovat. Můžou spolu měsíc bez problému vycházet a pak může přijít zlom. Majitel nemá psi na očích 24 hodin denně. Pokud k dospělému psovi pořizujeme štěně, je nejlepší nechat je spolu i za cenu vrčení a neshod. Starší pes si malého vychová a ten pak i v dospělosti bude dané hranice tolerovat.

6.1.2012

Lucka

Clanek ma par nepresnosti, ale v zasade je spravny. Psi si sami urci, kdo bude alfa. Nelze do tohoto postaveni cpat nami vybraneho psa, popripade automaticky pocitat s tim, ze to bude ten starsi, jak pisi Iva a Niki. Clovek to musi akceptovat, ale sam samozrejme musi stat na vyssi pozici nez alfa pes. Musi byt alfa v cele sve smecce, tak aby ho vyse postaveny pes akceptoval. I kdyz si poridime stene jiz k dospelemu psu, muze byt jeho povaha dominantnejsi a v obdobi dospivani se poradi psu prehodi. Je to dano jednak povahou obou psu i rasou. Pokud si treba k maltezakovi poridime jako druheho psa rhodezskeho ridgebacka, pak je temer jiste, ze az ridgeback trochu povyroste, jejich pozice se prehodi a to je to, co clovek musi respektovat. Protezovani maltezaka by ho mohlo stat i zivot.

7.1.2012

Yveta

Měla jsem amstafíčka ke kterému jsem si pořídila peruanského naháčka,když amstafík měl 8 let,peruáneček byl štěnátkonikdy nedošlo ke šarvátce(amstík mi odešel v 11 letech)tak jsem si koupila malého amstafíka a vznikly šarvátky,ale zatím má hlavní štěk peruáneca Bob i když se vzepře,tak stejně stáhne ocásek,když jde to tuhého s peruáncem (Bob má ted 6 měs),je to legrace,ale uvidím pokračování našeho soužití :)

8.1.2012

Martina

Taky nemůžu souhlasit. Máme tři různě starné krysaříky: nejstarší fena se sice tváří jako Śéf, ale nejmladší fena jí nerespektuje a pořád ji napadá. Pak se obě spiknou a společně jsou týrat prostředního psa. Jsou spíš jako malé děti na pískovišti :-) A co se týká toho, když si sedneme k televizi nebo si lehneme, tak jsou všichni okamžitě u nás, předbíhají se, kdo ukořistí lepší místo. Ráno, když chtějí jít ven, tak mě budí prostřední pes, který se jinak když se holky bitkujou, raději někam stáhne. Jí poslední a případně počká, až se dámy obslouží (i když poslední dobou mu došlo, že se to moc nevyplácí, tak se taky začal tlačit v první linii). Venku je ale brání a chodí vše zkontrolovat první. Do smečky nijak nezasahujeme. Mám pocit, že spíš všichni hlídají, aby dostali všeho úplně stejně (jídla, mazlení, pozornosti) atd. Když vezmeme ven jenom jednoho, tak ostatní dva (bez ohledu na to kteří), číhají u dveří, a když se ten "zrádce" vrátí, tak ho oba očuchají a pak potrestají pokousáním. Naši psi jsou opravdu rovnoprávní - každý silná osobnost. Máme normální smečku nebo jsou úchylní??

8.1.2012

Mája

Velmi souhlasím s tímto článkem, neboť naši psi se chovají dost podobně. Alfa je u starší pes. Beta menší a mladší pes. Potom máme ještě fenečku, když ji třeba beta chce očuchat tak alfa hned zasáhne. On musí jako první. I když je fenečka velká asi jako jejich ocas umí si s nimi udělat pořádek. Přesně nevíme jestli je alfa a nebo prostě fena. Ale víme že kdyby byla větší byla by dozajista alfa.

11.1.2012

Šárka

Tak nějak v jádru souhlasím se článkem, že člověk neurčuje, který pes by měl být vůdčím. Mám 5ti letého retrívra a před půl rokem jsem pořídila štěně dogy. I když už doga přerostla goldena 3x, tak golden je pořád ve smečce výš nad dogou! Je přece starší, rozumnější a klidnější. Stále umí zkrotit mladou dogu podle psích pravidel.

17.9.2012

ijebfhgtj

rnijju,zi

17.9.2012

Barča

Máme afgánského chrta Maxe, kterému je pět let a anglického kokršpaněla Arga starého devět měsíců.Maxík je alfa a Argo beta..Souhlasím se Šárkou.

28.6.2013

N

tak to já mám rok a půl letou fenku NO a pořídila jsem si k tomu před půl rokem druhou fenku NO myslela jsem si že když si pořídim druhou v takhle brzkém věku tak bude vše ok starší jí bude vychovávat a bude to cajk,ale není tomu tak jedně už jsou pomalu dva roku a té mladčí 9 měsíců už se mě 6krát setvali a to tak že mladčí výtězí,chtěla bych to vyřešit jenže není jak mám je nasportovní kynologii,tudíš nemužu zasáhnout tvrdě jinak bych si feny zkurvila a to zase nechci na druhou stránku je mi líto starší fenky protože tu byla dřív a je to blbeček hodnej.Ale příroda to udělala tak jak to je a my s tim nic neuděláme

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz