Jak na hrabáče?


Psi hrabou. To je prostě fakt, se kterým toho moc nenaděláme. Abychom toto (ve většině případů poněkud nežádoucí) chování korigovali, je nutné dozvědět se, proč to vlastně dělají. Pak je budeme moci naučit, kde hrabat mohou a kde je to zakázané.

Ačkoliv se nám to může zdát divné, je hrabání pro psa úplně normální. Důvodů může být několik:

  • Psa to prostě baví, dělá to ze „sportu“. Protáhne si přitom svalstvo a odreaguje se.
  • Za horkého dne si připravuje místo, kde by se zchladil.
  • Nudí se, takže si krátí volnou chvíli.
  • Chce si ukrýt kost či jiné jídlo.
  • Snaží se někam dostat nebo utéct ze zahrady (Více se o psích tulácích dočtete zde).
  • Cítí například hraboše a probouzí se v něm lovecký instinkt.
  • Také může hrabat ze stesku, stresu či strachu.

V případě, že psovi v tom chceme zamezit, musíme zjistit, co je hlavní příčinou jeho chování. Pak se teprve vrhneme na odnaučování (což je mnohdy nemožné) nebo alespoň částečné omezení této radovánky. Může se stát i to, že pes nebude hrabat před námi, ale v době naší nepřítomnosti bude dále vesele hloubit hluboké nory…

 

Horko, nebo hraboš?

Jestliže váš pes hrabe, aby se ochladil (praktikují to většinou silně osrstění psi v létě), můžete mu zkusit nabídnout plastový dětský bazének napuštěný vodou, alternativou je i stinné místo k odpočinku (otevřený sklep, chladná dlažba ve stínu apod.). Důvod hrabání však většinou bývá někde jinde. Pokud váš čtyřnohý miláček tvoří nory kvůli loveckým instinktům, bude odnaučování o dost složitější. Zvlášť pro jezevčíky či teriéry je hrabání přirozené a myšičky jim nedají spát. Se zákazy by se tak mělo začít už od štěněčího věku, protože dospělý jezevčík, jakožto norník, se to bude jen těžko odnaučovat. Jednodušší asi bude, když se zbavíte nevítaných hlodavců a krtků :-)

 

To je ale nuda!

Nejčastější příčinou hrabání bývá nuda. Klíčem k úspěšnému řešení problému je zpestřit psovi prostředí, ve kterém žije. Na strom mu můžete připevnit třeba pneumatiku, aby se mohl houpat. Jestliže se rád přetahuje, zavěste za strom kus provazu. V době vaší nepřítomnosti mu na zahradě nechte velkou morkovou kost na okusování nebo nějakou oblíbenou hračku (např. kong, míček na pamlsky apod.). Hledejte způsoby, jak psa zaměstnat… Choďte na dlouhé procházky, vezměte ho s sebou na běžky, házejte mu míček, hrajte s ním různé hry, učte ho novým kouskům. Možností je mnoho. Věnujte psovi svůj čas a pokuste se mu (mnohdy stereotypní) život trochu zpestřit.

Pamatujte na to, že trestat psa za hrabání smíte jen v případě, že ho přistihnete při činu. Později, když je zahrada rozrytá, si pes těžko dává do souvislostí, co mu vlastně vyčítáte a za co ho trestáte. Akorát vás může začít považovat za nevypočitatelnou osobu, od které neví, co může očekávat.

V případě, že vyhrabává rostliny, můžete použít sprej s odpuzovačem (k dostání ve zverimexech). Levnější variantou je obyčejný ocet, který psům také zrovna nevoní. Ovšem nezapomínejte na pravidelnou aplikaci (v deštivých dnech musí být častější). Nevýhodou je, že některé citlivější rostliny mohou postřikem trpět… A spreje rovněž nezabírají na všechny psy.

Další příčinou hrabání může být strach nebo stres. Řešením je postupné a nenásilné přivykání na odloučení. Psovi se po příchodu hodně věnujete a zaměstnejte ho. Můžou pomoci nové podněty (hračky) při stesku také nošené oblečení, ze kterého pes ucítí pach svého páníčka. Tak jako u jiného problémového chování i v tomto případě platí pravidlo: Odstraňte strach, stres a nudu a vyřeší se i hrabání ve vaší nepřítomnosti.

 

Oblíbená nora

Někteří psi mají jen jedno místečko, kde opakovaně rozrývají trávník. Vyzkoušejte jeden trik: Na danou plochu dejte kus betonu nebo plochý kámen a přihrňte ji zeminou. Až pes zjistí, že hrabání nejde, pravděpodobně s tím přestane. Ovšem samozřejmě existuje riziko, že si najde jiné místo.

Máte-li doma notorického „hrabáče“, nezbývá vám nic jiného, než oplotit část zahrady, aby na ni pes neměl přístup. Řešením může být také kotec nebo elektrický ohradník (psovi neublíží, jde jen o to, že se při prvním kontaktu elektrického výboje lekne a pak ho přejde chuť chodit tam, kam nemá).

 

Zahrabávání kostí

Dáte psovi kost a on s ní rovnou peláší mezi záhony, aby jí tam řádně ukryl pod zem? Řešení se nabízí – prostě mu ji na zahradě nedávejte :-) Další možností je naučit psa hrabat na předem určeném místě. To může mít úspěch i u hrabání z jiných důvodů, takže to určitě stojí za zkoušku. Vyberte místo, kde vám rozhrabaná půda nebo písek nebudou vadit. Připravte si morkovou kost a lopatku. Před zraky psa vyhloubíte jámu (nebo spíš jamku), kam vložíte kost a celé místo zase zahrnete zeminou. Jakmile pes začne vyhrabávat kost (určitě ho nebudete muset moc pobízet), pochvalně na něj zavolejte, například „Šikovný Rex, tam hrabe hodný pejsek“. Celou akci několikrát zopakujte a kost odneste. Cvičení opakujte po dobu pěti dní a psovi vždy zdůrazňujete, že „tady hrabe hodný pejsek“. Nyní psovi kost předložte. Když má chuť začít si ji zahrabávat, zeptejte se ho „kde hrabe hodný pejsek?“ (váš hlas by měl mít stejnou intonaci jako při předchozích cvičení). Když se pes vydá na správné místo, máte vyhráno… Alespoň prozatím :-)

Pokud si nechcete ničit zahradu, můžete psovi vyčlenit vlastní pískoviště nebo větší bedýnku s pískem. Některé psy to uspokojí a nebudou mít tendence rýt se v trávníku.

A na závěr jeden příběh ze života - v  diskuzi na stránkách cz-pes.cz paní Petra popisuje. „Naše psice taky hrabe, vzhledem k tomu, že je to pyrenej, tak ty jámy jsou vážně impozantní (vyhrabala i jabloň). Tak jsem ji nenápadně pozorovala, proč to dělá. Bylo to celkem prosté, ona si tam schovávala jídlo - rohlík, pamlsek, pěkně to uhrabala čumákem a za chvíli si to zase běžela vyhrabat. Tak jsem ji nasměrovala na jedno místečko, tam ať si hrabe, jak chce - celkem to pochopila a já mám skvělou, přebranou a nakypřenou hlínu do truhlíků“.

Výborné řešení, že? :-)

Zdroje: Jody Rosengarten: Alíku, nech toho povyku!, Levné knihy; časopis Fauna


Vanda Ročková
Aktualizováno: 17.12.2010 21:11:57
Napsáno: 17.12.2010 21:02:06

Forum.

Vložit príspěvěk

12.1.2011

Black O´Tall

Máme rok a půl starou fenku BSP. Má pro sebe celou čtvrt hektarovou zahradu. Na podstatné části zahrady nám začal růst žebříček. Ať jsem dělali, co jsme dělali, nedokázali jsme tomu zabránit. Až jsme dovedli domů to naše štěně, tak po dvou měsících nám rozryla trávník. Ale jen tam, kdy žebříček rostl. Úplně ho zničila. Shrábli jsme ho a naseli trávu. Dnes máme krásný pažit. Zajímavé, co Jodi k tomu vedlo.

12.1.2011

Nikol

Mám 12 letou fenku apricot Pudla a neustále se potýkám s hrabáním v bytě. Pokud jí nedám pamlsek, který si představovala - okamžitě jej běží zahrabat. Ovšem do gauče, do jejího pelíšku, pod polštář, no kam se jí zrovna zachce. Když ale zjistí, že jí vidím, změní plán a vybere jinou místnost. Ukradla mi ze stolu cukroví a já ho našla za pár hodin v rohu křesla pod polštářkem. Největší šok pro mě ale byl, že je křeslo smetanové barvy a cukroví polévané čokoládou. Tak si to asi dokážete představit :-)) nicméně nejhorší zážitek je, pokud jim dáte sušené smradlavé pařáty a ty vám zahrabou do postele! Nepřeji nikomu :D a řešení? Pamlsky kupujeme zásadně bez zápachu :-)))

12.1.2011

Zuzu

Můj pes začal hrabat, tak jsem mu řekla Nesmíš! a od té doby to už nikdy neudělal.

12.1.2011

Ája

Tak to je vzácný pejsek, který po domluvě nehrabe. Máme 4letou fenku Rhodeského Ridgebacka, když na ni vidím, tak dělá, že ji hrabání nezajímá, ale když je sama,dokáže během chvilky vyhrabat díru na přesazení stromu. Co na ni platí? Dlouhé procházky, kde ji na loukách necháme hrabat podle libosti a doma už jen odpočívá.Ale ať hrabou nebo nehrabou, jsou to naše zlatíčka :-))

12.1.2011

Ivana

Mám 12 let starého pudlíka.Je hluchý a částečně už nevidí, ale než si lehne, tak hrozně hrabe koberec.Jinde to nedělá. Okřiknout ho nemůžu, protože mě neslyší a nebo nejsem doma.

15.1.2011

Olga

Zravím Ájo, i my máme 2 fenky Rhodéského ridgebacka. Ta starší si jako štěně vyhrabala noru v záhonu s mrkví. Při práci si vždy do díry stoupla a změřila si pohledem a poležením hloubku a šířku. Nakonec skončila v noře tak, že hlavu měla jako periskop. V dospělosti jí to přešlo. Ta mladší (2,5 roku) si našla místo mezi 2 tujemi a hrabe a hrabe. Nepomáhá nic, beton, zarovnání terénu. Musí tam mít prostě noru řádných velikostí - vešlo se tam přes 3 m3 vody z bazénu a nebyla plná. Tak jsme vzdali odnaučování a modlíme se, aby nám jedna vysoká tujka nespadla.

25.1.2011

Lilly

náš pes tieš hrabe ale vonku nevidíme to ako problém skôr štekanie a skákanie

15.12.2015

Eli

MAhoj :-) Máme rok a půl starou borderku. Neskutečně demoluje všechno na co přijde. Rozkousala už 4 lampičky a na zahradě je samá díra. Táta jí začal zavírat, ale i tak se nic nezměnilo. Jakmile jí necháme přes den puštěnou, zase něco provede. Nevíme co s tím a docela by se nějaká rada hodila :-)

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz