Malý nalezenec se stále schovává


Zhruba před měsícem byla v tašce u silnice nalezena 3 vyhozená štěňata – odhadovaný věk 6-8 týdnů. Jedno bylo mrtvé, dvě fenky to přežily. Známí mě přemluvili, ať si jednoho pejska vezmu. Máme barák a velkou zahradu. Bohužel ale máme také roční dítě a dům předěláváme, takže je to trochu stavba. Pejsek nám hned po příjezdu utekl do zahrady a schovává se v prostorách bývalé slepičárny – poměrně velký objekt asi 200 metrů od domu. Takže se nám ho nedaří odchytit a navíc jsme ho do teď ani neměli kam jinam přesunout. Museli jsme nejdřív udělat plůtek kolem dvorku. Veterinář nám radil, ať na něj netlačíme a podstrojujeme mu. Jenže pejsek pořád s hrůzou utíká a vůbec to ani po třech týdnech nevypadá, že by si na nás chtěl zvyknout. Navíc teď začal vrčet, když se přiblížíme k slepičárně. Začínám mít obavy, že ho budeme muset nakonec i tak odvézt do útulku nebo dát utratit. Můžete mně prosím poradit nějaký trik, jak ho socializovat? Pomůže, když ho odchytneme a přestěhujeme na dvůr k baráku – ať je nucený být s námi?

 

Odpověď:

Takhle malé štěně mělo být umístěno doma v bytě, stále ve společnosti lidí, stále hlazeno, chováno, krmeno z ruky. Jinak z něj nikdy nebude normální pes s dobrým vztahem k lidem. Jestli o něj nemůžete tímto způsobem pečovat, hned jej odchytněte a najděte mu jiný domov u lidí, kteří se mu budou moci neustále věnovat. Pokud jeho věk přesáhne 13.-15. týden, už se socializace nedožene a pejsek bude stále bázlivý a k lidem nedůvěřivý.

MVDr. Hana Žertová

Další odpovědi na nejrůznější dotazy naleznete na www.hanazertova.cz

 


Vanda Ročková
Napsáno: 11.2.2014 20:38:31

Forum.

26.2.2014

M. Kazdová

To byl taky nápad, dát na známé. Jak to necítíte vy, že se chcete ujmout pejska a věnovat mu všechen svůj volný čas, mazlit se s ním a dát mu najevo svou lásku, tak jste si ho raději neměla brát. Takto nalezený pejsek je k lidem nedůvěřivý a stojí to hodně úsilí si jeho lásku a věrnost získat. Souhlasím s MVDr. Žertovou, že když nejste ochotna toto podstoupit, raději pejska dejte lidem, kteří se mu budou neustále věnovat, aby zapoměl na své útrapy a nedůvěru k lidem.

27.2.2014

Renata

Plně souhlasím s p. Kazdovou a MVDr. Žertovou, takové malé štěně musí být doma v pokoji, kuchyni a krmit ho, mazlit se s ním a prostě být s nimi jako jeho smečka a ne ho odložit na zahradu mrňouska, musí se cítit odložený a zklamaný, že se mu nikdo nevěnuje. Pokud to nezvládnete tak mu najdete nový domov, kde se mu bude někdo věnovat, bude s ním hrát, mazlit a dávat mu hodně lásky, kterou takové malé štěnátko potřebuje, aby se nebál, už ho jednou odložili a to by snad stačilo.

30.12.2014

Prazanda

Dobry den, mame stene cerstve z utulku, nas prvni pejsek. Toulal se s maminou cca do tri mesicu jeho veku, pryc od lidi, pak pobyl par tydnu v kleci v utulku a pak par tydnu v docasne peci, ted je mu cca 5, max 6 mesicu. Mame ho teprve tyden a kousek, dela pokroky, ale vidime, ze to bude beh na dlouhou trat. Reaguji na odpoved MuDr Zertove, ze nad 13-15 mesicu uz pejsek nedozene socializaci a duveru k lidem. Je to opravdu tak? nemate radu, jak proces urychlit, pripadne zprijemnit? jak to zkratka udelat? Diky moc!

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz