Když pes venku neposlouchá


Mám čtyřletého labradora Čendu. Je to velmi hodný a přívětivý pes, ale máme jeden velký problém. Rozumí všem povelům, je velmi chytrý. V uzavřeném prostředí je poslušný na 100 %, na oplocené zahradě je to na 50 % a v otevřeném prostranství 0 %. Jedná se o dominantního psa, tzv. alfa samce, jak mi bylo řečeno na psím soustředění pana M., které jsme absolvovali 3x. Očividně si s ním ani on nevěděl rady, protože s ním točil nad hlavou, až mu Čenda z análních žlázek pokropil jeho výstavu fotografií. Má velmi silně vyvinutý hlídací reflex, ač jsem ho to neučila. Takže pokud je v bytě, autě nebo na chatě, štěká na všechny, kdo se přiblíží. Když jsme na procházce, nikoho si nevšímá. Největší problém spočívá v tom, že ho neumím přivolat.

 

Odpověď:

Tento problém asi nepůjde řešit na dálku, potřebovala bych vidět, jak se Čenda chová, když je s vámi. Kdybyste měli cestu do Brna, třeba i o víkendu, zavolejte nebo napište, ráda se s vámi setkám a vyzkoušíme, v čem je „zakopaný pes“. Ta neposlušnost venku musí mít nějakou příčinu, když doma je ovladatelný dobře. Jste si jista, že není nedoslýchavý nebo docela hluchý? Tomu by odpovídalo i to štěkání. Psi, kteří špatně slyší, obvykle štěkají více než ostatní, neslyší se… Ale příčin může být daleko více. I psi trpí například obdobou lidského syndromu ADHD, kdy se nedokážou soustředit na to, co od nich majitel chce. Jsou stále roztěkaní a jeví se neposlušní a „nevděční“ (většinou jsou však nepozorní i doma). Znám také psy, kteří jsou nenapravitelní tuláci – jakmile je něco venku zaujme, běží to zkontrolovat a pak jakoby zapomenou, že byli venku s paničkou a běží si sami dál a dál a třeba probíhají i kolem paničky, ale vůbec ji nevnímají, jsou jako v jiném světě. Obvykle tam hrají velkou roli pohlavní hormony nebo lovecký pud. Někdy jde jen o nedostatečnou motivaci nebo nesprávně nacvičené přivolání. Náprava se pak samozřejmě odvíjí od zjištěné diagnózy. Píšete, že Čenda je velmi hodný a přívětivý pes. V čem spočívá jeho dominance? Napadá vás, když po něm něco chcete (slézt z postele, vystoupit z auta, odejít na pelíšek, splnit nějaký povel)? Vrčí na vás, když jdete kolem jeho pelíšku nebo misky? Přivlastňuje si vaše věci a nechce je vydat? Nenechá se učesat, otřít tlapy, nasadit koš? Prosím, vyplňte dotazník, abych byla lépe v obraze. Než se eventuálně setkáme, mohu vám poslat alespoň nějaké obecné rady, jak postupovat. Rozhodně však už nedoporučuji další soustředění u pana M., (proč opakovat něco, co nemá žádný efekt?) a ani jiného cvičitele s podobně drastickými metodami. V první řadě je třeba objasnit příčinu chování vašeho psa. K řešení pak existují daleko šetrnější postupy, než točit s ním nad hlavou a děsit jej tak, že vypustí anální váčky. Takto kruté, necitlivé a navíc nesmyslné zacházení se zvířaty je podle zákona týráním. Bohužel se stále najde dost lidí, kteří jsou ochotni takovýmto „krotitelům“ svěřit své psy, za jejich týrání platit a dokonce je napodobovat.

 

MVDr. Hana Žertová

Další odpovědi na nejrůznější dotazy naleznete na www.hanazertova.cz

 


Vanda Ročková
Aktualizováno: 2.9.2014 18:05:41
Napsáno: 2.9.2014 18:03:02

Forum.

Vložit príspěvěk

23.9.2014

Kačírková

Dobrý den, já nejsem chovatelkou žádného psa, ale chci se jen zeptat. Můj soused cvičí české fousky a to tím způsobem, že když pes nesplní co od něho potřebuje, tak ho zmlátí hadicí. A to pokaždé. Zdá se mi to dost drastické a ani nemohu chodit na zahradu, protože to nemohu vidět. Je tato metoda přípustná?

9.10.2014

Tassa

Dobrý den, takové metody samozřejmě nejsou přípustné ani legální, to je jednoznačné týrání zvířat. Ovšem často je problém týrání dokázat. Týrání zvířat můžete nahlásit např. České veterinární správě a Policii ČR, aniž byste musela komunikovat se sousedem (ani o tom nemusí vědět). Ovšem často bývá problém týrání dokázat, nejlepší by bylo, kdyby se vám souseda podařilo nenápadně natočit nebo alespoň vyfotit, třeba mobilem. Nahlášení týrání zvířat je popsáno např. zde: Odkaz nebo taky zde: Odkaz Já bych to na vašem místě nahlásila - jednak tím nic nemůžete zkazit, jednak vás to nestojí zas tolik námahy, nic neriskujete a třeba zas časem budete moci chodit na zahradu. Třeba by stačilo sousedovi nahlášením týrání pohrozit, ale nevím, týpek, který mlátí psí hadicí, asi není normální, tak aby se pak nemstil ještě vám - já bych šla rovnou na policii a zároveň bych napsala i na tu veterinární správu i na Ligu ochránců zvířat... Držím vám palce, já bych se asi musela odstěhovat.

13.10.2014

Lidka

Dobrý den, dcera má křížence a ten má podobný problém.Je vycvičen na agility a byl docela dobrý.Jeho problém je, že ho nemůžeme pustit na volno, okamžitě uteče.Utíká i z oplocené 2m vysoké ohrady,zkoušely jsme elek.obojek,ale velmi brzo zjistil, že když uteče dost daleko, už mu nneublíží.Pes je kastrovaný, každý den absolvuje asi 10 km při kole.

2.11.2014

irulka.1

Dobrý den,mám křížence Špice,pravděpod.s jezevčíkem,je přímo nalezený,není z útulku.Mám ho od asi 4 měsíců.Jako malý si hrál se psy,ale, jak dospěl,začal na psy ať velké nebo malé hrozně vyjíždět štěkáním.Na feny reaguje normálně.Snažila jsem se o vše možné,ale,nic nepomohlo. Je na mě hrozně fixovaný,bydlil s námi ještě syn,ale,ten se po 3 letech odstěhoval,já se též odstěhovala,i to velice těžce nesl.Syn za ním chodí,ale, do bytu si ho vzít nemůže,bydlí zatím v pronájmu,kde zvířata být nesmí.Je hodně vnímavý a chytrý.Děkuji.

20.6.2015

Lucie

Dobrý den máme doma maltezáčka a utíká z vodítka je mu 6 let nevíte co stim ? Dekuji za každé informace :) ..

22.3.2017

Josef

CHCEL BY SOM ODKSZAT MAJITELKE CENDY ZE MUSI NA VOLNOM PRIESTRANSTVE ZACAT NACVIK PRIVOLANIA NA DLHOM VODITKU.

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz