Hry se psem


Hravé učení a poznávání okolního světa jsou pro psa nejen příjemnou zábavou, ale harmonizují jeho osobnost, zvyšují mu sebevědomí, učí ho dalším dovednostem, které uplatní ve psím i lidském světě a posilují jeho vztah k majiteli.

Po jídle hry i procházky vynecháme, dopřejeme psovi natrávit potravu v klidu. Volte takové hračky, které pes nemůže spolknout nebo snadno rozkousat a spolykat jejich kousky. Nezahlcujte pejska hračkami, půvab má i jistá nedostupnost hračky, která může sloužit i jako odměna pro specifickou situaci. Oblíbenou hračku využíváme motivačně a potom si hračku opět vezmeme zpět. Na samostatné hraní dáváme psovi hračky jiné. Je důležité taky co nejdříve zvládnout při hře touhu některých štěňat po kousání a chňapání. Při silném kousnutí pronikavě vykvikněte "au" tak, jako by to udělal i jeho sourozenec a pokud štěně na toto nereaguje, rukou obemkněte jeho čenich, položte pak ruce na hrdlo.

 

Dbejte, aby pes nepřevzal určování pravidel hry.  Hry na přetahovanou zařaďte až po 20. týdnu, kdy má pes vyměněný chrup a nepřivodíte mu tak nějakou bolest vypáčením zoubku.

 

Hry doma: 

 

Na schovávanou - pes hledá ukrytý předmět nebo piškot, případně druhého člověka. Pokud tuto hru ještě nezná, zprvu předmět ukryjte před ním, aby ho viděl a dejte povel Hledej. Když k němu běží, chvalte ho a hrajte si s předmětem a s ním, případně otevřete pytlík s piškoty a odměňte ho. Pokud se o předmět nezajímá, vezměte ho za obojek a doveďte ho k němu. Jakmile rozumí povelu Hledej, komplikujte schovávání předmětu pod koberec, pod peřinu, sedněte si na něj ap. Dbejte na to, aby vám pes předmět přinášel. Pak je možno ještě dále rozvíjet hru o hledání konkrétních předmětů, kdy je pes od sebe rozpoznává a přináší právě jen to, co jste mu zadali hledat. Pokud přinese správnou věc, odměňte ho hrou s touto věcí.

 

Pokud bude hledat schovanou osobu, můžete ještě posílit zájem o tuto osobu tak, že si tato osoba vezme s sebou do skrýše pytlík dobrot, se kterým hlučně chrastí, obvykle je problém spíše psa udržet, aby se nevrhl přímo za ní a dopřál jí čas se schovat.

 

Dobývání předmětu nebo dobroty - schovejte předmět nebo piškot pod plastikovou misku nebo hrníček tak, aby ho pes viděl a nechte ho, aby si poradil se k němu dostat sám, obvykle to zvládne velice brzo. 

 

Překonávání překážek v bytě – i bytě můžete zpestřit štěněti prostředí malým tunýlkem nebo prostěradlem s dírou, která je  jen pár centimetrů nad zemí, postupně můžete zvyšovat závěs. Před překážku si stoupnete a lákáte štěně pomocí pamlsku, aby ji zdolalo.


 

Hry venku:

 

Schovávaná s osobami je důležitou hrou, která psa naučí, že svého páníčka si musí na procházce stále hlídat. Můžete využít stejný postup jako při schovávané s člověkem doma, viz výše nebo se psovi nenápadně schováte třeba za strom, pokud běží příliš vepředu a pak ho upoutáte zavoláním. Později nevolejte a schovejte se a čekejte, až si pes vzpomene, že na procházku šel původně s vámi a nikoliv sám. Je však dobré mít takový úkryt, ze kterého můžete psa sledovat, aby nezpanikařil a neztratil se.

 

Oblíbená hra pro štěňata je tahání březové větvičky za sebou, štěně běhá za námi a větvičku se snaží ulovit. Může posloužit i smetáček. Tato hra je vhodná hlavně zpočátku, kdy se nám štěně lepí na paty a neumí ještě chodit na vodítku nebo se bojí venku chodit, případně odbíhá za nežádoucími činnostmi, větvička ho upoutá a zaměstná a zároveň ho udržuje v bezpečné vzdálenosti za našimi nohami tak, abychom ho nechtíc nepošlapali.

 

Pro dobré přinašeče zkuste natrénovat hledání zahozeného předmětu. Začněte volbou vhodného předmětu, který bude psa zajímat. Rukavice se sušenou psí rybičkou nebo piškoty nebo kousky sýra, stará kožená peněženka ap. Podržte psa za obojek, a předmět hoďte pár metrů dopředu. Pokud pes běží jinam, uchopte předmět a začněte ho tahat po zemi, aby psa zaujal. Pokud už pes ví, co se od něj chce, předmět hoďte do méně přehledného terénu, aby pes byl nucen zapojit svůj čich. Jestli předmět nenajde, navádějte ho směrem, kde se předmět nalézá. Prodlužujte pak postupně vzdálenost a obtížnost terénu.

 

Překážková zahradní dráha - psovi můžeme zpestřit pobyt na zahradě zavěšenou pneumatikou k proskakování, kusem klády, po kterém můžete psa trénovat na nezvyklou chůzi, míčem přivázaným na provaze ke stromu nebo kusem hadru či lanem, což bude sloužit pro přetahování, větší bednou s pískem, kde se psovi bude dobře hrabat, (rovněž slouží k nácviku hrabání na určeném místě zahrady). Jako další prvky překážkové dráhy můžete využít  tunel, šikmou stěnu do áčka z palet, slalomové tyčky či nízko zavěšenou plachtu sloužící k nácviku plížení. 

 

 

Text Dana Bočková

 


zuzana smejkalova
Aktualizováno: 17.12.2007 13:57:19
Napsáno: 12.10.2007 12:21:50

Forum.

Vložit príspěvěk

14.2.2008

Sára

PŘEKÁŽKOVÁ ZAHRADNÍ DRÁHA JE DOBRÁ, ALE JEN V PŘÍPADĚ, ŽE je v uzavřené oblasti, kde na ni pes nemá trvalí přístup!jinak se pes může ZRANIT nebo ho rdáha "jen" OMRZÍ.to by jste taky měli uveřejnit, jeto důležité, prosím o NÁPRAVU

31.7.2008

Petra

Je německá doga vhodná na agility kdyz nebude zavodit ale jen se to ucit? nebo jaký nejvhodnější sport je dobry pro tohle plemeno?

31.12.2008

misa96

no tadyto už našeho psa omrzelo přece jenom už je to starší jezevčíček a má právo na klid...ale ted si budu pořizovat asi borderku teda táta mi to zatím dovolil a tak už sháním pár materiálů na překážky..a ptám se správně když se se štěnětem má skákat až okolo 1 roku...když sme byli u tety tak sem tam skákala s jednou kokršpanělkou jen 15 cm a bylo jí nejáko 8 mněsícu..ale nic se jí nestalo a byli to jen 4 skůčky...

2.2.2009

iris

pejsek může skákat patnáct centimetrů od mala nesmí skákat vysoké překážky.

24.3.2009

jana

dobrý den je prosím pustit štěně samo ven nebezpečné?

25.3.2009

pro janu

ahoj jano male stene bys nemela necht bez dozoru co vís ale pravda je v tom ze male stene nechat venku nesmís ale pak kdyz je uz starsi tak pak je to jedno

22.12.2009

kakouš

weunka) já si myslím že asi ano co máš za rasu

25.4.2010

dana

dobry den kdy mužu pustit psa bez vodítka aniž by mi utekl?

27.11.2010

Zuzka

Ano, když ho naučíte přivolání :)

26.12.2010

Michaela

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli nemáte někdo nějakou dobrou radu, co dělat s pejskem ve volném čase. Zkoušela jsem se s pejskem přetahovat a podobně, ale moc nás to nezaujalo. Nemáte nějaký dobrý nápad na zábavnou hru? Děkuji.

26.12.2010

týnka

Michaelo zkoušela jsi třeba z koštěte a dvou židlí udělat překážkovou dráhu našeho pejska to moc baví a nebo sním zkus vymýšlet nějaké triky :D

20.4.2011

stepka

Naše Bročka(jezevčíka)baví překážková dráha a skovávaná.Moc děkuji za rady! Prosí o radu na další hry.předem moc děkuji

11.8.2011

katka

Já mám stafforda jménem Romeo a on miluje hru schovávána

29.12.2011

Wendy

Já jsem vyzkoušela všechny tyto hry (venkovní)a nejvíce jsem spokojena se schováváním osoby. Je to skvělá zábava a také poučení.

18.5.2012

Peťa

No, tak já jsem naučila psa hrát obyčejnou "hoňku" vždy při té hře jde vidět,jak je z toho nadšený :D a mě to taky prospívá se párkrát denně proběhnout :D

15.7.2012

Kristyna Hanzelkova Starojicka Lhota

My mame doma tri psy jeden se jmenuje Anduska,druhy Dorina a treti orech.Ale jeden nam uz umrel dne ctvrteho cervence dvatisicedvanact BYLA TO ANDUSKA mnela sem ji moc strasne moc rada a tet ji uz nikdy v zivote neuvidim.Je mi po ni strasne smutno protoze sem s Anduskou vyrustala a tet mi uz umrela.Deluji kuji za pochopeni.

28.9.2012

terez

hledám nějakou zábavnou hru s malím psem

13.3.2013

petra

dobry den mam maleho pejska je mu 1rok a 3mesice jake jsou vhodne hry

17.6.2013

Jana

Dobrý den. Potřebovala bych radu. Přivezla jsem si domů 4 měsíční štěně Šeltie a vůbec si nechce hrát. Drží se furt jen u mě. Taky máme problém s čúráním. Doma nic neudělá ale přes den se nevyčúrá. Vyčúrá se jen večer. Prosím nemáte s tím někdo zkušenosti??

28.6.2013

Zuzča

No mého psa to zabavilo , je to docela dobré . Děkuji :-D

28.6.2013

Zuzča

A nemáte nějaké krmivo ?? Stačilo by mi jen nějaké doporučit a kdyby jste chtěli vědět tak mám mopse . To je rasa samozřejmě .

3.9.2013

sabina

mam psa ktery je velmy neposlusny co snym mam delat?

19.10.2013

lucka

ja mam moc neposlusnyho psa co mam delat poradte mi prosim

20.5.2014

Anetka

Ahoj lucko poradim ti udele to co chce muj pes taky zlobí a musis ho hladi,hlait,hladidokud te on neolize.ok tak ahoj

14.4.2017

Veronika

Ja mam boksera a on si snicim nehraje ale zato me lize ale neni jen muj ale i me sestry a brachy a mamky a tatky

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz