Fenka zavrčela na dítě


Chtěla bych se zeptat na problém s naším pejskem. Máme dvouletou borderkolii a 15. měsíčního syna. Od začátku spolu vycházejí dobře, ale včera se stalo něco, co fenka nikdy neudělala -na syna výstražně zaútočila. Bylo to ve chvíli, kdy ležela na schodech a podřimovala. Syn k ní přišel a aniž se jí dotknul, tak na něj zavrčela. Byla od něj asi půl metru a v zápětí na něj štěkla. Nedotkla se ho a ani nekousla, ale pro nás je to nová situace. Nevíme, jestli se to bude opakovat a máme strach. Pejsek je pro nás člen rodiny, a tak to chceme nějak řešit.
Bohužel, co mě moc mrzí je, že jsem asi zareagovala přehnaně a potrestala ji. Dostala a zavřela jsem ji do kotce asi na 2 hodiny, kde normálně vůbec není. Jsem z toho nervózní, protože už budu mít strach nechat je na chvíli o samotě. Můžete mi prosím poradit, co se mohlo stát? Vím, že fenka je jinak mírumilovná a poslušná.


Váš syn je nyní ve věku, kdy dochází nejčastěji ke konfliktům mezi psy a dětmi. Bude třeba trochu upravit podmínky v domě, aby tam oba mohli žít bezpečně. Vymezte fence místečko, kde bude mít svůj pelíšek, misky a hračky, a kam se syn nedostane – část pokoje ohraničená nábytkem, dětská mříž do dveří apod. Takové místo by mělo být za všech okolností pro dítě tabu, stejně jako rozpálená plotna, žehlička, zásuvka, otevřené okno… Prostě jednou pro vždy tam NESMÍ. Ideální je, když se pes může pohybovat volně po bytě a jakmile by nastala situace, že si s dítětem v něčem konkuruje (vaše přízeň, jídlo, zajímavá  hračka, zajímavé místo), nebo je velký rozruch a malý prostor (příchod domů, odchod ven, návštěva, další děti, křik apod.), popřípadě chce pes jíst nebo spát, měl by jít na své místečko. Když ho tam v takovýchto situacích budete posílat vždy laskavě a přidáte nějakou tu dobrůtku, tak se sám naučí tam odejít v situacích, když mu bude chování dítěte nebo velký rozruch nepříjemný, nebo když bude chtít chvíli klid. To zavrčení bylo varování – „Už nechoď blíž, lekla jsem se tě, nemám kam ustoupit“. Pokud synek šel dál, z psí logiky vyplývá další krok, a to je symbolické chňapnutí. Vaše správná reakce měla být okřiknout a chytit dítě a umožnit psovi v klidu odejít. Trest (z pohledu psa nelogický a nesmyslný – pes byl přece ohrožen, aspoň se tak cítil) může vyvolat strach z přítomnosti dítěte a vrčení, kdykoli se dítě blíží („Jdi pryč, nechci být kvůli tobě zas bita!!!“). Pokud následuje další trest, pes je stále ve střehu a v obrovském stresu a už se to moc špatně řeší, těžko se hledá vzájemná důvěra.
Perfektní návod, jak řešit tyto situace, podává knížečka Modrý pes, kterou sestavil mezinárodní tým dětských a psích psychologů. Je u ní i CD pro děti předškolního věku, kde si mohou jednotlivé situace vyzkoušet na animovaných obrázcích. Knížku máme, stačí, když mi napíšete mailem adresu, pošlu Vám ji na dobírku. Stojí 120 korun, s poštovným 195. V zadní části knížky je i tzv. žebříček agrese, kde jsou vyjmenovány signály znepokojeného psa od těch nejjemnějších (olizování, zívání, odvracení hlavy), které většinou nikdo ani neregistruje, až po kousnutí.
Věřím, že tato jedna epizoda vaši vzájemnou důvěru neohrozila a že se brzy naučíte číst z výrazu vaší fenky, kdy už je jí něco nepříjemné a měla by mít volnou cestu k odchodu. Malé dítě však tyto signály ještě číst nedovede, a proto by nemělo nikdy zůstávat se psem samo.

Hana Žertová

Další odpovědi na nejrůznější dotazy naleznete na www.hanazertova.cz


Vanda Ročková
Aktualizováno: 14.7.2011 23:43:15
Napsáno: 14.7.2011 23:40:51

Forum.

Vložit príspěvěk

10.8.2011

Ivona Pilařová

Dobrý den, moc se mi líbí, jak jste mladé mamince odpověděla. Vím, že je velice těžké radit, když neznáte psa a situaci, ve které pes zareagoval. Jsem ve stejné situaci jako maminka. Máme 4 letou fenku a dvě holčičky 2 a 5 let a žijeme všichni pohromadě. Lotynka také měla období - byly jí asi dva roky, kdy se bála dětí, a vycházelo to ze situace, kdy jsem nestačila vždycky dceru ohlídat, aby jí neubližovala. Teď už jí zase bezmezně věřím a někdy mi děti ohlídá lépe než já:-) Ivona

10.8.2011

Míla

Dobrý den, odpověď je opravdu výstižná, my máme dvě labradorky, jedna si nechá líbit od vnoučátek všechno, nepříjemným střetům pro pejska předcházíme, ale občas se stalo, že v nečekané chvíli malá vnučka nebo vnouček nějak čubičky pošťuchovali, druhá čubička, když se k ní prckové blížili, dávala najevo nevoli výstražným cvakáním zoubků před dětmi, nikdy je necvakla, jen vyhrožovala. Dneska jsou děti ve věku 2,5 a 4,5 roku a fenky berou vnoučátka jako kamarády a nic takového se již neděje. Ale pro jistotu děti s čubičkama samotné nenechávám, protože nikdy nevíme, co se může stát.

10.8.2011

Marcela

vzpoměla jsem si na situaci kdy byla dcerka malinká. Měli jsme vlčáka je jen o rok mladší než dcera. Vyrůstali vlastně spolu. když jí byly dva roky ráda si chodívala lehnout k němu do pelíšku. často si mu chodila ,,stěžovat" když něco nesměla. Jednou jsem ji našla u něj ležet a vytrvale mu kroutila ocasem a kousala ho, on sice nehnul brvou ale já ji okřikla a odvedla s tím že se to nesmí. Pokud se stalo že měl pocit že mu může ublížit tak slabě zavrčel ale bylo poznat že ji jen varuje, oba věděli co si mohou dovolit. K žádným vážným situacím nedošlo. Takže si myslím že to chce trpělivost jak s dětmi tak s pejsky.

10.8.2011

Míla

Ještě jsem zapomněla napsat, že jsem pro svá vnoučátka knížku "Modrý pes" zakoupila. Moc se nám líbí a vnučka si toto DVD pořád pouští a učí se, jak s pejskem zacházet.

11.8.2011

Eva

Všechny vás zdravím. U nás je oazou klidu ložnice. Při velkém hluku,který produkují naše vnučky, odchází do ložnice oba naši jezevčíci a v závěsu za nimi i dědeček. Vždy mu tam donesu něco na zub, aby nezlobil . Nebo se nezlobil?

11.8.2011

anonym

Stoho bych si nic nedělala

11.8.2011

anonym

Může být fakt že dítě mohlo naštvat psa

12.8.2011

Dana

Myslím si, že to plemeno, které máte je se řadí na 1. žebříčku jako nejinteligentnější pes. Jen je pravda, že malé děti v tomto věku nemají ještě vyvinutý cit v rukou k lidem, natož ke zvířatům. Vaše fenečka dala jen najevo, co si synek může a nemůže dovolit, což je zcela normální. Chovala by se takto i ke svému štěněti. Aby nedošlo k dalšímu možnému konfliktu, není třeba zvířata oddělovat od dítěte, jen se mít na pozoru, aby synek fenu zbytečně nedráždila a časem se jejich vzájemný vztah určitě upraví. Naopak si myslím, kdyby jste šli společně a dítě zůstalo před obchodem např. v kočárku, tak by fenka dítě velmi řádně hlídala. Je to přece jen člen smečky, kterou zvíře považuje sice za mládě, ale za svou. Ať vám to vše vyjde Dana

14.8.2011

andla

Největší chyba, jde se hned potrestat psa, zde platí také NESAHAT NA SPÍCÍHO PSA, to na vás může vyběhnout i čivava, protože se lekne.

14.8.2011

Tereza M.

Odpověd je podle mě dobrá ,jako majitelka borderek bych se však také přidala s odpovědí.Sama mám doma borderky a můžu říct že jsou to skvělý psi,většinou nekonfliktní a do rodiny taktéž úžasní společníci.Mám doma tříletou dcerku a mé borderky jí přímo zbožnují,samozřejmě vše musí mít určitá pravidla.U nás to funguje naprosto skvěle borderky v klidu doprovází kočárek,když se malá učila chodit dělali jí věrně opěrku a nejradši ze všeho všeho jí nosili míčky,které sice milují ale bylo vidět že když jim je hodí dcerka byt jen pár kroků jsou úplně štastní.Z toho co píšete mi přijde že svou borderku máte borderku už plně zvládnutou.Borderky nemají sklon většinou k těmto reakcím ,ale na druhou stranu je to stále pes který se opravdu umí leknout.Já sama se taky kolikrát leknu když mě někdo vzbudí :-) Její reakce byla čistě reflexní.Borderky mají velice rychlé myšlení,pokud Vašeho syna nekousla a dále neútočila (štěknutí nemůžeme počítat do agresivních projevů - pes štěká i když po vás chce jídlo) vypovídá to jen o tom že si vzápětí uvědomila že je to člen rodiny = tedy žádné nebezpečí.A to že fenka dostala jí jen podpořilo v tom co už věděla jakmile dál neútočila = byla to ode mne špatná reakce.Špatný postup jsme podle mě udělala jen v tom že jste jí poslala do kotce ve kterém normálně není,kotec nesmí být za trest!Já sama mám doma klec a mé borderky v ní odpočívají,je to jejich pelíšek a cítí se v něm bezpečně i když jsme např. na závodech.Ve Vašem případě pokud už by fenka dostala jí k sobě zachvilku opět přivolala a pochválila za to že přišla (aby se nemusela bát nakonec spíše Vás) spíše bych jí přikázala např. lehni a zůstan a dál si fenky nevšímala.Až by jste se jí opět chtěla věnovat s povelem volno bych jí moc pochválila.Osobně si nemyslím že by se situace opakovala pokud dodržíte určité zásady dítě vs. pes.Dítě psa nebude budit,pes nebude na dítě skákat apod.

16.11.2011

katarina vrablova

vemi zaujimave a poucne

13.3.2014

Petra V

Dekuji tímto velmi za vaši reakci velmi to ulevilo mne a myslim, ze to velmi uleví i me Border kolii. Je mozné požádat o zaslání knihy : Modry pes. Dekuji Petra Vondrakova

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz