Krysařík destruktor


Měla bych na dotaz ohledně chování mého psa (pražský krysařík, 1 rok). Jedná se mi hlavně o jeho štěkání a demolování nábytku. Problém je, že když jsme doma v bytě (5. patro) a máme otevřená okna, tak při jakémkoli hluku venku okamžitě začne štěkat. Ať už jde o psy, kteří jsou venku, nebo stačí, aby se lidé před domem bavili trošku hlasitě… Prostě okamžitě štěká. Nedělá to jen občas, ale je to co 2-3 minuty. Už nevím, co s tím. Snažila jsem se mu vždy chytnout tlamičku a říct povel ticho, pak ho pochválit nebo odměnit, když náhodou nezaštěkal, nebo ho zavřít na chodbu (kde teda začal štěkat ještě víc). Nic nepomohlo. Takže už nevím, co vyzkoušet. Přemýšlela jsem nad sprejovým obojkem, ale je docela drahý. Můžete mi poradit?
No a dále je tady problém s demolováním nábytku. Když jsme doma, všímá si jen hraček. Jakmile se ale vrátíme třeba  z práce nebo z obchodu (i po hodině), tak se nestačíme divit, co tak malý tvor dokáže. Zdemoloval kompletně celou sedačku i křeslo. Ze sedačky vykousal vše, co v ní bylo, pustil se i do dřevěných rukojetí. Je to každý den stejné. Bohužel není jiná místnost, kde jej můžeme nechávat. Dočetla jsem se, že může trpět separační úzkostí, ale když odejdeme, vůbec neštěká ani nekňučí, což prý většinou psi s touto poruchou dělají. Nevím, odborník nejsem. Co dělat? Máme ještě jednoho krysaříka (8 let) a ten je úplně hodný, odmalička nic neničí.

 

Odpověď:


Když jsou v bytě dva krysaříci (a více), takovéto problémy zpravidla nastávají. Jeden (ten klidnější) tomu obvykle šéfuje a ostatní se ho překotně snaží o všem hlasitě informovat, takže smečka krysaříků bývá velice uřvaná. Štěkání ve vaší přítomnosti snad půjde řešit i s pomocí levnějších prostředků, než je sprejový obojek. Zkuste si připravit pár plechovek od piva, dejte do nich 3-4 staré padesátníky nebo drobné kamínky či podobný materiál, přelepte otvor náplastí, a vždy, když pejsek spustí, neříkejte nic a hoďte jeho směrem chrastící plechovku. Nejlépe tak, aby se mu kutálela pod nožky. Jakmile nadskočí a bude se udiveně rozhlížet, využijte chvilky, kdy je ticho, a pošlete ho na místečko a jeho odchod náležitě uznale pochvalte. Když to uděláte párkrát při stejné příležitosti, pak už obvykle stačí jen vzít plechovku do ruky a pejsek se tiše klidí na místo a očekává pochvalu. Nesahejte na něj, nekřičte, ani na něj nemusíte koukat – práci za vás udělá plechovka, vy už jen pejska usměrníte a chválíte. Kdyby to začalo selhávat s plechovkou, existuje sprej proti štěkání – podívejte se na video. Tyto spreje jsou k dostání i u nás, mám je za 200 Kč, mohu poslat.

Demolování věcí je horší problém. Mladý pes by neměl mít v době, kdy je sám, v dosahu nic, co demolovat nesmí. Takže omezte pejskovi prostor například na kuchyni nebo předsíň, ze které ale uklidíte všechno, co by mohl zničit. Nechte mu tam jen jeho hračky, a nejlépe takové, do kterých se dá naplnit něco dobrého, například míčky na granule nebo gumové Kongy, do kterých se naplní granulky spolu s vařeným masem a například tvarohem, aby to psovi co nejdéle vydrželo. Měla bych ale strach, že se psi o takovouhle dobrotu poperou, takže ideální by bylo oddělit je od sebe nějakou mřížkou ve dveřích. Ten starší pejsek může být dál v pokoji (dala bych mu také nějakou dobře naplněnou hračku, aby nezáviděl), a mladý v předsíni. Uvidí na sebe, mohou komunikovat, jen mladý nebude mít přístup k předmětům, které by zničil. Jestli to ve vašem bytě nejde takto realizovat, pořiďte pro mladého pejska prostornou klec, kde může být nějaké 2-4 hodiny. Delší samotu už by bylo třeba přerušit vyvenčením a pořádným vyběháním. Na klec ho musíte zvykat pomaličku jako na jeho nové místečko, kde má pelíšek, hračky, misku, a kde je v bezpečí. Nejprve nechávejte dvířka otevřená, pak je zavírejte, když je pejsek zaměstnaný hračkou. Postupně dobu, kdy je zavřený v kleci, prodlužujte. Přikládám pro jistotu postup, jak pracovat s pejskem trpícím separační úzkostí. Zkuste takto pracovat přes víkend a po večerech, uvidíte, že se stav zlepší.

MVDr. Hana Žertová

Další odpovědi na nejrůznější dotazy naleznete na www.hanazertova.cz


Vanda Ročková
Aktualizováno: 4.8.2012 12:26:58
Napsáno: 4.8.2012 12:13:46

Forum.

Vložit príspěvěk

4.9.2012

Milena

Dobrý den.Video mi nic neříká,neznám anglicky a nejsem asi sama.Možná je to dobrá věc,ale chtělo by to překlad do češtiny.Milena

4.9.2012

Mirka

Dobrý den,je tam psáno,že sprej vydává syčivý zvuk jako had a syčení přeruší nežádoucí chování vašeho psa. Jednoduché používání,syčení vzduchu cvičí psy bez stresu,působí na štěkání,skákání,krádeže atd.

5.9.2012

Milena

Děkuji Mirce za překlad.

11.10.2013

Filip

Dobrý den, já mám fenku a záleží hodně na rodičích a výchově. Pokud jsou rodiče klidní a ne typičtí ,,blafači,, štěně to neokouká. Bohužel často je chybou, že se štěněti protože je maličké, dovolí úplně vše. Krysařík je velice chytrý, ale musí cítit vlídnou, ale naprosto pevnou autoritu, kterou bude respektovat. Já jsem třeba zavedl krabici, velkou krabici, kam jí dávám, ona tam sama chodí spát a když uděla potřebu doma, tak tam prostě byla zavřena. Myslím, že kdyby váš pejsek dostal stejnou lekci a za ničení věcí, jste ho prostě zavčeli do kotce nebo velké krabice ( samozřejmě upravená s otvory, atd. ) časem pochopí, že když bude ,,zlobit,, bude jeho domácí pobyt v době vaší nepřítomnosti takto omezen, tak to pochopí-

11.10.2013

Richard

Náš Krysařík Richard je určitě gay a tak má takové jemnější chování a neničí nám naše věci, ale zase třeba před obchodem obtěžuje jiné psy.

16.10.2013

Katka

Dobrý den, mám dotaz , v neděli jsme si pořídili štěňátko krysaříka(9 týdnů).Chtěla jsem se zeptat jak ho naučit aby chodil čůrat a kakat na plínku.chodíme s ním co dvě hodiny ven, s čůráním se nám to pomaličku začíná dařit ale to kakání je problém, je fakt že to dělá s největší pravděpodobností dopoledne když jsme v práci, ale vždy jí venčím než jdu do práce.asi je to pro ní dlouhé být od 7 do 3 hodin. Naučí se to postupem času??? :D děkuji

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz