Nácvik čistotnosti psa v bytě


Nácvik čistotnosti patří mezi vůbec první dovednosti, které budeme chtít bytového pejska naučit. U dospělého útulkového pejska je to téměř vždy neznámé, nevíme, kde žil a pouze z jeho návyků v kotci se dá odhadnout jeho čistotnost. Některý to pochopí okamžitě bez jediné loužičky v bytě, jinému to trvá třeba tři týdny.

Každý pochopil dříve či později, že v bytě se nakálí, nemočí a neznačkuje. Několik pejsků jsem viděla připravovat na pobyt v bytě přímo v útulku a ani deprimovaným pejskům, kteří nepřišli příliš do styku s člověkem a chovali se zpočátku v bytě jako demoliční četa, to nedělalo velký problém. Netvrdím, že to nemůže být dílem štěstí, ale myslím, že to zdaleka není tak velký problém, aby se toho lidé museli ve výběru dospělce příliš obávat. Častější problém je spíše nečistotnost způsobená separační úzkostí, kdy  ke znečišťování bytu dochází pouze v nepřítomnosti páníčka vlivem strachu psa ze samoty.

Někdy se majitelé mylně domnívají, že jim pes toto dělá naschvál a přičítají psu lidský motiv pomsty, což je chyba. Separační úzkostí a jejímu postupnému odstraňování se budu věnovat v některé z dalších kapitol o psech.

Při výchově štěněte k čistotnosti v bytě nás čeká větší práce, malé štěně se vyprazdňuje daleko častěji a spontánně dozrává k potřebě se vyměšovat mimo nejužší teritorium později. Někteří majitelé učí vyprazdňovat se štěně na hadr nebo na noviny v bytě. Zdá se to pochopitelné a pro psa výhodné - když pes bude mít potřebu, použije tento bytový záchůdek, aniž by musel čekat na příchod majitele.

Někteří majitelé mají to štěstí, že jejich pes používá bez problému kočičího záchůdku, ale je také velké procento těch, kteří to navzdory úsilí a snaze svého psa nikdy nenaučili a zkomplikovali si tím, že mu tolerovali vyprazdňování v bytě pozdější nácvik vyprazdňování venku. Pokud tedy máte možnost se psem chodit často ven, doporučuji vám spíše psa rovnou učit se vyprazdňovat pouze tam, vyhnete se pozdějším komplikacím.
 
Psa po probuzení a po žrádle vyneste ven ještě dříve, než stačí svou potřebu vykonat doma. Kromě toho ho v intervalu 3 až 4 hodin noste k vykonání potřeby ven. Samozřejmě ho venku pořádně pochvalte, když se vymočí či vykálí.

Můžete zkusit i slovní pobízení povelem "Loužička". Pokud to nestihnete a štěně vám nějaké nadělení udělá doma, netrestejte ho a okamžitě ho vyneste znovu ven. Pokud ho nachytáte přímo při činu, použijte povel Fuj a zamračte se. Sledujte také jeho přípravné chování, signalizující, že pes se doma bude vyprazdňovat; u stolice je to často otočení se na místě dokola, u močení je to čichnutí k podlaze v místě, kam se chce vymočit. 
 
Loužičku či výkal ukliďte tak, aby to štěně nevidělo a nenaučili jste ho tak nežádoucímu spojení, že loužička mu zprostředkuje nějakou pozornost a akci (i když negativní) a snažte se překrýt pach saponátem nebo ředěným Savem. Pokud by štěně cítilo svou moč z podlahy, snažilo by se příště se vyprázdnit na stejném místě. V žádném případě nepraktikujte metodu, kdy se vymáchá čumák štěněti v loužičce, většinou ještě se řvaním a bitím, případně vytřepáním za kůži na krku a vyhodí se pak ven. Jediné, čeho docílíte, bude strach štěněte z vás a otřesená důvěra ve vás, zhoršený vzájemný kontakt a neochota k vám přijít a vykonávat vaše povely. Samozřejmě tak štěně kýžené čistotě nenaučíte ani za tuto cenu. 
 
Některé štěně může venku jevit obavy z vyprázdnění, majitelé popisují, jak chodí venku dlouhé desítky minut, aniž by se pes vyprázdnil, což ovšem učiní okamžitě po návratu do bytu. Zde je potřeba si uvědomit, že v hierarchii smečky je štěně až na nejnižší příčce a nepřísluší mu přeznačkovávat značky dospělých psů.
Pokud ho venčíme na místech, kde se často venčí jiní psi, štěně si prostě nedovolí vyprázdnit se tam, kde cítí značky jiných, silnějších psů, kteří by pro něj mohli znamenat hrozbu, když by porušilo pravidla. Proto takové štěně vezměte na místo, kde neucítí značky ostatních a může beze strachu nechat značku svou. Situaci mu můžete ještě usnadnit tím, že na místa, kde je žádoucí, aby se vyprazdňoval, dáte hadr vytřený v jeho moči, případně ho tam vyždímáte.
 
Pro štěně je při nácviku čistoty důležitá vaše psychická pohoda, srdečný a uvolněný přístup. Úzkostně neuroticky reagující majitele víc vyvede z míry, když jsou svědky naprosto přirozeného pudového chování psa a reagují přísněji, což v psovi vyvolává podráždění a konflikt.

Nikdy se nenechte strhnout k dostihům čistotnosti s ostatními pejskaři, kdy pod tlakem historek, jak si někdo druhý přinesl domů štěně, které okamžitě pochopilo, co se od něj chce, se začalo vyprazdňovat výlučně a přesně tam, kde chce jeho majitel, v nejhorším případě do týdne či měsíce si dokázalo zakňučet v případě potřeby u dveří.

I když nepopírám, že takové případy jsou možné, nácvik čistotnosti je naprosto individuální u každého štěňátka a nervozitou a zklamáním z toho, že váš pejsek zaostává za čistotnějšími pejsky, můžete štěně maximálně zneurotizovat a celý proces sobě i jemu prodloužit a zkomplikovat.

Někdy mi podobné závody připomínají závody matek ve vysazovaní miminka na nočníček, kterými někdy později mohou způsobit daleko vážnější psychické problémy dítěte. Počítejte s tím, že se jedná o dlouhodobější proces, a i když štěně pochopí, co se od něj žádá, nějaká ta loužička se většinou i později sem tam vyskytne. Buďte trpěliví, přirozenost pejska opravdu není se vyprazdňovat v bytě a dříve nebo později to opravdu pochopí drtivá většina z nich.
 
Pokud byl pes již naučený čistotě a najednou se začne v bytě pomočovat, může se jednat o psychický nebo fyzický problém, který byste měli konzultovat s veterinářem. Všímejte si rovněž souvislostí, ve kterých se tak děje, například vykastrovaná fena, která močí při vstávání z lehu nebo ve spaní si toho není ani vědoma, často se zde jedná o poruchu v důsledku anatomických změn poměrů v malé pánvi nebo hormonálních změn, který je pak třeba tlumit doživotním podáváním léku.

Náhlé pomočování dříve čistotného psa může kromě dalšího příčin signalizovat také záněty močových cest, močové kameny, v pozdějším věku psa je spojeno i s demencí. Pro návštěvu veterináře si rovnou s sebou vezměte k vyšetření vzorek moči. Někdy si majitelé nevědí rady s odběrem, kdy pes, než k němu doběhnou a sehnou se, je hotov nebo se lekne a s vykonáváním potřeby přestane - zde může výborně posloužit stará naběračka, případně nízká emitní miska.

 

Text Dana Bočková

www.utulky.estranky.cz


zuzana smejkalova
Aktualizováno: 26.1.2010 11:25:47
Napsáno: 12.10.2007 12:39:59

Forum.

Vložit príspěvěk

2.1.2008

tereza

poradte mi ,jedenapůl roční staford mi doma kouše sedačku

12.1.2008

Alena

Dobrý den,vzali jsme si kříženečka asi 7 měsíčního, který byl zvyklí sice být bez páníčka ale za to se 2-ma psi, teď když je doma sám tak vyje, stěká a demoluje byt.Prosím poraďte jak na něho? Jsem z toho zoufalá,Moc děkuji za odpověď.

11.2.2008

Irena

dobrý den - potřebuju poradit - máme už 4 měsíce doma pejska (je mu teď 7 měsíců) a já jsem doma na MD, takže ho pořád venčím a přesto dělá doma loužičky¨a někdy i hromádky. Už nevím co s tím... díky za radu - Irena

17.2.2008

bolek

Dobrý den, mám doma 1 1/2 ročního psa anglického kokršpaněla. Když jsme sním doma je v pohodě. Ale, když jdem do práce tak v bytě ničí co muže. Vykousal mi lino, bytové dveře, štěka. V bytě v vše ničí. Očurává rohy v baráku. Chodí pravidelně ven. Nevím si sním rády. Rozkousal novy koberec , Všechny dveře. Je strašně tvrdohlavej.Nechci se ho vzdat, jen potřebuji poradit co sním mám dělat. Uvažuji o kastraci zda pomuže. Je strašně divokej. Předem děkuji za radu

1.4.2008

Ivana

opět koukám spousta dotazů ke kterým se, vzhledem k spoustě článků nedostanu tak často. Pokud budete chtít někdo poradit - můj mail je ivana.pospechova@seznam.cz !!! nestíhám pročítat všechny články tady!!!

10.4.2008

Vlaďka

Dobrý den! Chystám se pořídit synovi fenku JRT, ale nikde jsem se nedočetla, jak se chová v bytě (paneláku), zda-li ten pes to dobře snáší a jestli při návštěvě chaty, kterou máme u lesa na neoploceném pozemku (nelze oplotit) v případě nepozornosti nebude utíkat, protože vím, že moc neposlouchají. Byl by to risk si pořídit tuto rasu za těchto podmínek? Nemám volit jinou? Děkuji za odpověď na: esterova@seznam.cz

14.4.2008

Ivana

Vlaďko, pořádně zvaž plemeno, ale jinak hoodně záleží na výchově. Psa bych na neoploceném pozemku nenechávala, mohl by ti jej někdo ukrást nebo se zaběhne. to bych neriskovala. u žádného psa

25.4.2008

Dana

Máme doma v bytě fenku JRT...To zda neposlouchají či poslouchají je vždy jen vizitka majitele!Tato rasa je inteligentní a živá, pokud má správného majitele, je to bezprobémový pes.Znám pár majitelů této rasy, a ti kteří se svému pejsku věnují a vědí jak na něj s nimi nemají vůbec žádné problémy!Naši fenku máme v taky v bytě a neřekla bych že nějak strádá:-)ale chodíme s ní hodně na procházky na cvičák, jezdíme na kole...

26.4.2008

František

Kdy má člověk chodit ze štěnětem ven,po jídle?Aby nedělal doma potřebu.Jsou mu 2 měsíce.

27.4.2008

Ivana

Františku, po jídle ti bude většinou štěně spát, ale když ne a okamžitě po jídle má potřebu, tak s ním určitě zajdi ven, ale ne nějaké honění! prostě ho nech ať se samo vyvenčí a pak jděte domů :) Záleží na štěněti, každé je jiné

20.5.2008

Renata

Mám tříměsíční fenku francouzského buldočka,která mi po sobě sní výkaly. Nevím proč to dělá a jak jí to odnaučit.

16.8.2008

Jana

Máme doma 3 měsíční fenečku. Je moc hodná, chodíme s ní často ven na vykonání potřeby, ale zároveň ji učíme v bytě na noviny. Za obojí ji chválíme, děláme dobře? Odnaučí se časem konat potřebu na noviny?

14.9.2008

Ivana

prosím všechny, kteří chtějí poradit, aby své příspěvky dávali do fóra, nemůžu prohlížet všechny příspěvky pod články. to se nedá :-) díky

25.12.2008

pavel

prosím,máme doma zaběhnutou fenu francouzského buldočka,venčíme jí po 3 hodinách a stejně močí a kálí doma,je jí kolem 7 měsíců,nevíme si rady

2.2.2009

iris

Dobrý večer Pavle, musíte mít trpělivost a po každém jídle a pití jí musíte vyvenčit, jak se vyčůrá a nebo vykaká chvalte jí a odměna jí taky udělá dobře, klidně jí dejte pamlsek. Nevíte co fenečka zažila a jak jí vychovával předchozí majitel. V sedmi měsících se to může stát i pejskovi, kterého to učíte od 8 týdnů. Neříkám pravidelně, ale stát se to může a není to ještě problěm.

1.3.2009

Kristýna

co ma delat ja kdyz to nase tele rozkouse uplne vsechno mi nemame psa mi uplnyho hlodance poradíte........

3.3.2009

Dan

Dobrý den, mám doma 12 týdnu starého dobrmánka a mám problém s loužičkami. To že se mi někdy počůrá chvilku po tom co byl hodinu venku a několikrát čůral i kakal, nebo se mi doma počůra když si ho nevšímám, nebo pokárám za něco co provedl. Normálně se sebere odejde kousek dál, třeba do pelíšku nebo na koberec a počůrá se tam. Poradí mi někdo??? děkuju!

9.5.2009

simi

Mam v tom zmatek. Tady čtu, že se i hned po jídle má štěně vyvenčit, a někde čtu, že se po jídle má počkat 1-2 hodiny. Můžete mi to někdo vysvětlit prosím? Děkuji:)

30.6.2009

Ivana

Ahoj prosim pomozte mi mam doma psa JRT je to fakt hrozny ma 1rok a stale robi hromadky i louzicky nevim ho to nijak odnaucit a chodim s nim za den 9krat von a 2 krat na hodinovu prechazku.

8.7.2009

Zuzana

Dobrý den, mám byt 2+1 a chtěla bych nějakého pejska. Vím že když je v bytě potřebuje častější venčení apod. (prostě víc pohybu). Jediné plemeno které se mi líbí a velikostně by odpovídalo je Šeltie, mohl by mi někdo poradit jestli Šeltie do bytu alespon trochu hodí? ... Předem děkuji za odpovědˇ.

4.5.2010

Andrea

Dobrý den,mám křížence s mopsem a chodským psem..Jsou mu cca 4měsíce a pořád doma močí a kadí..Už nevím co mám dělat..Mamka říká že se to musí odnaučit jinak ho dá z domu :(

15.9.2010

Simona

Dobrý den, máme 4letého psa - jagdteriér. Trpí separační úzkostí, sám doma vyje, štěká, čůrá. Pomůže pořídit mu psí kamarádku?

6.3.2011

Nela

Dobrý den,potřebovala bych poradit. Mám 2ročního psa a dělá mi stále loužičky co stím. Dělá je jak přes noc,tak přes den třeba i po vyvenčení. Děkuji

8.3.2011

František

Dobrý den poradte mi prosím mám problém ,vzali jsme si štěně Labradora je mu 9 týdnů máme ho 14 dní ze začátku bylo vše v poho čural na podložku chodil ven poslouchal ale poslední dobu což jsou asi 2 dny začal trucovat venku se nevyčurá příjdeme domu a hned jde a vyčurá se pod stul nebo na rohozku ted i čurá do svého pelechu i kadí pak jde jinam si lehnout je pravda jak píšete v článku trestat novinama a tak v tom jsme asi udělali chybu teda asi ne ale určitě ale nikdy není pozdě dělá to asi dva dny tak prosím poradte děkuji předem

13.4.2011

Rebeka

Moj mali yorkshir ma 8 mesiacov ale stale ked ho ide uviazat niekto iny nez ja tak cikne poradte mi!!! dakujem

23.8.2011

natalie

dobry den mame dvouletou fenu americkeho staforda a ona kali a moci v byte i kdyz chodime na velke prochazky a jeste v 11 vecer jdeme vencit tak prez noc to stejne udela ale kdyz matka nebyla doma byla na dovolene tak to neudelala nechapeme proc ted to zas dela kdyz si ji vezmu do sveho pokoje neudelato a le kdyz je na sve miste v chodbe tak to udela a neni to tim ze by nemela rada matku naopak kdyz ji nekde nachvylku privazeme u kramu tak po ni vije jak blazniva nevime co uz delat nevime proc to dela ale od malicka sme ji k tomu ucily aby delala potrebu venku prosim poradte

26.8.2011

jana

dobrýden poradte mi prosím máme doma fenku jezevčíka (5let) jak ho mám odnaučit vykonávat potřebu v domě

14.9.2011

Kristína

Dobrý den,vzala jsem si týranou tříletou kříženku.Máme s ní jeden problém a to že doma močí a kálí.Už si nevíme rady jak jí to odnaučit.Ze začátku se bála vyvenčit venku ale to už zvládá docela dobře proběhne pamlsek a pochvala.Ani ne do hodiny se vymočí a vykálí v bytě tak aby jí nikdo nevyděl.Bývalí majitel my tvrdil že je naučená chodit na noviny a nebo kočičí písek,ale ani jedno se neosvědčilo raději šla jinam.Skoušely jsme i ohrádku pro štěnata ale i tam to udělala.Děkuji za odpověd Ps:Je po vyšetření a vše má v pořádku

31.10.2011

Hanka

Dobrý den. Doma máme pejska Jack Russel teriér. Je to roční pejsek. Neustále nám čůrá a kálí doma na koberci, ikdyž přijedem někam na návštěvu, tak i tam udělá buď loužičku, nebo hromádku. Dělá to, ikdyž jsme doma.. Prosím o pomoc.. Jak ho to mám odnaučit? Děkuji

8.11.2011

Ivana

Dobrý den moje sestra má 1,5 roku starou čubinu jorkšíra a ted se jim narodilo miminko,už v jejím těhotenství se jim začala vyprazdnovat i když s ní chodili pravidelně ven doma a neví si rady co s tím.Já na to mám svůj názor,ale chtěla bych vědět i názor druhých a možná i nějaké rady jak tohle vyřešit.Předem moc děkuji

20.1.2012

eva

prosim o radu,desetileta fena kokspanela,zijici v dome a v naprosto klidnem rodinnem prostredi,pravidelne kali doma..pokazde v nasi nepritomnosti.venceni a prochazky v prirode,pravidelne..dekuji za odpoved

11.4.2012

Helen

Dobrý den, mám labradora doma. Vždycky, když s ním chci jít ven, tak se mi doma trochu vyčůrá a venku se "dočůrá". Neznáte, prosím, někdo nějakou radu jak to odstranit, nebo čím to může být způsobené?? Předem děkuji

29.4.2012

Lenka

Dobrý den, vzali jsem si z útulku 1,5 rocniho madarskeho ohare. Ale za 3 mesice se nam nepodarilo ho naucit nekalet a necurat doma. Chodi pravidelne na zahradu, ale v noci i když ho pustíme několikrát za noc ven, kde mocí, tak stejně ráno najdeme hromadku, nebo nacůráno. Stejný problém máme když psa doma nechame samotneho. Vždy je doma spoušt. Ale když jsem s ním celý den doma, tak je vše v pořádku a řádně tak jak má být. Díky za radu

19.8.2012

tomas

Dobry den.Mame doma 4mesicnou fenku staforda a porad dela louzicky i kdyz sme se s ni ted vratili z venceni.Poradte prosim jak ji to oducit uz sme skouseli vsechno a nic nepomaha.Dekuju

24.8.2012

katka

Dobry den máme dama 4 léteho psa křížence a pořád štěká vrčí i na auta na stromy nechce poslouchat skoušeli jsme všechno ale furt nic nepomáha. Díky

27.9.2012

jaroslava

jak mám ,prosím naučit svou fenečku,že bude sama doma,když jdu nakoupit.Pláče a štěká.Jsou jí 2 půl měsíce.Děkuji za odpověd.

27.10.2012

Mo

Dobrý deň. Mám doma fenku francúzkeho budočka, chovám ju v byte. Mám takýto problém každé ráno keď vstanem nájdem po byte samé hromádky.Neviem si s tým rady už som upravovala aj čas kŕmenia, poslednéjedlo jej dávam o 16:00 aj častejšie sňu chodím na prechádzky. Prosím poradte mi.Ďakujem

10.6.2013

Riša

DOBRY DEN,MUŽETE MI NĚKDO PORADIT JAK ODNAUČIT PEJSKA DOMA VYKALI SE,KDYKOLI ODJEDEME VEN JEN NA PUL HODKY TAK TO UDĚLA.DĚKUJI ZA RADU

15.9.2013

h.s.

Dobrý den, tříletý bišonek začal po letech v bytě značkovat vše, co mu přijde do cesty. Rohy, dveře, kolečka od kočárku, nohy od stolu a žídlí.. Prosím o radu, jak jej to odnaučit, či co s tím.. Děkuji za ochotu a radu.

6.12.2013

ruza

co mam delat kdyz moje civavicka cura kde muze sedacky podlahu a postel,kdomi poradi

28.12.2014

ivona

Nevím co mám dělat protože je 1pes maleu a druhj malej telijer

16.4.2015

Katka

Dobrý den, máme doma 7mi měsíčni fenku křížence havanského psíka. Je to neproblémová holka až teda na jednu věc, ráno když se probudím do práce vítá mě , pomazlím ji a jdu se umýt do koupelny kde jsem cca 15 minut jakmile vylezu už je v kuchyni nadělení v podobě hovínka a loužičky. Jíst dáváme mezi třetí a čtvrtou hodinou odpoledne, následuje procházka a poslední venčení okolo 21 hodiny.Nemyslím si, že je to tím, že by nevydržela spíš, dle mého názoru, se mi tím snaží něco říct ( nekoupej se :))) prosím o radu jak jí to odnaučit. Předem děkuji.

26.4.2015

Kristýna

Nevim co mam delat kdyz muje pes dela co se mu zachce

10.8.2015

josef papiernik

Dobry den, mam doma nekastrovanou fenku aljaskeho malamuta... Je naucena na byt i na zahradu. Je vycvicena ma dva roky a do ted sem s ni nemel zadny problem. Konecne sem i odnaucil majitelku se se psem loucit a vitat. Z niceho nic se zacala vyprazdnovat v byte. Mohl bych psa za to netrestame ani mu nijak nedavame na jevo sve emoce. Problem trva par dnu ale bojime se aby to nezustalo na porad... Dekuji za pripadnou radu.

17.8.2015

Pavel

Mám pudla čtyřměsíčního,,přes noc vydrží,ráno tak v půl šestý se vyčůrá,vykaká venku,takže v pořádku,ALE nesmí do ložnice,jak ložnici objeví otevřenou,tak se vymočí,nebo vykalí na manžilčinej posteli.Kde je chyba?Děkuje P.B.

3.12.2015

Kristyna

Dobrý den,mam doma skoro 2rocniho Maltezacka,ktery mi dela louze doma.Venku se normalne vycura i vykaka,ale doma to dela taky.Od mala nejdriv vykonaval potrebu na podlozky,ale tez jsme ho nosily ven,chvalily jsme ho.Bohuzel ma stridave obdobi,kdy dela louze a kdy ne,ted to obdobi trva uz dele.Je strasne zarlivy,hodne citlivy,louze dela,kdyz se nikdo nediva,ma pristup do celeho bytu(ted jsem zacla zavirat dvere do obyvaku).Dneska jsem vytrela cely byt a on to zase pocural.Nejspis si vynucoval nasi pozornost,spis tedy mou,protoze jsem na nej posledni dobou nahnevana a jsem z nej zoufala.Kdyz odchazime,tak i pres ujisteni,ze se vratime steka.Pouzivala jsem i vymachani cumaku v moci,dostaval i novinami,obcas rukou,coz me vzdy pokazde mrzelo a ted uz i na nas vystrkuje zuby.Uz nevim co delat.Vim,ze muze byt chyba i na me strane.Moc prosim o radu. Predem dekuji za odpoved..pokud budu moci pozadat,odpovezte mi prosim na muj ema-il: 22snilek@seznam.cz...dekuji predem

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz