Kousavý boloňáček


Mám čtyřletou fenu boloňského psíka Terezu a potíž je v tom, že kouše. Nejvíc mě, ale někdy i příchozí návštěvy (i když málokdy). Mne kouše, když ji potrestám za loužičku (jen mírně), nebo jakmile mi sebere pantofle a já je chci zpět. To mě pokouše hodně. Posledně byla přes půl kuchyně má krev a dodnes mám černý palec u nohy. Mám ji za to trestat? Nebo jí to mám promíjet? Bojím se, že bude kousat čím dál víc. Prosím, poraďte, já si s tím nevím rady.

 

Odpověď:
Bohužel takto na dálku a z velmi kusých informací se mi těžko odhaduje, proč vaše fenka v určitých situacích kouše. Zkusím vám tedy poradit alespoň pro ty případy, které jste mi popsala v dopise. Za loužičky fenku netrestejte – ona neví, proč to děláte. Když má plný močový měchýř, prostě si musí ulevit. Nachystejte jí doma nějaký „záchod“ – prostřete jí na zem v předsíni nebo v koupelně noviny nebo savou podložku, co se používá pod ležící pacienty. Tam bude moct jít, když ji nestihnete vyvenčit. Malí pejsci musejí močit častěji než velcí, a někdy se špatně vyprazdňují, pokud je jim venku zima. Jestli Terezka čůrá doma, když ji tam necháte samotnou, může to být způsobeno tím, že se bojí být doma sama a čůrá ze strachu a úzkosti. To bývá docela časté. A za to, že má strach, ji přece nemůžete trestat. Ona trestu nerozumí a ožene se, protože se brání.
Trochu jiná situace je s pantoflemi. Snažte se, aby se k vašim pantoflím a dalším důležitým věcem vůbec nedostala. A když už něco takového ukořistí, musíte dělat, že je vám to jedno, že tyhle věci vůbec nepotřebujete. Čím více zájmu projevíte o její „úlovek“, tím víc si ho bude hlídat. Když takhle něco odnese do pelíšku, nevšímejte si jí, ale jděte například otevřít ledničku a chvilku se v ní štrachejte, vytáhněte něco dobrého a ochutnávejte. Když Terezka přijde, dejte jí kousek dobroty a s dalším kouskem ji odlákejte někam do předsíně, kde ji pak můžete zavřít a svoje věci si z jejího pelechu vzít tak, aby to neviděla. Nikdy s ní nesmíte o nic soupeřit. Kdyby ji z pelechu nevylákalo jídlo, můžete se zkusit obléknout a vzít vodítko, jako že jdete ven. Jakmile přijde, musíte s ní ale na chvilku doopravdy odejít, jinak by vám na tenhle trik příště neskočila. Když s ní pak přijdete z venku, nechte ji zavřenou nebo uvázanou v předsíni, a vezměte si svoje věci. Pak ji teprve pusťte.
Nikdy ji netrestejte rukama. Když už opravdu vyvádí nějaké velké vylomeniny a vy ji přitom nachytáte (musí to být ale přesně v okamžiku, kdy se například chystá odnést pantofli nebo ukrást jídlo ze stolku a podobně), hoďte jí pod nohy něco rachtavého, například dětské chrastítko, starý svazek klíčů nebo plechovku od piva nebo limonády, do které dáte pár mincí nebo kamínků. Nekřičte na ni, nic neříkejte, ani na ni nekoukejte – měla by si myslet, že když krade, prostě něco přiletí, ale neměla by si to spojovat s vámi.
S návštěvami opatrně – ať na Terezku nesahají a nesnaží se ji chovat, ani jí nic brát. Poučte příchozí, ať si jí nevšímají. Pak nebude mít důvod kousat. Kdyby přece jen dorážela, můžete ji nechat v jiné místnosti za nějakou přepážkou (třeba složený sušák na prádlo), tak aby na vás viděla a byla s vámi v kontaktu, ale aby nemohla nikoho ohrozit.
Věřím, že při dodržování těchto jednoduchých opatření se fenečka uklidní a přestane kousat.

 

MVDr. Hana Žertová

Další odpovědi na nejrůznější dotazy naleznete na www.hanazertova.cz


Vanda Ročková
Aktualizováno: 7.3.2014 19:24:41
Napsáno: 7.3.2014 19:24:22

Forum.

8.3.2014

bostonek

Doma by som "záchodky" nikde nerobila.Pes nie je kočka aby sa vyprázdňoval doma.Mám aj malé plemená a nemajú problém vydržať 9 hodín po predchádzajúcom vyvenčení.Pes má potom len v hlave chaos a venčí sa aj mimo určené miesto čo asi nikto nechce.Keď je pes doma sám,väčšinou odpočíva a teda ani velmi nepije,rovnako je to aj v noci takže by mal vydržať.Pokial sa nejaká nehoda stane,netrestajte,pes za to nemože a trest nepochopí.Preto aj kúše pretože sa bráni,myslí si že ho chcete zlikvidovať.Čím viac kúše,tým viac sa bojí.Len to bez komentára upracte ale predtým psa vyvenčite aj keď je už doma mláčka alebo bobek.Čím častejšie pes chodí von,tým si viac vtiskne do pamäti že sa venčí vonku.Problémi s čistotnosťou mávajú najviac psy ktoré sa učia venčiť doma na všelijaké plíny a podložky. Pokial vám vezme pantofle,vymente ich-fene ponúknite niečo iné,hračku,pamlsok,akonáhle je zaujatý tým,svoje pantofle si vezmite.KLudne ju odvolajte z miesta kde pantofle odniesla,dajte jej odmenu,chodte normálne k pantofliam a svoje veci si vezmite.Pri odoberaní veci nesmiete s rukou cukať ani sa plížiť,pes to vezme tak že na neho šijete nejakú habaďúru.Keď si všimnete chovanie psov,tie si svoje uchmatnú bez nejakých cavikov a neberú ohlad na to čo si kto o tom myslí.Taktiež pes ktorý sa svojej veci nechce vzdať,stojí nad ňou a čaká až protivník odíde,je to psychologická hra a vyhrá trpezlivejší.Bez nejakých zbytočných rečí alebo okrikovania.Keď pes pochopí že sa svojej veci nevzdáte,odíde sám.Pokial nechcete aby vám pes vaše veci bral,tak ich dajte na miesto kde si ich nemože vziať.Fena može vidieť že si svoje veci berete a že ich chcete,je to vaše a vy rozhodujete o tom kedy si to vezmete,nie pes.Takto aj rýchlejšie pochopí že si svoje veci vezmete a ona nebude nič proti tomu namietať.Mám dve dogy a tým kludne vezmem rovno z tlamy kosť pokial budem chcieť,nesúperim s nimi,proste si to vezmem a oni ma ako hlavu smečky musia rešpektovať (čo samozrejme nie je potrebné aby som psa buzerovala zbytočne) Ale vy si nenecháte kúsať svoje veci.Hlavne nič neskúšajte ale robte úkony s istotou,pes pozná keď ste neistá.Návštevám povedzte aby si psa nevšímali,doležité je aby na neho uprene nezírali,je jasné že boloňák je roztomilý pes,ale pes pohlad upretý na seba bere ako hrozbu.Pokial sa s návštevou budete normálne baviť a fenu si nebudete všímať,za chvílu sa ona sama osmelí a príde si návštevu očuchať.Ani vtedy by som na ňu nešahala,nech si zvykne na prítomnosť iných ludí.Neviem ako ste fenu socializovali na cudzích ludí,okolie či psy,z jej chovania ako popisujete mám dojem že skor menej než viac a tiež nie ste velmi vo výchove dosledný a zrozumitelný,inak by sa fena takto nechovala.

8.3.2014

bostonek

Ešte k tomu venčeniu doma keď je pes doma sám.Pokial je pes nemocný a choroba súvisí s tým že dlho nevydrží-či už sa jedná o močenie alebo stolicu/průjem,tak samozrejme tých 9 hodín nevydrží,to sa týka zdravého psa.

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz